Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απο οσα εχω διαβασει ο μονος κοινος παρανομαστης ειναι το Viber

 

Το κανει και σε ατομα με custom rom?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Απο οσα εχω διαβασει ο μονος κοινος παρανομαστης ειναι το Viber

 

Το κανει και σε ατομα με custom rom?

Φυσικά αν και εχει μειωθεί αρκετά. Πλέον είμαι με cataclysm 5.1.1 και αναμενψ να δω πως θα παει

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θέμα της Google είναι. Το είχα δει το bug στο επίσημο changelog της 5.1.1 για το Ν5. Έλεγε ότι διορθώνει το bug που εμποδίζει το Camera daemon να ξεκινήσει. Κάπως έτσι. Δεν έχω links τώρα γιατί είναι και η ώρα δύσκολη. Αν δεν ήταν θέμα της Google και ήταν θέμα μεμονωμένων εφαρμογών, θα το είχαν και τα άλλα Nexus ξέρω γω. Εγώ που έχω ένα σωρό social εφαρμογές και χρησιμοποιώ 4 απ αυτές όλη μέρα (Messenger, Viber, Kik, Skype) το παθαίνω κάθε μισή ώρα περίπου και πρέπει να κάνω reboot. Και το παθαίνω από την 5.0. Σκέφτομαι να γυρίσω σε 4.4.4 γι αυτό το λόγο γιατί δε λέει να πάω διακοπές σε λίγο καιρό και να μην μπορώ να ανοίξω κάμερα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Το παθαίνουν και 2 S5 φίλων μου με 5άρι android. Άρα μάλλον είναι γενικό το φαινόμενο.

 

ισχύει και σε έναν δικό μου φίλο με S5, εμένα δεν μου το έχει κάνει μέχρι τώρα με την 5.1.1!!

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσα τα camera permissions του Viber και περιμενω να δω αν θα το βγαλει ξανα το προβλημα

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus 5 με αποχαιρέτησε με μια μεγαλοπρεπή τούμπα στη κουζίνα.

Ανάβει μόνο η μισή οθόνη και αυτό που δείχνει είναι ανεστραμμενο σαν σε καθρέπτη (όλα ανάποδα). Ποιο κινητό μέχρι τα 350 Ευρώ είναι κοντά στο μαμά android ? Δεν κοιτάζω το 6, το έπιασα χθες στο πλαίσιο και είναι κουμούτσα.

Το Μοτο X 2nd generation αξίζει ή να κοιτάξω G3 και κανένα κινέζικο. Με ενδιαφέρει πολύ το καθαρό android μέχρι 5''.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Το Nexus 5 με αποχαιρέτησε με μια μεγαλοπρεπή τούμπα στη κουζίνα.

Ανάβει μόνο η μισή οθόνη και αυτό που δείχνει είναι ανεστραμμενο σαν σε καθρέπτη (όλα ανάποδα). Ποιο κινητό μέχρι τα 350 Ευρώ είναι κοντά στο μαμά android ? Δεν κοιτάζω το 6, το έπιασα χθες στο πλαίσιο και είναι κουμούτσα.

Το Μοτο X 2nd generation αξίζει ή να κοιτάξω G3 και κανένα κινέζικο. Με ενδιαφέρει πολύ το καθαρό android μέχρι 5''.

 

Αν δεν τρελαίνεσαι για gaming παρε το moto G 2nd generation γιατι ερχεται καλοκαιρι και θα φαει τρελη ταλαιπωρια το κινητο.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα το moto e το δεύτερο. Αυτο το κινητακι με έχει κερδίσει αρκετά και θα ηταν το μοναδικο αντροιντ που θα έπαιρνα σε αυτά τα λεφτά.

Έχει μικρότερη ανάλυση απο το moto g 2nd αλλά δεν θα δεις διαφορά στα ppi αφού έχει 4,5 ίντσες.

Το καλό είναι οτι θα έχει καλύτερη αυτονομια με την μικρότερη ανάλυση+ το μέγεθος της οθόνης + οτι έχει μεγαλύτερη μπαταρία ακομα και απο το 5αρι μας δηλαδή μιλάμε για την διπλάσια αυτονομία. 7-8ωρα ώρες οθόνης.

Παίρνεις αυτό στα 110 ευρώ που παιζει στο Σκρουτζ και χτυπας το καινούριο nexus 5 2015, που έρχεται σε λιγο καιρο ,του χρονου που θα έχει πέσει και η τιμή του ή οποτε θες εσύ.

ΥΓ Πάρε το 4g γιατι φοράει τον sd410 που είναι ελάχιστα καλύτερος απο τον 400 του moto g 2nd ενω το 3g εχει τον 200αρι.

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6986&idPhone2=6647

Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

Το Nexus 5 με αποχαιρέτησε με μια μεγαλοπρεπή τούμπα στη κουζίνα.

Ανάβει μόνο η μισή οθόνη και αυτό που δείχνει είναι ανεστραμμενο σαν σε καθρέπτη (όλα ανάποδα). Ποιο κινητό μέχρι τα 350 Ευρώ είναι κοντά στο μαμά android ? Δεν κοιτάζω το 6, το έπιασα χθες στο πλαίσιο και είναι κουμούτσα.

Το Μοτο X 2nd generation αξίζει ή να κοιτάξω G3 και κανένα κινέζικο. Με ενδιαφέρει πολύ το καθαρό android μέχρι 5''.

