Jump to content

W450 MTK6582


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρακτικά κανένα απο τα 2 μπορεί να μην είναι αυτό που πρέπει.Δοκίμασε να βάλεις το imei στη σελίδα imei.info και κατά πάσα πιθανότητα όπως συμβαίνει και σε άλλα mtk κινητά,θα σου πει ότι το imei αντιστοιχεί σε κάποιο παλιό nokia/samsung phone κτλ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 251
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρακτικά κανένα απο τα 2 μπορεί να μην είναι αυτό που πρέπει.Δοκίμασε να βάλεις το imei στη σελίδα imei.info και κατά πάσα πιθανότητα όπως συμβαίνει και σε άλλα mtk κινητά,θα σου πει ότι το imei αντιστοιχεί σε κάποιο παλιό nokia/samsung phone κτλ

Σωστά και τα τέσσερα IMEI μου τα έβγαλε ότι είναι από Nokia 6120 classic (πριν δέκα χρόνια το είχα αυτό!)

Τελικά είναι σωστά και τα τέσσερα;

Ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να είχε το τηλέφωνο όταν ήρθε από κίνα καθώς η εφαρμογή update από το geekbuying μου διέγραψε τη NAND όπου και ήταν αποθηκευμένα τα IMEI.

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Τα σωστά imei ειναι αυτά με τα οποία το κινητό σου λειτουργεί κανονικά.Οπως λες και μόνος σου,σου έβγαλε ότι και τα 4 imei κανονικά ήταν για άλλο μοντέλο κινητού και προφανώς οι κινέζοι μαζεύουν απο τα σκουπίδια-ανακύκλωση :lol: ή αγοράζουν παλιά κινητά σε τιμές 1-2$ και χρησιμοποιούν το imei τους στα μοντέλα τους,γιατι προφανώς η έκδοση νέου imei μοναδικού για το κινητό που κατασκευάζουν,κοστίζει κάποια χρήματα και έχει κάποια διαδικασία για να γίνει Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

To τηλέφωνο το έχω ακριβώς 16 ημέρες (ήρθε μία μέρα πριν αλλάξει ο χρόνος).

Ήρθε με την αναβαθμισμένη του έκδοση, χωρίς καθόλου κινέζικες εφαρμογές και χωρίς να κολλάει η οθόνη αφής, αλλά κόλλαγε (και μάλιστα τρελά) στην κλήση- η οθόνη έμενε ανενεργή και έπρεπε να βγάλω μπαταρία για να ξεκολλήσει, ακριβώς όπως έγραψε κάποιος φίλος πρίν. Την ίδια μέρα πέρασα άλλη ΡΟΜ και ρουτάρισα και το τηλέφωνο (kingroot στα αγγλικά) και φυσικά mobileuncle. Αποτελέσματα;

Πέρα από την κάμερα που είναι όντως πολύ μέτρια για τα (υποτιθέμενα) 8ΜΡ της, το τηλέφωνο κυριολεκτικά πετάει.

Είναι πολύ πιο γρήγορο από το Lenovo A820 που επίσης κρατώ (στα ίδια χαρακτηριστικά), η οθόνη μια χαρά, κλήσεις κανένα πρόβλημα και στην ανοικτή ακρόαση, GPS σφαίρα (αλλά σφαίρα όμως, συνδέεται σχεδόν το ίδιο γρήγορα με το ΝΟΚΙΑ 710 μου), άφθονη μνήμη, Skype/Viber/Sonicdash/Foursquare/Twitter/outlook νεράκι, βιντεάκια ικανοποιητικά, ραδιόφωνο καλό (σπάσιμο που ζητά ακουστικά όμως) και μουσική μέτρια (ίσως πολύ μέτρια, αλλά δεν έχω περάσει και τα καλύτερα ΜΡ3 μου), wifi άμεσο, μπλεδόντι κανονικά, μπαταρία μόλις μετά βίας 10 ώρες (δεδομένα και wifi ανοικτά, viber/skype συνδεδεμένα, 30 μηνύματα, περίπου 40 λεπτά ομιλία).

Το τηλέφωνο σε καμία περίπτωση δεν δείχνει "φτηνό" όπως διάβασα από κάποιον συμφορουμίτη πριν. Παρά το glossy καπάκι του και την απρόσωπη συσκευασία, δείχνει πολύ πιο ποιοτικό από άλλα επώνυμα τηλέφωνα σε πολύ υψηλότερη τιμή. Ας πούμε είναι πολύ καλύτερο στην αίσθηση από τα Alcatel 5035, 5020 και C5.

