Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις αναπάντητες δεν ανάβει παιδιά, έτσι είναι το Android.

 

Αυτο ομολογουμενως δεν το ηξερα. Και ειναι και λιγο γελοιο! Oποτε light flow ετσι κι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ...όμορφο και λιτό..;)

ψάχνω και ένα καλό widget για ημερολόγιο που θα μπεί στην homescreen, γιατί το simple calendar widget μάλλον το έχουν παρατήσει και έχει θεματάκια...

 

Neat calendar

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά χτες απενεργοποίησα τα Google location reporting και history και σήμερα είδα οτι το βράδυ η μπαταρία έπεσε μονο 2%. Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Στις αναπάντητες δεν ανάβει παιδιά, έτσι είναι το Android.

 

Είναι αν μη τι άλλο τραγικό το bug που έχουμε εμείς να συνεχίζετε και στο επόμενο nexus.Το θέμα δεν είναι το light flow.Πρεπει να δουλεύει χωρίς εφαρμογή.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο ενα διαστημα 10 ημερων χρησης εχω να πω τα εξης

1.σε θεμα ανταποκρισης - λειτουργιας του τηλεφωνου ειναι οτι καλυτερο και ποιο σμουθ εχω πειασει στα χερια μου ever

2. η μπαταρια παλευεται συμφωνα με τις δικεσ μου αναγκες οπως και η καμερα!!

3. η ποιοτητα της κατασκευης πολυ καλη .ΔΕΝ συγκρινετε με samsung...etc.

4. το ηχειο πασχει σε σχεση με galaxy s3,s4,κλπ αλλα ο.κ. δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα για εμενα.

5. WIFI πολυ καλο.

6. ΔΥΣΤΗΧΩΣ η ποιοτητα του σηματος ειναι πολυ κατω σε σχεση με προηγουμενες συσκευες που ειχα και λογω προβληματικου σηματος σε σπιτι, δουλεια μαλον θα παει προς ΠΩΛΗΣΗ ΛΙΑΝ ΣΥΝΤΟΜΩΣ.

:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν στο κάτω μέρος της συσκευής υπάρχουν 2 στερεοφωνικά ηχεία ή είναι όπως το G2 (αριστερά το μικρόφωνο, δεξιά το ηχείο)?

Από ότι έχω διαβάσει, είναι μία πολύ καλή συσκευή με ελάχιστα θεματάκια. Σωστά?

(Εγώ έχω το Nexus S και σκέφτομαι να πάρω το S4. Ποια είναι η γνώμη σας?)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν στο κάτω μέρος της συσκευής υπάρχουν 2 στερεοφωνικά ηχεία ή είναι όπως το G2 (αριστερά το μικρόφωνο, δεξιά το ηχείο)?

Από ότι έχω διαβάσει, είναι μία πολύ καλή συσκευή με ελάχιστα θεματάκια. Σωστά?

(Εγώ έχω το Nexus S και σκέφτομαι να πάρω το S4. Ποια είναι η γνώμη σας?)

 

αριστερα ηχειο

δεξια μικροφωνο:)

το τι θα παρεις εξαρτατε απο τις ανακες σου .

αν το ηχειο ειναι βασικο κριτηριο αγορας τηλεφωνου παρε το ς4

:)
Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο ενα διαστημα 10 ημερων χρησης εχω να πω τα εξης

1.σε θεμα ανταποκρισης - λειτουργιας του τηλεφωνου ειναι οτι καλυτερο και ποιο σμουθ εχω πειασει στα χερια μου ever

2. η μπαταρια παλευεται συμφωνα με τις δικεσ μου αναγκες οπως και η καμερα!!

3. η ποιοτητα της κατασκευης πολυ καλη .ΔΕΝ συγκρινετε με samsung...etc.

4. το ηχειο πασχει σε σχεση με galaxy s3,s4,κλπ αλλα ο.κ. δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα για εμενα.

