Jump to content

Jiayu G2F


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, το ψάξιμο με οδήγησε στο κλασικό 4pda.ru, στο οποίο έχουν βγάλει πολλές εκδόσεις για το κινητό. Αυτή που μου έκανε εντύπωση και θα δοκιμάσω, είναι η

G2FW-25.02.2015-W-R-V0.7.3_ROOT_improved_DIР of Dmitriy-1606, η οποία όπως βλέπετε βασίζεται στην 0.7.3, αλλά συνεχώς αναβαθμίζεται, με τελευταία ημερομηνία αναβάθμισης την 25-02-15!!!

 

Θα επιστρέψω με νεότερα. Απλά, αν κανείς δοκιμάσει κάποια άλλη, ας μας πει. Το νήμα είναι εδώ.

 

Την καλημέρα μου!

 

Το λοιπόν, την έβαλα. Σε πρώτη φάση, όλα καλά. Είναι ρουταρισμένη, καθαρή, έχει δικό της πληκτρολόγιο με προβλέψεις και adblock. Ο καιρός θα δείξει. Μόνο σοσάκι, αν βάλετε αυτή που λέω, θα πρέπει να βάλεται και το "У кого после прошивки v0.7.3 отваливаются сенсорные кнопки, ставьте через CWM патч: https://yadi.sk/d/O6UHfrSFeudxT На выходе получаете v0.3.6 с поддержкой init.d и изменениями аналогичными v0.7.3 от 25.02.2015"

Και τα δύο, rom & zip, είναι εδώ.

 

Και τα δύο μέσω recovery.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν μενεις αθηνα για καφε λιγο δυσκολα....θεσσαλονικη κατι γινεται !!!

 

γιατί ποιος σου είπε ότι είμαι από Αθήνα?? ;). Όλα κομπλέ,αν με πιάνεις....την βάζω το βραδάκι και ενημερώνω αύριο για τυχόν εξελίξεις :)

Link to comment
Share on other sites

γιατί ποιος σου είπε ότι είμαι από Αθήνα?? ;). Όλα κομπλέ,αν με πιάνεις....την βάζω το βραδάκι και ενημερώνω αύριο για τυχόν εξελίξεις :)[/QUQUOTE

 

Περιμενω νεα !

Υ.γ. τελικα απο που εισαι?

Link to comment
Share on other sites

γιατί ποιος σου είπε ότι είμαι από Αθήνα?? ;). Όλα κομπλέ,αν με πιάνεις....την βάζω το βραδάκι και ενημερώνω αύριο για τυχόν εξελίξεις :)[/QUQUOTE

 

Περιμενω νεα !

Υ.γ. τελικα απο που εισαι?

 

ενημερώνω ότι εδώ και ένα τριήμερο είμαι με 0.7.3,όλα κομπλέ επιτέλους,όπως είπες,όχι πια κολλήματα,όχι πια ''παγώματα'' μετά από ολονύκτιο φόρτισμα.Μια χαρά δηλαδή :) To μόνο μ πρόβλημα αποτελεί ακόμα,δυστυχώς,το 3g.....δεν ξέρω τι έχει πάθει,αλλά όταν μπαίνει το network mode se 2g/3g ή 3g σκέτο,χάνει το σήμα τελείως......καμιά λύση κανείς?

 

Υ.Γ.τελικά από Σαλόνικα και εγώ,πίστευα θα καταλάβαινες το κομπλέ :P. Είσαι πρώτος,σε ευχαριστώ πολύ πάντως......

Link to comment
Share on other sites

Ποια 0.7.3? Τη μαμα που τη περνας flashtool ή την ρωσικη με recovery?

 

αυτή που έχει ανέβει σε πρόσφατο post και την περνάς με flashtool ;)

Link to comment
Share on other sites

 

ενημερώνω ότι εδώ και ένα τριήμερο είμαι με 0.7.3,όλα κομπλέ επιτέλους,όπως είπες,όχι πια κολλήματα,όχι πια ''παγώματα'' μετά από ολονύκτιο φόρτισμα.Μια χαρά δηλαδή :) To μόνο μ πρόβλημα αποτελεί ακόμα,δυστυχώς,το 3g.....δεν ξέρω τι έχει πάθει,αλλά όταν μπαίνει το network mode se 2g/3g ή 3g σκέτο,χάνει το σήμα τελείως......καμιά λύση κανείς?

