Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή δε θυμάμαι, όταν φορτίζει το κινητό ανάβει το led σε stock rom ή όχι;

Τώρα με stock δεν ανάβει αλλά δε θυμάμαι αν στην slim αναβε χωρίς το lightflow.

 

Όχι, δεν ανάβει σε στοκ ρομ.

:D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με purity και elementalx.39 σε κάνα δυο μερεσ θα δουμε και την μπαταρία

 

Επειδη δεν γνωριζω τα dalvik-bionik z2patches δουλευουν στη purity..?

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν γνωριζω τα dalvik-bionik z2patches δουλευουν στη purity..?

 

To bionic δουλεύει 100%,σε καποιες Ρομ το dalvik patch δεν δουλεύει καθώς είναι ειδη βελτιωμενω οποτε συνιστω να μην το δοκιμσσεις!:)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Το z2 patch είναι συμβατό με όλες τις rom και kernel ? ( έχω slimkat και θα περάσω τώρα τον elemental 0.39 ) . το patch θα το φλασαρω αφού περάσω τον kernel ;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην με κοροϊδέψετε επειδη ειμαι ασχετος με το ροοτ και καποια στιγμη θα κανω στο μελλον αυτο που λεμε με το davlik(wipe και τα σχετικα ) παιζει ρολο αν εισαι σε ART η davlik :p:D MΠΟΡΕΙ να σας φανει χαζη ερωτηση αλλα το εχω απορια
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν γνωριζω τα dalvik-bionik z2patches δουλευουν στη purity..?

 

To bionic δουλεύει 100%,σε καποιες Ρομ το dalvik patch δεν δουλεύει καθώς είναι ειδη βελτιωμενω οποτε συνιστω να μην το δοκιμσσεις!:)

 

Υπάρχει cm11_optimized dalvik που δουλεύει στην Purity, αλλά οκ μόνο για να ανέβει το σκορ στο Antutu.

Στην πράξη παίζει να είναι και πιο γρήγορα τα optimized μερικών rom.

Τώρα να πας να πειράξεις dalvik σε Slim, Carbon ή ακόμα και στην Purity είναι αφελές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το z2 patch είναι συμβατό με όλες τις rom και kernel ? ( έχω slimkat και θα περάσω τώρα τον elemental 0.39 ) . το patch θα το φλασαρω αφού περάσω τον kernel ;

 

To bionic είναι συμβατό νομίζω. Το dalvik όχι.

Μην το φλασάρετε σε full custom roms.

Είναι σαν να εχεις Carbon και να θες να την βάλεις GB.

No point.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,θέλω να εγκαταστήσω το Xposed installer και στη συνέχεια GravityBox για αρχή.Είμαι μαμα τελέιως,γυρισμένο σε ART.Πρέπει να προσέξω κάτι,θα υπάρξει κάποιο conflict ή όλα οκ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,θέλω να εγκαταστήσω το Xposed installer και στη συνέχεια GravityBox για αρχή.Είμαι μαμα τελέιως,γυρισμένο σε ART.Πρέπει να προσέξω κάτι,θα υπάρξει κάποιο conflict ή όλα οκ?

 

Το Xposed δεν είναι συμβατό με ART.

Μετά την 4.5 θα γίνει.

Χώρια που πρέπει να είσαι root για να εγκαταστήσεις το Xposed.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει και εγώ. Μιλάμε για μεγάλη διαφορά. Περιμένω κανένα update μπας και στρώσει. Και έτσι και αλλιώς λέω να κάνω clean install όταν βγει η 4.4.3 μπας και φταίει τίποτα άλλο.

 

εγώ έβγαλα το location history και είναι λίγο καλύτερα!!!

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Το Xposed δεν είναι συμβατό με ART.

Μετά την 4.5 θα γίνει.

Χώρια που πρέπει να είσαι root για να εγκαταστήσεις το Xposed.

 

Παρέλειψα να πω οτι είμαι ρούτ...Άρα γυρνάω σε Dalvik και εγκαθιστώ...κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Παρέλειψα να πω οτι είμαι ρούτ...Άρα γυρνάω σε Dalvik και εγκαθιστώ...κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?Ευχαριστω...

 

Τίποτα ιδιαίτερο.

Κάνεις install το Xposed, activate xprosed, reboot, download + install GB, activate GB module, reboot.