5. WIFI πολυ καλο.

6. ΔΥΣΤΗΧΩΣ η ποιοτητα του σηματος ειναι πολυ κατω σε σχεση με προηγουμενες συσκευες που ειχα και λογω προβληματικου σηματος σε σπιτι, δουλεια μαλον θα παει προς ΠΩΛΗΣΗ ΛΙΑΝ ΣΥΝΤΟΜΩΣ.

 

Σε ποια περιοχη μενεις φιλε μου; Περι σηματος εννοεις το 4g; Γιατι εδω και με 3g στην αττικη και με το s3 που εχω τωρα τα ιδια προβληματα υπαρχουν. Επισης αητο το θεμα καταναλωνει πολλυ περισσοτερο και την μπαραρια αναζητωντας σημα συνεχως. Παντως ισως βελτιωνεται με ενα αλλο μοντεμ απο xda. Προσωπικα περιμενω ακομα τη συσκευη αλλα για 360 ευρω που μου κοστισε νοκιζω οτι παιζει χωρις ανταγωνισμο.

 

 

 

 

 

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν στο κάτω μέρος της συσκευής υπάρχουν 2 στερεοφωνικά ηχεία ή είναι όπως το G2 (αριστερά το μικρόφωνο, δεξιά το ηχείο)?

Από ότι έχω διαβάσει, είναι μία πολύ καλή συσκευή με ελάχιστα θεματάκια. Σωστά?

(Εγώ έχω το Nexus S και σκέφτομαι να πάρω το S4. Ποια είναι η γνώμη σας?)

 

1 ηχείο υπάρχει. Από το nexus s η διάφορα είναι χαοτική. Το έχει ο κολλητός μου και πραγματικά το εκτιμώ αφάνταστα. Δεν νομιζω οτι βρίσκεις άλλο τηλ της εποχής του που θα τρέχει τόσο αξιόλογα. Φαντασου πως τρέχει το n5 με τους νέους επεξεργαστές κτλ.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ναι η διαφορά είναι χαοτική το ξέρω! απλά ο μόνος μου ενδοιασμός είναι καθαρά για το chipset. Επειδή η τεχνολογία προχωράει μήπως δεν "είναι σωστό" να πάρω κινητό με snapdragon 600. Αλλά το S4 μου αρέσει πραγματικά σε όλα! Παρόλο που η μετάβαση από Nexus συσκευή σε Nexus συσκευή είναι ιδανική και εύκολη. Το ηχείο που αναφέρουν όλοι δεν με απασχολεί..τις περισσότερες ώρες της μέρας στο αθόρυβο είναι το κινητό μου πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Είναι μερικά πράγματα που πρέπει να γίνουν σε update. Το led , το ηχείο , να μην ξεκλειδώνει μετά τις αναπάντητες από μόνο του , να φαίνονται οι ειδοποιήσεις κάπως, μονο το Led δεν φτάνει.
Link to comment
Share on other sites

Στο light flow εχω παρατηρησει ενα θεματακι. Οταν εχεις ενεργοποιησει το led για τις εισερχομενες κλησεις και μιλας ενω σβηνει η οθονη μετα οταν σταματησεις την κληση το led συνεχιζει να αναβοσβηνει σαν να εχεις αναπαντητη.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά να καταλήξουμε, η κακή λειτουργια του led σε πολλους είναι θέμα λογισμικού; η να αλλάξουμε συσκευές;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά να καταλήξουμε, η κακή λειτουργια του led σε πολλους είναι θέμα λογισμικού; η να αλλάξουμε συσκευές;

 