 

Υ.Γ.τελικά από Σαλόνικα και εγώ,πίστευα θα καταλάβαινες το κομπλέ :P. Είσαι πρώτος,σε ευχαριστώ πολύ πάντως......

 

Μηπως μενεις καπου οπου δεν εχει καλο σημα ή δεν εχει καλυψη για 3g ;

Link to comment
Share on other sites

 

Μηπως μενεις καπου οπου δεν εχει καλο σημα ή δεν εχει καλυψη για 3g ;

Οχι αδερφε,δυστυχως το εχω δοκιμασει σε πολλες περιοχες,που για τρεις μηνες δουλευε κιολας.

Σε γενικες γραμμες ειναι ενα πολυ μετριο κινητακι,με σχεδον ανυπαρκτο gps,δεν νομιζω ότι εντασσεται και τοσο στη κατηγορία vfm....:(

Link to comment
Share on other sites

Οχι αδερφε,δυστυχως το εχω δοκιμασει σε πολλες περιοχες,που για τρεις μηνες δουλευε κιολας.

Σε γενικες γραμμες ειναι ενα πολυ μετριο κινητακι,με σχεδον ανυπαρκτο gps,δεν νομιζω ότι εντασσεται και τοσο στη κατηγορία vfm....:(

 

Ξαδερφε εγω το κινητο το πηρα 85€.Για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο μια και ξεπερνα πολλα φιρματα κινητα που κοστιζουν 150€ και βαλε.Εγω παντως οταν αποφασισω να αλλαξω κινητο θα παρω xiaomi.

Τωρα για το gps εγω το χρησιμοποιω σπανια.ετσι κι ετσι ειναι. Για το 3g που λες σιγουρεψου σε ποια θυρα εχεις βαλει την sim διοτι μια μονο θυρα ειναι 3g ενω η αλλη ειναι μονο 2g.

Αν εισαι σιγουρος και εξακολουθει το προβλημα τοτε πιθανον να ειναι εργοστασιακο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ μονίμως σε 2G, κανένα πρόβλημα. Ρομ 0.3.6 και πάντα με hard reset και clean cache μέσω recovery.

Το GPS είναι αργό, πολύ αργό μέχρι να πιάσει δορυφόρους και σίγουρα όχι ευαίσθητο.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Οι Ισπανοί της jiayu.es έχουν μια ρομ που χαρακτηρίζουν ως δική τους επίσημη Βήτα (beta) , είναι η G2F 20150220-000001.

http://www.jiayu.es/desarrollo/ROMS/CWM/4.2.2/signed_CWMG2F-20150220-000001.zip

 

Την πέρασα μέσω Carlive recovery και φαίνεται ότι δεν είναι εργοστασιακή λόγω ρουτ και κάποιων «enthousiast» εφαρμογών, καθώς και του launcher που είναι τροποποιημένος από αυτούς.

 

Λένε ότι διορθώθηκαν ασυμβατότητες σε εφαρμογές και sites, και ίσως διορθώθηκε το πρόβλημα της φόρτισης.

Αν την δοκιμάσετε και δείτε προβλήματα, μπορώ να δοκιμάσω να τους τα μεταφέρω.

 

Επεξεργασία: Μπα... Αναφέρθηκαν προβλήματα στην ομιλία και στα τελευταία μηνύματα λένε ότι περιμένουν την 4.4 μήπως και λυθούν τα προβλήματα. Άνθρακες ο θησαυρός.

Εγώ πάντως την έβαλα να δω πως πάει.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω με ανυπομονησία κάποια απάντηση, γιατί το δικό μας, ακόμα και με την 0.7.3, έχει ξεσκιστεί να κολλάει και να σβήνει.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω με ανυπομονησία κάποια απάντηση, γιατί το δικό μας, ακόμα και με την 0.7.3, έχει ξεσκιστεί να κολλάει και να σβήνει.

Οχι ρε γμτ και με τη ρώσικη; Και ημουν ετοιμος να την περασω

Link to comment
Share on other sites

 

Ξαδερφε εγω το κινητο το πηρα 85€.Για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο μια και ξεπερνα πολλα φιρματα κινητα που κοστιζουν 150€ και βαλε.Εγω παντως οταν αποφασισω να αλλαξω κινητο θα παρω xiaomi.

