Jump to content

W450 MTK6582


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσθεστε στα προβληματικα κ το δικο μου με κολληματα οθονης(αν κ εχει να μου το κανει καμια βδομαδα) και καμμενο ηχειο.χθες ξαφνικα κ ενω χτυπουσε κανονικα ,βραχνιασε και εκανε διακοπες.τι κανω τωρα???να το στειλω πισω?Δυσκολα.το ανοιξα να δω το ηχειακι μπας κ βρω κανενα παρομοιο απο αλλο κινητο.ειναι ενα παραλλ/μο με δυο ακιδες απο κατω.λογικα δεν θα υπαρξει προβλημα εαν βαλω αλλο ,ε? Ωρε πατεντα που εχει να πεσει...

 

Υ.Γ αααα ξεχασα νασας πω οτι ενος φιλου μου του ηρθε με καμμενο ηχειο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 251
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προσθεστε στα προβληματικα κ το δικο μου με κολληματα οθονης(αν κ εχει να μοι καμια βδομαδα) και καμμενο ηχειο.χθες ξαφνικα κ ενω χτυπουσε κανονικα ,βραχνιασε και εκανε διακοπες.τι κανω τωρα???να το στειλω πισω?Δυσκολα.το ανοιξα να δω το ηχειακι μπας κ βρω κανενα παρομοιο απο αλλο κινητο.ειναι ενα παραλλ/μο με δυο ακιδες απο κατω.λογικα δεν θα υπαρξει προβλημα εαν βαλω αλλο ,ε? Ωρε πατεντα που εχει να πεσει...

 

Υ.Γ αααα ξεχασα νασας πω οτι ενος φιλου μου του ηρθε με καμμενο ηχειο

 

Μην αγχώνεσαι έτσι είναι το κόλπο συνδέεται με εξωτερικό ηχείο για να είναι και στερεοφωνικό έτσι ακους καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω σε τι;

Είπα πως το GPS πετάει με την μη ρουταρισμένη ρομ και πως πριν δεν είχα πρόβλημα.

Τι άλλο θες να μάθεις, γιατί δεν ρώτησες κάτι άλλο- τουλάχιστον σε αυτό το νήμα...

 

για την ανενεργη οθονη μετα απο κληση που ανεφερες :)

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

προσθεστε στα προβληματικα κ το δικο μου με κολληματα οθονης(αν κ εχει να μου το κανει καμια βδομαδα) και καμμενο ηχειο.χθες ξαφνικα κ ενω χτυπουσε κανονικα ,βραχνιασε και εκανε διακοπες.τι κανω τωρα???να το στειλω πισω?Δυσκολα.το ανοιξα να δω το ηχειακι μπας κ βρω κανενα παρομοιο απο αλλο κινητο.ειναι ενα παραλλ/μο με δυο ακιδες απο κατω.λογικα δεν θα υπαρξει προβλημα εαν βαλω αλλο ,ε? Ωρε πατεντα που εχει να πεσει...

 

Υ.Γ αααα ξεχασα νασας πω οτι ενος φιλου μου του ηρθε με καμμενο ηχειο

Χαχαχα, εμένα έτριζε σαν σουμιές, μόλις έβαζες τραγούδι και πάνω από το 70% ένταση χάλαγε τον κόσμο από τις τσιρίδες.

Σχετικά με το εξωτερικό ηχείο, έχει και κάτι τύπους με εξωτερική κεραία GPS και έξτρα μεγάλη μπαταρία.

Μιλάμε για καγκουριές όχι αστεία.

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

δωστε μου καμια ιδεα για πατεντα ρε παιδια...να τους πω εκει στο geekbuying να μου στειλουν το ανταλλακτικο(σιγα να μην το στειλουν)??ψαχνω ψαχνω,αλλα δεν βρισκω κατι παρομοιο να το πατενταρω.
Link to comment
Share on other sites

για την ανενεργη οθονη μετα απο κληση που ανεφερες :)

Όχι, δεν το ξαναπαρουσίασε.