Απο την στιγμη που το led λειτουργει με αλλες εφαρμογες δεν ειναι hardware θεμα. Τουλαχιστον αυτο λεει η λογικη. Απο την αλλη δεν μπορει κανεις να σου εγγυηθει οτι και συσκευη να αλλαξεις θα σου παιζει χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η διαφορά είναι χαοτική το ξέρω! απλά ο μόνος μου ενδοιασμός είναι καθαρά για το chipset. Επειδή η τεχνολογία προχωράει μήπως δεν "είναι σωστό" να πάρω κινητό με snapdragon 600. Αλλά το S4 μου αρέσει πραγματικά σε όλα! Παρόλο που η μετάβαση από Nexus συσκευή σε Nexus συσκευή είναι ιδανική και εύκολη. Το ηχείο που αναφέρουν όλοι δεν με απασχολεί..τις περισσότερες ώρες της μέρας στο αθόρυβο είναι το κινητό μου πάντα.

 

Επειδή έκανα την μετάβαση από nexus s στο 5 θα σου έλεγα να πάρεις το nexus. Θα έχει επίσημη υποστήριξη (και από το xda) περισσότερο διάστημα από το s4. Το ηχείο του και η μπαταρία είναι όντως ένα θέμα που θα μπορούσες να μην το πάρεις έναντι του s4.

 

Εγώ περιμένω πως και πως την paranoid android γιατί δεν την παλεύω με την stock.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εδώ και 5 μέρες συμβιώνω με το n5 (δεν είναι δικό μου αλλά θα το εχω για άλλη μια βδομάδα)

 

εντυπώσεις

1. πάρα πολύ γρήγορο (ειδικά μετά από το root και βγάλσιμο κάτι google + κλπ)

2. μπαταρία μέτρια προς καλή (μεγαλο παράπονο δεν θα έχετε)

3. camera, αρκετά καλύτερη από το n4 (μέρα νύχτα με το n4 θα ελεγα)

4. οθονη, άψογη

5. ποιότητα κατασκευής, πάρα πολύ καλή καμία σχέση με το s3/s4

6. ηχεια και γενικός ότι έχει να κάνει με ήχο ΑΘΛΙΑ (δεν ξέρω αν ευθύνεται το oppo find 5 που έχει ηχειαρα, άλλα μπροστά του φαίνεται σαν απλή τσιριχτρα το ηχείο του n5

7. Σήμα, εδώ δεν ξέρω τι να πω αν ευθύνεται hardware η software...... το σήμα είναι κατά 35+% χαμηλότερο σε σχέση με άλλες συσκευές που εχω

 

 

αυτά τα δυο παράπονα χάλια ηχείο και κάτι παιχνιδάκια με το σήμα και κάτι χαζομάρες με το led αλλά αυτό 100% είναι software bug

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εδώ και 5 μέρες συμβιώνω με το n5 (δεν είναι δικό μου αλλά θα το εχω για άλλη μια βδομάδα)

 

εντυπώσεις

1. πάρα πολύ γρήγορο (ειδικά μετά από το root και βγάλσιμο κάτι google + κλπ)

2. μπαταρία μέτρια προς καλή (μεγαλο παράπονο δεν θα έχετε)

3. camera, αρκετά καλύτερη από το n4 (μέρα νύχτα με το n4 θα ελεγα)

4. οθονη, άψογη

5. ποιότητα κατασκευής, πάρα πολύ καλή καμία σχέση με το s3/s4

6. ηχεια και γενικός ότι έχει να κάνει με ήχο ΑΘΛΙΑ (δεν ξέρω αν ευθύνεται το oppo find 5 που έχει ηχειαρα, άλλα μπροστά του φαίνεται σαν απλή τσιριχτρα το ηχείο του n5

7. Σήμα, εδώ δεν ξέρω τι να πω αν ευθύνεται hardware η software...... το σήμα είναι κατά 35+% χαμηλότερο σε σχέση με άλλες συσκευές που εχω

 

 

αυτά τα δυο παράπονα χάλια ηχείο και κάτι παιχνιδάκια με το σήμα και κάτι χαζομάρες με το led αλλά αυτό 100% είναι software bug

 

