Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύω πως διάβασες αυτό. Το συμπέρασμά μου είναι ότι η LG βάζει κάποιο φθηνό σχετικά κακής ποιότητας μικρόφωνο στα Nexus, ίσως και άλλα υλικά παρόμοιας ποιότητας. Εξ ου και η χαμηλή τιμή των Nexus 4-5 σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό. Αν είσαι άνθρωπος που σκέφτεται τα λεφτά του πριν αγοράσει κάτι, θα σου πρότεινα να μην το πάρεις. Η ποιότητα των μικρόφωνων της σειράς Galaxy είναι κλάσεις ανώτερη από του Nexus 5. Είχα Galaxy Nexus και SGS2 κι έχω τεστάρει και S3, S4 φίλων. Τα μικρόφωνά τους είναι πεντακάθαρα χωρίς παράσιτα. Δε λέω ότι δεν έχουν άλλα προβλήματα (το S2 ήταν τέλειο σε κάθε τομέα) γιατί δεν τα είχα ποτέ αλλά τουλάχιστον το μικρόφωνό τους που είναι απ' τα σημαντικότερα σε ένα τηλέφωνο, δεν έχει πρόβλημα.

 

Στο N5 τώρα, μη νομίζεις ότι είναι εντελώς τραγική η κατάσταση σε σημείο να μην μπορείς να βγάλεις κλήση. Απλά δεν είναι 100% "καθαρή" η φωνή μου. Περιμένουμε την 4.4.3 μήπως δούμε καμιά βελτίωση αλλά χλωμό το βλέπω. Απλά έχω αποφασίσει ότι αν το επόμενο Nexus το βγάλει πάλι η LG, δε θα το πάρω.

 

Ναι. Διάβασα και αυτό. Τα 3 τελευταία χρόνια είχα s2,s3,s4. Δεν ειχα ΠΟΤΕ το παραμικρό πρόβλημα. Τίποτα. Τώρα θέλω να πάρω το n5 και διαβάζω όλα αυτά και το ξανασμεφτομαι. Μην το πάρω και μου βγει μάπα φοβάμαι και ξανά αγοράζω s4 πάλι μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα του μικροφώνου λύνεται με handsfree ή όχι;

Ναι μιας και σε αυτή την περίπτωση χρησιμοποιείται το μικρόφωνο του hands free. Εγώ, να καταλάβεις, αν μιλάω με κάποιον κανονικά με το μικρόφωνο της συσκευής και τον πάρω στο καπάκι με bluetooth ακουστικό, μου λέει κατευθείαν "πωωωωω ρε φίλε, τι έκανες; τώρα ακούγεσαι πεντακάθαρα."

Ναι. Διάβασα και αυτό. Τα 3 τελευταία χρόνια είχα s2,s3,s4. Δεν ειχα ΠΟΤΕ το παραμικρό πρόβλημα. Τίποτα. Τώρα θέλω να πάρω το n5 και διαβάζω όλα αυτά και το ξανασμεφτομαι. Μην το πάρω και μου βγει μάπα φοβάμαι και ξανά αγοράζω s4 πάλι μετά.

Αν κάνεις πολλές κλήσεις, θες να είναι τέλειο το κινητό σε αυτόν το τομέα και βάζεις σε προτεραιότητα τις κλήσεις και μετά την ταχύτητα, απόκριση, μην το πάρεις. Πήγαινε καλύτερα για HTC One M8 ή S5 μιας και έχεις συνηθίσει στη σειρά Galaxy S.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ναι μιας και σε αυτή την περίπτωση χρησιμοποιείται το μικρόφωνο του hands free. Εγώ, να καταλάβεις, αν μιλάω με κάποιον κανονικά με το μικρόφωνο της συσκευής και τον πάρω στο καπάκι με bluetooth ακουστικό, μου λέει κατευθείαν "πωωωωω ρε φίλε, τι έκανες; τώρα ακούγεσαι πεντακάθαρα."

