Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια ποιος ειναι ο σωστος τροπος εγκαταστασεις του TWRP οταν εχεις Android 5.0 ?

Ευχαριστω πολυ.

 

Ο κοινός τρόπος είναι να ξεκλειδώσεις bootloader, χάνοντας τα δεδομένα σου και να τη φλασαρεις από fastboot. Αυτό το κάνει και το τουλκιτ απλά με κουμπάκια. Από κάτω είναι εντολές του τερματικού.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο κοινός τρόπος είναι να ξεκλειδώσεις bootloader, χάνοντας τα δεδομένα σου και να τη φλασαρεις από fastboot. Αυτό το κάνει και το τουλκιτ απλά με κουμπάκια. Από κάτω είναι εντολές του τερματικού.

 

Σε ευχαριστω πολυ, μολις το εκανα, ειχα ξεκλειδωτο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να βαλουμε την n5x rom ειναι καλο να κανουμε επαναφορα την εφαρμογες η να γινει η ρυθμιση σαν νεα συσκευη?
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να βαλουμε την n5x rom ειναι καλο να κανουμε επαναφορα την εφαρμογες η να γινει η ρυθμιση σαν νεα συσκευη?

Μπορείς με το titanium να κρατήσεις μονο τις εφαρμογές που θες με τα data back up , όχι φυσικά εφαρμογές συστηματος , και όταν περάσεις τη Ρομ , μιας και θα χαθούν όλα , να επαναφέρεις παλι με το titanium αυτες που θες. Πχ αυτό το εκανα εγώ με το xbmc για να μη το στήνω παλι απο την αρχη

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με το titanium να κρατήσεις μονο τις εφαρμογές που θες με τα data back up , όχι φυσικά εφαρμογές συστηματος , και όταν περάσεις τη Ρομ , μιας και θα χαθούν όλα , να επαναφέρεις παλι με το titanium αυτες που θες. Πχ αυτό το εκανα εγώ με το xbmc για να μη το στήνω παλι απο την αρχη

Εγώ αυτό το τιτανιουμ το θεωρώ πολύ δύσκολο η εγώ δεν το καταλαβαίνω :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το τιτανιουμ το θεωρώ πολύ δύσκολο η εγώ δεν το καταλαβαίνω :)

Ναι θέλει λίγη χρηση να το συνηθίσεις. Θα το ανοιξεις και πανω δεξια θα πατήσεις το μεσαίο κουμπί που δείχνει ενα √ επάνω.. Εκεί θα πας στα back up και θα πατήσεις run στο all user apps. Αυτό θα ανοίξει και εσύ μπορείς να επιλέξεις ποιες εφαρμογές θα κρατήσεις back up. Μετα όταν περάσεις την Ρομ θα περασεις παλι το τιτανιουμ θα το ανοιξεις θα κανεις την ίδια διαδικασία όπως πριν μονο μετα θα επιλέξεις στο restore τις εφαρμογές που κρατησες.. Πρόσεχε πολύ όταν θα κανεις wipe τη συσκευή για να περάσεις τη νέα Ρομ μην επιλέξεις και την internal SD γιατί έτσι θα τα χάσεις όλα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλει λίγη χρηση να το συνηθίσεις. Θα το ανοιξεις και πανω δεξια θα πατήσεις το μεσαίο κουμπί που δείχνει ενα √ επάνω.. Εκεί θα πας στα back up και θα πατήσεις run στο all user apps. Αυτό θα ανοίξει και εσύ μπορείς να επιλέξεις ποιες εφαρμογές θα κρατήσεις back up. Μετα όταν περάσεις την Ρομ θα περασεις παλι το τιτανιουμ θα το ανοιξεις θα κανεις την ίδια διαδικασία όπως πριν μονο μετα θα επιλέξεις στο restore τις εφαρμογές που κρατησες.. Πρόσεχε πολύ όταν θα κανεις wipe τη συσκευή για να περάσεις τη νέα Ρομ μην επιλέξεις και την internal SD γιατί έτσι θα τα χάσεις όλα.

 

Σε ευχαριστω φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα για κάποιο λογο τη καταπίνει τη μπαταρία..

Τελικά κατα το 55% εχει σταθεροποιηθεί.

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ν5Χ 5.5 με uber 4.10 σερνοτανε το κιν για καποιο λογο...γυρισα σε elementalx και ολα καλα...

Καταφερε κανεις να αλλαξει εικονα προφιλ στην Ν5Χ 5.5 ??

SlimPop δοκιμασε κανεις (εντυπωσεις)?? εχει alpha 0.3 εκδοση αν ειδα καλα

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Ν5Χ 5.5 με uber 4.10 σερνοτανε το κιν για καποιο λογο...γυρισα σε elementalx και ολα καλα...

Καταφερε κανεις να αλλαξει εικονα προφιλ στην Ν5Χ 5.5 ??

