Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνεχώς αφουγκράζονται (sic) - κλέβουν ιδέες από τις custom roms κι αυτό μόνο καλό είναι για εμάς.

Την πέρασα, πολύ αργά, το βράδυ. Πράγματι δεν έχω ξανανοιώσει πιο smooth και γρήγορη "μαμά", ως τώρα.

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι το layout του swiftkey έχει γίνει υπερβολικά μικρό. Ελπίζω να κάνουν γρήγορα update.

Θα δοκιμάσω και swype και fleksy να δω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συνεχώς αφουγκράζονται (sic) - κλέβουν ιδέες από τις custom roms κι αυτό μόνο καλό είναι για εμάς.

Την πέρασα, πολύ αργά, το βράδυ. Πράγματι δεν έχω ξανανοιώσει πιο smooth και γρήγορη "μαμά", ως τώρα.

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι το layout του swiftkey έχει γίνει υπερβολικά μικρό. Ελπίζω να κάνουν γρήγορα update.

Θα δοκιμάσω και swype και fleksy να δω.

Και νόμιζα ότι εγώ έχω θέμα στο SwiftKey .... Χαχαχαχαχα

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Lol @Gialakias :p Δεν ξέρω αν το έχεις αλλά το Swype δεν έχει θέμα.

 

Πιθανώς να το έχετε δει αλλά ίσως η πιο θετική-χρήσιμη προσθήκη είναι ο ενσωματωμένος file browser. Πλέον βλέπει άμεσα usb stick , χωρίς root, stickmount, ή εγκατάσταση του es.

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφέρεται, ψαχνει, θέλει, κλπ σε flashable .zip radio και bootloader της Μ, δείτε εδώ.

(Βάζω όλο το post για να χτυπήσουμε και κανα "Thanks" του παιδιού. ;) )

 

Εγώ το κατέβασα, να το έχω έτοιμο, μόλις βγει η νέα Cataclysm. :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση. Ξέρεις αν χρειάζομαι και kernel για το multirom;

 

Kernel με kexec patch χρειάζεσαι οπωσδήποτε στην Primary για να μπορείς να πηγαίνεις από τη μια στη άλλη, αλλά ούτως ή άλλως όλοι οι γνωστοί το έχουν.

 

Τί παίζει με το root τώρα; Θέλει custom kernel? Το έκανε κανείς;

 

Λίγα post παραπάνω αναφέρω ακριβώς αυτό.

Αν και προσωπικά χρειάζομαι τους kernel και για τα custom gamma profiles γιατί τα default χρώματα του Ν5 είναι κάπως στο μάτι μου.

 

Μερικές γενικές παρατηρήσεις ( καθώς οι τροποποιήσεις ανήκουν σε άλλο θέμα ).

Όντως όλα είναι εξαιρετικά smooth. Το γεγονός ότι οι περισσότερες εφαρμογές δείχνουν να λειτουργούν επίσης οκ, είναι ενθαρρυντικό από τη πρώτη μέρα. Επίσης με το καλημέρα έχουμε root, custom kernel και για όσους δεν το ξέρουν ( από τις preview ακόμα ) native ενεργοποίηση των commits για rro layrers από τη μαμά google. Οπότε όσα themes είναι updated για Μ λειτουργούν μια χαρά στη stock.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Χρειαζομαι την βοήθεια σας για έναν φίλο. Μετά απο καποιες ενημερώσεις που έκανε το τηλεφωνο του τώρα δεν ανοιγει. Τι κανουμε; Έιναι μαμισιο ουτε ρουτ δεν εχει. Υπαρχει περίπτωση να μην χαθούν τα δεδομένα του;
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Gialakias ο οδηγός σου για factory ισχύει κανονικά και για αυτή την έκδοση? :O

Ναι, για όλες.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το image του 6, καθαρό install, όλα καλά. Με το nrt προσπάθησα το root. Αφού τελείωσε το install έμεινε στο boot animation για 15 λεπτά. Το έκανα restart, ξανά τα ίδια. Ξαναπέρασα τελικά το factory image. Αύριο θα διαβάσω πάλι για το root.

