Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στα καλά καθούμενα σταμάτησε να λειτουργεί το wifi. Το ενεργοποιώ και μένει κολλημένο στο "Ενεργοποίηση του Wifi". Stock 4.4.4, rooted, exposed, dalvik.

 

Τη Κυριακή το μεσημέρι έφαγε μια πτώση αλλά δεν φάνηκε να έπαθε ζημιά. Τη Δεuτέρα το πρωί άρχισε το θέμα με το wifi. Το έβγαλα το Ν5 από τη θήκη κι έφτιαξε. Τώρα όμως πάλι τα ίδια.

 

Η ζέστη φταίει η πάμε Procordia αύριο; Δίνουν κινητό μέχρι την επισκευή;

 

Κι έχω και εταιρικό email πάνω και δεν θέλω να τους το αφήσω...

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Στα καλά καθούμενα σταμάτησε να λειτουργεί το wifi. Το ενεργοποιώ και μένει κολλημένο στο "Ενεργοποίηση του Wifi". Stock 4.4.4, rooted, exposed, dalvik.

 

Τη Κυριακή το μεσημέρι έφαγε μια πτώση αλλά δεν φάνηκε να έπαθε ζημιά. Τη Δεuτέρα το πρωί άρχισε το θέμα με το wifi. Το έβγαλα το Ν5 από τη θήκη κι έφτιαξε. Τώρα όμως πάλι τα ίδια.

 

Η ζέστη φταίει η πάμε Procordia αύριο; Δίνουν κινητό μέχρι την επισκευή;

 

Κι έχω και εταιρικό email πάνω και δεν θέλω να τους το αφήσω...

Φαντάζομαι ότι δοκίμασες κάνα Hard reset κτλ;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

@puzzle21 το τρέμω το hard reset. Άντε να ξαναφτιάχνεις τα πάντα από την αρχή.

Έκανα wipe cache & dalvik. Αλλά μέχρι εκεί.

Διαβάζω στο net ότι υπάρχουν κι άλλοι μέ τετοιο θέμα.

Κοίτα πρόβλημα στα καλά καθούμενα.

Το gnexus είχε φάει πολύ χειρότερες πτώσεις χωρίς θήκη και δεν είχε πάθει τίποτα (εκτός από κάτι μικρογρατζουνιές).

Θα το βάλω στο ψυγείο καμμιά ώρα να δω μήπως του φταίει η ζέστη.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Θα το βάλω στο ψυγείο καμμιά ώρα να δω μήπως του φταίει η ζέστη.

Μην κάνεις βλακείες. Δε φταίει η ζέστη. Δοκίμασες να σβήσεις το δίκτυο και να ξανασυνδεθείς; Δοκίμασες να συνδεθείς σε άλλο WiFi; Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις το Xposed; Έκανες reboot; Αν έκανες όλα αυτά, τότε μένει να περάσεις από πάνω ένα zip της stock με dirty flash. Έτσι δε θα χαθούν εφαρμογές και ρυθμίσεις τους. Και όχι, δε δίνουν κινητό στο service. Έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο σε οποιοδήποτε άλλο service;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

@nikoskat Είχα Advanced Power menu & Greenify.

Αλλά μόλις τα ξήλωσα (και το xposed).

θα δοκιμάσω και το art.

Βραδυάτικα προβλήματα από το πουθενά....

Ακόμα "To android αναβαθμίζεται" γράφει. Έτσι μου έρχεται να το πετάξω από το παράθυρο.

 

[Edit]

Γύρισε σε art. Το wifi ακόμα δεν παίζει.

Το βάζω στο ψυγείο για 30 λεπτά. Αν δεν φτιάξει το πρωί πάω στο service.

Edited by stelios67
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν υπάρχει η επιλογή για απόρριψη κλήσης αριθμού που δεν επιθυμούμε;; ψάχνω να ενεργοποιήσω την επιλογή για τις αποκρυψεις αλλά δεν την βρίσκω πουθενά. Καμία βοήθεια;;

Calls blacklist απο το play store!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση στους κατοχους , η εκδοση revision που ειναι με τα μεταλικα κουμπια και το διανεμη η wind εχουν λυθει τα ¨προβληματα¨;;;;

Τι εννοείς μεταλλικά κουμπιά; εγώ έχω την 311 επίσης και δεν έχω κανένα πρόβλημα.. Για ποια προβλήματα λες;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχει γραφτει ολοκληρο topic :lol::p:lol:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=383508

Τον τοπικ το ξέρω πολύ καλά αλλά δεν ισχύει για όλους.. Εγώ σου λέω εγώ συσκευή 211 που είναι η δεύτερη φουρνιά και δεν έχω κανένα πρόβλημα απολυτως

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις βλακείες. Δε φταίει η ζέστη. Δοκίμασες να σβήσεις το δίκτυο και να ξανασυνδεθείς; Δοκίμασες να συνδεθείς σε άλλο WiFi; Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις το Xposed; Έκανες reboot; Αν έκανες όλα αυτά, τότε μένει να περάσεις από πάνω ένα zip της stock με dirty flash. Έτσι δε θα χαθούν εφαρμογές και ρυθμίσεις τους. Και όχι, δε δίνουν κινητό στο service. Έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο σε οποιοδήποτε άλλο service;

Έκανα hard reset. Τo πρόβλημα με το wifi παραμένει.

