Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9506)


fits13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είσαι από τους λίγους τυχερούς που δεν την έβαλαν ακόμα γιαυτό ΜΗΝ την βάζεις διάβασε προηγούμενα σχόλια να δεις γιατί

 

Επειδη το ηξερα το παραμυθι κι επειδη εχω σεταρει τελεια την 4.4.2 ουτε εγω εχω παει σε L και μαλλον δεν προκειται να παω:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει αλλα ειναι ψιλοχαλια. Εγω την εβαλα και το μετανιωσα.

 

Είσαι από τους λίγους τυχερούς που δεν την έβαλαν ακόμα γιαυτό ΜΗΝ την βάζεις διάβασε προηγούμενα σχόλια να δεις γιατί

Αν έχω καταλάβει σωστά, οι δυο που αντιμετωπίζετε προβλήματα έχετε αναφέρει πως προχωρήσατε σε αναβάθμιση χωρίς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πρίν ή μετά.

Όταν σχολιάζετε αρνητικά μια έκδοση λογισμικού λοιπόν καλό είναι να το κάνετε εφόσον ως χρήστες έχετε κάνει κι εσείς από τη μεριά σας τις απαραίτητες κινήσεις.

Η αναβάθμιση σε lollipop είναι αλλαγή λογισμικού, δεν είναι μια απλή αναβάθμιση του προηγούμενου. Οπότε προσωπική συμβουλή, αν δεν έχετε χρόνο, όρεξη κλπ για καθαρή εγκατάσταση, όχι, μην μπείτε στον κόπο να προχωρήσετε. Αλλιώς η lollipop ναι, αξίζει σαν λογισμικό και με το παραπάνω.

 

Επίσης τα κολλήματα που έχετε όσοι δεν κάνατε επαναφορά, δεν πρόκειται να διορθωθούν με κάποιο μελλοντικό update.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για την συμβουλή αλλά ρίξε μια ματιά στο link που έβαλα http://www.sammobile.com/2015/03/10/samsung-reportedly-halts-lollipop-update-for-galaxy-s4-and-galaxy-s5-in-norway/ και λέει πως η Samsung σταμάτησε την διάθεση της Lollipop λόγω προβλημάτων και τα ξαναλέμε. Και αν δεν σου κάνει αυτό το link απλά ψάξε και θα βρεις πάρα πολλά links που το αναφέρουν.

 

Επίσης θα ήθελα να μου δείξεις που ακριβώς η Samsung αναφέρει επίσημα ότι πρέπει να κάνουμε factory reset πριν την καθε αναβάθμιση;

 

Πχ εδώ http://www.samsung.com/gr/support/usefulsoftware/FOTA/ δεν γράφει κάτι.

 

Τέλος επέτρεψε μας να διατηρούμε το δικαίωμα μας να σχολιάζουμε την καθε έκδοση όπως κρίνουμε βάση της εμπειρίας μας.

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για την συμβουλή αλλά ρίξε μια ματιά στο link που έβαλα http://www.sammobile.com/2015/03/10/samsung-reportedly-halts-lollipop-update-for-galaxy-s4-and-galaxy-s5-in-norway/ και λέει πως η Samsung σταμάτησε την διάθεση της Lollipop λόγω προβλημάτων και τα ξαναλέμε. Και αν δεν σου κάνει αυτό το link απλά ψάξε και θα βρεις πάρα πολλά links που το αναφέρουν.

 

Επίσης θα ήθελα να μου δείξεις που ακριβώς η Samsung αναφέρει επίσημα ότι πρέπει να κάνουμε factory reset πριν την καθε αναβάθμιση;

 

Τέλος επέτρεψε μας να διατηρούμε το δικαίωμα μας να σχολιάζουμε την καθε έκδοση όπως κρίνουμε βάση της εμπειρίας μας.

 

Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, δεν απαγόρεψα ποτέ και σε κανένα να λέει την άποψη του όποια κι αν είναι αυτή. Όπως βλέπεις παραπάνω ανέφερα "καλό θα ήταν", άρα άτοπο το τελευταίο σου σχόλιο.

 

Τώρα όσον αφορά το "που η Samsung αναφέρει ότι πρέπει να γίνεται Επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν από τη κάθε αναβάθμιση", να σου δώσω απάντηση αν και προφανώς ήδη γνωρίζεις, πουθενά. Ούτε ανέφερα πως κάτι τέτοιο είναι αναρτημένο κάπου. Αυτό στο λέω εγώ μετά και από τη προσωπική μου εμπειρία και με μια πρόχειρη αναζήτηση θα στο πει και η πλειοψηφία των χρηστών και εδώ αλλά και σε άλλα ανάλογα forum.

