Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ.

 

Όσο για τον uber έτσι είναι γιατί αν παρακολουθήσεις την CPU κανει πολλά ανεβοκατεβασματα, αλλά αν παρατηρήσεις όχι παντα full. Ανάλογα και τον governor βέβαια.

 

Μπορούμε να αλλάξουμε κάπως τις default ρυθμίσεις του kernel ώστε να μην χρειαζεται το set on boot ή το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο σε απόδοση?

Ίσως μέσω terminal να γίνεται.

Δοκιμασα μέσω terminal αλλά με το που γίνει reboot αλλάζουν ξανά η ρυθμίσεις...γιαυτό μου αρέσει ο elementalX διότι οποτε θελεις αλλαζεις τις ρυθμίσεις μέσω file explorer μόνιμα!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκιμασα μέσω terminal αλλά με το που γίνει reboot αλλάζουν ξανά η ρυθμίσεις...γιαυτό μου αρέσει ο elementalX διότι οποτε θελεις αλλαζεις τις ρυθμίσεις μέσω file explorer μόνιμα!

 

Βασικά ίσως να είναι καλυτερα με trickster και set on boot γιατί το αποτέλεσμα είναι ίδιο ενω μπορείς πανευκολα να γυρίσεις σε αρχικές ρυθμίσεις και σίγουρα δεν θα κανείς κάποιο "μοιραίο" λάθος.

Αλλωστε το trickster δουλεύει μονο στην εκκίνηση και δεν καθυστερεί το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απ'οτι φενεται η σημερινη εκδοση τις carbon τα σπαει,εχει προσθεση στα ειδη πολλα που εχει τα εξης: vibration and color settings - Peek” from PA - Slim’s recents - new customizations and actions for hardware keys:lol:

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απ'οτι φενεται η σημερινη εκδοση τις carbon τα σπαει,εχει προσθεση στα ειδη πολλα που εχει τα εξης: vibration and color settings - Peek” from PA - Slim’s recents - new customizations and actions for hardware keys:lol:

 

Carbon σοβαρό update + Mahdi πλούσιο update ( προσοχή απαιτεί clean install ) + Αναμονή για LS stable release ( αν και η blood του Kener βγήκε ήδη ), πολύ δουλειά Κυριακάτικα... :lol:

Αν προσθέσεις και το update της C-Rom που με τρώει πάλι το χέρι μου ( τι τον ήθελε τον CAF ο χριστιανός ... ) , ε πάει το ρεπό, δε με φτάνει...:p

Link to comment
Share on other sites

Carbon σοβαρό update + Mahdi πλούσιο update ( προσοχή απαιτεί clean install ) + Αναμονή για LS stable release ( αν και η blood του Kener βγήκε ήδη ), πολύ δουλειά Κυριακάτικα... :lol:

Αν προσθέσεις και το update της C-Rom που με τρώει πάλι το χέρι μου ( τι τον ήθελε τον CAF ο χριστιανός ... ) , ε πάει το ρεπό, δε με φτάνει...:p

 

Χαχαχα πες μας εντυπώσεις.....τι είναι η blood του kener?

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Ξανατρεχεις των aroma installer....

 

 

Η google εβγαλε ανακοινωση οτι θα βγει το update απο μερα σε μερα...αλλα που κολαει οτι θα χασεις την stock εφαρμογη......?αφου τωρα πλεον η συγκεκριμενη εφαρμογη ειναι η stock!

 

Και που την βρίσκουμε την ανακοίνωση αυτή?

 

Διάβαζα στο reddit ότι το fix για την κάμερα και το μικρόφωνο έχει βγει εδώ και μήνες. Το έχει δοκιμάσει κάνεις εάν δουλεύει;

 

http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/development/mod-jishnus-camera-t2516061

Edited by amanwithaplan
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα πες μας εντυπώσεις.....τι είναι η blood του kener?

 

1) Carbon --> επιτέλους βρήκα ψιλοbug, όταν πας να πατήσεις Themes στις ρυθμίσεις τρως ένα ωραίο FC στη μάπα...λολ

Λογικά σήμερα αύριο θα φτιαχτεί. Με Purified όλα αμαλά, σταθερά και γρήγορα.

2) Mahdi -- > Κατά λάθος ενσωμάτωσαν feature που δεν ήταν στο changelog :lol:, floating window μέσω slim recents μόνο, μια χαρά δουλεύει όμως. Τώρα τι ακριβώς θα τα κάνουμε ιπτάμενα παραθυράκια στην οθονούλα του Ν5 δε ξέρω, ίσως σε tablet να έχουν περισσότερη χρησιμότητα, τεσπά, χαβαλές να γίνεται :p

Κατά τα άλλα επίσης με Purified όλα αμαλά, σταθερά και γρήγορα.

Λίγο καλύτερη οργάνωση να είχαν τα settings σε αυτή τη rom ρε παιδί μου....