Επιμένω στο ότι έβαλα την αρουτάριστη (α, ρε Ελληνικά, παντού παίζετε...) ρομ και έπειτα την ρουτάρισα με το VROOT.

Όπως και να έχει, αύριο παραλαμβάνω ακόμα τέσσερα τηλέφωνα οπότε θα σας πω περισσότερα.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

τελεια,γιατι σημερα θα το εκανε ενας φιλος!αναγνωρισε κατευθειαν το κινητο?με τι λειτουργικο την περασες?
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

παντως εγω το εχω εδω κ 5-6 μερες κ δεν εχω κανενα παραπονο εκτος της μπαταριας που αποφορτιζει γρηγορα σχετικα.στην αρχη ειχα τεραστιο προβλημα:το κινητο σε αναμονη-κλειδωμενο κ αποφορτιζε 20% περιπου σε 10 λεπτα!εβαλα ενα προγραμματακι για να μου δειχνει ποιες εφαρμογες "τρωνε" RΑΜ κ βρηκα μια εφαρμογη με κινεζικο τιτλο (οπου κ την διεγραψα αμεσα).ετσι καπως εστρωσε.το προβλημα με το ηχειο που ειχα,το ελυσα με το equalizer.πολυ απλα εβαλα ολες τις μπαρες στη μεση κ τωρα ακουγεται τελεια.η εφαρμογη ΜΤΚ engineer mode παντως ηταν τελεια για τον ηχο στις κλησεις (ηχειο κ μεγαφωνο).ολα τα αλλα τελεια σε μενα.πριν ειχα μετρια κινητα (Sole,Tipo,J),τωρα νιωθω οτι πραγματικα εχω κινητο κ μπορω να κανω οτι θελω με αυτο.εφαρμογες,youtube,ιντερνετ τελεια!ακομα κ η καμερα του ειναι αξιοπρεπεστατη.θα δοκιμασω κ μια αλλη μπαταρια να δω αν ειναι αυτο το θεμα,αν κ κατι μου λεει οτι ο επεξεργαστης κ η τεραστια οθονη την γονατιζουν.αυτα απο μενα :)
αυτοι που κανουν οτι τα ξερουν ολα εκνευριζουν εμας που τα ξερουμε :p
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σας παρακαλω οποιος μπορει να γραψει εναν οδηγο για ροοτ.δεν το πολυκατεχω.κ μου καηκε κ το ηχειο.φιλε gkoute μπορεις να μου πεις τι ακριβως εκανες οσον αφορα τον ηχειο??μπας κ το σωσω το ηχειο.το ροοταρισες κμεσω mtk engineer τι εκανες?κ αυτο με το equalizer...ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όπως σας είπα παρέλαβα ακόμα τέσσερα τηλέφωνα για φίλους και συγγενείς, όλα Star W450 (ή καλύτερα Alps 450).

Τα τηλέφωνα τα παίρνω από άλλο site και όχι το geek, οπότε τους ανάγκασα και μου τα έστειλαν πακέτο όλα μαζί, με Singapore Post και επειδή ήταν μεγάλη παραγγελία και τα έστειλαν σε ένα πακέτο, πρόσθεσαν και τέσσερις 8GB κάρτες.

Με το που ήρθαν (19 μέρες από Κίνα), αμέσως άλλαξα ROM, την αρουτάριστη όπως σας έχω ξαναπεί και τα ρούταρα με VROOT. Να σημειώσω πως είμαι απόλυτα σίγουρος πως έρχονται με άλλη ROM από ότι το Geek ή το Panda, κυρίως γιατί δεν έχουν απολύτως καμία κινέζικη εφαρμογή. Τα δοκίμασα χωρίς SIM οπότε τα δικά μου αποτελέσματα ήταν περιορισμένα, αλλά ορίστε τι έχω να πω:

 