Εφόσον λοιπόν το εν λόγω θέμα το παρακολουθούν κι άλλοι χρήστες που πιθανόν περιμένουν εντυπώσεις από χρήστες που έχουν δοκιμάσει το καινούργιο λογισμικό, οφείλω κι εγώ με τη σειρά μου να τους ενημερώσω πως πρώτον πρόκειται για μεγάλη "αναβάθμιση" και πως χρειάζεται η Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν και μετά και έπειτα να ενημερώσω κι εσάς πως αν είναι να λέτε τη προσωπική σας εμπειρία παροτρύνοντας κάποιον να μην προχωρήσει σε αναβάθμιση στη προκειμένη περίπτωση, καλό θα ήταν να αναφέρετε όλα τα δεδομένα.

 

Όσον αφορά το θέμα που αναφέρεις περί Sammobile η πηγή του είναι "One of our regular readers from Norway". Το έψαξα παρ'όλα αυτά και το πρόβλημα που αναφέρεται από τη Samsung της Νορβηγίας είναι αυτό της έλλειψης της Αθόρυβης λειτουργίας (το πρόβλημα των επαφών δεν αναφέρεται κάπου αλλά είναι γνωστό δυστυχώς στις πρώτες εκδόσεις του S5). Το πρόβλημα της διακοπής της εφαρμογής των επαφών φαίνεται να ξεπεράστηκε και ήδη δεν υπάρχει ούτε στη δική σας έκδοση αλλά ούτε στις νεότερες που βγήκαν στα 9505 χθες (αν κάνω λάθος εδώ με τη δική σας παρακαλώ διορθώστε με).

 

Δεν έχω κανένα συμφέρον να υποστηρίξω το λογισμικό, απλά προσωπικά σε 2 συσκευές που το πέρασα δείχνει να λειτουργεί απροβλημάτιστα γι'αυτό θέλησα με τη σειρά μου να πω κι εγώ την εμπειρία μου.

 

Edit: Το αστείο είναι ότι μαζί με όσα γράφει η Νορβηγική Samsung στο τέλος προτείνει στους χρήστες να την περάσουν με επαναφορά εργοστασιακών για καλύτερα αποτελέσματα!

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καμία διάθεση τσακωμού θα συμφωνήσω κι εγώ με το φίλο Sofos_5. Είναι κοινός τόπος ότι σε κάθε major release απαιτείται καθαρή εγκατάσταση, για ό,τι τύπο συστήματος και να μιλάμε. Και η φίλη μου έκανε dirty flash και το κινητό δε μπορεί να ανασάνει. Όταν αλλάζουν τόσες διαδρομές συστήματος και αντικαθιστούνται τόσα αρχεία είναι λογικό αν υπάρχει η cache των 500 εφαρμογών από πάνω το κινητό να «μπουκώνει».
Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος της ημέρας η Samsung οφείλει ή να βγάλει μια αναβάθμιση που να εγκαθίσταται και να τρέχει απροβληματιστα ή να φροντίζει να δίνει ειδικές οδηγίες στους χρήστες των κινητών της για την διαδικασία αναβάθμισης. Ομοίως και η Google γιατί η μετάβαση σε Lollipop δημιούργησε πολλά προβλήματα με memory leak κτλ.

 

Προσωπικά αν η Samsung δεν διορθώσει το χάλι της 5.0.1 με βλέπω να κάνω downgrade σε KK και να μένω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος της ημέρας η Samsung οφείλει ή να βγάλει μια αναβάθμιση που να εγκαθίσταται και να τρέχει απροβληματιστα ή να φροντίζει να δίνει ειδικές οδηγίες στους χρήστες των κινητών της για την διαδικασία αναβάθμισης. Ομοίως και η Google γιατί η μετάβαση σε Lollipop δημιούργησε πολλά προβλήματα με memory leak κτλ.

 

Προσωπικά αν η Samsung δεν διορθώσει το χάλι της 5.0.1 με βλέπω να κάνω downgrade σε KK και να μένω εκεί.