Για τα 74 ευρώ του είμαι πλέον του δέοντος ευχαριστημένος. Για να μην πω εντυπωσιασμένος.

Πάντως το τηλέφωνο το πείραξα (ναι, θέλει την μπαταρία πάνω για να το δει ο Υπολογιστής). Αν δεν είσαστε έτοιμοι να το ρισκάρετε, ίσως δεν θα πρέπει να το έχετε στα υπ' όψιν.

Για την Ιστορία, περιμένω ακόμα 4 (τα δύο κίτρινα, και ένα άσπρο οπότε θα σας πω εντυπώσεις και από χρώματα) για φίλους και αν υπάρξει θέμα θα ενημερώσω.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

φιλε ozon74 καλημερα.συμφωνω απολυτα μαζι σου για το κινητο.το πηρα δωρο στην γυναικα και πραγματικα για αυτα τα λεφτα πεταει.δυσκολα βρισκεις ισαξιο κινητο ακομα κ με τα διπλασια και βαλε ευρω.γρηγορο και σηκωνει τα παντα ανοικτα.μου εκανε κ εμας ομως μερικα κολληματα οθονης(καμια 10αρια) καθως και το gps δεν βλεπει τπτ.θα σου ηταν ευκολο να κανεις εναν οδηγο λεπτομερεστατο βημα προς βημα για εμας που δεν εχουμε την καταλληλη εμπειρια(βασικα καθολου εμπειρια :lol:) ??με ποια σειρα πρεπει να ακολουθησουμε τα βηματα,πως κανουμε ροοτ,πως θα περασουμε την καινουρια ρομ,ποια ρομ να βαλουμε κτλ κτλ...σορρυ αλλα εχω ψιλομπερδευτει με ολα οσα εχω διαβασει κ δεν τολμω να το κανω.θα σου ημουν πολυ ευγνωμων ...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την ΡΟΜ που έχει στο needrom 4.2.2, αλλά όχι την ρουταρισμένη. Το τηλέφωνο το ρούταρα μετά με το vroot.

Πάντως και με την δική του ΡΟΜ, πρόβλημα δεν είχε στο να βρει δορυφόρους, αν και αργούσε σχετικά (περίπου δύο λεπτά την πρώτη φορά).

Θα δοκιμάσω να σας φτιάξω έναν οδηγό, δεν το έχω ξανακάνει, οπότε δώστε μου λίγο χρόνο.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο πετουσε σε μενα ουτως η αλλως,με μοναδικο παραπονο αυτο της οθονης..το εχω παραδοσει στον κατοχο του τωρα και δε μου εχει αναφερει κατι εως τωρα...πιθανολογω θα του το ειχε κανει στη μια βδομαδα που το κατεχει.δεν ειπες ομως,διορθωθηκε το θεμα?

 

αυτην εδω λες?

 

ειχα δοκιμασει μια αλλη που εδινε το geekbuying αλλα δε καταφερα κατι...ισως εφταιγαν τα 8.1

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτήν λέω, αλλά όχι την Ρουταρισμένη.
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τα φώτα σας να δω πως θα γλιτώσω από αυτά τα W450 μετά την ταλαιπωρία με το πρώτο ήρθε η σειρά του δευτέρου. Μου το έφεραν να περάσω την νέα room γιατί κόλλαγε αλλά το κινητό δεν ανοίγει καν του έβγαλα την μπαταρία δείχνει φορτισμένο τη να κάνω μπας και πάρει μπροστά για να μπορώ να το ρουταρω και να του περάσω νέα room???? Καμία βοήθεια???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Τα φώτα σας !!! προσπαθώ να περάσω τη rom σε ένα w450 που είχα ξαναπεράσει με το γνωστό τρόπο αλλά τώρα μετά την κόκκινη μπάρα δεν προχωράει και ο κινητό έχει νεκρώσει τη να κάνω HELP τα φώτα σας ..... έχω βρει τον μπελά μου με αυτό τι κινητό ......από τις πολλές προσπάθειες που έχω κάνει κάποιες φορές φτάνει στο 60% και μετά τίποτα Edited by manolisg10
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο αυτό είναι εντελώς άχρηστο και τα δύο όπως είπα και πιο πάνω έχουν και γ@@μ τα προβλήματα του πρώτου που κολλούσε και δεν έβλεπε τα imei τώρα άρχισε να κολλάει στην κλήση εκεί που μιλάς το γυρνάς για να το κλείσεις και πέφτει μαύρο όπως στην ερτ πρέπει να βάλεις μπαταρία για να ξαναπάρει μπρος. Όσο για το άλλο που ζήτησα τη βοήθεια πιοπανω το πήγα σε τεχνικό που και αυτός ακόμα δεν κατάφερε τίποτα. Όταν ένα τηλέφωνο όσο και να κάνει δεν δουλεύει για αυτό που υποτίθεται προορίζεται για μένα είναι άχρηστο . Μακριά και αγαπημένοι από αυτό για όποιον άλλον σκέφτεται να το πάρει.
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο αυτό είναι εντελώς άχρηστο και τα δύο όπως είπα και πιο πάνω έχουν και γ@@μ τα προβλήματα του πρώτου που κολλούσε και δεν έβλεπε τα imei τώρα άρχισε να κολλάει στην κλήση εκεί που μιλάς το γυρνάς για να το κλείσεις και πέφτει μαύρο όπως στην ερτ πρέπει να βάλεις μπαταρία για να ξαναπάρει μπρος. Όσο για το άλλο που ζήτησα τη βοήθεια πιοπανω το πήγα σε τεχνικό που και αυτός ακόμα δεν κατάφερε τίποτα. Όταν ένα τηλέφωνο όσο και να κάνει δεν δουλεύει για αυτό που υποτίθεται προορίζεται για μένα είναι άχρηστο . Μακριά και αγαπημένοι από αυτό για όποιον άλλον σκέφτεται να το πάρει.