1) Η οθόνη τους είναι γενικά ικανοποιητική. Δύο ήρθαν σε κιτρινάκι (τι γούστο, Θεέ μου...) και έβαλα κίτρινες ταπετσαρίες που το τηλέφωνο δεν αδικεί. Η γωνία θέασης σίγουρα θα μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά και πάλι είναι πολύ πιο ευανάγνωστη από άλλο τηλέφωνο μεγάλης μάρκας που συγκρίθηκαν και που κοστίζει τα τριπλά λεφτά. Καλή αναπαραγωγή βίντεο, οι φωτό μέτρια εμφανισμένες (φωτό από άλλο κινητό τραβηγμένες). Υπάρχει σε ένα από τα τέσσερα ένα θεματάκι, και αυτό είναι πως όταν φορτίζει το τηλέφωνο και το ξεκλειδώσεις, στιγμιαία φωτίζεται όλη η οθόνη, σαν να φλασάρει. Υποθέτω πως θα την κουράζει, αλλά συνέστησα να φορτίζετε το τηλέφωνο μόνο βράδυ και κλειστό. Η αφή ικανοποιητική, στις άκρες λίγο τα χαλάει- θέλει περισσότερο προς το bezel από τα άλλα τηλέφωνα (αυτά τα 2 χιλιοστά, είναι αισθητά).

 

2) Το ηχείο δεν είναι για πολύ βαριές δουλείες. Δηλαδή, ξεχάστε τον αγαπημένο σας ήχο κλήσης από Pantera! Δεν παραμορφώνει τους κλασσικούς ήχους κλήσης, ακόμα και τέρμα, αλλά στην Μουσική τα χαλάει. Τα ακουστικά του είναι κινέζικα, αυτό τα λέει όλα. Αν βάλετε σωστά ακουστικά (NOKIA τα ακουστικά του 701) και ίσως κάποιο καλύτερο πρόγραμμα αναπαραγωγής (αγαπώ τον Winamp), δεν θα απογοητευτείτε- τουλάχιστον όχι σφόδρα. Σε ανοιχτή ακρόαση (Viber) δεν παρατήρησα πρόβλημα.

 

3) Δεν εμφανίζει τίποτα σε αλλαμπουρνέζικα όταν επιλέγεις Ελληνικά. Υπάρχει όμως θέμα με το Λεξικό το οποίο δεν μπορώ να επιλύσω με τίποτα. Βασικά, απλά κολλάει και δεν καταλαβαίνω γιατί. Αρνείται να γυρίσει σε λατινικούς χαρακτήρες και μου έσπασε τα νεύρα. Τελικά το άφησα χωρίς Λεξικό και όλα μια χαρά. Το πρόβλημα αυτό το είχα και στο Lenovo Α820 μου, οπότε προφανώς, φταίει κάποια εφαρμογή που βάζω εγώ και ...παρεξηγείτε το σύστημα! Μπορείτε να το δείτε και στο νήμα του 820, έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα.

 

4)Η κάμερα σε καμία περίπτωση δεν είναι 8ΜΡ. Το site που το αγόρασα την έχει για 5άρα, αλλά η απόδοση της είναι αντίστοιχη της 3,2 σε ΝΟΚΙΑ (της χρυσής εποχής του 6120). Οι φωτογραφίες είναι σε αυτό το επίπεδο, όπως καταλαβαίνετε είναι πια κάπως "παιδικές". Παραδόξως πως, η μπροστινή του κάμερα είναι ευχάριστα καλή (στα 2ΜΡ) και τα βίντεο έχουν όμορφα χρώματα και αρκετά καλό framerate. Σαφώς καλύτερες οι επιδόσεις δηλαδή σαν βιντεοκάμερα, παρά σαν φωτογραφική. Όπως και αν έχει, το 8ΜΡ ξεχάστε το και αν θέλετε φωτογραφίες σαν του 808, πάτε αλλού.

 

5) Το κινητάκι είναι σπίρτο. Το Antutu το δίνει στα 17200, καθόλου άσχημα για την τιμή του. Όλα δουλέψανε ρολόι και ταχύτατα, από σύνδεση στο ασύρματο, σε κάθε εφαρμογή που του δοκίμασα (Viber, facebook, Sonic dash, MyBoy, Tunein, Chrome). Δεν λάγκαρε με τίποτα και ανοιγόκλεινε εφαρμογές με μεγάλη ευκολία και ταχύτητα, πολύ καλύτερα από άλλο κινητό μάρκας με τριπλάσια τιμή.