 

κανενα απολυτως χαλι!! το κινητο ειναι αρκετα πιο αερατο απο kitkat + το οτι λυθηκε το προβλημα με τις αποσυνδεσεις bluetooth κ την μη λειτουργια των υπερυθρων μετα απο την πρωτη χρηση που ειχα με την kitkat

Προχωρηστε αφοβα στην αναβαθμιση κανοντας φυσικα τα απαραιτητα βηματα. Κ δεν βλεπω τον λογο να μην κανει καποιος επαναφορα εργοστασακων ρυθμισεων κ ας εχει 500 εφαρμογες. Ολα επανερχονται απο μονα τους. Εγω δεν εκανα τιποτα. Εφαρμογες, κωδικοι wifi, επαφες ολα επανερχονται αυτοματα. Τοσο απλα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον sofos_5.Η lollipop δεν έχει καμία σχέση με την kitkat μιας και έχει διαφορετικό σχεδιασμό ως λειτουργικό. Το κινητό παίζει πολύ καλύτερα σε σχέση με την kitkat και έχει κρατήσει την ίδια κατανάλωση μπαταρίας. Οι εφαρμογές μου είναι γύρω στις 420.

Θα ήθελα να έβλεπα τα post σας αν η samsung δεν έδινε καθόλου update όπως έγινε με το s3.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Black edition έχω.

 

Από περιέργεια όταν βγάζεις best photo φωτογραφίζει αμέσως; Ή όταν πατάς το μεσαιο κουμπί και κλείνεις όλες τις εφαρμογές μαζί το κανει αμέσως;

 

Πάντως και στο S5 υπάρχει γκρίνια http://www.androidcentral.com/galaxy-s5-owners-hows-lollipop-update-treating-you

 

ΥΓ. Επίσης από όσο βλέπω η επιστροφή σε ΚΚ δεν είναι ιδιαίτερα εύκολη υπόθεση.

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα κάποια καθυστέρηση στην επιλογή Best photo, ίσως κάτι δέκατα δευτερολέπτου όπως και στην kitkat. Αυτό με το home button στις πρόσφατες εφαρμογές διορθώθηκε με την τελευταία έκδοση και δεν υπάρχει θέμα ταχύτητας πλέον.
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Θα το πάω είτε στο service είτε για εξορκισμο.

 

Γιατί να το πας στο service...; Απλά δοκίμασε καθαρή εγκατάσταση. Αν είσαι τόσο απελπισμένος που σκέφτεσαι την εκδοχή του service point τότε θα είσαι και εντάξει με την απώλεια δεδομένων, γιατί και αυτοί καθαρή εγκατάσταση θα κάνουν. Αν και αν είσαι root μπορείς να πάρεις αντίγραφο και των εφαρμογών και των δεδομένων τους. Δυστυχώς αν δεν είσαι τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.

 

Προσωπικά κάθε φορά που εγκαθιστώ κάτι μέσω ODIN πχ, κάνω wipe και data και system από recovery, ώστε το κινητό να είναι ολοκληρωτικά «άδειο» και να γραφούν όλα από την αρχή και, μέχρι αυτή τη στιγμή, ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! αρα οπως και να εχει ουσιαστικα πρεπει να περιμενω.. η χωρα προελευσης της συσκευης μου βαση του ιμει ειναι κορεα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξαναπέρασα την τελευταία Lollipop μέσω Kies αφού έκανα πριν και μετά factory reset και κάποια από τα προβλήματα που αντιμετωπιζα φαίνεται πως λύθηκαν εκτός δυστυχώς του Best photo το οποίο αργεί αρκετα. Βέβαια αν τραβήξω κάνα 2 φορές στρώνει αλλά γενικά είναι ενοχλητικό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα σε ολους τους περηφανους :D ιδιοκτητες S4 9506! Καταρχας θα μοιραστω το τελευταιο προβλημα που ειχα,

εχθες τραβωντας βιντεο παταω το κουμπι της εξοδου απο καμερα, χωρις να γραφει εκεινη τη στιγμη απ οτι καταλαβα και παρατηρησα πως το φλας ειχε μεινει ανοιχτο. Εκανα ενα κλεισιμο εφαρμογων απο home button αλλα τιποτε. Παταω να το κλεισω και το μονο που εγινε ηταν να μεινει το φλας πισω ανοιχτο με μαυρισμενη οθονη. Με τη 2η εκλεισε τελειως το κινητο, ομως οταν ξανα ανοιξε bye bye sd card!! Εχει τυχει σε καποιον απο σας κατι παρομοιο? εχω μια sandisk 32gb class 10.. το κινητο μου δουλευει ακομη με 4.4.2, απο Vodafone Τσεχιας, και μου κανει εντυπωση γιατι αν θυμαμαι καλα τα S4 καιγανε τις 64gb καρτες μνημης. Οπως και να εχει τωρα αφορμη να κανω λιγη δουλεια στο κινητο και να περασω & την lollipop, παρολα τα αρνητικα που διαβαζω, λεω να το τολμησω και να μην το μετανοιωσω. Μου προτεινετε να βαλω τελικα την 5 της Vodafone που μου εχει ερθει ενημερωση εδω και πολυ καιρο ή να περασω εκδοση αλλης περιοχης? Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξαναπέρασα την τελευταία Lollipop μέσω Kies αφού έκανα πριν και μετά factory reset και κάποια από τα προβλήματα που αντιμετωπιζα φαίνεται πως λύθηκαν εκτός δυστυχώς του Best photo το οποίο αργεί αρκετα. Βέβαια αν τραβήξω κάνα 2 φορές στρώνει αλλά γενικά είναι ενοχλητικό.

