Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετσι ημουν κι εγω με το nexus4 επι lolipop....

Ειστε με full stock configuration ή custom roms παιδια? Γιατι δεν ειμαι μονο εγω...ειναι γνωστο και μεγαλο προβλημα https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=188909&q=WIFI%20BATTERY&colspec=ID%20Type%20Status%20Owner%20Summary%20Stars μαλλον από την 6 και μετα... (πριν οπως ειπα ειχα το 4αρι και δεν ξερω)

Εγώ στοκ χωρίς Root τώρα. Αλλά και πριν με Root το ίδιο.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αντιθέτως εγώ δεν το είχα ποτέ αυτό και συνεχίζω να μην το έχω. Βάζω τη χρήση αυτή τη στιγμή. Έτσι είναι πάντα. Το wifi ζήτημα να είναι στο 1 - 2%. Τώρα είναι στον πάτο της λίστας :

https://images.tapatalk-cdn.com/15/12/10/1785eb969ea92d5df5b53151b9282c2f.jpg

9% οθόνη, 7% ingress. Σωστός. :-D

Link to comment
Share on other sites

Όντως παιδιά. Υπάρχει μια βελτίωση, αλλά είναι αμυδρή. Δυστυχώς έπεσα έξω.

Χαίρομαι που κάποιοι δεν το έχετε "νοιώσει". Πραγματικά!

Από την άλλη χαίρομαι, ακόμη περισσότερο, που βλέπω παλιούς, καλούς, γνώριμους, ακόμη, στο φόρουμ.

@Gialakias και @dbal θερμούς χαιρετισμούς!

@dbal Με πόνεσε όταν σου έδωσα το N4. Όμως ήξερα ότι πήγαινε σε καλά χέρια ;) Εύχομαι να το χαρεί κι επόμενος το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως παιδιά. Υπάρχει μια βελτίωση, αλλά είναι αμυδρή. Δυστυχώς έπεσα έξω.

Χαίρομαι που κάποιοι δεν το έχετε "νοιώσει". Πραγματικά!

Από την άλλη χαίρομαι, ακόμη περισσότερο, που βλέπω παλιούς, καλούς, γνώριμους, ακόμη, στο φόρουμ.

@Gialakias και @dbal θερμούς χαιρετισμούς!

@dbal Με πόνεσε όταν σου έδωσα το N4. Όμως ήξερα ότι πήγαινε σε καλά χέρια ;) Εύχομαι να το χαρεί κι επόμενος το ίδιο.

Τις απόψεις μας να ανταλλάσσουμε και να περνάμε καλά. Έχει και meeting 20/12. Θα έρθει κανείς έτσι για τον καφέ;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Θα ειμαι ακομα εδω, θα προσπαθησω! Ασε που τωρα εχω και ενα κινητρο παραπανω, να δω γιατι τα δικα σας κινητα δεν εχουν Wifi battery drain...! :p

@noisex Να εισαι σιγουρος οτι θα περασει καλά, αλλωστε θα ειναι υπο την επιβλεψη μου..! Χαιρετισμους, καλες γιορτες!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το κάνει πάντα αυτό με το wifi. Είναι με τις μέρες του και σε εμένα με cataclysm 30/11 stable.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καντε ρε παιδια κι εσεις star το προβλημα εκει πανω αριστερα στο σχετικο thread https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=188909&q=WIFI%20BATTERY&colspec=ID%20Type%20Status%20Owner%20Summary%20Stars να ασχοληθουν λιγο πιο εντατικα (αν και το εχουν ηδη χαρακτηρισει high priority) εκει στην California!

Κριμα, γιατι ειναι ουσιαστικα το μοναδικο major bug του κινητου...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Καντε ρε παιδια κι εσεις star το προβλημα εκει πανω αριστερα στο σχετικο thread https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=188909&q=WIFI%20BATTERY&colspec=ID%20Type%20Status%20Owner%20Summary%20Stars να ασχοληθουν λιγο πιο εντατικα (αν και το εχουν ηδη χαρακτηρισει high priority) εκει στην California!

Κριμα, γιατι ειναι ουσιαστικα το μοναδικο major bug του κινητου...

