Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα ξέρει κανείς πως μπορούμε να κάνουμε την συσκευή wifi hotspot?

 

Με ανοιχτά πάντα δεδομένα πηγαίνεις

Ρυθμίσεις --> Περισσότερα --> Tethering & portable hotspot

και ενεργοποιείς το Portable Wi-Fi hotspot.

 

Έπειτα ανοίγεις το wi-fi σε κάποια άλλη συσκευή, βρίσκεις το όνομα του κινητού σου (φαίνεται στο Set up Wi-Fi hotspot όπου και ορίζεις κωδικό 8ψήφιο και συνδέεσαι).

 

Έχω το μενού στα αγγλικά και μπορεί να είναι λίιιγο διαφορετική η μετάφραση στα ελληνικά. :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερες! Χτες εβαλα την 5.1 χειροκινητα, μου πηρε βεβαια 1 ωρα αλλα ο επιμενων νικα!

Εχουμε καθολου feedback για την 5.1;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που ερχεται ενα email ή καποια ειδοποιηση απο το ημερολογιο , βγαινει ενα τραγουδάκι και παιζει.

Απο που το απενεργοποιώ? Με στοκ 5.01 είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω χειροκίνητα την 5.1 ενω είμαι με 4.4.4 και έχω 2-3 ερωτήσεις...

1.Πως θα την περάσω,με nexus root toolkit?

2.Υπάρχει ρουτ για την 5.1?

3.Xposed?(δε νομίζω,αλλά είπα να ρωτήσω...)

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω χειροκίνητα την 5.1 ενω είμαι με 4.4.4 και έχω 2-3 ερωτήσεις...

1.Πως θα την περάσω,με nexus root toolkit?

2.Υπάρχει ρουτ για την 5.1?

3.Xposed?(δε νομίζω,αλλά είπα να ρωτήσω...)

Ευχαριστώ...

 

1 Όχι. Κατεβάζεις το factory image και ξεζιπάρεις. Μπαίνεις σε fastboot mode. Συνδέεις με pc και από το αρχείο που ξεζίπαρες τρέξε το αρχείο flash all ( Σβήνουν όλα data, αρχεία).

2. Θα το δεις στις επιλογές του toolkit αν υπάρχει.

3. Όχι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

1 Όχι. Κατεβάζεις το factory image και ξεζιπάρεις. Μπαίνεις σε fastboot mode. Συνδέεις με pc και από το αρχείο που ξεζίπαρες τρέξε το αρχείο flash all ( Σβήνουν όλα data, αρχεία).

2. Θα το δεις στις επιλογές του toolkit αν υπάρχει.

3. Όχι ακόμα.

 

οκ,ευχαριστώ!Και κάτι τελευταίο,είμαι με ρουτ και ξεκλείδωτο bootloader.Κάνοντας τα παραπάνω,δε νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα ετσι?

Κατέβασα το factory image απο εδω https://developers.google.com/android/nexus/images ,αλλά όταν το ξεζιπάρω,παρότι βλέπω κανονικά τον φάκελο και τα αρχεία,μου βγάζει οτι το αρχείο είναι κατεστραμμένο...καμμιά ιδέα για το τι τρέχει?

Edited by SergioChr
Link to comment
Share on other sites

οκ,ευχαριστώ!Και κάτι τελευταίο,είμαι με ρουτ και ξεκλείδωτο bootloader.Κάνοντας τα παραπάνω,δε νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα ετσι?

Κατέβασα το factory image απο εδω https://developers.google.com/android/nexus/images ,αλλά όταν το ξεζιπάρω,παρότι βλέπω κανονικά τον φάκελο και τα αρχεία,μου βγάζει οτι το αρχείο είναι κατεστραμμένο...καμμιά ιδέα για το τι τρέχει?

 

Κάτι λάθος θα έγινε λογικά στο download. Ξανά κατέβασε το για να μην έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

οκ,ευχαριστώ!Και κάτι τελευταίο,είμαι με ρουτ και ξεκλείδωτο bootloader.Κάνοντας τα παραπάνω,δε νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα ετσι?

Κατέβασα το factory image απο εδω https://developers.google.com/android/nexus/images ,αλλά όταν το ξεζιπάρω,παρότι βλέπω κανονικά τον φάκελο και τα αρχεία,μου βγάζει οτι το αρχείο είναι κατεστραμμένο...καμμιά ιδέα για το τι τρέχει?