Φίλε μου, τρία πήρα και δουλεύουν ρολόϊ, εκτός από το ένα που "κόλλησε" μία φορά, έβγαλα την μπαταρία και από τότε δεν παρουσίασε τίποτα ... από τις συζητήσεις βγάζω το συμπέρασμα ότι όποιος "σκαλίζει" τα τηλέφωνα, (όχι μόνο αυτό) και "παίζει" με το λογισμικό τους, δυστυχώς πρέπει να είναι έτοιμος να υποστεί και τις συνέπειες των πράξεών του.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, τρία πήρα και δουλεύουν ρολόϊ, εκτός από το ένα που "κόλλησε" μία φορά, έβγαλα την μπαταρία και από τότε δεν παρουσίασε τίποτα ... από τις συζητήσεις βγάζω το συμπέρασμα ότι όποιος "σκαλίζει" τα τηλέφωνα, (όχι μόνο αυτό) και "παίζει" με το λογισμικό τους, δυστυχώς πρέπει να είναι έτοιμος να υποστεί και τις συνέπειες των πράξεών του.

 

Αγαπητέ μου φίλε κανένα από τα δύο δεν σκαλισα γιατί έτσι μου τη βάρεσε αν διαβάσεις όλα τα ποστ εδώ το πρώτο από την αρχή δεν έκανε κλήσεις ενώ έβλεπε τις sim γιατί δεν είχε τα imei και το άλλο κολλούσε τρελά....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι προτεινετε το συγκεκριμενο τηλεφωνο. Αφου δεν ειναι ενας η δυο αυτπι που εχουν αναφερει προβλημα με τη συσκευη τους, αλλα πολλοι περισσοτεροι. Ναι το πιστευω οτι καποιοι μπορει να ηταν ή να ειναι τυχεροι, αλλα το ποσοστο αστοχιας δειχνει μεγαλο. Σε αλλους η οθονη, σε αλλους τα imei , σε αλλους το gps ή ο ηχος και τα ακουστικα και σε αλλους - οπως εγω :( - ολα τα παραπανω ( τα imei, οθονη τα εφτιαξα, τα υπολοιπα οχι).

Σε μελλοντικους αγοραστες θα προτεινα να το ξανασκεφτουν καλα πριν το αγορασουν. Μπορει να τους κατσει η καλη αλλα το πιθανοτερο ειναι να τους κατσει η στραβη.

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

ποιες αλλες ρομ προσπαθησες φιλε?λινκ

 

http://www.needrom.com/mobile/star-w450 Εβαλα μια απο αυτην,την Updated τις 12/12/2013 (για να την δεις πρεπει να κανεις λογαριασμο στο site). Υπαρχει καποια λυση ή τελικα ειναι θεμα hardware;Γιατι υπαρχει και αυτο το link που αναφερει επιλυση του θεματος αλλα χρειαζεται στοιχεια να βαλεις (αριθμο κινητου τηλεφωνου) για να κατεβασεις το fix: http://android-24.com/star-w450-touchscreen-fix :mad:

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω σε τι;

Είπα πως το GPS πετάει με την μη ρουταρισμένη ρομ και πως πριν δεν είχα πρόβλημα.

Τι άλλο θες να μάθεις, γιατί δεν ρώτησες κάτι άλλο- τουλάχιστον σε αυτό το νήμα...

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...