Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα uber και μπορώ να πω ότι είναι καλός, από επιδόσεις άριστος και μπαταρία παρά τη σπατάλη χρήση μου χθες έχω 4.5 ώρες τώρα με 10% ακόμα.

Για δώσε link να την δουμε και εμεις:)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα uber και μπορώ να πω ότι είναι καλός, από επιδόσεις άριστος και μπαταρία παρά τη σπατάλη χρήση μου χθες έχω 4.5 ώρες τώρα με 10% ακόμα.

 

με ποια rom το χρησιμοποιείς;

Alex
Link to comment
Share on other sites

Τώρα για λίγες μέρες έχω Paranoid. Πάντως ο χρόνος που αναφέρω είναι συγκριτικά καλύτερος σε σχέση με τους προηγούμενους για τα δικά μου δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα για λίγες μέρες έχω Paranoid. Πάντως ο χρόνος που αναφέρω είναι συγκριτικά καλύτερος σε σχέση με τους προηγούμενους για τα δικά μου δεδομένα.

 

γενικά άλλες εντυπώσεις; παραμετροποιήσεις, σταθερότητα κλπ

Alex
Link to comment
Share on other sites

Ποια version έχεις περασμένη φίλε; γενικότερα ξέρει κανείς πιο είναι το πιο σταθερό release που έχει βγάλει η carbon μέχρι σήμερα;

 

Τη τελευταία βάλε, σταθερή είναι η carbon σε γενικές γραμμές και ας μη βγάζει stable build.

 

επίσης πολύ ενδιαφέρον για όποιον του αρέσει η σχεδόν stock εγκατάσταση έχει αυτή η rom που ανέβηκε χτες: http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/development/perfect-kitkat-v1-0-04-29-clean-fast-t2735877

 

Ο συγκεκριμένος dev έχει ανεβάσει τις τελευταίες μέρες άλλες 2 ρομ, εδώ και εδώ.

Αν και δε ξέρω κατά πόσο είναι "σοβαρό" αυτό, η πρώτη τουλάχιστον ( Epsilon V8 ) έχει ένα ενδιαφέρον για "στοκαδούρα".

 

Έβαλα uber και μπορώ να πω ότι είναι καλός, από επιδόσεις άριστος και μπαταρία παρά τη σπατάλη χρήση μου χθες έχω 4.5 ώρες τώρα με 10% ακόμα.

 

Κάντε ένα κόπο όσοι τεστάρετε τον UBER να αναφέρετε ακριβώς έκδοση ( Linaro, Saber κλπ ) και συνδυασμό με ποια rom. Τόσες που έχει :p, να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης.

 

Κατά τα άλλα είναι που θα κρατιόμουνα 2-3 μέρες λέει χωρίς να φλασάρω τίποτα... :lol:

Χθες βράδυ έριξα τη τελευταία carbon, την τελευταία Liquid και μετέφερα ως Primary τη Purity στο Multirom.

H KANGAKAT πήρε πόδι αφού το βασικό customization που εγώ χρησιμοποιώ το έχω και στην "απλή" Purity.

H Liquid από τη χθεσινή έκδοση ενσωμάτωσε το PEEK της PA.

Η Carbon τελικά έχει ένα θεματάκι με το Multirom ( βασικά θεματάκι του ενσωματωμένου kernel είναι ), άλλες φορές δείχνει εγκατεστημένο άλλες όχι, άλλες φορές δείχνει ότι είναι kexec patched ο kernel άλλες όχι. Μικρό το κακό, μια χαρά δουλεύει, απλά καλύτερα ας μη τη φλασάρει κάποιος ως Primary στο Multirom καλού κακού. ( Εκτός αν χρησιμοποιήσετε άλλο kernel )

 

Και μια γενικότερη παρατήρηση :

 

Τις τελευταίες μέρες λόγω ωραρίων δουλειάς έκανα πολλές ακανόνιστες και μη σταθερές φορτίσεις,

με αποτέλεσμα η μπαταρία να μη αποδίδει πολύ καλά. Αρχικά σκέφτηκα ότι είναι από τη carbon, αλλά μόλις έκανα χθες ένα πλήρη κύκλο φόρτισης τα πράγματα έστρωσαν και πάλι. Οπότε ας μη το ξεχνάμε αυτό.