 

Δε θα έχεις πρόβλημα. Μάλλον δεν ολοκληρώθηκε το κατέβασμα. Δοκίμασε να κατεβάσεις πάλι όπως σου λέει και ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια παιδια,εχω ν ασχοληθω καιρο με το πειραγμα του κινητου και εχω "σκουριασει" λιγο...Ειμαι με 4.4.4 ρουτ και περασμενο TWRP και θελω να περασω την 5.1.Πως το κανω??Μπορω να κατεβασω την image στο κινητο και να το κανω μεσω twrp ή χρειαζομαι pc?Και αν ναι,τι ακριβως κανω?Ερωτησεις αρχαριου,αλλα οπως ειπα εχω αρκετο καιρο ν ασχοληθω με το σπορ...ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια παιδια,εχω ν ασχοληθω καιρο με το πειραγμα του κινητου και εχω "σκουριασει" λιγο...Ειμαι με 4.4.4 ρουτ και περασμενο TWRP και θελω να περασω την 5.1.Πως το κανω??Μπορω να κατεβασω την image στο κινητο και να το κανω μεσω twrp ή χρειαζομαι pc?Και αν ναι,τι ακριβως κανω?Ερωτησεις αρχαριου,αλλα οπως ειπα εχω αρκετο καιρο ν ασχοληθω με το σπορ...ευχαριστω!

 

Διάβασε ακριβώς από πάνω στο ποστ 5362.

Link to comment
Share on other sites

Και ποια η διαφορα του LMY47D απο το νεο που εβγαλε του LMY47I:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση λέει 5 Φεβρουαρίου ενω ο αριθμός είναι LMY47D . Το LMY47D σημαίνει 16 Φεβρουαρίου αν δεν κάνω λάθος.

Το είχα γράψει παλιότερα. Αν στο LMY47I γράφει 16 Φεβρουαρίου σημαινει οτι η google μας γλενταει κανονικα . Την έβαλε κανένας να μας απαντήσει ???

Αν και παλι δεν γράφει 16 Φεβρουαρίου η καινούρια 5.1 και γράφει η 5.1.1 σημαίνει οτι google μας γλενταει απο παντού, είχε διορθώσει το memory leak αλλά προτίμησε να δώσει στον κόσμο την LMY47D κ LMY47I δλδ την 5.1 ως έχει :rolleyes:

Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει παλιότερα. Αν στο LMY47I γράφει 16 Φεβρουαρίου σημαινει οτι η google μας γλενταει κανονικα . Την έβαλε κανένας να μας απαντήσει ???

Αν και παλι δεν γράφει 16 Φεβρουαρίου η καινούρια 5.1 και γράφει η 5.1.1 σημαίνει οτι google μας γλενταει απο παντού, είχε διορθώσει το memory leak αλλά προτίμησε να δώσει στον κόσμο την LMY47D κ LMY47I δλδ την 5.1 ως έχει :rolleyes:

 

το σκεπτικό έίναι άκυρο έντελώς...αλλά για να ου δώσω μια ευκαρία να το σώσεις λίγο, δε μας λες και γιατί να το κάνει όλο αυτό το "παίγνιο συνωμοσίας"?:confused::ninja: κερδίζει κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

το σκεπτικό έίναι άκυρο έντελώς...αλλά για να ου δώσω μια ευκαρία να το σώσεις λίγο, δε μας λες και γιατί να το κάνει όλο αυτό το "παίγνιο συνωμοσίας"?:confused::ninja: κερδίζει κάτι ?

Μα δεν ειπα οτι το εκανε.

Το LMY47D σημαινει 16 Φεβρουαριου ενω στο 5αρι γραφει 5 φεβρουαριου. Πως το εξηγεις αυτο ? Εγω δεν μπορω να το εξηγησω γι αυτο ρωταω .

Και αφου δεν ξερεις και ρωτας γιατι να το κανει αυτο πως ξερεις οτι αυτα που λεω ειναι σωστα ή λαθος και βγαζεις συμπερασμα οτι ειναι ακυρα? Παντως δεν δουλευω μεσα στην google για να ξερω γιατι το εκανε αυτο αν ισχυει.

Και εδω ερχεται το ερωτημα, 1+ χρονο που δουλευει πανω στην 5.0 και φυσικα ηξερε γι αυτο το προβλημα πως εβγαλε τετοιο πραγμα πριν να ειναι ετοιμο ? Αμα εχεις και εδω απαντηση ευχαριστως να τη μαθω.

Πισ :cool:

Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 5.1 αλλά τώρα δεν μου βρίσκει καθόλου το wifi...:mad::mad: Καμιά ιδέα για το πού να κοιτάξω να το διορθώσω?
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειπα οτι το εκανε.