Τωρα για το gps εγω το χρησιμοποιω σπανια.ετσι κι ετσι ειναι. Για το 3g που λες σιγουρεψου σε ποια θυρα εχεις βαλει την sim διοτι μια μονο θυρα ειναι 3g ενω η αλλη ειναι μονο 2g.

Αν εισαι σιγουρος και εξακολουθει το προβλημα τοτε πιθανον να ειναι εργοστασιακο προβλημα.

 

Ενδεχομένως έχεις δίκιο,αλλά και πάλι πολύ φλασάρισμα ρομ,πολύ το ένα πολύ το άλλο....και το gps ειναι μικρό πληγματάκι για κάποιον που ήθελε να το χρησιμοποιεί,οπως και να το κανουμε.....Anyway,θα συμβούλευα όλους τους υποψήφιους αγοραστές να διαβάσουν καλά το παρόν post,πρωτού το αποκτήσουν....εγω τωρα με 0.7.3 κόπηκαν τα πάντα από κολλήματα,πολύ ευχαριστημένος...απλά το 3g με στενοχωρεί,ο παροχός μου μου ειπε οτι αν δεν μπορει να λειτουργησει ως σκέτο 3g για απλή κλήση,τότε θέμα sim ή τηλεφώνου....και κατα πασα πιθανότητα το 2ο.... :(

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχουν κάποια γενικά για το κινητάκι και safe to remove list.

 

Να σας πω ότι έβαλα την απλή 0.7.3 και θα σας ενημερώσω για τυχών εξελίξεις. Εννοώ αν διορθώθηκαν τα κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει ενα G2F πριν κάτι μήνες για μία γνωστή και που είπε οτί το είχε αφήσει στο σπίτι και έκλεισε μόνο του και όταν πήγε να το ανοίξει ήταν πολυ ζεστό. Δεν το είχε συνδεμένο με φορτιστή.

Ξέρει κανείς τι μπορει να φταίει;

Μου το έδωσε τώρα να το δοκιμάσω, ROM έχει την G2FW-20140924-W-R-CN-V0.2.5

ERROR: Printer out of white ink!
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει ενα G2F πριν κάτι μήνες για μία γνωστή και που είπε οτί το είχε αφήσει στο σπίτι και έκλεισε μόνο του και όταν πήγε να το ανοίξει ήταν πολυ ζεστό. Δεν το είχε συνδεμένο με φορτιστή.

Ξέρει κανείς τι μπορει να φταίει;

Μου το έδωσε τώρα να το δοκιμάσω, ROM έχει την G2FW-20140924-W-R-CN-V0.2.5

 

Πιθανόν κάποια εφαρμογή να κόλλησε και να απασχολούσε τον επεξεργαστή και για αυτό να ζεστάθηκε. Με την 0.2.5 δεν έχει κολλήματα όταν φορτίζει το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμα κολλάει. Με την 0.7.3 εννοώ. και με την Ρώσικη και με την απλή.

 

Στο recovery κανε τα wipes και τα format system,data, cache από 3 φορές διότι μερικές φορές δεν γίνονται σωστά και δεν περνιέται καλά η rom.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δυστυχώς το κινητό της γυναίκας μου(Jiayu G2F), έχει κάνει 2 μεγάλα ραΐσματα στην οθόνη από πέσιμο στο πάτωμα. Η αφή δουλεύει κανονικά σε όλη την οθόνη ακόμα και εκεί που υπάρχουν τα σπασίματα. Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση; Παραγγέλνω μόνο οθόνη; Είναι εύκολο να την αλλάξω μόνος μου; Αναλαμβάνει κάποιος από εδώ και αν ναι με τι κόστος;;;; Ευχαριστώ...
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δυστυχώς το κινητό της γυναίκας μου(Jiayu G2F), έχει κάνει 2 μεγάλα ραΐσματα στην οθόνη από πέσιμο στο πάτωμα. Η αφή δουλεύει κανονικά σε όλη την οθόνη ακόμα και εκεί που υπάρχουν τα σπασίματα. Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση; Παραγγέλνω μόνο οθόνη; Είναι εύκολο να την αλλάξω μόνος μου; Αναλαμβάνει κάποιος από εδώ και αν ναι με τι κόστος;;;; Ευχαριστώ...