 

Αν κάνεις πολλές κλήσεις, θες να είναι τέλειο το κινητό σε αυτόν το τομέα και βάζεις σε προτεραιότητα τις κλήσεις και μετά την ταχύτητα, απόκριση, μην το πάρεις. Πήγαινε καλύτερα για HTC One M8 ή S5 μιας και έχεις συνηθίσει στη σειρά Galaxy S.

 

Αν διαθέτει ο φίλος 750€ και 580€ αντίστοιχα να επιλέξει ένα από τα δύο προαναφερθέντα κινητά. Κανένα κινητό δεν είναι αψεγάδιαστο πόσο ένα κινητό που κοστίζει κάτω από 300€, με pure Android, που θα πάρει πρώτο την αναβάθμιση, με επεξεργαστή Snapdragon 800, με Ram 2GB, 1080p video κτλ. Όσο και να ψάξει κανείς δε βρίσκεις κινητό μ' αυτά τα χαρακτηριστικά σε αυτή τη τιμή. Κατά την άποψη μου τα όσα ανεφέρθηκαν (ακουστικό, ηχείο κτλ) δεν είναι προβλήματα που κάνουν δύσκολη τη χρήση του κινητού αλλά κάποια σημεία που υστερεί το Nexus 5 έναντι των ανταγωνιστών του.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως διάβασες αυτό. Το συμπέρασμά μου είναι ότι η LG βάζει κάποιο φθηνό σχετικά κακής ποιότητας μικρόφωνο στα Nexus, ίσως και άλλα υλικά παρόμοιας ποιότητας. Εξ ου και η χαμηλή τιμή των Nexus 4-5 σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό. Αν είσαι άνθρωπος που σκέφτεται τα λεφτά του πριν αγοράσει κάτι, θα σου πρότεινα να μην το πάρεις. Η ποιότητα των μικρόφωνων της σειράς Galaxy είναι κλάσεις ανώτερη από του Nexus 5. Είχα Galaxy Nexus και SGS2 κι έχω τεστάρει και S3, S4 φίλων. Τα μικρόφωνά τους είναι πεντακάθαρα χωρίς παράσιτα. Δε λέω ότι δεν έχουν άλλα προβλήματα (το S2 ήταν τέλειο σε κάθε τομέα) γιατί δεν τα είχα ποτέ αλλά τουλάχιστον το μικρόφωνό τους που είναι απ' τα σημαντικότερα σε ένα τηλέφωνο, δεν έχει πρόβλημα.

 

Στο N5 τώρα, μη νομίζεις ότι είναι εντελώς τραγική η κατάσταση σε σημείο να μην μπορείς να βγάλεις κλήση. Απλά δεν είναι 100% "καθαρή" η φωνή μου. Περιμένουμε την 4.4.3 μήπως δούμε καμιά βελτίωση αλλά χλωμό το βλέπω. Απλά έχω αποφασίσει ότι αν το επόμενο Nexus το βγάλει πάλι η LG, δε θα το πάρω.

 

Ισχύουν όσα λες φίλε 100%!

Τα Samsung(note 3, S4 ΚΑΙ το mini κ.α.) έχουν κορυφαία ακουστικά και μικρόφωνα.

Όσοι θέλετε πάνω απ όλα τηλέφωνο είναι πρώτη επιλογή.

Είμαι γυρολόγος των κινητών λόγο χόμπι και τα 2 απ τα 4 nexus 5 μου είχαν θέμα.

Το είχα αναφέρει και τότε.

Όπως και τα LG G2 που είχα πάρει και που όταν τα είχα πουλήσει τα παιδιά δε το είχαν καταλάβει έως ότου τους έστειλα ηχογράφηση απ τη συνομιλία μας και τότε το παραδέχτηκαν δημόσια στο φόρουμ του G2.

Χαμηλή ποιότητα(σε αντίθεση με τα άλλα κορυφαία χαρακτηριστικα) όπως και βύθισμα φωνής πολλές φορές σε άσχετες στιγμές αλλά κυρίως όταν κρατάς το τηλέφωνο πιο κάθετα σε σχέση με το στόμα σου.

Δηλαδή αν έχεις ξαπλώσει σε 1 καναπέ και έχεις πιάσει τη πάρλα και δεν έχεις το ακουστικό στη τέλεια θέση θα το πάθεις.

