Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχεις τον kernel που είχε η rom όχι.

Αν είχες βάλει άλλον custom τότε ναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Linaro ή SaberMod?

Βέβαια για να βγάλεις 5 ώρες οθόνη μάλλον Linaro θα έχεις.:)

 

Κι όμως sabermod έχω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

"Καλυτεροι kernels" Όπως; Μιλατε ρε παιδες.

 

Purified, UBER ( 4.10 )

Βέβαια το "καλύτεροι" είναι πάντα υποκειμενικό ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθενός.

 

Υ.Γ οποιος εχει elementalX 0.38 προτεινω στην ρυθμιση undervolt να βαλει 750,εγω μονο με αυτη την αλαγη ολα τα αλλα default εχω 1μερα και 16 ωρες με 4,5 ωρες οθονη,και χωρις να χανω σε επιδοσεις!

 

Αμφιβάλλω αν με μόλις -25 uv βελτιώνεται η μπαταρία και σε γενικές γραμμές και με μεγαλύτερο uv είναι ελάχιστη έως ασήμαντη η

επίπτωση στη μπαταρία, κυρίως για θερμοκρασίες είναι το uv.

Link to comment
Share on other sites

[/quote=CaptainMorgan;5382758]Purified, UBER ( 4.10 )

Βέβαια το "καλύτεροι" είναι πάντα υποκειμενικό ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθενός.

 

 

 

Αμφιβάλλω αν με μόλις -25 uv βελτιώνεται η μπαταρία και σε γενικές γραμμές και με μεγαλύτερο uv είναι ελάχιστη έως ασήμαντη η

επίπτωση στη μπαταρία, κυρίως για θερμοκρασίες είναι το uv.

Εγώ είπα τι setup έχω,δεν ξέρω αμα είναι Απέρι ελάχιστη η διάφορα πάντως βλέπω κάθε φορά 1μερα και 16 ώρες με το λιγοτερο 4ωρες οθόνη!Και το σημαντικό για εμένα είναι οτι έχω και καλες επιδόσεις καθώς δεν θέλω να σέρνεται το κινητο!

Υ.Γ captain ο uber θεωρείτε ΕΠΙθετικος σε γενικές γραμμές?

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν με μόλις -25 uv βελτιώνεται η μπαταρία και σε γενικές γραμμές και με μεγαλύτερο uv είναι ελάχιστη έως ασήμαντη η επίπτωση στη μπαταρία, κυρίως για θερμοκρασίες είναι το uv.

Ισχύει. Εγώ με -100 uv κάποτε ζήτημα να είχα 10-15 λεπτά παραπάνω screen on time. Παίζει να μου φαινόταν κιόλας.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα τι setup έχω,δεν ξέρω αμα είναι Απέρι ελάχιστη η διάφορα πάντως βλέπω κάθε φορά 1μερα και 16 ώρες με το λιγοτερο 4ωρες οθόνη!Και το σημαντικό για εμένα είναι οτι έχω και καλες επιδόσεις καθώς δεν θέλω να σέρνεται το κινητο!

Υ.Γ captain ο uber θεωρείτε ΕΠΙθετικος σε γενικές γραμμές?

 

Κάτι μου λέει ότι τις ίδιες επιδόσεις θα έχεις και χωρίς το -25 ;)

Αν "επιθετικός" θεωρείται να ανεβάζει συχνά ψηλά τη συχνότητα τότε μάλλον είναι λίγο, αλλά δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις

στη μπαταρία, απλά έτσι είναι ρυθμισμένος ο governor ( τουλάχιστον στον sabermod αν θυμάμαι καλά ).

Βέβαια παίζει και η έκδοση καμιά φορά.

Link to comment
Share on other sites

Οι PSX - PLSX έχουν UBER 4.10 sabermod graphite για το hammerhead.

Με stock ρυθμίσεις του dev των rom είναι βολίδα το κινητό.

Θα ψάξω πάντως και τις ρυθμίσεις με κανένα TricksterMod μόλις βρω λίγο χρόνο.:D

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

παντως πολυ μπερδεμα ρε παιδι μου ο uber kernel,εχει 5-6 διαφορετικες εκδοσεις.faux sound-franco sound-hammerhead google - hammerhead linaro - hammerhead sabermod ποια ειναι η καλυτερη εκδοση?:dizzy:

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την γνώμη σας.... Με elementalx 0.38 έχω 20 % μπαταρία με 3 ώρες και ένα τέταρτο screen. Μια φόρτιση έχω κάνει μόνο.. Είναι καλά ή πρέπει να κάνω και άλλες φορτίσεις ;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την γνώμη σας.... Με elementalx 0.38 έχω 20 % μπαταρία με 3 ώρες και ένα τέταρτο screen. Μια φόρτιση έχω κάνει μόνο.. Είναι καλά ή πρέπει να κάνω και άλλες φορτίσεις ;

Θέλει στρώσιμο ακομα,μια φόρτιση δεν φτανει απο την τριτη και μετα θα δεις διαφορα

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Θέλει στρώσιμο ακομα,μια φόρτιση δεν φτανει απο την τριτη και μετα θα δεις διαφορα

 

Σε ευχαριστώ... Οπότε βλέπω και ξαναεπανερχομαι...