Γιατί το πρόβλημα με το σενσορα όταν τερματίζεται μια κλήση τι έχουν κάνει? Είναι τοσος καιρός που έχει αναφερθεί και δεν έχει γίνει τίποτα. Ημαρτον πια, σκέφτομαι να γυρίσω σε λολιποπ! Είναι αυτό εξέλιξη προς το καλύτερο? Έχω και το θέμα με το wifi .............

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, στο bug fixing είναι πιο αργοί κι από την... καθυστέρηση!

Όσον αφορά τον proximity sensor, δύο 24ωρα τώρα με την 6.0.1 δεν μου το έχει κάνει ξανά... Αν και πιθανά τυχαίο, είναι νωρίς ακόμα για πολύ αισιοδοξία...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, στο bug fixing είναι πιο αργοί κι από την... καθυστέρηση!

Όσον αφορά τον proximity sensor, δύο 24ωρα τώρα με την 6.0.1 δεν μου το έχει κάνει ξανά... Αν και πιθανά τυχαίο, είναι νωρίς ακόμα για πολύ αισιοδοξία...

Ήθελα να ήξερα αυτά τα προβλήματα είναι θέμα συσκευής ή τα συναντάμε γενικώς στην 6.0. Δηλαδή κάποιος με nexus 5x ή 6p , τα έχει?

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το Ν5 έχει γίνει η μόνη Nexus συσκευή που είναι με 32-bit επεξεργαστή. Δεν νομίζω να συνεχίσουμε να παίρνουμε αναβαθμίσεις πλέον και μάλιστα αν δεν βγαίνει 32-bit android, απορώ αν θα μπορούμε να έχουμε και custom roms για τη συνέχεια. Ελπίζω να μη βγω σωστός, αλλά το φοβάμαι αρκετά αυτό το ενδεχόμενο.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το Ν5 έχει γίνει η μόνη Nexus συσκευή που είναι με 32-bit επεξεργαστή. Δεν νομίζω να συνεχίσουμε να παίρνουμε αναβαθμίσεις πλέον και μάλιστα αν δεν βγαίνει 32-bit android, απορώ αν θα μπορούμε να έχουμε και custom roms για τη συνέχεια. Ελπίζω να μη βγω σωστός, αλλά το φοβάμαι αρκετά αυτό το ενδεχόμενο.

Και το nexus 6 32bit δεν είναι;

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ήξερα αυτά τα προβλήματα είναι θέμα συσκευής ή τα συναντάμε γενικώς στην 6.0. Δηλαδή κάποιος με nexus 5x ή 6p , τα έχει?

 

Κανένα πρόβλημα στο N6

 

Δυστυχώς το Ν5 έχει γίνει η μόνη Nexus συσκευή που είναι με 32-bit επεξεργαστή. Δεν νομίζω να συνεχίσουμε να παίρνουμε αναβαθμίσεις πλέον και μάλιστα αν δεν βγαίνει 32-bit android, απορώ αν θα μπορούμε να έχουμε και custom roms για τη συνέχεια. Ελπίζω να μη βγω σωστός, αλλά το φοβάμαι αρκετά αυτό το ενδεχόμενο.

 

Ο SD 805 του Ν6 είναι κι αυτός 32bit.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η Google θα επρεπε να κανει 3 χρονια την υποχρεωτικη υποστηριξη στις συσκευες της. Οχι 2+1 τα security updates.

 

Τωρα απλα ελπιζουμε, αν και νομιζω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να παρουμε την επομενη εκδοση. Και ειναι κριμα γιατι η συσκευη πεταει ακομα.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα στο N6

 

 

 

Ο SD 805 του Ν6 είναι κι αυτός 32bit.

Ουπς. Όντως και ο 805 είναι 32-bit. Άρα όλα καλά. :p

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Χθες τα στατιστικά της μπαταρίας και το gsam battery έδειχναν διαφορετικά ποσοστά. Θα ανεβάσω μετά από το σπίτι τα screenshots.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστά του wifi σας ήταν τελικά πολύ μικρά σε σχέση με το δικό μου...