 

Μιχάλη,

 

εγώ έχω αλλάξει οθόνες σε HTC, σε GooPhone. Επίσης έχω ανοίξει το Jiayu μου για να δοκιμάσω να φτιάξω το GPS του. Όλα και όλα τα εργαλεία που χρειάζεσαι είναι ένα σετ μικρά κατσαβίδια και βεντουζάκι. Τώρα για την οθόνη, θα χρειαστεί να πάρεις το digitizer (μπροστινό γυαλί με αφή) και καλού κακού και το LCD (το panel πίσω από το γυαλί που απεικονίζει τα δεδομένα). Μια φορά μου έτυχε να ανοίξω το κινητό για αλλαγή του digitizer και είχε σπάσει κάτω και το LCD και δεν φαινόταν. Επίσης υπάρχει μια κόλλα (φλάτζα) μεταξύ του digitizer και του καπακιού, για να μην περνάει σκόνη. Θα την χρειαστείς και αυτή. Δες πόσο κάνουν αυτά original και αποφάσισε.

 

Το Jiayu έχει αρκετά στιβαρή κατασκευή, οπότε μην το φοβάσαι. Στο youtube μπορείς να δεις διάφορα video ακόμη και για άλλα κινητά, πως τα ανοίγουν, και θα καταλάβεις.

 

Τώρα αν δεν το "κατέχεις" θα χρειαστείς τεχνικό.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη,

 

εγώ έχω αλλάξει οθόνες σε HTC, σε GooPhone. Επίσης έχω ανοίξει το Jiayu μου για να δοκιμάσω να φτιάξω το GPS του. Όλα και όλα τα εργαλεία που χρειάζεσαι είναι ένα σετ μικρά κατσαβίδια και βεντουζάκι. Τώρα για την οθόνη, θα χρειαστεί να πάρεις το digitizer (μπροστινό γυαλί με αφή) και καλού κακού και το LCD (το panel πίσω από το γυαλί που απεικονίζει τα δεδομένα). Μια φορά μου έτυχε να ανοίξω το κινητό για αλλαγή του digitizer και είχε σπάσει κάτω και το LCD και δεν φαινόταν. Επίσης υπάρχει μια κόλλα (φλάτζα) μεταξύ του digitizer και του καπακιού, για να μην περνάει σκόνη. Θα την χρειαστείς και αυτή. Δες πόσο κάνουν αυτά original και αποφάσισε.

 

Το Jiayu έχει αρκετά στιβαρή κατασκευή, οπότε μην το φοβάσαι. Στο youtube μπορείς να δεις διάφορα video ακόμη και για άλλα κινητά, πως τα ανοίγουν, και θα καταλάβεις.

 

Τώρα αν δεν το "κατέχεις" θα χρειαστείς τεχνικό.

 

Μάλιστα και ευχαριστώ για την απάντηση! Υπάρχει κάποιος να αναλάβει τη δουλεία γιατί πολλά μου πέφτουν όλα αυτά και δε νομίζω να τα καταφέρω?

Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με 0.7.3 για κανα 2 βδομάδες, αυτή που ανέβηκε μερικά post πιο πριν.Δεν μ έχει κολλήσει ούτε μια φορά,ούτε σε φόρτιση,οπότε γενικά είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.

Το μόνο πρόβλημα μ πλέον συνιστά το πρόβλημα με το 3g,το οποιό και δεν είχα ποτέ για κανά τρίμηνο,οπότε και ψιλιάζομαι είναι εργοστασιακό.Εχω πού και πού 3g,απλά όταν το χάνει,κόβεται τελείως το σήμα του κινητού,οπότε ούτε καν κλήσεις μπορώ να κάνω ή να δεχτώ αντίστοιχα.Ευτυχώς έχω 2 sim και τα βολεύω.

Όπως και να έχει,αν θα μπορούσε κανείς να ανεβάσει την τελευταία ρομ,την πιο ενημερωμένη που λέτε,νομίζω η ρώσικη από το ρώσικο site πρέπει να είναι,θα σας είμασταν πολύ ευγνώμων :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...