 

Το Best Photo είναι φαντάζομαι η λειτουργία Καλύτερη Λήψη. Δοκίμασε να αλλάξεις (αν δεν το έχεις ήδη) την θέση αποθήκευσης των φωτογραφιών στη συσκευή αντί για τη κάρτα μνήμης μήπως δεις κάποια διαφορά. Επίσης δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τη νυχτερινή λήψη (αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα στη συσκευή σας).

 

Χαίρομαι παρ'όλα αυτά που δείχνει να πηγαίνει καλύτερα σε σχέση με πρίν. :-)

Link to comment
Share on other sites

Εξ ορισμού το best photo το σώζει στην μνημη και όχι στην SD. Δεν ξέρω τι ζόρι τραβάει αλλά το κανει μόνο σε αυτό. Πχ στο best face τραβάει άμεσα ενώ δοκίμασα το ίδιο στο Note 2 και στο Mega της γυναίκας μου και τραβάει επίσης άμεσα. Τι να πω; Ελπίζω να διορθωθεί στο μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το πρόβλημα με το lag σε κάμερα συλλογή μπορεί να λυθεί με επαναφλασαρισμα της ρομ και Hard reset και wipe cache πριν και μετά το φλασαρισμα;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το πρόβλημα με το lag σε κάμερα συλλογή μπορεί να λυθεί με επαναφλασαρισμα της ρομ και Hard reset και wipe cache πριν και μετά το φλασαρισμα;

 

Εμένα βελτιώθηκε αισθητά αλλά η κάμερα ακόμα έχει lag.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κατεβαζω την εκδοση που ηδη φοραω απο sammobile για να την ξαναπερασω καθαρη μεσω Odin. Θα δειξει, τι να πω;

 

Απο sammobile κατεβαζεις premium?

Link to comment
Share on other sites

Απο sammobile κατεβαζεις premium?

 

Τελικά επειδή δεν έκανα downgrade πέρασα ξανά την ίδια έκδοση μέσω Kies.

 

Το πρόβλημα πάντως με την κάμερα είναι ενοχλητικό και επεκτείνεται και σε άλλες εφαρμογές πχ Google Camera και Open Camera που το lag είναι επίσης εμφανές.

 

Τελικά δεν είμαι ο μόνος.

 

22 σελίδες στο XDA με παρόμοια προβλήματα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2286244

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλος δεν είσαι ο μοναδικός πίστεψε με, εμένα κολλάει σε αυτά που είπες και σε άλλα πολλά ακόμα, πολλοί λένε ότι αν είχαμε κάνει Hard reset πριν και μετά που περάσαμε τη λολιποπ να μν κολουσε αυτοί πιθανό να μν είχαν όμως και 500 προγράμματα κλπ να κάθονται ένα ένα να τα περνάνε απτην αρχή πάλι, όλα είναι θέμα επιλογών τελικά.

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι το κινητο μου black edition (οχι πως παιζει ρολο) με την τελευταια εκδοση greece black edition 5.0.1 δεν εχει lag ουτε στο best photo ουτε στο μαζικο κλεισιμο εφαρμογων.

Οχι δεν εχω 500 εφαρμογες μεσα αλλα εγω αξιολογω μια συσκευη hardware/software οταν εχω κανει τις τελευταιες ενημερωσεις απο firmware και εφαρμογες σαν να το ανοιγω πρωτη φορα.

Με αυτο λοιπον το σεναριο η lollipop εχει κανει το κινητο μας ακομη καλυτερο απο πριν.

Τα μισα προβληματα που διαβαζω ειναι απο μη σωστη εγκατασταση του νεου λειτουργικου και τα αλλα μισα απο εφαρμογες που μαλλον δεν ηταν ετοιμες να τρεξουν στο νεο λειτουργικο.

Εχω λοιπον κανει μια σωστη εγκατασταση λειτουργικου εχω βαλει και 10 εφαρμογες που δεν δημιουργουν προβληματα και το κινητο παει σφαιρα.

Ολα ειναι θεμα επιλογων τελικα.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9506)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...