Edited by CaptainMorgan
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας, ερχομαι απο S3και ολα μου φαινονται περιεργα..... ειμαι με Stock ROM 4.4.2 και TWRP Recovery 2.7.0.0 μπορω να βαλω

κερνελ ElementalX-N5-0.38 ? ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας, ερχομαι απο S3και ολα μου φαινονται περιεργα..... ειμαι με Stock ROM 4.4.2 και TWRP Recovery 2.7.0.0 μπορω να βαλω

κερνελ ElementalX-N5-0.38 ? ευχαριστω πολυ.

Φυσικά και μπορείς...:)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς...:)

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. περισσοτερο με ενδιαφερει η αυτονομια εχω κανει καλη επιλογη? ποια ειναι η αποψη σου.

 

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

γενικά άλλες εντυπώσεις; παραμετροποιήσεις, σταθερότητα κλπ

 

Λοιπόν έχω το τελευταίο release του SaberMod build. Έχει άπειρους governor και αυτό είναι κάτι πολύ θετικό ;-) Επίσης έχει και επιλογές άφοβα που δεν είχα ξανασυναντήσει όποτε θεωρώ ότι και από παραμετροποίηση τα σπάει

Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαια χρήσιμο να πάρεις ένα backup . Έτσι ώστε άμα χρειαστεί να μη flashάρεις από την αρχή factory image για να διορθώσεις ένα λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαια χρήσιμο να πάρεις ένα backup . Έτσι ώστε άμα χρειαστεί να μη flashάρεις από την αρχή factory image για να διορθώσεις ένα λάθος.

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμών συνέχεια...

 

Μπορώ να πω πως η τελευταία nightly της Carbon με ElementalX είναι πολύ γρήγορη καθώς επίσης και σταθερότατη.

 

Επίσης θέλω να επισημάνω πως η LS εκτός από το ότι η αστάθεια της μου έσπασε τα νεύρα κλέβει λίγο στις αρχικές εντυπώσεις καθώς έχει στα developers options by default τα 3 animation transitions σε .5X scale. Πιο πολύ για αυτό μου φαινόταν πιο γρήγορη.

 

Δοκίμασα και psx. :lol:

Εξαιρετικά γρήγορη και αυτή και όποιος θέλει μπορεί να βάλει την plsx που είναι στην ουσία pure με ελάχιστα tweaks και τα γνωστά "under the hood" optimizations που έχουν όλες οι custom.

Επίσης στην plsx μπορείς να βάλεις και Gravity Box καθώς είναι πολύ σκέτη rom και δεν κάνει ιδιαίτερα conflicts. Δηλαδή όπου δουλεύει το ένα mod δεν μπαίνει το άλλο, εκτός από το clear recents button που θα σου εμφανίζει δύο, αλλά κλείνεις αυτό του GB και έχεις ένα.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος dev έχει ανεβάσει τις τελευταίες μέρες άλλες 2 ρομ, εδώ και εδώ.

Αν και δε ξέρω κατά πόσο είναι "σοβαρό" αυτό, η πρώτη τουλάχιστον ( Epsilon V8 ) έχει ένα ενδιαφέρον για "στοκαδούρα".

 

φαίνεται τελικά να έχει πολλά κοινά με την Elix-R, αλλά θα φανεί πως θα διαμορφωθεί στην πορεία.

Πραγματικά πάντως έχω πάθει πλάκα με την πληθώρα των rom για το Nexus5! Μέχρι να τεστάρεις μία έχουν εξελιχθεί (άρα θέλουν εκ νέου τεστάρισμα:)) άλλες 5

Alex
Link to comment
Share on other sites

φαίνεται τελικά να έχει πολλά κοινά με την Elix-R, αλλά θα φανεί πως θα διαμορφωθεί στην πορεία.

