Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ, είμαι με CM13 root και unlocked. Τις τελευταίες μέρες για κάποιο λόγο δεν ανοίγουν τα data μου, όσα reboot, clean cache, dalvik κι αν έκανα. Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα με εμένα?

Επόμενη λύση είναι αλλαγή rom και μετά service, απλά είπα μήπως τα γλυτώσω όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είχατε συνειδητοποιήσει κι εσείς ότι στην marshmallow στο μενού των εφαρμογών δεν μπορούμε να κάνουμε ταξινόμηση κατά μέγεθος παρά μόνο το default με το όνομα?? Ή μήπως κάτι μου ξεφεύγει?

Αν πας ρυθμίσεις, αποθηκευτικό χώρο και πατήσεις πάνω στις εφαρμογές τις εμφανίζει με φθίνουσα ταξινόμηση μεγέθους.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ θα το έβρισκα μόνο κατά τύχη...! Τώρα να πω ότι θα προτιμούσα να υπάρχει μία απλή ρύθμιση ταξινόμησης στο μενού των εφαρμογών? Τεσπα, η αλήθεια είναι ότι η νέα δομή των ρυθμίσεων στην 6.0 δεν μου αρέσει γενικά σε σύγκριση με την lollipop (πχ στη RAM και αλλού) αλλά anyway...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ θα το έβρισκα μόνο κατά τύχη...! Τώρα να πω ότι θα προτιμούσα να υπάρχει μία απλή ρύθμιση ταξινόμησης στο μενού των εφαρμογών? Τεσπα, η αλήθεια είναι ότι η νέα δομή των ρυθμίσεων στην 6.0 δεν μου αρέσει γενικά σε σύγκριση με την lollipop (πχ στη RAM και αλλού) αλλά anyway...

 

Κι εγώ θεωρώ πως έχει χαλάσει λίγο. Κυρίως αυτό με τη χρήση της μνήμης ram. Αλλά φαντάζομαι, βασικά θέλω να ελπίζω, ότι θα αλλάξει ξανά και θα γίνει καλύτερη η παρουσίαση των πληροφοριών.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ πως έχει χαλάσει λίγο. Κυρίως αυτό με τη χρήση της μνήμης ram. Αλλά φαντάζομαι, βασικά θέλω να ελπίζω, ότι θα αλλάξει ξανά και θα γίνει καλύτερη η παρουσίαση των πληροφοριών.

Για τη ram θα πας settings > development options > running services (Δεν ξέρω πως είναι στα ελληνικά, γιατί έχω αγγλικά σαν γλώσσα στο τηλέφωνο). Θα πρέπει να έχεις ενεργοποιησει το development options μενού με το κλασικό 7 tap στο build number του about phone

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλη ευχάριστη ανακάλυψη σήμερα! Πρόκειται ουσιαστικά για την παλιά καρτέλα της RAM που υπήρχε στα settings-->apps της lollipop! Αποθέωση το forum... :) δεύτερο offside για την Google και τα settings της 6.0, που μας αναγκάζει να ψάχνουμε τα απολύτως απαραίτητα σε απίθανες θέσεις με ένα σωρό άσκοπα κλικ... Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Για τη ram θα πας settings > development options > running services (Δεν ξέρω πως είναι στα ελληνικά, γιατί έχω αγγλικά σαν γλώσσα στο τηλέφωνο). Θα πρέπει να έχεις ενεργοποιησει το development options μενού με το κλασικό 7 tap στο build number του about phone

Εξαιρετικό. Δεν το είχα δει ποτέ αυτό. Ευχαριστώ!

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στείλω το κινητο για service, το έχω κλειδώσει, έχω μηδενίσει το flag, έχω βάλει και τη stock image αλλά έχει μείνει ακόμα μέσα η twrp recovery. Θα υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση? Μπορώ να φλασάρω στη φάση που είμαι τώρα την στοκ recovery χωρίς να το ξεκλειδώσω πάλι?
Link to comment
Share on other sites

Πως πέρασες το Stock χωρίς να μπει και το stock recovery? Δεν το έκανες μέσω toolkit;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχω πρόβλημα με το WiFi που κλείνει συνέχεια σε standby mode και μου τρώει mobile data...

 

Είναι off το battery saver και επίσης το battery optimization το έκλεισα σε πολλά apps.

 

Τι παίζει; Καμία ιδέα πως θα το λύσω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το WiFi που κλείνει συνέχεια σε standby mode και μου τρώει mobile data...