3 ) C-Rom , μπήκε βγήκε στο 20λεπτο κλασικά απλά για να τη δω, όλα καλά, φορτωμένη με χαρακτηριστικά καλά οργανωμένα, αλλά αν δε ξεφορτωθούν το HALO icon εκεί στο notification και κυρίως να αλλάξουν τον CAF , χλωμό το βλέπω να μείνω εγώ ποτέ.

Για όσους θέλουν πάντως Halo και δεν έχουν θέμα και με τον kernel είναι εξαιρετική rom.

 

4) Blood είναι ένα build της LS που βγάζει ο kener, προφανώς και πάλι με τον δικό του kernel,

το μόνο που αλλάζει είναι ότι λείπουν τα OTA center και Stats ( λογικό ) και έχει και ένα κοκκινωπό theme ( διάφορα εικονίδια από system apps βασικά είναι κόκκινα ), ήδη έχει 300+ downloads από χθες :p

 

Τι τους έπιασε σχεδόν όλους και βάλανε το Peek της PA δε ξέρω, εμένα μου είναι αδιάφορο οπότε δε ξέρω και κατά πόσο λειτουργεί.

Επίσης η πλάκα είναι στον καινούργιο CM11 themer που σχεδόν όλοι ενσωμάτωσαν πάλι, ενώ καλά καλά δεν υπάρχουν συμβατά themes :p

 

Rom roundup τέλος για τώρα, πάω για καφέ μη χάσω και τελείως το ρεπό :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους..Μια αστεία ερώτηση να κάνω ;Θέλω να ρυθμισω το led έτσι ώστε να μην αναβοσβηνει καθόλου όταν έχω ειδοποίηση.Θέλω να είναι δηλαδή συνέχεια αναμενο.Όσο και αν το παλεψα με το led notification δεν το πετυχα.Καμμία ιδέα;Επίσης να ρωτησω αν είναι ασφαλές που έχω πειράξει το skript του ήχου στο ηχείου απο 88 στο 93 για καλύτερη απόδοση στο εξωτερικο ηχείο.Είμαι με root και cm nightly..Ευχαριστω
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους..Μια αστεία ερώτηση να κάνω ;Θέλω να ρυθμισω το led έτσι ώστε να μην αναβοσβηνει καθόλου όταν έχω ειδοποίηση.Όσο και αν το παλεψα με το led notification δεν το πετυχα.Καμμία ιδέα;Επίσης να ρωτησω αν είναι ασφαλές που έχω πειράξει το skript του ήχου στο ηχείου απο 88 στο 93 για καλύτερη απόδοση στο εξωτερικο ηχείο.Είμαι με root και cm nightly..Ευαριστω

 

Ρυθμίσεις, οθόνη, pulse notification light.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα Mahdi σήμερα. Πολύ ωραία αλλά με χαλάνε λίγο τα γρήγορα animations.

Αυτό διορθώνεται πας στο Dev settings και ανεβαζεις τα υπάρχοντα animations απο.5χ σε 1χ

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Αυτό διορθώνεται πας στο Dev settings και ανεβαζεις τα υπάρχοντα animations απο.5χ σε 1χ

 

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Ευχαριστώ!

:D
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις, οθόνη, pulse notification light.

Ευχαριστώ.Εσβησα όμως και το led notification.Για το άλλο που ρωταω κάποια γνώμη;

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω αν εχει παρει το ματι κανενος το εξης.εχω το G2 και οταν δεχομαι κληση,ενω σερφαρω η κανω κατι αλλο,μου εμφανιζεται ενα μικρο ποπαπ ψηλα με το ποιος με καλει και αν θελω να απαντησω η να το αγνοησω..υπαρχει σε καμια ρομ?
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις όταν χρησιμοποιείς το κινητό και δεχτείς κλήση, να μη σου δείχνει full screen την εισερχόμενη, αλλά μόνο σε notification στο status bar.

Αυτό γίνεται με xposed + gravity box, πηγαίνεις στο phone tweaks και τσεκάρεις το "non-intrusive incoming call"

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω αν εχει παρει το ματι κανενος το εξης.εχω το G2 και οταν δεχομαι κληση,ενω σερφαρω η κανω κατι αλλο,μου εμφανιζεται ενα μικρο ποπαπ ψηλα με το ποιος με καλει και αν θελω να απαντησω η να το αγνοησω..υπαρχει σε καμια ρομ?

 

Πιθανώς σε όλες. Σίγουρα υπάρχει στη Slim και στο Gravity Box. Non intrusive incoming call λέγεται. Όποτε έχεις κλήση την ώρα που κάνεις κάτι στο κινητό, βγαίνει ειδοποίηση στη status bar με επιλογές να απαντήσεις ή όχι. Δεν είναι pop-up.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Οποιος χρησιμοποιούσε/χρησιμοποιεί Purified kernel να ξέρετε άλλαξε όνομα. Τον έψαχνα λίγο γι' αυτό το αναφέρω, να μην ψάχεστε κι εσείς άδικα.