Τώρα κατεβάζει τις εφαρμογές από το play.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει root για την 6 ακόμα στον stock kernel. Φαντάζομαι ότι μάλλον το NRT έκανε κάτι περίεργο και για αυτό μετά δεν ξεκινούσε η συσκευή.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για ρουτ , περνάτε twrp -custom kernel- su- busy box.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απορια.

 

Εχω unlock bootloader χωρις root και περασα την 6. Αν αλλάξω bootanimation και κανω μετατροπη στο build.prop συμφωνα με αυτο τον οδηγο θα χασω το ΟΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απορια.

 

Εχω unlock bootloader χωρις root και περασα την 6. Αν αλλάξω bootanimation και κανω μετατροπη στο build.prop συμφωνα με αυτο τον οδηγο θα χασω το ΟΤΑ;

Θα έρθει αλλά δεν θα εγκατασταθεί. Υπάρχει οδηγός για ΟΤΑ εδώ για να την περάσεις χωρίς χάσιμο δεδομένων.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθει αλλά δεν θα εγκατασταθεί. Υπάρχει οδηγός για ΟΤΑ εδώ για να την περάσεις χωρίς χάσιμο δεδομένων.

 

Ωραία γιατί αυτό φοβόμουν.Να θέλω να ξαναστηνω το κινητό από την αρχή για κάθε security patch. Btw έκανε κανένας το multiwindow να μας πει εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Χρειαζομαι την βοήθεια σας για έναν φίλο. Μετά απο καποιες ενημερώσεις που έκανε το τηλεφωνο του τώρα δεν ανοιγει. Τι κανουμε; Έιναι μαμισιο ουτε ρουτ δεν εχει. Υπαρχει περίπτωση να μην χαθούν τα δεδομένα του;

 

 

Είναι το γνωστο θεμα με το power button?

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει root για την 6 ακόμα στον stock kernel. Φαντάζομαι ότι μάλλον το NRT έκανε κάτι περίεργο και για αυτό μετά δεν ξεκινούσε η συσκευή.

Πόσο καιρό θα τους πάρει να βάλουν root για stock kernel στο NRT;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό θα τους πάρει να βάλουν root για stock kernel στο NRT;

Άγνωστο. Λογικά το δουλεύουν και ψάχνουν να δουν αν και πως θα γίνει. Δεν το έχω παρακολουθήσει το θέμα, αλλά θυμάμαι ότι προς το παρόν δεν υπάρχει root στο stock kernel και ότι είναι project υπό εργασία.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη ερωτηση: Από SODs (Sleep Of Death - να αφηνετε το κινητο στην αναμονη κι αυτο να σβηνει τελειως) υποφερει το 5αρι με τις stock roms ή δεν εχετε παρατηρησει κατι?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε η 6.0 και την κατεβάζω. Σε όλα είναι stock το κινητό. Υπερβολικά γρήγορα νομίζω την λαμβάνω σε σχέση με άλλες φορές πάντα !!!
Link to comment
Share on other sites

Ενώ η 6.0 είναι πολύ smooth και γρήγορη, μου συμβαίνει το εξής: σε τυχαίες στιγμές και ανεξάρτητα ποια εφαρμογή είναι φορτωμένη, φριζαρει οθόνη και λειτουργούν μόνο η μπάρα ειδοποιήσεων και τα on screen buttons. Δεν ξεκολλαει ούτε και αν κατεβασω την εφαρμογή με το home, παρά μόνο αν κατεβασω τη μπάρα ειδοποιήσεων. Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο ή είναι μόνο το δικό μου; Να του ρίξω κανένα factory reset να στρώσει;
Link to comment
Share on other sites

αν την φλάσαρες manually και έρχεσαι από 5.1 , χωρίς να πειράξεις τα userdata, είναι λογικό να κάνει τέτοια...καλύτερα να κάνεις ένα φορμάτ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...