 

Είναι off το battery saver και επίσης το battery optimization το έκλεισα σε πολλά apps.

 

Τι παίζει; Καμία ιδέα πως θα το λύσω;

Στις σύνθετες ρυθμίσεις του WiFi το έχεις να παραμένει συνδεδεμένο κατά την αναμονή;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Στις σύνθετες ρυθμίσεις του WiFi το έχεις να παραμένει συνδεδεμένο κατά την αναμονή;

Ναι.

 

Δεν είχα τέτοιο πρόβλημα στην 5 και παρουσιάστηκε τον τελευταίο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

έχω διαβάσει πολλά tutorial , αλλά δεν μπόρεσα να κάνω αυτό που θέλω. Είμαι με stock android 6 και κλειδωμένο bootloader. Θέλω απλά να κάνω root το κινητό και να τρέξω κάποιες εφαρμογές. Δεν θέλω να περάσω άλλη ROM ή να ξεκλειδώσω τον bootloader ή να πειράξω το recovery partition. Μπορώ να κάνω root με αυτές τις προϋποθέσεις ? Διάβασα πολλούς να προτείνουν το εξής : να κατεβάσω π.χ. το twrp και να κάνω fastboot boot twrp_recovery.img , αλλά δεν δουλεύει, λέει "not supported in locked device"
Link to comment
Share on other sites

έχω διαβάσει πολλά tutorial , αλλά δεν μπόρεσα να κάνω αυτό που θέλω. Είμαι με stock android 6 και κλειδωμένο bootloader. Θέλω απλά να κάνω root το κινητό και να τρέξω κάποιες εφαρμογές. Δεν θέλω να περάσω άλλη ROM ή να ξεκλειδώσω τον bootloader ή να πειράξω το recovery partition. Μπορώ να κάνω root με αυτές τις προϋποθέσεις ? Διάβασα πολλούς να προτείνουν το εξής : να κατεβάσω π.χ. το twrp και να κάνω fastboot boot twrp_recovery.img , αλλά δεν δουλεύει, λέει "not supported in locked device"

Χωρίς να ξεκλειδώσεις bootloader δεν γίνεται τίποτα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το προσεξα κατα τυχη προχθες στο κινητο και ομολογω στεναχωρεθηκα...

Στο σημειο που δειχνω στις δυο φωτο φαινεται να εχει μια μονιμη σκια/μουτζουρα (οχι γρατζουνια, η επφανεια ειναι απόλυτα λεια) που δεν φευγει οσο επίμονα και προσεκτικα κι αν καθαρισα με ειδικο πανακι γυαλιων. Από οσο εψαξα στα γρηγορα, ειναι μια σταδιακη αφαιρεση της επίστρωσης που εχουν τα περισσοτερα συγχρονα κινητα για προστασια απο τις δακτυλιες (oleophobic coating) και ειναι οπως διαπιστωσα ενυπωσιασμενος, ακριβως στο σημειο που σερνεται ο αντιχειρας μας στο 90% της χρησης του κινητου για εναν δεξιοχειρα!

Το αναφερω αφενος για να δειτε αν συμβαινει και σε εσας, δεδομενου οτι δεν το ειχα προσεξει σε κανενα από τα κινητα μου τα τελευταια χρονια και αρα να καταλαβω αν προκειται περι ευπαθειας του Nexus5. Επειδη θα αναρωτηθειτε, οπως φαινεται κι απο τις φωτο, το κινητο δεν εχει screen protector εδω και 6 μηνες που το εχω στην κατοχη μου, οπως δεν ειχε και κανενα απο τα προηγουμενα κινητα που προφανως τα προσεχω ως κορη οφθαλμου παρα την βαρια ομολογουμενως χρηση. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης ομως το ειχε με ζελατινα και ολα τα παρελκομενα προστατευτικα από την πρωτη μερα, αρα ο χρονος φθορας μετραει από την δικη μου κατοχη και επειτα - δεν ειναι λοιπον οι 6 μηνες πολυ μικρο χρονικο διαστημα για τετοια συμπτωματα, ειδικα σε σχεση με τα προηγουμενα κινητα που ειχα και μαλιστα για πολυ περισσοτερο διαστημα? :blink:

Υποψιν οτι το φαινομενο ξεγελαει ασχημα μεχρι να το παρατηρησετε αναλογα με τις γωνιες του φωτος και το παρηγορο ειναι οτι σε ενα κινητο που ειναι μονιμα (οπως και ολα) γεματο δαχτυλιες στην οθονη από την χρηση, το βλεπω μονο αν καθαρισω την οθονη που τωρα πια το αποφευγω συστηματικα... :O

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έχει πάθει κι εμένα το Nillkin tempered glass που του φοράω από την πρώτη μέρα.

