Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσωπικα με βλεπω να σπαω ρεκορ κατοχης κινητου. Τον Νοεμβριο κλεινω 2 χρονια με το N5 και δεν βλεπω να το αλλαζω παρα μονο αν τα φτυσει.

Στα ιδια και εγω, με βλεπω να κανω και μια αλλαγη την μπαταρια στην προκορντια με 15 ευρω και αποδειξη πριν κλεισω τα 2 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια και εγω, με βλεπω να κανω και μια αλλαγη την μπαταρια στην προκορντια με 15 ευρω και αποδειξη πριν κλεισω τα 2 χρόνια...

και εγω πρωτη φορα κταταω κινητο τοσο καιρο...αν και αλλαξοπιστησα δυο φορες (m8,iphone 6) αλλα παλι εδω...αναμενοντας τα καινουργια και αν υπαρχουν χρηματα εννοειται nexus 5 2015 bitcheeeeeessssssss....:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.. ειμαι τόοοοοοοσο φτιαγμένος με το Nexus 5 που εψαξα να βρω το γιατί.....

Τελικά εκτός των γνωστών τεχνικών χαρακτηριστικών και των αναβαθμίσεων του λογισμικου (τερααααααστιο πραγμα), πιστεύω οτι ειναι ο σχεδιασμός της συσκευής που είναι αρκετά ουδέτερη που δεν σου κάνει παλιά! Δεν μπορω να το εξηγήσω, αυτό το μαύρος μονολιθος με γόμα πλαστικό μου την βαράει πολυ θετικά στο γούστο μου..... :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το κινητό είναι πολύ όμορφο, αρκεί να μην το έχεις σε θήκη. Έτσι καταλήγεις να έχεις ένα πολύ όμορφο, που το βλέπεις που και που όταν το βγάζεις από τη θήκη του.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το κινητό είναι πολύ όμορφο, αρκεί να μην το έχεις σε θήκη. Έτσι καταλήγεις να έχεις ένα πολύ όμορφο, που το βλέπεις που και που όταν το βγάζεις από τη θήκη του.

 

Συμφωνώ μεν, αλλα η θήκη ειναι και αυτή που σου "εξασφαλιζει" τη μακροβιοτερη συνυπαρξη με το κινητό (βλ. πτώσεις). ;)

Εγώ δεν το χω χαρεί όπως το λες, αλλά έχω θηκάρα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα θήκη απο την πρώτη μέρα. Μάλιστα πριν έρθει το κινητό είχα ήδη πάρει 3-4 θήκες απο ebay. Το κράτησα 6-7 μήνες με θήκη ως που μια μέρα την έβγαλα για να δω πως είναι. Από τότε το έχω έτσι γυμνό και το χαίρομαι :P Σιγά, κινητό είναι. Με λίγη προσοχή θα τα βγάλει τα 2 χρόνια. Το αξίζει η αίσθηση που δίνει χωρίς θήκη.
Link to comment
Share on other sites

Ενώ αν σταματήσουν δεν μπορείς να τις περάσεις εσύ;

 

Σίγουρα, απλά έχω τόσο περιορισμένο χρόνο που δυστυχώς δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ με το άθλημα. Από την άλλη θέλω το κινητό μου (όπως και ο υπολογιστής μου) να είναι πάντα ενημερωμένο κυρίως σε ότι αφορά κενά ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μεν, αλλα η θήκη ειναι και αυτή που σου "εξασφαλιζει" τη μακροβιοτερη συνυπαρξη με το κινητό (βλ. πτώσεις). ;)

Εγώ δεν το χω χαρεί όπως το λες, αλλά έχω θηκάρα.