 

6) Και στα τέσσερα κινητά λειτουργεί το GPS. Σε ένα, λειτούργησε μέσα στο σπίτι (πρώτο όροφος σε τριόροφη πολυκατοικία)! Δύο όμως χρειάστηκε πολύ ώρα να βρουν δορυφόρους (πάνω από 8λεπτο) και έβαλα και το GPStest. Τελικά, από την στιγμή που συνδεθήκανε δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά είναι αισθητή η διαφορά ευαισθησίας και ταχύτητας ακόμα και ανάμεσα στα ίδια τηλέφωνα. Πιστεύω είναι θέμα κεραίας. Δεν δοκίμασα καμία από τις πατέντες για αν ενισχύσω το σήμα, έχω την εντύπωση όμως πως κάτι τέτοιο θα βοηθούσε. Ένα από τα κινητά που άργησε να συνδεθεί, εμφάνιζε και μήνυμα "Η Υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη". Χρειάστηκε επανεγκατάσταση στους Χάρτες και μετά οκ. Το runkeeper και το starchart που χρησιμοποιώ δουλεύουν μια χαρά σε όλα (αφού φυσικά συνδέθηκαν με δορυφόρο)- σε ένα, δουλεύουν τέλεια (μεγάλη ευαισθησία και ανταπόκριση, όπως θα έπρεπε να είναι).

 

7) Από δική μου μάλλον ανοησία (όταν το φλάσαρα επέλεξα "format all+download), κανένα τηλέφωνο δεν είχε ΙΜΕΙ. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος πως φταίω εγώ, αν και κατά 80% είναι δικό μου λάθος. Αν όχι, τότε 4 στα 4 ήρθαν με σβησμένο ΙΜΕΙ. Όπως και να έχει όμως, με το Mobileuncle τα ξαναέγραψα αμέσως και δεν μου πήρε ούτε 3 λεπτά όλη αυτή η ιστορία. Και ο τρόπος που προτείνει ο geoger_volos μια χαρά το λύνει το θεματάκι και στο άψε-σβήσε. Απλά προσοχή σε αυτό- μην αναρωτιέστε γιατί απορρίπτει την sim...

 

8) Να σημειώσω πως αν και ο ίδιος δεν έχω κάνει κλήση, κανείς από όσους το δουλεύουν τρεις μέρες τώρα δεν μου έκανε παράπονο για τον ήχο ή το σήμα του τηλεφώνου και δεν έχουμε κρούσμα κολλήματος. Το πρώτο τηλέφωνο που έχει ο ανηψιός μου μήνα τώρα, δεν ξαναπαρουσίασε πρόβλημα μετά την αλλαγή ΡΟΜ (του το είχε παρουσιάσει κάποια φορά και χρειάστηκε να βγάλει μπαταρία).

 

Τελικά, μετά από 5 συσκευές και όσο τα κράτησα έχω να πω πως το γνωστό ρητό "ότι πληρώνεις, παίρνεις", ισχύει και στην περίπτωση του W450. Σαφώς δεν είναι η καλύτερη 4πύρηνη συσκευή σε αυτά τα χαρακτηριστικά που μπορείτε να πάρετε. Όμως για τα 72 του ευρώ, προσφέρει πολλά περισσότερα και αν είστε έτοιμοι και διαθέσιμοι να το "πειράξετε" και να αποδεχτείτε το γεγονός πως κάτι μπορεί και να μην λειτουργεί τέλεια, είναι πρόταση που δεν την απορρίπτεις. Θέλω να πω πως, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας: όσοι το κρατάνε δεν ξέρουν από ΡΟΜ και μεγαπίξελ και χαρακτηριστικά. Βλέπουν ένα ταχύτατο κινητό που δεν λαγκάρει, που έχει face και viber, παίρνουν φωτό και ακούνε λίγο μουσικούλα και δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από άλλα κινητά, πολλές φορές ακριβότερα.