Ετοιμος.:D

 

Edit: Να έχεις ενεργοποιήσεις πριν από όλα την επιλογή στο security που λέει Install apps from unknown sources.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να δοκιμάσω τον elementalX 0.40, και είμαι σε stock+franco.

Αρκεί να φλασάρω stock kernel απο μια stock deodexed rom, και μετά απο πάνω τον elementalX;

 

Όπως λέει και το OP του flar2, θα κάνεις dirty flash την rom σου και μετά install τον ElementalX.

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος dirty flash η αλήθεια είναι μου είναι καινούριος. Φαντάζομαι χωρίς wipe. Αλλά:

1. Οι zip rom δεν κάνουν μόνες τους wipe;

2. Είμαι σε factory img, δηλαδή δε φλάσαρα απο zip, άρα τώρα κρατάω backyp system.img απο nandroid, φλασάρω stock απο zip (απο factory img θα σβήσουν τα πάντα πάλι, και η sd), μετά φλασάρω elemental και κάνω restore το system;

Link to comment
Share on other sites

εγώ έβγαλα το location history και είναι λίγο καλύτερα!!!

 

Ενδιαφέρον. Το location history μόνο ή και το location reporting?

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος dirty flash η αλήθεια είναι μου είναι καινούριος. Φαντάζομαι χωρίς wipe. Αλλά:

1. Οι zip rom δεν κάνουν μόνες τους wipe;

2. Είμαι σε factory img, δηλαδή δε φλάσαρα απο zip, άρα τώρα κρατάω backyp system.img απο nandroid, φλασάρω stock απο zip (απο factory img θα σβήσουν τα πάντα πάλι, και η sd), μετά φλασάρω elemental και κάνω restore το system;

 

To καλύτερο που έχεις να κάνεις για να μην μπλέξεις τα πάντα αλλά και για να είσαι άνετος στο μέλλον είναι να βρεις την stock σε zip και να κάνεις ένα clean install εκτός και αν βρεις τελείως καθαρή stock σε zip.

Στο dirty flash κάνεις μόνο wipe cache & dalvik. Συνήθως οι customs έχουν script και τα κάνουν μονες τους γιατί αν περίμεναν από το κάθε χρήστη... σώθηκαν.:lol:

Τα υπόλοιπα μένουν. Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχει, αλλιώς θα έκανες clean install που είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

To καλύτερο που έχεις να κάνεις για να μην μπλέξεις τα πάντα αλλά και για να είσαι άνετος στο μέλλον είναι να βρεις την stock σε zip και να κάνεις ένα clean install εκτός και αν βρεις τελείως καθαρή stock σε zip.

Στο dirty flash κάνεις μόνο wipe cache & dalvik. Συνήθως οι customs έχουν script και τα κάνουν μονες τους γιατί αν περίμεναν από το κάθε χρήστη... σώθηκαν.:lol:

Τα υπόλοιπα μένουν. Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχει, αλλιώς θα έκανες clean install που είναι καλύτερο.

Ωραία, αλλά μετά θα μπορώ να κάνω restore το system.img από android; Ή θα πρέπει να το ξαναστήσω μόνος μου;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ιδιαίτερο.

Κάνεις install το Xposed, activate xprosed, reboot, download + install GB, activate GB module, reboot.

Ετοιμος.:D

 

Edit: Να έχεις ενεργοποιήσεις πριν από όλα την επιλογή στο security που λέει Install apps from unknown sources.

 

Την εχω ήδη ενεργοποιημένη,ευχαριστώ!Αργότερα θα κάνω τις δοκιμές,δουλειά τώρα...Κάνα καλό module,πέραν του GB,έχεις να προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάει ο καιρός τόσο βελτιώνονται οι custom Roms,ειδη η carbon

Κανει απο μονη της system formating όταν την φλασαρεις οποτε δεν χρειαζεται clean install κάθε φορά που ειναι να βάλεις kernel η nightly!

Οσον αφορα την stock rom ,υπάρχουν flash zip αρχεία τα οποία είναι clean stock 4.4.2 έτσι ώστε να κάνουμε την ζωή μας ποιο εύκολη!!!!:D

Ο CaptainMorgan τα έχει παραθέσει παραπανω τα συγκεκριμένα zip, καλό θα είναι να διαβάζουμε της σελίδες του θεματος ,έτσι ώστε να μην γεμίζουμε το θέμα με ίδιες ερωτήσεις και απαντήσεις.