Link to comment
Share on other sites

παντως πολυ μπερδεμα ρε παιδι μου ο uber kernel,εχει 5-6 διαφορετικες εκδοσεις.faux sound-franco sound-hammerhead google - hammerhead linaro - hammerhead sabermod ποια ειναι η καλυτερη εκδοση?:dizzy:

 

Σίγουρα κάτι σε 4.10, franco ή faux ανάλογα με τα γούστα και τα app που έχεις, τώρα Linaro ή Saber ανάλογα με τη rom που έχεις, κάνεις δοκιμές τι κουμπώνει καλύτερα και σου ταιριάζει εσένα. Σε μικρές δοκιμές με carbon και mahdi εμένα πχ ο SM μου φαίνεται εκνευριστικά γρήγορος... :confused:

 

Λοιπόν την γνώμη σας.... Με elementalx 0.38 έχω 20 % μπαταρία με 3 ώρες και ένα τέταρτο screen. Μια φόρτιση έχω κάνει μόνο.. Είναι καλά ή πρέπει να κάνω και άλλες φορτίσεις ;

 

Χωρίς να αναφέρεις το στήσιμο του κινητού γενικά και τη χρήση σου ειδικότερα αυτό δε λέει τίποτα...

Για gaming κυρίως πχ είναι εξαιρετικά πολύ, για texting και reading είναι τραγικά λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αξιζει να βαλω τα patches σε stock; θα δω καποια διαφορα;

 

Μόνο να κέρδισεις έχεις αν τα βάλεις.

Διαφορά σε καθημερινή χρήση θα δεις λίγη, αλλά πιο πολύ σε benchmarks.

Ένας custom kernel έχει να σου προσφέρει πολλά περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο να κέρδισεις έχεις αν τα βάλεις.

Διαφορά σε καθημερινή χρήση θα δεις λίγη, αλλά πιο πολύ σε benchmarks.

Ένας custom kernel έχει να σου προσφέρει πολλά περισσότερα.

 

εχω elementalx ειναι μια χαρα, αν βαλω τι να επιλεξω απο patches?

Link to comment
Share on other sites

εχω elementalx ειναι μια χαρα, αν βαλω τι να επιλεξω απο patches?

 

Τα Ζ2 patches.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια απορια.....ο UBER οταν λεει franco sound or faux sound ποια ειναι η διαφορα,διοτι εγω δεν εχω δει κατι,το ιδιο μου φενεται...?

Υ.Γ παντως με carbon uber sabermod ειναι σφαιρα!!!!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια απορια.....ο UBER οταν λεει franco sound or faux sound ποια ειναι η διαφορα,διοτι εγω δεν εχω δει κατι,το ιδιο μου φενεται...?

Υ.Γ παντως με carbon uber sabermod ειναι σφαιρα!!!!!

 

Η διάφορα είναι το πρόγραμμα με το οποίο θα βελτιώσεις τον ήχο. Δηλαδή η με το app του franco η το faux sound. Αλλά με το kcontrol κάνεις τη δουλειά σου όπιο κι αν επιλέξεις να φλασαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Η διάφορα είναι το πρόγραμμα με το οποίο θα βελτιώσεις τον ήχο. Δηλαδή η με το app του franco η το faux sound. Αλλά με το kcontrol κάνεις τη δουλειά σου όπιο κι αν επιλέξεις να φλασαρεις.

Ok thanks!!!παντως εχεις δικιο,με ενα kernel control κανεις την δουλεια σου ευκολα και γρηγορα!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να αναφέρεις το στήσιμο του κινητού γενικά και τη χρήση σου ειδικότερα αυτό δε λέει τίποτα...

Για gaming κυρίως πχ είναι εξαιρετικά πολύ, για texting και reading είναι τραγικά λίγο...

 

Όχι παιχνίδια δεν παίζω... Έχω στοκ Ρομ με xposed+gravity συν apps. Κυρίως σερφαρισμα, YouTube,μαιλ και κάνα 10λεπτο τηλέφωνο. ..ανοιχτά δεδομένα και Wi-Fi.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να αναφέρεις το στήσιμο του κινητού γενικά και τη χρήση σου ειδικότερα αυτό δε λέει τίποτα...