Γιατί, για να είμαστε σωστοί σε όλα παίδες, με τα ίδια λεφτά, το καλύτερο κινητό που κυκλοφορεί στα καταστήματα, είναι το ΟΤ 918.

Και δεν έχει καμία σχέση σε χαρακτηριστικά ή απόδοση...

Ελπίζω να φώτισα λίγο το μυστήριο του 450!:O:O:O

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε ozon74.πολυ αναλυτικο το τεστ σου.οποτε τα θεματα που αντιμετωπιζουμε οι περισσοτεροι ειναι θεμα ρομ.μπορεις να βαλεις εναν αναλυτικο οδηγο για εμας τους ασχετους πως θα το ροοταρουμε κ πως να φλασαρουμε αλλη ρομ(καθως και ποια ρομ να βαλουμε)???θα κανεις πολυ μεγαλυ μαγκια παντως... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο φυσικά και έχει παθογένειες, όπως και τις περιγράφω, και σε επίπεδο συσκευής. Αλλά πιστεύω κι εγώ πως τα περισσότερα προβλήματα είναι εξ' αιτίας της ROM. Και αφού ο φίλος kiasfosotos επιμένει τόσο πολύ, πάμε να δούμε έναν οδηγό για χρήσιμες δουλίτσες στο Star (Alps) W450. O οδηγός περιλαμβάνει τα βήματα που ακολουθώ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, παρ' όλα αυτά αναλαμβάνετε να κάνετε οτιδήποτε στην συσκευή σας με δική σας ευθύνη. Αν για οποιονδήποτε λόγο έχετε πρόβλημα, δεν φέρω καμία ευθύνη.

 

Οδηγός Ρουτ

 

O απλούστερος, ευκολότερος και ταχύτερος τρόπος rooting του κινητού μας είναι το VROOT. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

1) Κατεβάζουμε το VROOT από εδώ.

2) Εγκαθιστούμε το πρόγραμμα.

3) Επιλέγουμε το usb debugging στο κινητό μας: Ρυθμίσεις-> Επιλογές για προγραμματιστές-> Εντοπισμός σφαλμάτων (Settings-> Developer settings-> USB Debugging).

4) Τρέχουμε το πρόγραμμα.

5) Συνδέουμε την συσκευή.

6) Μόλις μας εμφανίσει την επιλογή πατάμε "ROOT".

7) Σε λίγα δευτερόλεπτα το πρόγραμμα μας ενημερώνει πως το τηλέφωνο ρουταρίστηκε και η συσκευή μας επανεκκινείτε. Το Kingroot έχει εγκατασταθεί και το τηλέφωνο είναι ρουταρισμένο!

 

Οδηγός Αλλαγής ΡΟΜ

 

1) Κατεβάζουμε το εργαλείο φλασαρίσματος από εδώ.

2) Κατεβάζουμε την ρομ που επιθυμούμε. Προτείνω αυτή που είναι αρουτάριστη. Υπάρχουν κι άλλες, επιλέξτε όποια σας ταιριάζει καλύτερα.

3) Ξεζιπάρουμε τα αρχεία.

4) Τρέχουμε το πρόγραμμα flash_tool που θα βρούμε στον φάκελο SP_Flash_Tool_v5.1343.01

5) Κάνουμε κλικ στο Scatter-loading και επιλέγουμε το αρχείο MT6582_Android_scatter_emmc.txt που θα βρούμε στον φάκελο της ρομ.

6) Μόλις φορτώσει το αρχείο πατάμε Options-> options-> connection-> USB επιλέγουμε High Speed και στο Battery επιλέγουμε auto detect.

7) Πηγαίνουμε πάλι Options->options-> Download και τσεκάρουμε το DA DL All with checksum.

8) Kλείνουμε το παράθυρο των επιλογών και στο κεντρικό παράθυρο του εργαλείου επιλέγουμε Firmware Upgrade από το drop menu.