Λέγεται Code Blue και το νήμα είναι αυτό. Βγήκε νέα έκδοση r126. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία εβδομάδα με PSX μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετική αλλά υπάρχει ένα μεγάλο "αλλά".

Ο UBER που έχει ως kernel ανεβάζει πολύ εύκολα θερμοκρασίες και δεν είναι και τόσο battery friendly.

Βασικά θεωρώ "κάπως" μετά από 10 ώρες σε deep sleep να έχει καταναλώσει 20-25% της μπαταρίας καθώς επίσης ενώ το κινητό είναι αχρησιμοποίητο για 2+ ώρες, να μπαίνω 2 λεπτά σε Chrome και να το νιώθω ζεστό στο χέρι μου.

 

Επανήλθα λοιπόν στην νέα Purity με τον λατρεμένο elementalX που καταλήγω ότι είναι ο μόνος kernel που δίνει "out of the box" πολύ καλύτερες επιδόσεις και καλή μπαταρία ενώ ποτέ δεν ένιωσα το κινητό ζεστό στο χέρι μου.:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οποιος χρησιμοποιούσε/χρησιμοποιεί Purified kernel να ξέρετε άλλαξε όνομα. Τον έψαχνα λίγο γι' αυτό το αναφέρω, να μην ψάχεστε κι εσείς άδικα.

Λέγεται Code Blue και το νήμα είναι αυτό. Βγήκε νέα έκδοση r126. ;)

 

Μάλλον πήρε χαμπάρι ο dev ότι πλέον χρησιμοποιούν πολλοί τον kernel του και με άλλες rom και αποφάσισε να αλλάξει το όνομα ώστε να είναι πιο "ανεξάρτητο" από την Purity.

Αλλά όλοι ξέρουμε ότι πάντα την Purity θα λατρεύει.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου και από εμένα... Με elementalx είχα και battery drain και ανέβαινε η θερμοκρασία του κινητού... Έβαλα linaro και μπαταρία 5 και ώρες οθόνη και δεν ζεσταίνεται στο χέρι... Πάντα με στοκ Ρομ τα έχω δοκιμάσει οπότε σας μεταφέρω και την εμπειρία μου.. Από γρηγοράδα και bugs free και οι δυο..ίσως σε εμένα δεν έκατσε καλά ο elemental.... Για όσους δεν ξέρουν ο linaro είναι ένας άλλος franko με faux audio και άλλα καλούδια..
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ο ElementalX ποτέ δεν παρουσίασε τέτοια συμπεριφορά και τον έχω δοκιμάσει εκτός από stock με άλλες 4-5 rom.

Επίσης ποτέ δεν του έκανα undervolting. Το έβαζα πάντα στο stock.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία εβδομάδα με PSX μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετική αλλά υπάρχει ένα μεγάλο "αλλά".

Ο UBER που έχει ως kernel ανεβάζει πολύ εύκολα θερμοκρασίες και δεν είναι και τόσο battery friendly.

Βασικά θεωρώ "κάπως" μετά από 10 ώρες σε deep sleep να έχει καταναλώσει 20-25% της μπαταρίας καθώς επίσης ενώ το κινητό είναι αχρησιμοποίητο για 2+ ώρες, να μπαίνω 2 λεπτά σε Chrome και να το νιώθω ζεστό στο χέρι μου.

 

Επανήλθα λοιπόν στην νέα Purity με τον λατρεμένο elementalX που καταλήγω ότι είναι ο μόνος kernel που δίνει "out of the box" πολύ καλύτερες επιδόσεις και καλή μπαταρία ενώ ποτέ δεν ένιωσα το κινητό ζεστό στο χέρι μου.:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μάλλον πήρε χαμπάρι ο dev ότι πλέον χρησιμοποιούν πολλοί τον kernel του και με άλλες rom και αποφάσισε να αλλάξει το όνομα ώστε να είναι πιο "ανεξάρτητο" από την Purity.

Αλλά όλοι ξέρουμε ότι πάντα την Purity θα λατρεύει.:lol:

Το ειπα και εγω,καλος ο Uber αλλα ανεβαζει για πλακα θερμοκρασιες,για εμενα και λεω για εμενα μακραν ο καλυτερος kernel ειναι ο elementalX,ειδικα με την τελευταια εκδοση 0.38 εχει τα παντα,ταχυτητα,επιδοσεις,καλη μπαταρια,φοβερο smooth touch,τι αλλο να ζητησεις απο εναν kernel:)

Υ.Γ Ξερει καποιος γιατι στην mahdi δεν εχει status bar χρωματισμο?????βλεπω οτι στις περισσοτερες rom δεν το εχουν σαν επιλογη,μονο η carbon και η c-rom το εχουν,για ποιο λογο αραγε δεν το εχουν ενω εχουν ολα τα αλλα:confused:

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...