Επειδή ήμουν ανάμεσα σε n5 και oppo find 5 μπορείς να μας πεις αν αγοράζες σήμερα ένα από τα 2 ποιο θα προτιμουσες; έχω παραγγείλει το ν5 αλλά θα ήθελα να δω ένα συγκριτικό. Δεν με νοιάζει καθόλου ο ήχος γιατί λόγω μωρού συνέχεια είναι στη δόνηση.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

δεν χορταίνω ταινίες στο νεξους 5 (με ακουστικά εννοείται) τέλεια πράγματα! και γρήγορο και επιτέλους διαβάζεις άνετα..... χαίρομαι!
Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Εμενα το σημα μου ειναι αρκετα καλο. Εσεις που εχετε χαμηλο σημα, οι μπαρες ειναι απλα λιγες ή και στο signal strength στις ρυθμισεις ειναι χαμηλο σε σχεση με αλλα κινητα?
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εδώ και 5 μέρες συμβιώνω με το n5 (δεν είναι δικό μου αλλά θα το εχω για άλλη μια βδομάδα)

 

εντυπώσεις

1. πάρα πολύ γρήγορο (ειδικά μετά από το root και βγάλσιμο κάτι google + κλπ)

2. μπαταρία μέτρια προς καλή (μεγαλο παράπονο δεν θα έχετε)

3. camera, αρκετά καλύτερη από το n4 (μέρα νύχτα με το n4 θα ελεγα)

4. οθονη, άψογη

5. ποιότητα κατασκευής, πάρα πολύ καλή καμία σχέση με το s3/s4

6. ηχεια και γενικός ότι έχει να κάνει με ήχο ΑΘΛΙΑ (δεν ξέρω αν ευθύνεται το oppo find 5 που έχει ηχειαρα, άλλα μπροστά του φαίνεται σαν απλή τσιριχτρα το ηχείο του n5

7. Σήμα, εδώ δεν ξέρω τι να πω αν ευθύνεται hardware η software...... το σήμα είναι κατά 35+% χαμηλότερο σε σχέση με άλλες συσκευές που εχω

 

 

αυτά τα δυο παράπονα χάλια ηχείο και κάτι παιχνιδάκια με το σήμα και κάτι χαζομάρες με το led αλλά αυτό 100% είναι software bug

 

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!

 

επειδη ομως εδω που μενω (ΧΑΝΙΑ) σπιτι , μαγαζι το σημα ειναι ετσι κιετσι χανω κλησεις!!!!!!

με s3 s4 εκει που ειχα 3-4 γραμμες τωρα εχω 1-2 και ξαφνικα βρισκομε εκτος δικτυου.

να το στειλω σερβις????

να περιμενω κανενα κερνελ απο xda???

γιατι αν δεν βρεθει ΣΥΝΤΟΜΑ ικανοποιητικη λυση . με βλεπω πισω στην σαμσουνγκ (νοτε3) ενω καταγουσταρω την αψογη ανταποκριση και ολα τα υπολοιπα

καμερα μπαταρια led δεν ειναι προβλημα για μενα!!!!!

:)
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω βγάλει άκρη με το σήμα, στο σπίτι μου έτσι και αλλιώς δεν είχα ποτέ καλό με καμιά συσκευή. το 5αρι είτε ε εχει 1_2 γραμμές η καθόλου. εξω ομως πιανει αμέσως φουλ σημα οπότε σίγουρα δεν φταίει κάτι αλλα μάλλον η ποιότητα και η ένταση του σήματος. ....