9) Πατάμε το πράσινο βέλος που γράφει Download.

10) Απενεργοποιούμε την συσκευή μας, αφαιρούμε την μπαταρία και συνδέουμε την συσκευή με τον υπολογιστή χρησιμοποιώντας το usb καλώδιο. Καλό είναι να έχετε ξανασυνδέσει το τηλέφωνο με αυτό τον τρόπο για να μην εγκαθιστά εκείνη την στιγμή τους οδηγούς.

10) Στο κάτω μέρος του εργαλείου η μπάρα θα αλλάξει πολλά χρώματα "τρέχοντας", από κόκκινη σε μωβ σε κίτρινη, που θα κάνει και αρκετή ώρα. Όταν εμφανιστεί ο πράσινος κύκλος, είμαστε έτοιμοι. Αποσυνδέουμε το τηλέφωνο, επανατοποθετούμε την μπαταρία, ενεργοποιούμε την συσκευή και περιμένουμε να λειτουργήσει. Μην βιαστείτε, περιμένετε να ενεργοποιηθεί το τηλέφωνο κανονικά.

11) Σετάρετε το τηλέφωνο σας όπως επιθημείτε.

Σε περίπτωση που όταν συνδέσετε το τηλέφωνο με τον υπολογιστή δεν το αναγνωρίζει, βάλτε την μπαταρία και ξαναπροσπαθήστε.

Αν δεν τα καταφέρετε με την πρώτη, προσπαθήστε ξανά.

Μπορείτε να ρουτάρετε το τηλέφωνο σας με τον τρόπο που ανέφερω παραπάνω.

Η ROM που σας προτείνω εγκαθιστά και Recovery. Για να μπείτε στο recovery όπου μπορείτε και από εκεί να φλασάρετε ρομ από την κάρτα σας, πατάτε volume + και on.

 

Εγγραφή ΙΜΕΙ

 

1) Ελέγξτε αν το ΙΜΕΙ σας είναι γραμμένο. Πατήστε *#06# και συγκρίνετε το με το ΙΜΕΙ που αναγράφει στο κουτί, ή στο αυτοκόλλητο κάτω από την μπαταρία σας. Αν γράφει Invalid IMEI ή άλλο αριθμό, συνεχίστε στην εγγραφή.

2) Βγάλτε το καπάκι και την μπαταρία. Σημειώστε τα δύο ΙΜΕΙ που γράφει το αυτοκόλλητο με προσοχή να μην κάνετε λάθος.

3) Ρουτάρετε το τηλέφωνο με το τρόπο που περιγράφω παραπάνω.

4) Εγκαταστήστε το Mobileuncle tools που είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο. Προτείνω να το κρατήσετε και μετά την εγγραφή ΙΜΕΙ γιατί με αυτό το εργαλείο μπορείτε να καλυτερέψετε την απόδοση του κινητού σας σε όλους τους τομείς.

5) Τρέξτε το Mobileuncle και δώστε του root δικαιώματα (κάτω δεξιά επιλογή αν σας την βγάλει κινέζικα).

6) Πηγαίνετε Engineer mode-> Engineer mode (MTK)->Connectivity->CDS information->Radio information->Phone 1 και πληκτρολογήστε AT+EGMR=1,7,"τον αριθμο ΙΜΕΙ 1 που σημειώσατε".

7) Πατήστε send at command.

8) Κάντε επανεκκίνηση.

9) Τρέξτε πάλι το Mobileuncle.

10) Πηγαίνετε πάλι Engineer mode-> Engineer mode (MTK)->Connectivity->CDS information->Radio information->Phone 2 και πληκτρολογήστε AT+EGMR=1,10,"τον αριθμο ΙΜΕΙ 2 που σημειώσατε".

11) Πατήστε send at command.

12) Κάντε επανεκκίνηση.

13) Είσαστε έτοιμοι! Κάντε επαλήθευση με το *#06#

Για εγγραφή ΙΜΕΙ μπορείτε να ακολουθήσετε και τις οδηγίες του geoger_volos στην σελίδα 10, σχόλιο 139.