Για gaming κυρίως πχ είναι εξαιρετικά πολύ, για texting και reading είναι τραγικά λίγο...

 

Όχι παιχνίδια δεν παίζω... Έχω στοκ Ρομ με xposed+gravity συν apps. Κυρίως σερφαρισμα, YouTube,μαιλ και κάνα 10λεπτο τηλέφωνο. ..ανοιχτά δεδομένα και Wi-Fi.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω να γίνεται πολύς λόγος για τον elementalx και λέω να τον δοκιμάσω ύστερα από μήνες με τον linaro franco. Τρεις ερωτήσεις:

 

1. Έχει franco color profiles; Εδώ και 2-3 μήνες χρησιμοποιώ πιο έντονα χρώματα και έχω συνηθίσει.

 

2. Έχει franco ή faux sound ή αύξηση του ήχου γενικότερα;

 

3. Ποια εφαρμογή προτείνετε για ρυθμίσεις του kernel; Trickstermod, KControl ή κάποια άλλη; Τόσο καιρό χρησιμοποιούσα το franco kernel control και δεν έχω δοκιμάσει άλλη. Εκτός κι αν προτείνει ο flar κάποια συγκεκριμένη.

 

EDIT: Εντάξει, για το 1 και 2 είδα στο OP στο xda.

 

EDIT2: Και για το 3, θα χρησιμοποιώ το franco kernel control. Άψογος ο kernel όσον αφορά την ταχύτητα, πιθανώς λόγω του gboost. Θα δω πώς θα πάει και η μπαταρία.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν κάνουμε ρυθμίσεις στο Trickstermod ξέρω οτι για να ενεργοποιηθούν πρεπει να βάλουμε τα kernel settings "set on boot".

Η απορία μου στο αν πρεπει να είναι παντα ενεργοποιημένη αυτή επιλογή ή μονο την πρωτη φορά μετα τις αλλαγές. Ξέρει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν κάνουμε ρυθμίσεις στο Trickstermod ξέρω οτι για να ενεργοποιηθούν πρεπει να βάλουμε τα kernel settings "set on boot".

Η απορία μου στο αν πρεπει να είναι παντα ενεργοποιημένη αυτή επιλογή ή μονο την πρωτη φορά μετα τις αλλαγές. Ξέρει κανεις?

 

Πρεπει να είναι παντα ενεργοποιημένη,αλλιως οπότε κανείς reboot θα χάνονται η ρυθμίσεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο εχθες έχω φλασαρει τον uber sabermod 4.10 πολύ γρήγορος κερνελ και σε συνδιασμό με την carbon τα σπάει!!! Το μονο που δεν μου αρέσει είναι οτι ζεστενεται παραπανω η συσκευει σε σχέση με άλλους κερνελ που έχω δοκιμάσει,κάτι που γενικά το έχουν ρωτήσει αρκετά ατομα στον dev ο οποίος απαντάει οτι λογο οτι είναι overclock η GPU στα 533mhz και γενικά δουλεύει στις ψηλές συχνότητες η CPU αρκετα συχνα, γιαυτό και ζεστενεται περισότερο!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να είναι παντα ενεργοποιημένη,αλλιως οπότε κανείς reboot θα χάνονται η ρυθμίσεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο εχθες έχω φλασαρει τον uber sabermod 4.10 πολύ γρήγορος κερνελ και σε συνδιασμό με την carbon τα σπάει!!! Το μονο που δεν μου αρέσει είναι οτι ζεστενεται παραπανω η συσκευει σε σχέση με άλλους κερνελ που έχω δοκιμάσει,κάτι που γενικά το έχουν ρωτήσει αρκετά ατομα στον dev ο οποίος απαντάει οτι λογο οτι είναι overclock η GPU στα 533mhz και γενικά δουλεύει στις ψηλές συχνότητες η CPU αρκετα συχνα, γιαυτό και ζεστενεται περισότερο!

 

Ευχαριστώ.

 

Όσο για τον uber έτσι είναι γιατί αν παρακολουθήσεις την CPU κανει πολλά ανεβοκατεβασματα, αλλά αν παρατηρήσεις όχι παντα full. Ανάλογα και τον governor βέβαια.

 

Μπορούμε να αλλάξουμε κάπως τις default ρυθμίσεις του kernel ώστε να μην χρειαζεται το set on boot ή το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο σε απόδοση?

Ίσως μέσω terminal να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...