 

Το τριψήφιο οφείλεται στο ότι η μέτρηση είναι από την τελευταία πλήρη φόρτιση που έκανες πριν δύο μέρες και έτσι έγραψε σωρευτικα, αλλά είναι προφανές ότι υποφερεις κι εσύ από το WiFi bug... Υπομονή...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δείτε διαφορά ανάμεσα στα στατιστικά μπαταρίας και gsam battery. Το gsam δεν βγάζει τόσες ώρες για το Wifi και προφανώς δεν το δείχνει να έχει τόσο μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας.

 

https://drive.google.com/file/d/0B1T_gyIvSV_VNENSeWw1T1Fra3c/view?usp=sharing

https://drive.google.com/open?id=0B1T_gyIvSV_VaEJXYWxrWS1sdmc

https://drive.google.com/open?id=0B1T_gyIvSV_VZno3OGFvSWVYUGM

https://drive.google.com/open?id=0B1T_gyIvSV_VU1NTdThlQlZhUDQ

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι, υπαρχει μια υποψια σε ολα τα forums, τοσο στο σχτικο thread του XDA http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/general/guys-call-wifi-battery-drain-6-0-t3219870 όσο και στο επίσημο issue tracker https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=188909&q=WIFI%20BATTERY&colspec=ID%20Type%20Status%20Owner%20Summary%20Stars οτι το προβλημα εν μερει αφορα και λαθος (εως εξωπραγματικά...) ποσοστα πέρα απο το αναμφισβητητο battery drain. Εγω πχ που τελειωνει η μερα με καταναλωση 35%+ ειμαι σιγουρος οτι αν αυτο αντιστοιχουσε σε 100% πραγματικο ποσοστο, το κινητο δεν θα αντεχε ουτε 8ωρο...Οπότε νομιζω οτι το GSam δεν αστοχει σε αυτα που αναφερει...

 

ΥΓ: (Προς forum mod) Μια που η συζητηση για το Battery drain εχει ανοιξει πια -απόλυτα δικαιολογημενα κατα την γνωμη μου- μήπως θα ηταν καλη ιδεα ολα τα σχετικα Post των τελευταιων ημερων να μεταφερθουν στο thread για την μπαταρια του κινητου και οσοι ενδιαφερονται να συνεχισουμε την κουβεντα εκει?

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα δύο προβλήματα και τις λύσεις τους.

1. Όταν πατάς το πλήκτρο της έντασης, δεν βγαίνει το βελάκι. Η λύση δεν είναι η επανεκκίνηση αλλά βάλτε να παίξει μουσική (ή πάρτε τηλέφωνο) και πατήστε το πλήκτρο ήχου.

2. Η μπροστινή κάμερα δεν ανοίγει. Η λύση, διαγράψτε κάποια 3η εφαρμογή κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας update το google connectivity service για πρώτη φορά σήμερα παρατήρησα το WiFi drain..εβγαλα το update και περιμενω να δω πως θα παει

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Dum spiro spero εχουμε γινει ολοι.... :p εγω παντως αν θυμαμαι καλα ειχα το προβλημα ακομα και απο την εποχη που η εφαρμογη ηταν τελευταια στην λιστα του Play store με την ενδειξη "not compatible with your device" - μηπως σε θυμηθηκε κι εσενα με καθυστερηση...? :)

Περα παντως από το χιουμορ, νομιζω γενικα, οτι και εμεις εδω και στο XDA, εχουμε καταληξει οτι δεν υπαρχει κανενα από τα απειρα τρικ και workarounds που να δουλευει πραγματικα και μαλλον η πιεση πρεπει πια να ασκηθει στο επίσημο issue tracker μπας και οι super developers που εχουν αναλαβει το θεμα, τα καταφερουν πιο γρηγορα...Φως δηλαδη θα δουμε μονο οταν στο συγκεκριμενο thread, η ενδειξη "assigned" γινει "Future release"...

 

ΥΓ: Μια που το ανεφερα, για οσους θελουν παραπανω πληροφοριες για τις διαβαθμισεις και την αντιμετωπιση ενος reported bug, ενα πολυ ωραιο Google link https://source.android.com/source/life-of-a-bug.html που τα περιγραφει ολα αναλυτικα και δειχνει οτι τουλαχιστον ειμαστε σε καλο δρομο...μονο που ειναι μακρυς, 2 μηνες τωρα...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...