Πραγματικά πάντως έχω πάθει πλάκα με την πληθώρα των rom για το Nexus5! Μέχρι να τεστάρεις μία έχουν εξελιχθεί (άρα θέλουν εκ νέου τεστάρισμα:)) άλλες 5

 

Η μαγεία είπαμε του νεξους... Γιαυτό το παίρνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Guys εχω Mahdi και uber kernel. Μόλις έβαλα τα z2 patches (dalvin+bionic) το κινητό έπεσε σε bootloop. Δεν είναι ω συμβατά;;

Είμαι σε dalvin runtime

Link to comment
Share on other sites

Guys εχω Mahdi και uber kernel. Μόλις έβαλα τα z2 patches (dalvin+bionic) το κινητό έπεσε σε bootloop. Δεν είναι ω συμβατά;;

Είμαι σε dalvin runtime

 

Έκανες wipe dalvik μετά το install?

Πάντως συνήθως στις custom βάζουμε ένα άλλο patch για dalvik το οποίο είναι optimized.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι τα bugs της pa 4.3;

 

Μερικοί λένε για κάτι ψιλοθεματάκια αλλά εγώ δεν είδα τίποτα. Δοκίμασε την

Link to comment
Share on other sites

..... κλέβει λίγο στις αρχικές εντυπώσεις καθώς έχει στα developers options by default τα 3 animation transitions σε .5X scale. Πιο πολύ για αυτό μου φαινόταν πιο γρήγορη.

 

Από το στόμα μου το πήρες αυτό...:p

Παρόλα αυτά παραμένει εξαιρετικά γρήγορη στο καθαρό άνοιγμα των εφαρμογών, άσε τα transitions.

 

Guys εχω Mahdi και uber kernel. Μόλις έβαλα τα z2 patches (dalvin+bionic) το κινητό έπεσε σε bootloop. Δεν είναι ω συμβατά;;

Είμαι σε dalvin runtime

 

Για ποιο λόγο φλασάρετε σε μια custom ρομ , και μάλιστα σε μια "καρά"-custom όπως η Mahdi που είναι πειραγμένη AOSP, διάφορα patches,

δε μπορώ να καταλάβω....

Link to comment
Share on other sites

Από το στόμα μου το πήρες αυτό...:p

Παρόλα αυτά παραμένει εξαιρετικά γρήγορη στο καθαρό άνοιγμα των εφαρμογών, άσε τα transitions.

 

Τα αφήνω αλλά και παλι είναι ελάχιστα πιο γρήγορη απο οτι η Carbon με τον ElementalX ή η Mahdi με τον experimental kernel της, ενω είναι και πολύ ασταθής ενω οι αλλες δυο σταθεροτατες.

 

Προσωπικά επειδή και εμένα με καλύπτει πλήρως το customization της Purity, τώρα την δοκιμαζω με τον ElementalX και νομιζω οτι δεν υπολείπεται σε ταχύτητα τόσο πολύ. Σίγουρα είναι πιο γρήγορη απο stock rom κατα πολύ. Δεν ξέρω αν συμφωνεις.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Τα αφήνω αλλά και παλι είναι ελάχιστα πιο γρήγορη απο οτι η Carbon με τον ElementalX ή η Mahdi με τον experimental kernel της ενω είναι και πολύ ασταθής ενω οι αλλες δυο σταθεροτατες.

 

Προσωπικά επειδή και εμένα με καλύπτει πλήρως το customization της Purity, τώρα την δοκιμαζω με τον ElementalX και νομιζω οτι δεν υπολείπεται σε ταχύτητα τόσο πολύ. Σίγουρα είναι πιο γρήγορη απο stock rom κατα πολύ. Δεν ξέρω αν συμφωνεις.

 

Η mahdi σου φάνηκε ασταθής λόγο του experimental kernel. Γιατί εγώ που την έχω εδώ και ένα μήνα και είμαι σε δοκιμές για μπαταρία με άλλους kernel όπως elementalX, purified, franco, uber κλπ είναι σταθερή μέχρι αηδίας!!

Link to comment
Share on other sites

Η mahdi σου φάνηκε ασταθής λόγο του experimental kernel. Γιατί εγώ που την έχω εδώ και ένα μήνα και είμαι σε δοκιμές για μπαταρία με άλλους kernel όπως elementalX, purified, franco, uber κλπ είναι σταθερή μέχρι αηδίας!!

 

Την LiquidSmooth λέω ασταθή, όχι την Mahdi.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...