Το LMY47D σημαινει 16 Φεβρουαριου ενω στο 5αρι γραφει 5 φεβρουαριου. Πως το εξηγεις αυτο ? Εγω δεν μπορω να το εξηγησω γι αυτο ρωταω .

Και αφου δεν ξερεις και ρωτας γιατι να το κανει αυτο πως ξερεις οτι αυτα που λεω ειναι σωστα ή λαθος και βγαζεις συμπερασμα οτι ειναι ακυρα? Παντως δεν δουλευω μεσα στην google για να ξερω γιατι το εκανε αυτο αν ισχυει.

Και εδω ερχεται το ερωτημα, 1+ χρονο που δουλευει πανω στην 5.0 και φυσικα ηξερε γι αυτο το προβλημα πως εβγαλε τετοιο πραγμα πριν να ειναι ετοιμο ? Αμα εχεις και εδω απαντηση ευχαριστως να τη μαθω.

Πισ :cool:

 

Γενικα το Ν5 καταστραφηκε με την ελευση της lolli στο θεμα της αυτονομιας. Μ' αρεσει που διατυμπανιζε η google οτι θα υπαρξει εως και 30% βελτιωση στην αυτονομια... Ακομα και επισημα δεν παιρνει γρηγορα τις ενημερωσεις. Το δικο μου ειχε μεινει στην 5.0.1 (για 5.0.2 ουτε λογος) και εβαλα την 5.1 χειροκινητα και σπαταλωντας αρκετη ωρα.

Και την αναβαθμιση δεν την εκανα επειδη ειμαι "αναβαθμισιολαγνος" και ψαχνομαι ιδιαιτερα, αλλα για να δω μηπως και υπαρξει βελτιωση στη μπαταρια.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικα το Ν5 καταστραφηκε με την ελευση της lolli στο θεμα της αυτονομιας. Μ' αρεσει που διατυμπανιζε η google οτι θα υπαρξει εως και 30% βελτιωση στην αυτονομια... Ακομα και επισημα δεν παιρνει γρηγορα τις ενημερωσεις. Το δικο μου ειχε μεινει στην 5.0.1 (για 5.0.2 ουτε λογος) και εβαλα την 5.1 χειροκινητα και σπαταλωντας αρκετη ωρα.

Και την αναβαθμιση δεν την εκανα επειδη ειμαι "αναβαθμισιολαγνος" και ψαχνομαι ιδιαιτερα, αλλα για να δω μηπως και υπαρξει βελτιωση στη μπαταρια.

Εγω εχω δει αρκετα καλυτερη αυτονομια σε σχεση με κιτ κατ , 30% σιγουρα. Στην χρηση που κανω τις περισσοτερες φορες (μονο Wifi) απο οσες τις μετρησα ,τεσσεραμιση ωρες σε μια μερα με κιτ κατ, ενω τωρα 6+ με την ιδια χρηση . Mε ανοιχτα 3G/4G ολη μερα ειναι τουλαχιστον ενα διωρο κατω αλλα και παλι υπαρχει βελτιωση αφου η κιτ κατ επαιζε στις 3-3,30 ωρες. Memory leak δεν εχω επειδη το φορτιζω κλειστο και δεν προλαβαινει να γεμισει σε 25-30 ωρες αλλα εχω δει φωτο με 1,5 gb + cached και ουσιαστικα ειναι για πεταμα το κινητο αφου δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γενικα το Ν5 καταστραφηκε με την ελευση της lolli στο θεμα της αυτονομιας. Μ' αρεσει που διατυμπανιζε η google οτι θα υπαρξει εως και 30% βελτιωση στην αυτονομια... Ακομα και επισημα δεν παιρνει γρηγορα τις ενημερωσεις. Το δικο μου ειχε μεινει στην 5.0.1 (για 5.0.2 ουτε λογος) και εβαλα την 5.1 χειροκινητα και σπαταλωντας αρκετη ωρα.

Και την αναβαθμιση δεν την εκανα επειδη ειμαι "αναβαθμισιολαγνος" και ψαχνομαι ιδιαιτερα, αλλα για να δω μηπως και υπαρξει βελτιωση στη μπαταρια.

 

Είχα ακούσει ότι η 5.0.2 δεν είναι γενικά για όλες τις συσκευές παρά για όσες είναι στο android one και κάποιες με μόνο wifi.