Τώρα περνάω factory image, κάνω lock to bootloader και το πάω στο service.

Τους πήρα τηλέφωνο ίσως μου δώσουν κινητό αντικατάστασης.

 

[edit]

Μόλις γύρισα από το service Procordia.

Δεν ζήτησαν καν απόδειξη αγοράς του κινητού (το έχω αγοράσει από skroutzομάγαζο). Το πήραν, θα το επισκευάσουν σε 2 ή 3 ημέρες.

Σε περίπτωση που διαπιστώσουν ότι έχει κάποιο σπάσιμο, υγρασία ή έχει γίνει root δεν με καλύπτει η εγγύηση.

Το κινητό αντικατάστασης που μου δώσανε δεν το πήρα επειδή χρειάζεται adaptor για να πάρει τη micro sim του nexus 5. Έχω ένα παλιό nokia.

Edited by stelios67
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν δώσει το optimus g pro όταν είχα πάει το g2 μου... Και μου φαίνεται περίεργο που δεν στο έφτιαξαν αμέσως ή δεν το τεσταραν τουλ ώστε να στο έδιναν πίσω και να στο έφτιαχναν επιτόπου όταν θα είχαν ανταλλακτικό
Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι πήγα αργά, μισή ώρα πριν κλείσουν. Ας το φτιάξουν δωρεάν μέχρι τη Παρασκευή και θα είμαι ευχαριστημένος.

Τελικά οι πιο καλές θήκες για το κινητό είναι αυτές της σιλικόνης. Προστατεύουν καλύτερα το κινητό στις πτώσεις.

Οι άλλες αν και πιο ακριβές το μόνο που κάνουν είναι να προστατεύουν από γρατζουνιές.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο, έκανες όλα όσα σου είπα παραπάνω ή έκανες κατευθείαν μόνο reset και το πήγες στην procordia; όπως και να χει μακάρι να σου το φτιάξουν σύντομα χωρίς να έχεις περαιτέρω καθυστερήσεις και μπλεξίματα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

@MaXAiRO τα έκανα όλα, ένα, ένα.

Dirty flash, wipe, hard reset, ξαναπέρασα τo 4.4.4 factory image από τη google, δεκάδες restart και δοκιμές. Πριν κάνω κάθε βήμα δοκιμές. Δυστυχώς το wifi κολλούσε στο "Ενεργοποίηση Wifi..." σε μια ενδιάμεση κατάσταση μεταξύ του off & του οn.

Μάλλον χάλασε το hw, αν και υπάρχουν και άλλοι κάτοχοι n5 με ίδιο ακριβώς πρόβλημα (βλάβη wifi, λειτουργία για μερικές ώρες και τελικά wifi τελείως off).

Η συμβουλή μου: αγοράστε θήκες σιλικόνης.

 

ΥΓ. Να σου πω την αλήθεια, χθες αργά το βράδυ αφού κάθε λογική προσπάθεια απέτυχε, το κινητό πέρασε 20 λεπτά μέσα σε σφραγισμένο polybag στο ψυγείο δίπλα στο καρπούζι. Στο τέλος το κινητό ήταν ωραίο και δροσερό (16 βαθμούς) και το καρπούζι γλυκύτατο. :lol:

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που σου εύχομαι μη βρουν καμιά υγρασία από το ψυγείο και έχεις αλλά τράβηγματα.. Αυτό δεν θα το έκανα ποτέ για κανένα λόγο.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που σου εύχομαι μη βρουν καμιά υγρασία από το ψυγείο και έχεις αλλά τράβηγματα.. Αυτό δεν θα το έκανα ποτέ για κανένα λόγο.

Για αυτό το άφησα μόνο 20 λεπτά. Το motorola defy το άφηνα όλο το βράδυ!

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος κι εγώ ενός ολοκαίνουριου Nexus 5 16 gb με 339 € (24 άτοκες) από Πλαίσιο. Προς το παρόν είμαστε στον μήνα του μέλιτος, είμαι πολύ ευχαριστημένος, εκτός από την μπαταρία, η οποία κρίνεται ανεπαρκής για βαριά και συνεχόμενη χρήση ίντερνετ.

