Jump to content

Toshiba Encore (Bay Trail) 8"


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θεμα ειναι οι drivers πιστευω.

θα δουλευουν όλα μετα? καμερες, bt, touch οθονης κλπ... νομιζω δύσκολο να γινεται.

Τους drivers πανευκολο αυτό, τους κατεβάζουμε από το site της Toshiba, και με ένα εξωτερικο πληκτρολογιο και ποντικι περναμε και τους drivers της οθονης και όλα κομπλε. Με το κλειδι των windows είναι το θεμα μετα από ολικο φορματ αν θα το ξαναδεχτεί. Εγω χλωμο το κοβω παντως να το δεχτει ξανα με καθαρη εγκατασταση. Γι αυτό ρωταω οποιος ξερει πραγματικα ας απαντησει.. ( Ολοι οι drivers Γιαννη εδώ ) http://www.toshiba-greece.com/innovation/jsp/supportMyProduct.do?LNG=28&service=SE

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα μη ξεχνας Γιαννη είναι ενας κανονικος υπολογιστης. Εγω στο notebook desktop μου εχω κανει δεκάδες φορματ, καμια διαφορα δεν εχει αυτό. Υπολογιστης κανονικος είναι σε όλα το ιδιο, απλα να εχεις κατεβασεις τους drivers από πριν κι όλα οκ. Με το κλειδι των windows μονο δεν ξερω τι γινετε, εκει είναι το μοναδικο πρόβλημα. Μη χασουμε τα αυθεντικα windows και δε λεει μετα..

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτά είναι τα temp μετά από 10 λεπτά asphalt 8....

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Το τσιμπησα και εγω. Ολα καλα εκτος απο το windows button μετα την αναβαθμιση στα 8.1

 

Το εχω παρατηρησει και εγω μετα την αναβαθμιση σε 8.1 οτι το windows button κανει εναν περιεργο θορυβο και δεν πιανει με την μια. Το ιδιο ακριβως μου εκανε και το ativ smart pc μετα την αναβαθμιση. Υπαρχει κανενας τροπος να λυθει? καποιος driver δεν παταει καλά μαλλον.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Το τσιμπησα και εγω. Ολα καλα εκτος απο το windows button μετα την αναβαθμιση στα 8.1

 

Το εχω παρατηρησει και εγω μετα την αναβαθμιση σε 8.1 οτι το windows button κανει εναν περιεργο θορυβο και δεν πιανει με την μια. Το ιδιο ακριβως μου εκανε και το ativ smart pc μετα την αναβαθμιση. Υπαρχει κανενας τροπος να λυθει? καποιος driver δεν παταει καλά μαλλον.

Μα windows 8.1 εχουν εξ αρχης. Μηπως εννοείτε μετα τις ενημερωσεις των Windows. Από μαμα είναι Windows 8.1. Το windows button μια χαρα λειτουργει σε μενα παντως. ( Παντως καποια ακρη εχει με την πολωνια το e-shop και το εχει σε καλη τιμη. Γενικα φερνει πολλα ειδη από πολωνια, ένα notebook κι ενα tablet android ενας φιλος μου που πηρε από e-shop κι αυτα πολωνικα είναι )

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα 8ιντσα με την 8.1 out of the box έρχονται.

Τωρα όσον αφορα φορματ δεν το εχω επιχειρήσει καθόλου,διοτι και εγω εχω ενα φόβο μήπως δεν ενεργοποιήθει οι σειριακός αριθμός,εστω και αν τον συγκράτησα μετέπειτα.

Ολα αυτα με τα 8 με τα 7αρια εννοειται δεν υπήρχε κανένα θέμα,άφοβα προχωρουσες.

 

Μια λυση ειναι να μεταφέρουμε το recovery partition σε κανα φλασακι και ετσι να ελςυθερωσουμε χώρο ή απενςργοποιηση του hibernate.

 

Παιδιά για δώστε κανα link με δοκιμασμένο και αξιόπιστο OTG USB adaptor,αν γίνεται απο εδω και οχι αμαζον και σια.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Οντως, αν εχει καποιος οδηγο για να μεταφερουμε το recovery partition σε εξωτερικη μοναδα, ας βοηθησει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οντως, αν εχει καποιος οδηγο για να μεταφερουμε το recovery partition σε εξωτερικη μοναδα, ας βοηθησει.

