Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όποιον ενδιαφέρεται/ψάχνεται:

 

Οδηγίες για φλασάρισμα 5.1 bootloader και radio εδώ.

 

Νέα Cataclysm 5.1 εδώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα έχω κάποιο κέρδος να φλασαρω με Cyanogenmod 12, τον bootloader και το radio της 5.1? Φοβάμαι οτι θα έχω θέμα με τον bootloader σε επομενα update (της CM12), γιατί δεν θα τον αναγνωρίζει, οποτε δεν θα μου τα flashαρει...
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος ήμουν να φλασαρω cataclysm 5.1 αλλά διάβασα ότι δεν θα δουλεύει πάλι το xposed! Μια χαρά είμαστε και με 5.0.1!

 

Ο δημιουργός του xposed δεν έχει πλέον τον χρόνο να ασχοληθεί, οπότε μια καλή λύση, όπως λέει κι ο ίδιος, να αναλάβει κάποιος άλλος την περαιτέρω εξέλιξη του. Μακάρι...

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα cataclysm μαζί με code blue.. Σφαίρα παει άντε να δούμε και στη καθημερινότητα πως είναι γιατί εκεί στην nx που ειχα μεινει χάναμε έργα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμενα μου βγαζει error η cataclysm δεν μπορω να την περασω με τπτ

Μήπως δεν κατέβηκε σωστα; Έκανες wipe κανονικά τα παντα εκτός της internal SD?

Δες επίσης αν εχεις το τελευταίο recover.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμενα μου βγαζει error η cataclysm δεν μπορω να την περασω με τπτ

 

Μόλις κάνεις τα wipes, δοκίμασε ένα reboot recovery κι αμέσως flash τη rom.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κάνεις τα wipes, δοκίμασε ένα reboot recovery κι αμέσως flash τη rom.

 

Το εχω κανει ...τιποτα και παλιοτερα δεν μου την περνουσε την ρομ...

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε αναφερθεί στο παρελθόν και σίγουρα έχει σχέση με το adfree που χρησιμοποιώ. Οτι λινκ παταω να ανοιξω απο το Tapatalk με στέλνει εδώ redirect.viglink χωρίς να ανοίγει τίποτα στον browser

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε αναφερθεί στο παρελθόν και σίγουρα έχει σχέση με το adfree που χρησιμοποιώ. Οτι λινκ παταω να ανοιξω απο το Tapatalk με στέλνει εδώ redirect.viglink χωρίς να ανοίγει τίποτα στον browser

 

Αν έχεις το AdAway πήγαινε στην Whitelist και πρόσθεσε το *.viglink.com

Link to comment
Share on other sites

Αν βρει κάποιος ROM που να έχει τα εξής ας βάλει μια φωνή :D

Navbar buttons customization

Navrings customization

Quick settings tiles customization

Force 3G/2G tile (να μένει αποκλειστικά σε 3G δηλαδή)

Notification led customization

 

Δεν έχω βρει καμία, για αυτό το γράφω.. Είναι οι μόνοι λόγοι που κραταω την KitKat. Μου κάνουν κυριολεκτικά τη ζωή ευκολότερη...

Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τις τότε απαντήσεις :)

 

Τώρα μετά από δύο μήνες, υπάρχει κάποια LP με αυτά; Στα change logs είναι λίγο χάσιμο και στα features δε μπορούν εκ των πραγμάτων να είναι τόσο λεπτομερείς στις περιγραφές τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Καμια ιδέα για το πως μπορω να παραμετροποίησω το λογότυπο της vodafon... Πριν κάτι βδομάδες..μετα απο καποιες δοκιμές με Ρομ και kernels είχα παρατηρήσει οτι είχε αλλάξει στην οθόνη κλειδώματος και περιστρεφόταν κυκλικά...

Αν έχει κανεις καμια ιδέα.....[ATTACH]58116[/ATTACH]

 

Και μια ακομα ερωτηση... Το smart radio του gravity box σας δουλευει σωστα με στοκ 5.0.1 + code blue? Γιατι εμενα αργει πολυ να αλλαξει σε 4g οταν το ξεκλειδωνω...

Edited by als2008
Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας Cataclysm rom την 5.1, θα μπορω να παιρνω updates καθε φορα που βγαζει επομενη εκδοση. Πχ αν βαλω την 5.1 η οποια ειναι beta , εαν βγει η stable θα μπορεσω να κανω update χωρις να ξαναπερναω ρυθμισεις; Εννοειται το κινητο θα ειναι ρουταρισμενο.
Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας Cataclysm rom την 5.1, θα μπορω να παιρνω updates καθε φορα που βγαζει επομενη εκδοση. Πχ αν βαλω την 5.1 η οποια ειναι beta , εαν βγει η stable θα μπορεσω να κανω update χωρις να ξαναπερναω ρυθμισεις; Εννοειται το κινητο θα ειναι ρουταρισμενο.

Το λέει και μέσα στη cataclysm οτι όλα τα update περνάνε απο πάνω εκτός αν αλλάζει έκδοση..πχ απο 5.1 σε 5.2

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα τα περισσότερα update της cataclysm είναι γύρω στα 20-30 mb, δηλαδή δεν φλασαρεις ολόκληρη τη rom κάθε φορά, αλλά τις λειτουργίες που πραγματικά αναβαθμίστηκαν.
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προχθες κατέβασα απο το site της google την εκδοση 5.1.. Ήμουν stock 5.0.1 και ξεκλειδωσα bootloader και όλες τις διαδικασίες που χρειαζόταν κ το ροοταρα κιόλας! Υπάρχει κατι άλλο που θα μου προτεινατε να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, μετά από περισσότερο από ένα χρόνο χρήσης του κινητού, θα καταφυγω στην λύση custom Rom για πρώτη φορά, καθώς η lollipop σε πολλά θέματα είναι απαλευτη. Συγκεκριμένα, θέλω να γυρίσω σε κάποια 4.4.4, και επειδή δεν έχω καμία εμπειρία, θα ήθελα κάποια συμβουλή για το ποια να βάλω. Cataclysm και elementalx είναι καλός συνδυασμός ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, μπορείς να γυρίσεις και σε stock 4.4.4, ή οποία εσύ πιστεύεις οτι σου άρεσε καλυτερα σε εμπειρία χρήσης. Οχι αναγκαστηκα custom.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Το γνωρίζω, απλώς θα έχω το spam για να κάνω update την έκδοση, και εκτός αυτού, μέχρι και πριν την lollipop ήμουν stock + elementalx + xposed και Θα ήθελα να δω μια custom Rom.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ Cataclysm 5.0.1 έκδοση του 27 Φεβρουαρίου stable και ElementalX 2.08. Καλές επιδόσεις και εξαιρετική μπαταρία με custom hotplugging.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...