 

Έχω διαβάσει ότι το Nexus είναι universal, μπορεί δηλ. να χρησιμοποιηθεί σε όλο τον κόσμο. Ισχύει τελικά αυτό; Θέλω να το χρησιμοποιήσω τον επόμενο μήνα με τούρκικη SIM (Turkcell) και με προηγούμενα τηλέφωνα που είχα (Samsung και Iphone) αυτό ήταν αδύνατο, όταν έβαζα τούρκικη SIM δεν είχα σήμα. Γνωρίζει κανείς από προσωπική εμπειρία αν το Nexus είναι ξεκλείδωτο για όλες τις SIM διεθνώς; Και αν είναι, θα έχω και 3g/4g κανονικά με την ξένη SIM; Αν γνωρίζει κάποιος ειδικά για Τουρκία, ακόμα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος κι εγώ ενός ολοκαίνουριου Nexus 5 16 gb με 339 € (24 άτοκες) από Πλαίσιο. Προς το παρόν είμαστε στον μήνα του μέλιτος, είμαι πολύ ευχαριστημένος, εκτός από την μπαταρία, η οποία κρίνεται ανεπαρκής για βαριά και συνεχόμενη χρήση ίντερνετ.

 

Έχω διαβάσει ότι το Nexus είναι universal, μπορεί δηλ. να χρησιμοποιηθεί σε όλο τον κόσμο. Ισχύει τελικά αυτό; Θέλω να το χρησιμοποιήσω τον επόμενο μήνα με τούρκικη SIM (Turkcell) και με προηγούμενα τηλέφωνα που είχα (Samsung και Iphone) αυτό ήταν αδύνατο, όταν έβαζα τούρκικη SIM δεν είχα σήμα. Γνωρίζει κανείς από προσωπική εμπειρία αν το Nexus είναι ξεκλείδωτο για όλες τις SIM διεθνώς; Και αν είναι, θα έχω και 3g/4g κανονικά με την ξένη SIM; Αν γνωρίζει κάποιος ειδικά για Τουρκία, ακόμα καλύτερα!

 

Καλορίζικο! Για καλύτερη μπαταρία θα πρέπει να πάς σε custom rom/kernel και θα δεις μεγάλη διαφορά. Οσο για τη σιμ, όλα τα Nexus που είναι ευρωπαϊκά παίζουν χωρίς πρόβλημα παντού, πλήν Αμερικής επειδή είναι διαφορετικές οι μπάντες εκπομπής στο 4G νομίζω.

Μήπως τα προηγούμενα τηλέφωνά σου τα είχες πάρει με σύνδεση και ήταν κλειδωμένα απο την εταιρεία για κάποιο χρονικό διάστημα ωστε να μη μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε άλλο δίκτυο?

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Αφού το είχε μέσα σε σακούλα όπως λέει θεωρώ πως η εμφάνιση υγρασίας είσαι απίθανη.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τροπος να βρούμε ποια εφαρμογή κρατάει ξύπνια την οθόνη; για κάποιο λογο εδώ και καποιες μέρες αν δεν το κλειδωσω δεν σβήνει μονη της η οθόνη. Στη χρήση της μπαταρίας δεν βγάζω κάποιο συμπέρασμα..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τροπος να βρούμε ποια εφαρμογή κρατάει ξύπνια την οθόνη; για κάποιο λογο εδώ και καποιες μέρες αν δεν το κλειδωσω δεν σβήνει μονη της η οθόνη. Στη χρήση της μπαταρίας δεν βγάζω κάποιο συμπέρασμα..

Κατ'αρχήν δες μήπως έχεις αλλάξει κατα λάθος το χρόνο στο sleep - αν αυτό είναι σωστά ρυθμισμένο (πχ στα 30" ή 1'), βάλε το wakelock detector αλλά θα πρέπει να είσαι root.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τροπος να βρούμε ποια εφαρμογή κρατάει ξύπνια την οθόνη; για κάποιο λογο εδώ και καποιες μέρες αν δεν το κλειδωσω δεν σβήνει μονη της η οθόνη. Στη χρήση της μπαταρίας δεν βγάζω κάποιο συμπέρασμα..

Κοίτα αν έχεις κάποια εφαρμογή για κατέβασμα mp3. Κάποιες που είχα δοκιμάσει μου δημιουργούσαν αυτό το πρόβλημα.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ και τους 2 σας.. Λύθηκε το πρόβλημα με το wakelock detector! Απο το πρωι κρατούσε την οθόνη αναμμένη για 2 ώρες και 50 λεπτα.. Έφαγε σουτ!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ και τους 2 σας.. Λύθηκε το πρόβλημα με το wakelock detector! Απο το πρωι κρατούσε την οθόνη αναμμένη για 2 ώρες και 50 λεπτα.. Έφαγε σουτ!

 

Ποιά εφαρμογή για να ξέρουμε και μεις.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...