Αυτά και για το G2 και για τα nexus 5.

Αλλά δεν ειναι σε όλα τόσο έντονο.

Τα άλλα 2 nexus 5 π.χ.(από public) είχαν θέμα αλλά όχι τόσο.

Το κάνουν και αυτά όμως αλλά συνήθως δε το καταλαβαίνει ο ιδιοκτήτης αν δε του το πουν.

Φίλων επίσης που είχα τσεκάρει τα ίδια.

Πριν λίγες μέρες όμως μίλησα με φίλο απ το εδώ φόρουμ ο οποίος είχε αγοράσει 1 κόκκινο φρέσκο nexus και παρ όλο που τα λέγαμε πάνω από 3 ώρες τις τελευταίες μέρες δε του έκανε κιχ.

Όταν λέμε κιχ λέμε κιχ!

Αφού ήμουν έτοιμος να το αγοράσω πάλι όταν το έβαλε για πώληση προχθές (στο Insomnia).

Σε ότι δοκιμές και να του είπα να κάνει ήταν άψογο, μόνο στη τελείως κάθετη θέση ή όταν το κρατούσε αρκετά μακριά απ το στόμα βύθιζε ελάχιστα η φωνή του, αλλά ελάχιστα.

Ίσως η LG να περνάει τα νέα μικρόφωνα στις νέες συσκευές αθόρυβα μετά απ όλο το ντόρο που έγινε.

Το nexus 5 είναι κορυφαία συσκευή, έρωτας και με τιμή μπόμπα, αλλά σε ποιότητα ακουστικού και κυρίως μικροφώνου ήθελε δουλειά ακόμα και πιο ποιοτικά υλικά γιατί μπορεί να είναι κορυφαίο smartphone αλλά δε παύει να είναι πρώτα τηλέφωνο. .......

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω:

Εκατομμύρια πωλήσεις Ν5 - ε στα φόρουμ αυτοί που έχουν προβλήματα θα ποστάρουν.

Εμένα το δικό μου δεν έχει κανένα θέμα - μερικές φορές μόνο μου λένε "τι έκανες, σαν να ακούγεσαι από το πηγάδι" και ξαφνικά χωρίς να κάνω τίποτα μου λένε "α μπράβο, κάτι έκανες, εκεί μείνε", χωρίς να έχω κουνήσει βλέφαρο. Αλλά δε με χαλάει. Συμβαίνει ψιλοσπάνια και για λίγο. 300 ευρώ έδωσα και πήρα κινητό που φυσάει.

Είδα κι από HTC (Οne) με τα διπλάσια λεφτά που έμεινα χωρίς κινητό για 1,5 μήνα λόγω service (το έστειλαν Γερμανία και μου άλλαξαν κεντρική πλακέτα λόγω προβληματικής κάμερας).

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η LG να περνάει τα νέα μικρόφωνα στις νέες συσκευές αθόρυβα μετά απ όλο το ντόρο που έγινε.

Το nexus 5 είναι κορυφαία συσκευή, έρωτας και με τιμή μπόμπα, αλλά σε ποιότητα ακουστικού και κυρίως μικροφώνου ήθελε δουλειά ακόμα και πιο ποιοτικά υλικά γιατί μπορεί να είναι κορυφαίο smartphone αλλά δε παύει να είναι πρώτα τηλέφωνο. .......

Μην ξεχνάμε και την κεραία δικτύου κινητής τηλεφωνίας που είναι απ' τις χειρότερες που είναι κι αυτό απ' τα σημαντικά για ένα τηλέφωνο. Εντός σπιτιού, πιάνω 10-15 dBm λιγότερο σε σύγκριση με το Galaxy S2 και το HD2 στο ίδιο σημείο με την ίδια SIM. Για την ποιότητα του ήχου απ' το μεγάφωνο δε χρειάζεται να το αναφέρουμε μιας και είναι ευρέως γνωστό πλέον.