Σύμφωνα με τον συμφορουμίτη μας vdimitriou:

"Ο συγκεκριμένος οδηγός ισχύει μόνο για τα τελευταία ROMs καθώς με τα εργοστασιακά ή με κάποια άλλα πριν το 15/12/2013 η επιλογή αλλαγής/ενημέρωσης των IMEI δεν ήταν διαθέσιμη από το MobileUncle ή το MTK Engineering tools.

Μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο με τη χρήση του MAUI Meta 3G ή με edit αρχείου στη NAND όπου είναι αποθηκευμένα τα IMEI."

 

Για να διαχειρίζεστε το τηλέφωνο σας, σας προτείνω το SnapPea. Μπορείτε να το βρείτε εδώ. Είναι όμορφο, χρήσιμο και με πολλές επιλογές. Μπορείτε να μεταφέρετε εφαρμογές στην κάρτα που δεν σας επιτρέπει το τηλέφωνο, από το πρόγραμμα αυτό (πάντα με προσοχή- μην πειράζετε το σύστημα!).

 

Καλή επιτυχία και ...μην φοβάστε!

Edited by ozon74
Προσθήκη τρόπου εγγραφής ΙΜΕΙ
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

"ozon74" Θερμά συγχαρητήρια γιά τον εμπεριστατωμένο οδηγό, σε ευχαριστούμε πολύ. :clap:
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Η εμπειρία μου στο Android είναι μηδενική. Το να κάνω ΡΟΥΤ στη συσκευή το κατανοώ. Τί μας χρησιμεύει όμως η αλλαγή ΡΟΜ και η εγγραφή ΙΜΕΙ; Αν μου εξηγήσετε θα σας είμαι υπόχρεος.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

οποιον οδηγο και αν ακολουθησα,δυστυχως δεν ξεκιναει..

 

Επειδή είναι τούμπανο ο κινέζος :-)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

οποιον οδηγο και αν ακολουθησα,δυστυχως δεν ξεκιναει..

Δεν ξεκινάει το ROM Update ή δεν ξεκινάει το τηλέφωνο;

Αυτό που δεν αναφέρουν οι περισσότεροι είναι ότι το Rom Update είναι ιδιαίτερα δύσκολο να πραγματοποιηθεί σε περιβάλλον Windows 8 καθώς οι οδηγοί θέλουν συγκεκριμένη διαδικασία εγκατάστασης και ενεργοποίησης.

Διαφορετικά σε Windows 7 < γίνονται κανονικά και με επιτυχία.

Μπορείς να αναφέρεις ποιο είναι το πρόβλημα που συναντάς μήπως και μπορούμε να σε βοηθήσουμε;

:)

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκινάει το ROM Update ή δεν ξεκινάει το τηλέφωνο;

Αυτό που δεν αναφέρουν οι περισσότεροι είναι ότι το Rom Update είναι ιδιαίτερα δύσκολο να πραγματοποιηθεί σε περιβάλλον Windows 8 καθώς οι οδηγοί θέλουν συγκεκριμένη διαδικασία εγκατάστασης και ενεργοποίησης.

Διαφορετικά σε Windows 7 < γίνονται κανονικά και με επιτυχία.

Μπορείς να αναφέρεις ποιο είναι το πρόβλημα που συναντάς μήπως και μπορούμε να σε βοηθήσουμε;

:)

 

σε 7 δοκιμαζω.τη μια οι drivers μπαινουν κανονικα την αλλη οχι.φορτωνει κανονικα το αρχειο το scatter,συνδεω το τηλεφωνο και τιποτα...

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφή ΙΜΕΙ

 

1) Ελέγξτε αν το ΙΜΕΙ σας είναι γραμμένο. Πατήστε *#06# και συγκρίνετε το με το ΙΜΕΙ που αναγράφει στο κουτί, ή στο αυτοκόλλητο κάτω από την μπαταρία σας. Αν γράφει Invalid IMEI ή άλλο αριθμό, συνεχίστε στην εγγραφή.