 

Μα ακριβώς αυτό λέω. Ότι είναι ένα πολύ όμορφο κινητό, αλλά για λόγους επιβίωσης δεν μπορείς να το βλέπεις όπως σχεδιάστηκε. Κι εγώ το Nexus το έχω μέσα σε μια τέτοια θήκη. Αν κρίνω από τις χαρακιές που έχει η θήκη στην πλάτη της, μάλλον δεν θα είχα κινητό χωρίς αυτήν, αφού το αφήνω σε διάφορες μη συμβατικές θέσεις για να παίρνω μετρήσεις με το GPS.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς αυτό λέω. Ότι είναι ένα πολύ όμορφο κινητό, αλλά για λόγους επιβίωσης δεν μπορείς να το βλέπεις όπως σχεδιάστηκε. Κι εγώ το Nexus το έχω μέσα σε μια τέτοια θήκη. Αν κρίνω από τις χαρακιές που έχει η θήκη στην πλάτη της, μάλλον δεν θα είχα κινητό χωρίς αυτήν, αφού το αφήνω σε διάφορες μη συμβατικές θέσεις για να παίρνω μετρήσεις με το GPS.

 

Δεν θα κάνει το ίδιο εύκολα σημάδι αλλά όσο να ναι η γόμα θα έδειχνε τα σημάδια του χρόνου.

 

Εγώ στην αρχή τι είχα χωρίς θήκη αλλά επειδή φοβήθηκα την κάμερα για ένα χρόνο ήμουν με την θήκη της Google. Τώρα έχω βάλει μια 0.3mm αλλά με βλέπω να βάζω πάλι την παλιά.

 

Το μόνο που με χαλάει είναι η μπαταρία. Σε επίπεδο λειτουργίας με έβγαλε ασπροπρόσωπο η επιλογή του nexus μιας και κοντράρει ακόμα και τις νέες ναυαρχιδες. Μπορεί όλο και να μου αρέσουν καποιες νέες προτάσεις αλλά αν υπολογίσω και τα λεφτά για μένα δεν αξίζει να φύγω από το 5αρι. Μόνο μια μπαταρία θα αλλάξω αν δω και πάει τελείως για τα μπάζα η τωρινή.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]63894[/ATTACH]

Με αλλαγή μπαταρίας , cataclysm με elemental x, ένα ελάχιστο underclocking και βγάζω τις 4 ώρες sot πλέον .

Είμαι πλήρως ικανοποιημένος.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπορει καποιος να μου πει γιατι βαζω στο google maps μια εταιρεια, μου τη βρισκει και οταν του λεω να με παει εκει αυτο με στελνει αλλου; Σε ασχετη τοποθεσια που δεν ξερω καν πως προκυπτει. Η εταιρεια παντως δεν εχει καποιια γραφεια εκει που με εστελνε. Οτι να ναι ή εχω κανει καποιο λαθος εγω;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά βλέπω πολύ συχνά διάφορες επιχειρήσεις τοποθετημένες με πινέζα στο χάρτη σε σημείο εντελώς άσχετο με αυτό που βρίσκονται στην πραγματικότητα. Με διεύθυνση δοκίμασες;
Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι , καινουρια μπαταρια μαμα , θετικες εντυπωσεις

φορτιζα 2,5 φορες τη μερα τη παλια και με ιδια χρηση πλεον κανω 1 - 1,5 φορτιση την ημερα.

σιγουρα μεγαλη διαφορα απο πριν , κοστος 15 ευρω με αποδειξη εντος 2ετιας

κι αν ειστε τυχεροι ισως σας αλλαξουν καπακι πισω και πλαισιο οθονη αν σπασουν οπως εμενα κατα τη αποσυναρμολογηση

Link to comment
Share on other sites

Την κραταω αυτην την αποψη. ;)

 

 

 

Κρατα επισης και αυτο. Οσα κινητα φορανε τον 808 κ 810 εχουν χειροτερη μπαταρια απο τους προκατοχους του ζ3+ , g4 , m9, 1+2 etc etc.

 

Γιατι εχουν χαλια αρχιτεκτονικη και ζητανε παραπανω μπαταρια απο τους περσυνους krait.