Πάντως, όπως είπες, αν εξαιρέσουμε τα παραπάνω, είναι απ' τις καλύτερες συσκευές και μου αρέσει από κάθε άποψη. Αφού να φανταστείς σκέφτομαι να το ξαναγοράσω αν πει η LG/Google κάποτε ότι άρχισαν να αλλάζουν το μικρόφωνο έστω και το επιβεβαιώσω από άλλους χρήστες. Είναι κρίμα τόσο καλό κινητό να χαντακώνεται τόσο άσχημα από την LG. Μακάρι να είναι όπως τα λες και να περνάει αθόρυβα νέα μικρόφωνα στις νέες παρτίδες. Αλλά γιατί να μην το έλεγε; Για να μη γίνει ρεζίλι; Δεν ξέρω...

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και δεν αισθάνομαι καλά. Το κινητό μου έχει τόσα προβλήματα που δεν τα ήξερα!

Ξέρω ξέρω, πρέπει να διαβάσω για να τα δω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας... Εγώ πάντως αν και έχω αλλάξει αρκετά κινητά την τελευταία χρονιά έχω να πω το εξης:ειχα iPhone5s και δεν με άκουγαν καλά... Πολλοί παραπονέθηκαν ότι με ακούν βαθιά... Πήρα bb q10 και όλοι μου έλεγαν αν παίρνω από το σταθερό!!! Απλά κορυφαίο το bbσε αυτό τον τομέα. Είχα nexus 401 παρτίδα και είχα και εγώ προβλήματα όπως λέτε όλοι σας. Το άλλαξα και πήρα 403 παρτίδα και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα στις συνομιλίες μου... Να αναφέρω ότι το 401 προοριζόταν για την ρουμάνικη αγορά και το 403 για Ιταλία.... Στο 401 είχα και άλλα προβλήματα σε αντίθεση με το τωρινό που είναι άψογο...
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που ακούω έτσι μου έρχεται να το δώσω το nexus και να πάρω ενα στρατιωτικό ασύρματο που και καλά ακούς και σε ακούνε αλλά και δεν χαλάει με τίποτα......:D

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Άμα μου βρει κάποιος κινητό χωρίς προβλήματα να μου το πει....επίσης μια ερώτηση.. Τα patch πού έχουν βγει στο xda για την κάμερα τα έχει δοκιμάσει κανείς ;;;;; Edited by hgemwn
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ρε παιδιά τι μπορεί να χω κάνει και μου βγάζει στη notification bar (μια - δυο φορές τη μέρα) για λήψη και αποστολή αναφοράς (bug report)?
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και δεν αισθάνομαι καλά. Το κινητό μου έχει τόσα προβλήματα που δεν τα ήξερα!

Ξέρω ξέρω, πρέπει να διαβάσω για να τα δω.

Μιλάμε συγκριτικά με άλλες συσκευές πάντα. Αν ο άλλος είχε πριν ένα Nexus 4 δε θα καταλάβει διαφορά στο μικρόφωνο. Ίσα ίσα θα το θεωρήσει και καλύτερο. Αν είχε ένα κινητό που τα πλήκτρα κουνιόνταν λες και παίζαν φλιπεράκι, θα του φανούν καλύτερα του N5. Αν είχε ένα κινητό που με χειρότερο ηχείο ή χειρότερη οθόνη, θα θεοποιήσει του N5 κ.ο.κ.

Άμα μου βρει κάποιος κινητό χωρίς προβλήματα να μου το πει....επίσης μια ερώτηση.. Τα patch πού έχουν βγει στο xda για την κάμερα τα έχει δοκιμάσει κανείς ;;;;;

Το Samsung Galaxy S II. Προσπαθώ να σκεφτώ αν είχα βρει το παραμικρό πρόβλημα και δεν μπορώ με τίποτα. Τα patch που λες ποια είναι; Αν λες του Jishnu εγώ έχω το 1.5.

Καλημέρα! Ρε παιδιά τι μπορεί να χω κάνει και μου βγάζει στη notification bar (μια - δυο φορές τη μέρα) για λήψη και αποστολή αναφοράς (bug report)?