κατι αλλο που παρατηρησα τωρα με το νεξους 4 όταν έγινε κιτκατ οι εφαρμογες που τρεχαν καταναλωναν 500mb μνήμης στο νεξους 5 οι ίδιες εφαρμογές καταναλωνουν 900 μεγάλη η διαφορά.... έχουμε δρόμο βλέπω να περιμένουμε φιξακια απο την Google

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μη ξεχνάτε ότι πήρατε τις πρώτες συσκευές που έβγαλε με ότι συνεπάγεται από μικροπροβληνατα. Άλλωστε αυτό συνηθίζεται σε πολλές high end συσκευές. Πιστεύω πάντως ότι σύντομα θα υπάρχει update από την Google. Εδώ η Apple έδωσε ios 7 και έτρεχε με αναβαθμίσεις μιας και είχαν γονατίσει όλες οι παλαιότερες συσκευές.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήμουν ανάμεσα σε n5 και oppo find 5 μπορείς να μας πεις αν αγοράζες σήμερα ένα από τα 2 ποιο θα προτιμουσες; έχω παραγγείλει το ν5 αλλά θα ήθελα να δω ένα συγκριτικό. Δεν με νοιάζει καθόλου ο ήχος γιατί λόγω μωρού συνέχεια είναι στη δόνηση.

 

το find γιατί σαν σύνολο με κερδίζει (όχι ότι n5 είναι χάλια)

 

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!

 

επειδη ομως εδω που μενω (ΧΑΝΙΑ) σπιτι , μαγαζι το σημα ειναι ετσι κιετσι χανω κλησεις!!!!!!

με s3 s4 εκει που ειχα 3-4 γραμμες τωρα εχω 1-2 και ξαφνικα βρισκομε εκτος δικτυου.

να το στειλω σερβις????

να περιμενω κανενα κερνελ απο xda???

γιατι αν δεν βρεθει ΣΥΝΤΟΜΑ ικανοποιητικη λυση . με βλεπω πισω στην σαμσουνγκ (νοτε3) ενω καταγουσταρω την αψογη ανταποκριση και ολα τα υπολοιπα

καμερα μπαταρια led δεν ειναι προβλημα για μενα!!!!!

και τι θα κάνει το service? από ότι κατάλαβα γενικός ετσι είναι η συσκευή..... της επόμενες μέρες θα κάνω κάτι test με άλλες rom κλπ θα δούμε διαφορές

 

πάντως σήμα είναι 4 στα 5 η και κάποιες φορές 5 γραμμής με oppo find 5 xperia p και ενα dumbphone το n5 έχει 2 1 γραμμές..... στην αρχη σκέφτηκα είναι fake, μετά όταν έκανα κάτι κλήσεις ακουγόταν αυτό το κλασσικό κχ κχ και κόβετε η φωνή..... λέω οχ την κάτσαμε ο άλλος θα με φάει (ο κάτοχος)

Link to comment
Share on other sites

το find γιατί σαν σύνολο με κερδίζει (όχι ότι n5 είναι χάλια)

 

 

και τι θα κάνει το service? από ότι κατάλαβα γενικός ετσι είναι η συσκευή..... της επόμενες μέρες θα κάνω κάτι test με άλλες rom κλπ θα δούμε διαφορές

 

πάντως σήμα είναι 4 στα 5 η και κάποιες φορές 5 γραμμής με oppo find 5 xperia p και ενα dumbphone το n5 έχει 2 1 γραμμές..... στην αρχη σκέφτηκα είναι fake, μετά όταν έκανα κάτι κλήσεις ακουγόταν αυτό το κλασσικό κχ κχ και κόβετε η φωνή..... λέω οχ την κάτσαμε ο άλλος θα με φάει (ο κάτοχος)

 

εχω ειδη δοκιμασει δυο διαφοερετικες και δεν ειδα καμια διαφορα

μονο με κανενα κερνελ αν βρεθει λυση

 

Eσεις με το θεμα στο σημα δοκιμαστε να το γυρισετε σε 2G.

ναι και ειναι το ιδιο

το ποιο τρελο ειναι οτι ξαφνικα εκει που εχει 2 γραμες χανει εντελως το σημα

ασε που αυτο εχει συνεπεια να καταναλωνει περισοτερη μπαταρια

Edited by kargeo
:)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...