2) Βγάλτε το καπάκι και την μπαταρία. Σημειώστε τα δύο ΙΜΕΙ που γράφει το αυτοκόλλητο με προσοχή να μην κάνετε λάθος.

3) Ρουτάρετε το τηλέφωνο με το τρόπο που περιγράφω παραπάνω.

4) Εγκαταστήστε το Mobileuncle tools που είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο. Προτείνω να το κρατήσετε και μετά την εγγραφή ΙΜΕΙ γιατί με αυτό το εργαλείο μπορείτε να καλυτερέψετε την απόδοση του κινητού σας σε όλους τους τομείς.

5) Τρέξτε το Mobileuncle και δώστε του root δικαιώματα (κάτω δεξιά επιλογή αν σας την βγάλει κινέζικα).

6) Πηγαίνετε Engineer mode-> Engineer mode (MTK)->Connectivity->CDS information->Radio information->Phone 1 και πληκτρολογήστε AT+EGMR=1,7,"τον αριθμο ΙΜΕΙ 1 που σημειώσατε".

7) Πατήστε send at command.

8) Κάντε επανεκκίνηση.

9) Τρέξτε πάλι το Mobileuncle.

10) Πηγαίνετε πάλι Engineer mode-> Engineer mode (MTK)->Connectivity->CDS information->Radio information->Phone 2 και πληκτρολογήστε AT+EGMR=1,10,"τον αριθμο ΙΜΕΙ 2 που σημειώσατε".

11) Πατήστε send at command.

12) Κάντε επανεκκίνηση.

13) Είσαστε έτοιμοι! Κάντε επαλήθευση με το *#06#

Για εγγραφή ΙΜΕΙ μπορείτε να ακολουθήσετε και τις οδηγίες του geoger_volos στην σελίδα 10, σχόλιο 139.

Ο συγκεκριμένος οδηγός ισχύει μόνο για τα τελευταία ROMs καθώς με τα εργοστασιακά ή με κάποια άλλα πριν το 15/12/2013 η επιλογή αλλαγής/ενημέρωσης των IMEI δεν ήταν διαθέσιμη από το MobileUncle ή το MTK Engineering tools.

Μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο με τη χρήση του MAUI Meta 3G ή με edit αρχείου στη NAND όπου είναι αποθηκεμένα τα IMEI.

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

θα ημουν ευγνωμων αν καποιος περνουσε τη ρομ σε flashable αρχειο..αν γνωριζει δηλαδη..
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

σε 7 δοκιμαζω.τη μια οι drivers μπαινουν κανονικα την αλλη οχι.φορτωνει κανονικα το αρχειο το scatter,συνδεω το τηλεφωνο και τιποτα...

Νομίζω ότι ένα Video με την διαδικασία θα σου έλυνε τις απορίες. Θα σου φτιάξω ένα αλλά θα καθυστερήσω λίγο καθώς πρέπει να δοκιμάσω αν γίνεται σε virtual περιβάλλον ή να βρω ένα Windows 7 :).

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Οπότε μπορείς! Πάντως δεν νομίζω ότι κάνω κάτι διαφορετικό.. Ότι λένε οι οδηγοί καθώς και άλλα πειράματα
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος οδηγός ισχύει μόνο για τα τελευταία ROMs καθώς με τα εργοστασιακά ή με κάποια άλλα πριν το 15/12/2013 η επιλογή αλλαγής/ενημέρωσης των IMEI δεν ήταν διαθέσιμη από το MobileUncle ή το MTK Engineering tools.

Μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο με τη χρήση του MAUI Meta 3G ή με edit αρχείου στη NAND όπου είναι αποθηκεμένα τα IMEI.

 

Όλα όσα 450άρια ασχολήθηκα ήρθαν μετά τον νέο χρόνο, οπότε δεν το γνωρίζω αυτό. Καλά έκανες όμως και το έγραψες, το προσθέτω στους οδηγούς.

Edited by ozon74
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...