Κάποια εφαρμογή που έχεις κατεβάσει κρασάρει στο background, κλείνει και ξανανοίγει κάποια υπηρεσία της συνέχεια. Δες να τη βρεις γιατί εκτός των ειδοποιήσεων (που μπορείς να απενεργοποιήσεις) σου ξοδεύει και μπαταρία.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

 

Κάποια εφαρμογή που έχεις κατεβάσει κρασάρει στο background, κλείνει και ξανανοίγει κάποια υπηρεσία της συνέχεια. Δες να τη βρεις γιατί εκτός των ειδοποιήσεων (που μπορείς να απενεργοποιήσεις) σου ξοδεύει και μπαταρία.

 

Πώς μπορώ να την ανακαλύψω?

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ότι το 401 προοριζόταν για την ρουμάνικη αγορά και το 403 για Ιταλία.... Στο 401 είχα και άλλα προβλήματα σε αντίθεση με το τωρινό που είναι άψογο...

 

Αλλά γιατί να μην το έλεγε; Για να μη γίνει ρεζίλι; Δεν ξέρω...

 

Εμένα πάντως μου κάνει λίγο δύσκολο να αλλάζει η ποιότητα ανάλογα με τη χώρα για την οποία προορίζεται.Όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί όλα τα ευρωπαικά από την ίδια γραμμή παραγωγής βγαίνουν.Δύσκολο δεν είναι να υπάρχει ξεχωριστή γραμμή παραγωγής σε ένα εργοστάσιο παραγωγής συσκευών ανάλογα με την χώρα που προορίζεται; Ήδη υπάρχει διαφορά μεταξύ Ευρώπης και Αμερικής λόγω των 4G δικτύων.Οπότε δεν είναι και πολύ βολικό να κάνουν τέτοιο διαχωρισμό.Λέω τώρα εγώ, ίσως να κάνω και λάθος δεν έχω δουλέψει και ποτέ σε αυτόν τον τομέα για να ξέρω.Αλλά πιο πολύ για διαφορά από παρτίδα σε παρτίδα μου κάνει και απλά από κάποια παρτίδα και μετά άρχισαν να φτιάχνουν κάποια πράγματα χωρίς να το πουν στο κοινό για να μην τους κράξουν όσοι είχαν προηγούμενες παρτίδες, γιατί τότε θα έπρεπε να τους τα αντικαταστήσουν,έτσι δεν έγινε και με τις πρώτες παρτίδες που είχαν θέμα στα πλήκτρα και στις τρύπες του ηχείου;Νομίζω τα αντικατέστησαν. Αυτο θα ήταν όχι μόνο μια οικονομική ζημιά αλλά και θέμα αξιοπιστίας στις 2 αυτές εταιρίες Google/LG. Μωρέ λέτε για αυτό να είχε πάρει την κάτω βόλτα η τιμή του;Για να τα διώξουν και τώρα που ήρθαν οι νέες παρτίδες να ανέβασαν την τίμη;; Ξέρω το τράβηξα λίγο παραπάνω,είναι αυτό που λέμε το μυαλό του Έλληνα που πάντα θα βρεί κάτι να πει. :P

Edited by alien2
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να την ανακαλύψω?

Δες στην κατανάλωση μπαταρίας ποιες χρησιμοποιούν περισσότερη μπαταρία και στη διαχείριση εφαρμογών ποιες είναι ανοιχτές. Μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση μερικές που θεωρείς ύποπτες που δεν είναι τόσο γνωστές και διαδεδομένες και να δεις πώς θα πάει. Επίσης, σκέψου πότε άρχισε το πρόβλημα και τι έκανες πριν το πάθεις.