Μπορείς να το πας στη προκορδια να το δουν. 7-9 ευρώ κοστίζει ο έλεγχος και αν είναι μονο αλλαγή οθόνης είναι περιπου 140 ευρώ αλλά εκτός απο όλη την οθόνη αλλάζουν και το πίσω καπάκι και μπροστά είναι όλο πακέτο μαζί. Σαν σκέψη αν θες να κρατήσεις το nexus σου.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι να πάει σε κάποιες υποδεέστερες προτάσεις καλύτερα να δώσει τα ίδια και να επισκευάσει το 5άρι.
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω 2 πράγματα μιας και είχα Nexus 5 και μετά περάσανε από τα χέρια μου κάποιες συσκευές από αυτές που συζητάτε.

Αρχικά να πω ότι το Nexus καλό και χρυσό ήταν, ωστόσο η μπαταρία του ήταν απογοητευτική. Με αλλαγμένο kernel και rom υπήρχε μια βελτίωση της τάξης του 20%. Στη συνέχεια το πούλησα και πήρα το Moto G 2014. Μπορεί να μην είχε την ίδια ισχύ, αλλά σε απλές χρήσεις δεν έβλεπες τρομακτική διαφορά ταχύτητας σε σχέση με το Nexus. Είχε αξιοπρεπή κάμερα (αν και του N5 ήταν ελαφρώς καλύτερη), και η μπαταρία με το καλημέρα έδινε καλύτερη αυτονομία και από το πειραγμένο N5, ενώ η διαφορά στην ανάλυση της οθόνης δεν ήταν ιδιαίτερα ορατή στα δικά μου μάτια (από 1080 σε 720p). Μετά από 7 μήνες που το είχα το έδωσα κυρίως γιατί άρχισα να χρησιμοποιώ ένα Xperia Z που μου έδωσε ο αδερφός μου, αλλά και επειδή ήθελα μια αλλαγή. Και πήρα για 2ο το Moto E 2ης γενιάς στη 4G εκδοχή του. Σε σύγκριση με το G, έχει αρκετά χειρότερη οθόνη (δεν έχουν σημασία τα ppi μόνο, αλλά και σαν ποιότητα - γενικά ήταν αρκετά πιο "κίτρινη") όπως και κάμερα (αν και δεν τα καταφέρνει τόσο άσχημα, έχει μικρότερη ανάλυση και της λείπει το φλας). Ωστόσο δεν παίζεται στην αυτονομία. Με μία φόρτιση έγραψε 6 ώρες οθόνη και μισή ώρα κλήσεων, με όλα ανοιχτά (τοποθεσία, wi-fi μέσα στο σπίτι 3g/4g εκτός, google now ενεργοποιημένο κλπ) και είχε 37% ακόμη. Μετά το πήγα πίσω γιατί είχε πρόβλημα η οθόνη(ήταν στραβά τοποθετημένη) και ακόμα το περιμένω μετά από σχεδόν 2 βδομάδες (για αυτό θέλει προσοχή τελικά στην επιλογή σκρουτζομάγαζου).

 

Για μέχρι 350€, προσωπικά δεν θα κοιτούσα τίποτα άλλο πέρα από το Xperia Z3 Compact. Τούμπανο σε ισχύ, με αρκετά καλή κάμερα και κορυφαία αυτονομία. Και το περιβάλλον της Sony δεν είναι τόσο μακριά από το stock anroid όπως τα Samsung/LG. Πληροφοριακά στο endurance rating για τη μπαταρία που δοκιμάζει το gsmarena, το Ν5 πετυχαίνει 40 ώρες, το Moto G 50, το νέο Moto E 82, και το Z3 Compact 101 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το G2 16GB στα 248. Καλό μου φαίνεται. Δεν βρίσκω κάποια διαφορά σε lag. Απο μπαταρία θα δείξει. Κρίμα το google με την κουμούτσα το 6 στα 500.

Το κοίταζα κι εγώ το Z3 compact. Δεν το πήρα για δυο λόγους;

1. Διάβασα οτι πηγαίνοντας σε μικρότερη οθόνη το νιώθεις άσχημα το downgrade.

2. +100 από το g2, που διάβασα ότι έχει καλούτσικη μπαταρία.

Ελπίζω να μην μετανιώσω.

Θα πάω το Ν5 αύριο για επισκευή.

Edited by stelios67
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα την γνώμη σας για το δίλημμα στο οποίο βρίσκομαι. Είμαι μεταξύ των δυο παραπανω συσκευών.. Τί θα μου προτείνατε να πάρω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα την γνώμη σας για το δίλημμα στο οποίο βρίσκομαι. Είμαι μεταξύ των δυο παραπανω συσκευών.. Τί θα μου προτείνατε να πάρω?

 

παντα εξαρταται απο την χρηση, τις αναγκες και τις προτεραιοτητες σου

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.εγω εχω g2 εδω κ 1,5 χρονο και η κοπελα μου εχει νεξους 5.Και τα δυο κινητα ειναι τρομερα.ταχύτατα ομορφα με καλη καμερα για καθημερινες φοτο.Το g2 εχει τρομερη μπαταρια που το νεξους δεν εχει.Την ημερα παντως τη βγαζει το νεξους.Και τα δυο αν και "παλια"πλεον κάθονται ανετα δίπλα σε ναυαρχιδες του 2015.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος στο Ν5 να διαγράφουμε μονομιάς τις εφαρμογές που παραμένουν ανοιχτές στο backround?εννοώ,αυτές που εμφανίζουμε στην οθόνη με το τετράγωνο back button
KT23
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος στο Ν5 να διαγράφουμε μονομιάς τις εφαρμογές που παραμένουν ανοιχτές στο backround?εννοώ,αυτές που εμφανίζουμε στην οθόνη με το τετράγωνο back button

https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.recently

 

Θέλει root βέβαια.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root, κι πιάνουν και τα χέρια σου λίγο, βάλε το GravityBox. Κανείς αυτό που θέλεις, και πολλά άλλα, που θα απορείς πως ζουσες τόσο καιρό χωρίς αυτά
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...