 

Τον πρώτο καιρό (3-6 μήνες?) «έσβηνε» μόνο του τις δαχτυλιές για πλάκα... έκτοτε μένουν μόνιμα στο γυαλί αν δεν το καθαρίσω.

 

Λογικά την ίδια αδυναμία έχει και το Gorilla Glass. Υποθέτω καμία εταιρία δεν έχει βρει λύση.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε ένα νέο και ησυχάζετε

 

Στάλθηκε από το Tesla powered G2 D802 μου

 

Προφανως ο πρωτος συμφοριμουτης που αναφερει το προβλημα, δε φοραει προστασια οθονης, το αναφερει εξαλλου. Τι ν αλλαξει, τζαμι; Αν και θα μπορουσε.

Εγγυηση να φανταστω, εψαξες και δεν ισχυει;

Δεν εχει τυχει να το ξανακουσω το ζητημα. Βλακεια μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα δεν έχει εμφανίσει τέτοια θαμπάδα η συσκευή και την έχω 2+ χρόνια από την αρχή χωρίς πρόσθετη προστασία.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα δεν έχει εμφανίσει τέτοια θαμπάδα η συσκευή και την έχω 2+ χρόνια από την αρχή χωρίς πρόσθετη προστασία.

 

Πρώτη φορά ακούω και εγώ τέτοιο πρόβλημα. Πάνω από δυο χρόνια και εγώ, χωρίς ποτέ να βάλω οτιδήποτε στην οθόνη για προστασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα ένα ατύχημα και μου εσπασε η οθόνη... (Δουλεύει _αλλά είναι κομμάτια..). Για να φτιαχτεί θέλει 130€ ,

Έχει αλλάξει κάποιος ; Σκέφτομαι να πάρω από εδώ http://m.etradesupply.com/lg-nexus-5-d821-lcd-assembly-with-frame-black-mesh-cover-black.html έχει πάρει κάποιος ; Λέει ότι είναι γνήσια... Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

 

Ευχαριστώ...

Υ.Γ. Αρνούμαι να πάρω άλλο κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα δεν έχει εμφανίσει τέτοια θαμπάδα η συσκευή και την έχω 2+ χρόνια από την αρχή χωρίς πρόσθετη προστασία.

 

Πρώτη φορά ακούω και εγώ τέτοιο πρόβλημα. Πάνω από δυο χρόνια και εγώ, χωρίς ποτέ να βάλω οτιδήποτε στην οθόνη για προστασία.

 

Χαιρομαι για εσας ρε παιδια αλλα επειδη κι εγω το ειδα τελειως τυχαια με την γωνια του φωτος, θελει αρκετη προσπαθεια για να το προσεξει κανεις ακομα κι αν υπαρχει. Επιμελεστατο καθαρισμα με πανακι και μετα για αρκετη ωρα θεαση υπο διαφορες γωνιες κατα προτιμηση με τεχνητο φως (στον ηλιο δεν το βλεπω ουτε εγω ευκολα) ειδικα στο σημειο που δειχνω, οπου αν το σκεφτειτε την ωρα που χρησιμοποιειτε το κινητο σας, θα δειτε οτι ο αντιχειρας σερνεται εκει διαρκως και αρα δεν χρειαζεται να εστιασετε σε οποιοδηποτε αλλο σημειο της οθονης.

Το ζητημα ειναι πως ειμαι προφανως εκτος εγγυησης οπως και οι περισσοτεροι κατοχοι πια, αν υποθεσουμε οτι προκειται περι προωρης ή αφυσικης φθορας. Αντικατασταση δεν συμφερει λοιπον, οποτε η συζητηση ειναι περισσοτερο φιλολογικη δεδομενου οτι προφανως δεν αποτελει λογω να αλλαξω το κινητο, ειδικα απο την στιγμη που με τις συνηθεις δαχτυλιες απο την χρηση, δεν διακρινεται τιποτα... :O

 

ΥΓ: Αλλο ενα κακο του να εχει κανεις μεγαλη παρατηρητικοτητα... :X

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευστοχη παρατηρηση αλλα οχι, καθαρα χερια, το κινητο προσεγμενο σαν καινουργιο παρα το οτι δεν το εχω ουτε καν σε θηκη. Δουλεια γραφειου...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...