Εμένα πάντως μου κάνει λίγο δύσκολο να αλλάζει η ποιότητα ανάλογα με τη χώρα για την οποία προορίζεται.Όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί όλα τα ευρωπαικά από την ίδια γραμμή παραγωγής βγαίνουν.Δύσκολο δεν είναι να υπάρχει ξεχωριστή γραμμή παραγωγής σε ένα εργοστάσιο παραγωγής συσκευών ανάλογα με την χώρα που προορίζεται; Ήδη υπάρχει διαφορά μεταξύ Ευρώπης και Αμερικής λόγω των 4G δικτύων.Οπότε δεν είναι και πολύ βολικό να κάνουν τέτοιο διαχωρισμό.Λέω τώρα εγώ, ίσως να κάνω και λάθος δεν έχω δουλέψει και ποτέ σε αυτόν τον τομέα για να ξέρω.Αλλά πιο πολύ για διαφορά από παρτίδα σε παρτίδα μου κάνει και απλά από κάποια παρτίδα και μετά άρχισαν να φτιάχνουν κάποια πράγματα χωρίς να το πουν στο κοινό για να μην τους κράξουν όσοι είχαν προηγούμενες παρτίδες, γιατί τότε θα έπρεπε να τους τα αντικαταστήσουν,έτσι δεν έγινε και με τις πρώτες παρτίδες που είχαν θέμα στα πλήκτρα και στις τρύπες του ηχείου;Νομίζω τα αντικατέστησαν. Αυτο θα ήταν όχι μόνο μια οικονομική ζημιά αλλά και θέμα αξιοπιστίας στις 2 αυτές εταιρίες Google/LG. Μωρέ λέτε για αυτό να είχε πάρει την κάτω βόλτα η τιμή του;Για να τα διώξουν και τώρα που ήρθαν οι νέες παρτίδες να ανέβασαν την τίμη;; Ξέρω το τράβηξα λίγο παραπάνω,είναι αυτό που λέμε το μυαλό του Έλληνα που πάντα θα βρεί κάτι να πει. :P

Δες τι είπα κι εγώ εδώ. Πάντως λογική μου φαίνεται αυτή η θεωρία συνωμοσίας. :lol: Αλλά όταν στην παρτίδα 312+ άλλαξαν τις τρύπες και τα πλήκτρα είχε μπει είδηση κάπου στα μέσα Δεκεμβρίου σε όλα τα tech sites. Δεν το είχε κρατήσει κρυφό. Οπότε γιατί να κρατούσε κρυφά και τα υπόλοιπα; Όπως είπα και παλιότερα επανειλημμένα, όσοι παίρνουμε Nexus συσκευή με το που κυκλοφορεί, είμαστε beta testers της Google και σε θέμα hardware και σε θέμα software ενώ όλοι οι υπόλοιποι τα κάνουν όλα πιο προσεγμένα και οργανωμένα και με περισσότερες δοκιμές. Το ίδιο είχε γίνει και πέρυσι με το N4 που βγάλαν revision με τα ποδαράκια για το ηχείο. Πραγματικά πολύ άσχημη εικόνα δίνει η LG/Google με κάτι τέτοια.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δες στην κατανάλωση μπαταρίας ποιες χρησιμοποιούν περισσότερη μπαταρία και στη διαχείριση εφαρμογών ποιες είναι ανοιχτές. Μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση μερικές που θεωρείς ύποπτες που δεν είναι τόσο γνωστές και διαδεδομένες και να δεις πώς θα πάει. Επίσης, σκέψου πότε άρχισε το πρόβλημα και τι έκανες πριν το πάθεις.

 

Ασυνήθιστη κατανάλωση στη μπαταρία δείχνει το 'Υπηρεσίες Exchange' της μαμάς εφαρμογής mail...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε συγκριτικά με άλλες συσκευές πάντα. Αν ο άλλος είχε πριν ένα Nexus 4 δε θα καταλάβει διαφορά στο μικρόφωνο. Ίσα ίσα θα το θεωρήσει και καλύτερο. Αν είχε ένα κινητό που τα πλήκτρα κουνιόνταν λες και παίζαν φλιπεράκι, θα του φανούν καλύτερα του N5. Αν είχε ένα κινητό που με χειρότερο ηχείο ή χειρότερη οθόνη, θα θεοποιήσει του N5 κ.ο.κ.

 

Το Samsung Galaxy S II. Προσπαθώ να σκεφτώ αν είχα βρει το παραμικρό πρόβλημα και δεν μπορώ με τίποτα. Τα patch που λες ποια είναι; Αν λες του Jishnu εγώ έχω το 1.5.