 

Τώρα για την αυτονομία όταν πέρασα την 5 δεν είχα δει καμία βελτίωση και μετά από ένα διάστημα στο ξαφνικό άρχισα να έχω θέμα μεγάλο με το wifi . Όσο ξαφνικά το έπαθε, συνήλθε και να μην το ματιάσω έχει βελτιωμένη αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει ότι η 5.0.2 δεν είναι γενικά για όλες τις συσκευές παρά για όσες είναι στο android one και κάποιες με μόνο wifi.

 

Τώρα για την αυτονομία όταν πέρασα την 5 δεν είχα δει καμία βελτίωση και μετά από ένα διάστημα στο ξαφνικό άρχισα να έχω θέμα μεγάλο με το wifi . Όσο ξαφνικά το έπαθε, συνήλθε και να μην το ματιάσω έχει βελτιωμένη αυτονομία.

 

Ευχομαι να επανελθει και το δικο μου καποια στιγμη..

Για να σου δωσω να καταλαβεις για τι καταντια στην αυτονομια μιλαω, θα σου πω οτι με την ιδια χρηση και τα ιδια apps φορτωμενα, επιστρεφω στις 7 το απογευμα σπιτι και το (επισης μετριοτατο σε αυτονομια) iPhone 6 εχει 60% μπαταρια, ενω το N5 με το ζορι 25%.

Battery drain at its best!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε μήπως κολλάνε τα google Services. Εγώ εδώ και λίγες ημέρες έχω το γνωστό, επίσης, θέμα με το google update service που δεν αφήνει το κινητό να μπει σε sleep mode.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να επανελθει και το δικο μου καποια στιγμη..

Για να σου δωσω να καταλαβεις για τι καταντια στην αυτονομια μιλαω, θα σου πω οτι με την ιδια χρηση και τα ιδια apps φορτωμενα, επιστρεφω στις 7 το απογευμα σπιτι και το (επισης μετριοτατο σε αυτονομια) iPhone 6 εχει 60% μπαταρια, ενω το N5 με το ζορι 25%.

Battery drain at its best!

 

Εγώ έπεφτα για ύπνο με 100% και μέσα σε 7/8hr το πρωί είχα 25%. Δεν συζητάω για την διάρκεια της μέρας. Έβλεπα google services & exchange να δίνουν ρεσιτάλ...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειπα οτι το εκανε.

Το LMY47D σημαινει 16 Φεβρουαριου ενω στο 5αρι γραφει 5 φεβρουαριου. Πως το εξηγεις αυτο ? Εγω δεν μπορω να το εξηγησω γι αυτο ρωταω .

Και αφου δεν ξερεις και ρωτας γιατι να το κανει αυτο πως ξερεις οτι αυτα που λεω ειναι σωστα ή λαθος και βγαζεις συμπερασμα οτι ειναι ακυρα? Παντως δεν δουλευω μεσα στην google για να ξερω γιατι το εκανε αυτο αν ισχυει.

Και εδω ερχεται το ερωτημα, 1+ χρονο που δουλευει πανω στην 5.0 και φυσικα ηξερε γι αυτο το προβλημα πως εβγαλε τετοιο πραγμα πριν να ειναι ετοιμο ? Αμα εχεις και εδω απαντηση ευχαριστως να τη μαθω.

Πισ :cool:

 

Η ημερομηνία που βλέπεις στις εκδόσεις, είναι για τον κέρνελ...το λογισμικό δεν είναι μόνο ο κέρνελ ;)

Το άκυρο πήγαινε στο "μας γλεντάει" και τα συναφή...δεν έχει καμία λογική να κάνει επίτηδες τέτοιες κινήσεις εταιρία μεγέθους google ;)

Όσο για το "πρόβλημα" , προφανώς αγνοείς πως δουλεύει ο προγραμματισμός και όλα τα παρελκόμενά του...χοντρικά θα σου πω απλά ότι δεν υπάρχει τέλειο πρόγραμμα...bugs υπάρχουν πάντα και κάποια κρατάνε για πολλά χρόνια.

 

Όσοι βλέπετε μεγάλη κατανάλωση των google services, συνήθως είναι για 2-3 μέρες όταν υπάρχει update και προσπαθούν να το κατεβάσουν...το χτεσινό 7.0.99 είναι αρκετά βελτιωμένο...(σε 6 ώρες το βράδυ έχασα 3%)

Τέλος, υπενθυμίζω ότι η lollipop δεν έχει γίνει ακόμα optimized από τοις τρίτες εφαρμογές και είναι το πιθανότερο εκεί να οφείλεται η αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Για το battery drain που οφείλεται στις υπηρεσίες του google play δείτε εδώ.

Δοκίμασα την τρίτη μέθοδο. Μέχρι στιγμής το google service είναι στο 1% από 19%!!! που ήταν χθες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...