 

Φιλικα

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάει ο καιρός τόσο βελτιώνονται οι custom Roms,ειδη η carbon

Κανει απο μονη της system formating όταν την φλασαρεις οποτε δεν χρειαζεται clean install κάθε φορά που ειναι να βάλεις kernel η nightly!

Οσον αφορα την stock rom ,υπάρχουν flash zip αρχεία τα οποία είναι clean stock 4.4.2 έτσι ώστε να κάνουμε την ζωή μας ποιο εύκολη!!!!:D

Ο CaptainMorgan τα έχει παραθέσει παραπανω τα συγκεκριμένα zip, καλό θα είναι να διαβάζουμε της σελίδες του θεματος ,έτσι ώστε να μην γεμίζουμε το θέμα με ίδιες ερωτήσεις και απαντήσεις.

 

Φιλικα

 

Και η Purity κάνει format system πριν ξεκινήσει το φλασάρισμα.

 

(Καλά όπως και να έχει τα παιδιά που έρχονται τώρα στο Ν5, οκ εκτός από μια αναζήτηση, δεν είναι δυνατόν να κάτσουν να διαβάσουν 150 και 300 σελίδες σε κάθε νήμα για να βρουν ποιο ποστ έχει τα 2-3 συγκεκριμένα link που ψάχνουν. Λογικό είναι να ρωτήσουν εφόσον δεν γνωρίζουν. Φιλικά κι εγώ. Μην το κάψουμε/αναλύσουμε).

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Απο εκείνο το post κατέβασα την stock zip rooted, deodexed, busybox.

Απλά ρωτάω αν δεν πρέπει να κάνω restore το system.img μου μετά το φλασάρισμα του elementalX.

Δηλαδή κάνω nandroid ούτως ή άλλως, με data+system+boot, και μετά μπορώ να επαναφέρω το system μου, καθώς το data δε θα χαθεί και το boot θα έχει μπει του elementalX.

Έτσι δε θα χρειαστεί κανένα στήσιμο ξανά, αλλά δε ξερω αν υπάρχει προβλημα με τον kernel, μήπως μένουν πράγματα στο system απο πριν, γι αυτό και ζητάει dirty flash.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λοιπόν κάποια καλά παιδιά nexusαδες να μην κάτσετε να γράψετε ένα συνοπτικό οδηγό με όλες τις συνηθισμένες ερωτήσειες/απορίες και να τον βάλουμε στην πρώτη σελίδα, έτσι ώστε να γίνει η ζωή όλων μας πιο εύκολη;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και η Purity κάνει format system πριν ξεκινήσει το φλασάρισμα.

 

(Καλά όπως και να έχει τα παιδιά που έρχονται τώρα στο Ν5, οκ εκτός από μια αναζήτηση, δεν είναι δυνατόν να κάτσουν να διαβάσουν 150 και 300 σελίδες σε κάθε νήμα για να βρουν ποιο ποστ έχει τα 2-3 συγκεκριμένα link που ψάχνουν. Λογικό είναι να ρωτήσουν εφόσον δεν γνωρίζουν. Φιλικά κι εγώ. Μην το κάψουμε/αναλύσουμε).

 

H Carbon στο dirty flash κάνει και προσωρινό backup τα data και τα επαναφέρει και δεν χρειάζεται να ξαναπεράσεις τα gapps.

Υπάρχει και το search όμως που είναι πολύ βολικό και ειδικά αν ζητάς κάτι συγκεκριμένο σου βγάζει και λίγα αλλά εύστοχα αποτελέσματα.;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο εκείνο το post κατέβασα την stock zip rooted, deodexed, busybox.

Απλά ρωτάω αν δεν πρέπει να κάνω restore το system.img μου μετά το φλασάρισμα του elementalX.

Δηλαδή κάνω nandroid ούτως ή άλλως, με data+system+boot, και μετά μπορώ να επαναφέρω το system μου, καθώς το data δε θα χαθεί και το boot θα έχει μπει του elementalX.

Έτσι δε θα χρειαστεί κανένα στήσιμο ξανά, αλλά δε ξερω αν υπάρχει προβλημα με τον kernel, μήπως μένουν πράγματα στο system απο πριν, γι αυτό και ζητάει dirty flash.

 

Ειδικά αν περάσεις deodexed δεν θα κάνεις restore από nandroid τίποτα.

Αλλά γενικότερα μην κάνεις για εμένα.

Εγώ θα έστηνα την rom από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...