SlimPop δοκιμασε κανεις (εντυπωσεις)?? εχει alpha 0.3 εκδοση αν ειδα καλα

Η 5.5 τώρα βγήκε ειμαι στη 5.4 ; την περνάμε από πανω έτσι;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Η 5.5 τώρα βγήκε ειμαι στη 5.4 ; την περνάμε από πανω έτσι;

 

clean install..φλασαρεις και τα gapps που σου δινει..στο g+ τα λεει ολα ο τυπος

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

clean install..φλασαρεις και τα gapps που σου δινει..στο g+ τα λεει ολα ο τυπος

Παλι clean install? Πφφφ βαριεμαι ειλικρινά.

Απο οτι είδα φλασαρουμε clean Ρομ και μετα τα gapps και απο εδώ και πέρα οτι βγαίνει απλά θα το κάνουμε dirty flash.

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καταφερε κανεις να αλλαξει εικονα προφιλ στην Ν5Χ 5.5 ??

 

Δεν σου λεω με σιγουρια για την ρομ που φορας, αλλα εγώ με την μανίσια την lolli (και απλα root, χωρίς να παιζει ρόλο) για να το καταφερω έπρεπε να κάνω επιλογή φωτογραφίας ΜΟΝΟ απο την εφαρμογή Photos (την μανήσια και καλα της Google). Με όποια άλλη και αν προσπάθησα δεν την έβαζε.

Link to comment
Share on other sites

Παλι clean install? Πφφφ βαριεμαι ειλικρινά.

Απο οτι είδα φλασαρουμε clean Ρομ και μετα τα gapps και απο εδώ και πέρα οτι βγαίνει απλά θα το κάνουμε dirty flash.

Τελικά πέρασα τη νέα έκδοση.. Να ναι καλα και το τιτανιουμ που ξεμπερδεψαμε στο μπαμ. Αμα ανοίξετε το developer options έχει βάλει επιλογή για reboot σε recovery κτλ.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Η N5X έχει κάποιον ιδιαίτερο λόγο να είναι πιο γρήγορη από stock?

Έχει κάνει κάποιου είδους optimization? Γιατί μόνο για την παραμετροποίηση προς το παρόν δεν αλλάζω.

 

Είμαι με stock+elementalX ο οποίος έχει χειρότερη μπαταρια από codeblue αλλά είναι πιο smooth έτσι το κινητό. Σε σχέση με stock kernel έχει καλύτερη μπαταρία νομίζω. Αλλά ο codeblue σίγουρα έχει καλύτερη. Uber δε δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γύρισα πίσω σε Mahdi. Καλή η 5 αλλά από ταχύτητα και customization τίποτα. Θα περιμένω καμία custom rom της προκοπής.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πόσο δύσκολο είναι να δώσουμε €5 ο καθένας στον developer του Xposed για να κάνει το port σε L/ART;

 

Εγώ τα έδινα ευχαρίστως πάντως... δεν είμαι τσίπης. Μερικές χιλιάδες χρήστες να μαζευτούμε από XDA, μαζεύεται ένα καλό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα την slim alpha 5.0....απο θέμα ταχύτητας δεν υπάρχει...οτι πιο γρήγορο έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα!!!

Την σκαλισα καμια ωρα αλλά ξαναγυρισα σε N5X λόγο οτι η slim δεν έχει ακόμα customizations,πέρα απο volume rocket wake δεν είδα κάτι άλλο!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα την slim alpha 5.0....απο θέμα ταχύτητας δεν υπάρχει...οτι πιο γρήγορο έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα!!!

Την σκαλισα καμια ωρα αλλά ξαναγυρισα σε N5X λόγο οτι η slim δεν έχει ακόμα customizations,πέρα απο volume rocket wake δεν είδα κάτι άλλο!

 

με τι κερνελ ερχεται η slim?? Με τον δικο της ηταν γρηγορη η εβαλες elementalX?

Ειναι τουλαχιστον stable για καθημερινη?

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πόσο δύσκολο είναι να δώσουμε €5 ο καθένας στον developer του Xposed για να κάνει το port σε L/ART;

 

Εγώ τα έδινα ευχαρίστως πάντως... δεν είμαι τσίπης. Μερικές χιλιάδες χρήστες να μαζευτούμε από XDA, μαζεύεται ένα καλό ποσό.

 

http://forum.xda-developers.com/xposed/xposed-art-t2909144/post56202059#post56202059

 

Yep. If I decide to take donations again, it would be*after*I have built something. I don't depend on them, and it indeed at's quite some pressure to work on Xposed, even if I wouldn't want to work on it (e.g. because there are more important things in my private life).

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

με τι κερνελ ερχεται η slim?? Με τον δικο της ηταν γρηγορη η εβαλες elementalX?

Ειναι τουλαχιστον stable για καθημερινη?

 

Ερχεται με slim κερνελ...μου φάνηκε άψογη για καθημερινή χρήση,και ναι είναι σφαίρα με τον δικο της κερνελ,δεν έβαλα άλλον!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσετε την cataclysm? Αν όχι φλασάρετε γιατί είναι οτι καλύτερο!

Εβγαλε update το πέρασες?

Το περναω καί κάνει μόνο του restart,

Και δέν φαίνεται πουθενά ότι έχει περαστεί...

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε update το πέρασες?

Το περναω καί κάνει μόνο του restart,

Και δέν φαίνεται πουθενά ότι έχει περαστεί...

Το πέρασα. Φαίνεται στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...