 

Γιάννη υπάρχει ενσωματωμένος τρόπος μεσα απο τα windows να το μετάφερεις και παράλληλα να διαγραψεις αφου γίνει η μεταφορά ετσι ώστε να ελευθερωσεις χώρο

Εδω

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-usb-recovery-drive

http://m.youtube.com/watch?v=GSfezTi44_w&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DGSfezTi44_w

Σε εμένα στο Asus εχει δώσει extra micro sd 8gb με το recovery ενσωματωμένο,αλλα παλι 15 εχω ελεύθερα,μαλλον πρεπει να διαγραψω το partition απο τον εσωτερικό.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη υπάρχει ενσωματωμένος τρόπος μεσα απο τα windows να το μετάφερεις και παράλληλα να διαγραψεις αφου γίνει η μεταφορά ετσι ώστε να ελευθερωσεις χώρο

Εδω

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-usb-recovery-drive

http://m.youtube.com/watch?v=GSfezTi44_w&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DGSfezTi44_w

Σε εμένα στο Asus εχει δώσει extra micro sd 8gb με το recovery ενσωματωμένο,αλλα παλι 15 εχω ελεύθερα,μαλλον πρεπει να διαγραψω το partition απο τον εσωτερικό.

Ευχαριστώ Άλεξ, θα τα δώ μόλις έχω λίγο χρόνο.

Με 6 γίγα έχω μείνει και χρειάζομαι επειγόντως άλλα 3-4 :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στο forum της Toshiba για το encore μια χαρα format κανουν http://forums.toshiba.com/t5/Encore-Tablets/how-do-i-reinstall-windows-8-1-on-my-Encore-tablet/td-p/523189 , το θεμα ειναι με το κλειδι των windows μονο, καποια στιγμη μολις το δουλεψω λιγο καιρο θα το κανω το format κι ότι ηθελε προκυψει με την ενεργοποιηση
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη υπάρχει ενσωματωμένος τρόπος μεσα απο τα windows να το μετάφερεις και παράλληλα να διαγραψεις αφου γίνει η μεταφορά ετσι ώστε να ελευθερωσεις χώρο

Εδω

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-usb-recovery-drive

http://m.youtube.com/watch?v=GSfezTi44_w&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DGSfezTi44_w

Σε εμένα στο Asus εχει δώσει extra micro sd 8gb με το recovery ενσωματωμένο,αλλα παλι 15 εχω ελεύθερα,μαλλον πρεπει να διαγραψω το partition απο τον εσωτερικό.

Το εκανα και μου ελευθερωσε 5γιγα. μια χαρα.

 

 

Επισης, μηπως γνωριζετε αν υπαρχει τροπος, οι εφαρμογες που εγκαθιστουμε απο το μαρκετ να εγκαθιστανται στην sd ?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και μου ελευθερωσε 5γιγα. μια χαρα.

 

 

Επισης, μηπως γνωριζετε αν υπαρχει τροπος, οι εφαρμογες που εγκαθιστουμε απο το μαρκετ να εγκαθιστανται στην sd ?

 

Ωραία τότε το πρώτο βήμα έγινε.

5gb δεν είναι λίγα εδώ που τα λέμε για 32αρι:p

Το δεύτερο θα γίνει με το update έως αρχές Απριλίου το αργότερο που θα μπορείς να βάζεις εφαρμογές του metro στην sd και επίσημα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε το πρώτο βήμα έγινε.

5gb δεν είναι λίγα εδώ που τα λέμε για 32αρι:p

Το δεύτερο θα γίνει με το update έως αρχές Απριλίου το αργότερο που θα μπορείς να βάζεις εφαρμογές του metro στην sd.

Λιγο? με εσωσε!!!

αληθεια, το update πως θα το παρουμε? θα περιμενω την τοσιμπα ή μεσω των windows updates?

Βασικα, δεν εχω ιδεα απο win 8, καθοτι χρηστης 7ριων.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λιγο? με εσωσε!!!