 

Κάποια εφαρμογή που έχεις κατεβάσει κρασάρει στο background, κλείνει και ξανανοίγει κάποια υπηρεσία της συνέχεια. Δες να τη βρεις γιατί εκτός των ειδοποιήσεων (που μπορείς να απενεργοποιήσεις) σου ξοδεύει και μπαταρία.

Για το jishu λέω και εγώ ότι λύνει αρκετάπροβλήματα... Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια...

Για το s5 αναφέραν προβλήματα στο λογισμικό της κάμερας, μικρό ποσοστό βέβαια, για crash της εφαρμογής... Αν και συμφωνώ μαζί σου ότι δεν έχει παρουσιαστεί τίποτα... Και πολλοί θα έλεγαν το note αλλά δεν το είχα ποτέ μου οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να την ανακαλύψω?

Κάποιος φίλος είχε αναφέρει παρόμοιο πρόβλημα και έφταιγε η θήκη του!!!

Πίεζε τα πλήκτρα και το αποτέλεσμα ήταν ίδιο με το δικό σου.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Για το jishu λέω και εγώ ότι λύνει αρκετάπροβλήματα... Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια...

Για το s5 αναφέραν προβλήματα στο λογισμικό της κάμερας, μικρό ποσοστό βέβαια, για crash της εφαρμογής... Αν και συμφωνώ μαζί σου ότι δεν έχει παρουσιαστεί τίποτα... Και πολλοί θα έλεγαν το note αλλά δεν το είχα ποτέ μου οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

 

 

 

Πρεπει να εισαι ροοτ ?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εισαι ροοτ ?

 

Αν λες για το jishu ναι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπα μη το λες, εγώ έκανα αυτή την αλλαγή αλλά επάνω στην εβδομάδα πίσω στο Nexus..

 

Και εγώ έκανα την μετάβαση από g2 σε νεξους... Το g2 το κράτησα 2 βδομάδες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για δειτε αυτο το βιντεακι....λετε να ειναι καπως ετσι και απο την htc το επομενο nexus....:w00t:

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος είχε αναφέρει παρόμοιο πρόβλημα και έφταιγε η θήκη του!!!

Πίεζε τα πλήκτρα και το αποτέλεσμα ήταν ίδιο με το δικό σου.

 

Ναι ρε φίλε! Μπράβο! Και γω το χα διαβάσει και δεν το θυμόμουν.. Παίζει όλα να ξεκίνησαν όταν του βαλα θήκη..

Link to comment
Share on other sites

Ποιός ξέρει. Μπορεί να μοιάζει έτσι.

Για το φίλο πιο πάνω. Ναι πριν είχα (και παραμένει στην οικογένεια) ένα nexus 4. Είχα όμως και ένα note 2 και ένα S4. Ιδίως το τελευταίο πρέπει να είναι το χειρότερο τηλέφωνο που έπιασα στα χέρια μου. Lag lag lag και πάλι lag. Με το πανηλήθιο touchwiz και όλες τις βλακείες της Samsung, μαζεμένες σε μια συσκευή. Ευτυχώς το πήρα μόνο 380€, δηλαδή πιο φτηνό από nexus 5 και βρέθηκε κάποιος και το ξεφορτώθηκα στα ίδια λεφτά.

Το μόνο που είχε καλό μέσα στα φτηνοπλαστικά του ήταν η κάμερα στις φωτογραφίες την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι ακριβώς πατάω για να γυρίσω από USA Band σε EURO Band;

 

http://dl-1.va.us.xda-developers.com/1/3/5/3/8/1/3/A3pfI1rCAAA9dnP.jpg?key=u8KZLbQi20XmkH0cSKmkAg&ts=1399297452

http://dl-1.va.us.xda-developers.com/1/3/5/3/8/1/4/A3pfYGdCAAE1Z4k.jpg?key=a8Ex2ns0yYSwAlgmtam1Zg&ts=1399297453

 

Δεν μου βγάζει άλλες επιλογές πέρα από USA Band. :(

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...