 

Μη το ψαχνεις , τα πλεονεκτηματα του κοστουμ scorpion , krait , kryo ειναι παρα πολλα. Απλα φετος προσπαθουν να τα αρπαξουν πλαγιως. Ειδικα ο sd820 εχει τον τελειο συνδιασμο για μενα 4 κοστουμ πυρηνες στα χαμηλοτερα nm της αγορας αντι για 4 arm cortex στα 20 nm ή 8 cortex πυρηνες στα 28. Το 5αρι φοραει 4 κοστουμ στα 28nm.

 

Ειμαι φαν των οχι παραπανω απο 4 πυρηνες και οχι συχρονισμενους πανω απο 2.0 ghz.

 

Ο sd820 θα πηγαινει μπαλα παντου. Μολις διαβασα οτι ο sd820 θα μπει απο 2016 το απεκλεισα αμεσως το καινουριο 5αρι. Κρατα τα λεφτα σου για το νεξους 2016 γιατι η Qualcomm θα συνεχισει ετσι , οπως εκανε παλιοτερα με scorpion κ krait, εβγαλε πολλους scorpion κ krait , δε θα βγαλει μονον εναν kryo. Μπορει κιολας να μην φοραει τον sd820 αλλα τον επομενο της επεξεργαστη γιατι βγαζει 2 top επεξεργαστες καθε χρονο. Αλλα μεχρι τοτε , εχουμε καιρο...

Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά βλέπω πολύ συχνά διάφορες επιχειρήσεις τοποθετημένες με πινέζα στο χάρτη σε σημείο εντελώς άσχετο με αυτό που βρίσκονται στην πραγματικότητα. Με διεύθυνση δοκίμασες;

Οχι μονο με την επωνυμια της εταιριας. Τι να πω, οτι να 'ναι

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι , καινουρια μπαταρια μαμα , θετικες εντυπωσεις

φορτιζα 2,5 φορες τη μερα τη παλια και με ιδια χρηση πλεον κανω 1 - 1,5 φορτιση την ημερα.

σιγουρα μεγαλη διαφορα απο πριν , κοστος 15 ευρω με αποδειξη εντος 2ετιας

κι αν ειστε τυχεροι ισως σας αλλαξουν καπακι πισω και πλαισιο οθονη αν σπασουν οπως εμενα κατα τη αποσυναρμολογηση

 

Χωρίς απόδειξη, αλλά με GRC κινητό (παρτίδα 401) τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Ζήλεψα κι εγώ και λέω να πάω Procordia για αλλαγή μπαταρίας.

Είμαι root + custom rom & kernel....

Παίζει ρόλο για την αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Ζήλεψα κι εγώ και λέω να πάω Procordia για αλλαγή μπαταρίας.

Είμαι root + custom rom & kernel....

Παίζει ρόλο για την αλλαγή?

Αφού πληρωνεις χωρίς εγγύηση καμία...και εγώ έτσι πήγα. Προχωρά άφοβα. Εγώ είδα πολύ μεγάλη διάφορα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως εξηγείται, εφόσον το κινητό είναι ελληνικής εισαγωγής;

Ζήτησε απόδειξη ελληνικού καταστήματος και δεν δεχόταν την απόδειξη από play Αγγλίας.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πάλι θα πρέπει να γυρίσεις το κινητό σε stock κατάσταση και κλειδωμένο. Μόνο και μόνο για να μη τους δώσεις πάτημα για γκρίνια, το γυρνάς σε stock. Δεν είναι δύσκολο. Κάνεις ένα nandroid back up, το γυρνάς stock και το κλειδώνεις με το toolkit και μετά από το service επαναφέρεις το back up. Το μόνο δύσκολο είναι ότι θα διαγραφεί όλη η sd οπότε εκεί να είναι πιο δύσκολο - χρονοβόρο το back up.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...