αληθεια, το update πως θα το παρουμε? θα περιμενω την τοσιμπα ή μεσω των windows updates?

Βασικα, δεν εχω ιδεα απο win 8, καθοτι χρηστης 7ριων.

 

Απρίλιο κατά 99,5%

Θα το λάβεις μέσω windows update.

Η Toshiba ο ρόλος της είναι αυστηρά στα των drivers και τίποτα άλλο(που και αυτά μέσω windows update γίνονται τα περισσότερα)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απρίλιο κατά 99,5%

Θα το λάβεις μέσω windows update.

Η Toshiba ο ρόλος της είναι αυστηρά στα των drivers και τίποτα άλλο(που και αυτά μέσω windows update γίνονται τα περισσότερα)

Ωραια, θα εχουμε να περιμενουμε :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ν αμου θυμίσει κάποιος πως μπαίνουμε στο Bios ?

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις να κανει κληση με το Skype η να τραβηξει βιντεο ? Το μικροφωνο του είναι απελπιστικα σιγανο, ακομη και να φωνάζεις ισα που σε ακουει ο άλλος και πρεπει να το εχει σχεδόν στο αυτι του ο συνομιλητης σου για να σ ακουσει. Εψαξα λιγο το θεμα και ειδα και στο εξωτερικο το εχουν κι αλλοι αυτό το πρόβλημα. Εχει δοκιμασει κανεις από εσας να συνομιλησει στο Skype, η να τραβηξει βιντεο και μετα να ακουσει τον ηχο ? Δεν ξερω, η hardware η software είναι το πρόβλημα με προβληματικούς drivers, ευχομαι να είναι το δευτερο. Και μ αρεσει που το διαφημιζουν το encore ειδικα ότι εχει μελετηθεί ειδικα για το Skype, πιο προβληματικη ηχογραφηση δεν εχω συναντησει ουτε από τα πιο φτηνα κινεζικα android ταμπλετ. Μακαρι να είναι software που το θεωρω και πιο πιθανο, παρα hardware γιστι αυτό δε διορθωνεται

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεί ν αμου θυμίσει κάποιος πως μπαίνουμε στο Bios ?
Στο εγχειριδιο σε pdf φιλε μου αν το κατεβασεις από το site της Toshiba γραφει αναλυτικα τη διαδικασια, Power και Volume Down αν θυμαμαι καλα, κατεβασε το και ριξτου μια ματια λεει και για το recovery και πολλα αλλα που ισως καποια στιγμη σου χρειαστουν
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ν αμου θυμίσει κάποιος πως μπαίνουμε στο Bios ?

Μπορεις να μπεις μεσα απο τα windows

Settings-change pc settings-update and recovery -recovery και πατάς advanced start-up και μεσα απο εκει βριςκεις την επιλογη να μπεις στα bios μετά απο επανεκκίνηση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Σήμερα παρέλαβα απο τo ταμπλετάκι απο το eshop. Πολυ καλό οι πρώτες εντυπώσεις άριστες.

Μια ερώτηση.

Οταν το πρωτοάνοιξα σαν γλώσσα είχε τα Πολωνικά. Επέλεξα παντου ελληνικά, και οταν μπηκε στα windows ειχε ακόμα Πολωνικά. Τελωσπαντων απο το region αλλαξα την γλώσσα, αλλά ακομα πετάει μέσα μερικά Πολωνικά. Έκανα εγω λάθος κατά το πρώτο σετάρισμα η ετσι είναι;

ευχαριστώ

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Σήμερα παρέλαβα απο τo ταμπλετάκι απο το eshop. Πολυ καλό οι πρώτες εντυπώσεις άριστες.

Μια ερώτηση.

Οταν το πρωτοάνοιξα σαν γλώσσα είχε τα Πολωνικά. Επέλεξα παντου ελληνικά, και οταν μπηκε στα windows ειχε ακόμα Πολωνικά. Τελωσπαντων απο το region αλλαξα την γλώσσα, αλλά ακομα πετάει μέσα μερικά Πολωνικά. Έκανα εγω λάθος κατά το πρώτο σετάρισμα η ετσι είναι;

ευχαριστώ

Ναι πεταει μερικα πολωνικα αλλα πολύ λιγα, στην εκκίνηση στις επανεκκινήσεις των ενημερώσεων όταν τις κανει, και κανα δυο αλλα πολύ μικρα. Αυτό μονο αν περαστουν ελληνικα windows θα είναι οκ. Καποια στιγμη θελω να επικοινωνήσω με τη Microsoft, αφου αγοράσαμε και τα windows μαζι με το ταμπλετ εχουμε δικαιωμα βαση νομου να εχουμε και το κλειδι χωριστα, εγω θα τους παρω και θα το απαιτησω κι όταν το παρω θα περασω ελληνικα windows και καθαρη εγκατασταση και το μηχανηματακι θα πεταει πολύ περισσοτερο. Ετσι εκανα παντα φορματ με τα 7αρια μολις επαιρνα καινουριο υπολογιστη, και μολις περναγα καθαρα windows ηταν σαν να επαιρνα άλλο μηχανημα
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά να κάνω μια χάζι ερώτηση γιατί λέω να το πάρο και εγώ "στικακι" για 3g παίρνει κανονικά το ποστηρίζει ?

 

φυσικα και το υποστιριζει το 3g stick.οτι και να βαλεις υποστιριζεται!

 

καλησπέρα.

Σήμερα παρέλαβα απο τo ταμπλετάκι απο το eshop. Πολυ καλό οι πρώτες εντυπώσεις άριστες.

Μια ερώτηση.

Οταν το πρωτοάνοιξα σαν γλώσσα είχε τα Πολωνικά. Επέλεξα παντου ελληνικά, και οταν μπηκε στα windows ειχε ακόμα Πολωνικά. Τελωσπαντων απο το region αλλαξα την γλώσσα, αλλά ακομα πετάει μέσα μερικά Πολωνικά. Έκανα εγω λάθος κατά το πρώτο σετάρισμα η ετσι είναι;

ευχαριστώ

 

θα πας φιλε μου στον πινακα ελεγχου μετα εκει που λεει περιοχη.μετα πας στη καρτελα διαχειρηση μετα εκει που λεει αντιγραφη ρυθμισεων.εκει που λεει τρεχων χρηστης βλεπεις κατι που να λεει πολωνικα?εαν ναι τσεκαρε τα κουτακια κατω που λεει αντιγραφη των τρεχουσων ρυθμισεων και μετα θα εισαι οκ!!

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά να κάνω μια χάζι ερώτηση γιατί λέω να το πάρο και εγώ "στικακι" για 3g παίρνει κανονικά το ποστηρίζει ?
Αφου υποστηριζουν τα notebook γιατι να μην υποστηριζει κι αυτό ? Το ιδιο είναι. Οποτε λογικα ναι
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και το υποστιριζει το 3g stick.οτι και να βαλεις υποστιριζεται!

 

Αφου υποστηριζουν τα notebook γιατι να μην υποστηριζει κι αυτό ? Το ιδιο είναι. Οποτε λογικα ναι

 

το ρωτώ γιατί δεν το λέει από επιβεβαίωση αν είναι τότε λέω αύριο να το παρακυλώ :P eyx

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και το υποστιριζει το 3g stick.οτι και να βαλεις υποστιριζεται!

 

 

 

θα πας φιλε μου στον πινακα ελεγχου μετα εκει που λεει περιοχη.μετα πας στη καρτελα διαχειρηση μετα εκει που λεει αντιγραφη ρυθμισεων.εκει που λεει τρεχων χρηστης βλεπεις κατι που να λεει πολωνικα?εαν ναι τσεκαρε τα κουτακια κατω που λεει αντιγραφη των τρεχουσων ρυθμισεων και μετα θα εισαι οκ!!

 

αρχοντας είσαι φίλος. Δουλεψε ολα ελληνικα τα δειχνει τώρα εκτος στο μενου στις κατηγορίες

Φιλε aby ευχαριστώ για την άμεση απαντηση!

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Toshiba Encore (Bay Trail) 8"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...