Jump to content

Jiayu G2F


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την G2FW-20150130-W-R-V0.7.3_ROOT_improved_DIР от Dmitriy-1606 που προτείνουν οι Ρώσοι την εχει δοκιμασει κάνεις σας;

 

http://4pda.ru/pages/go/?u=https%3A%2F%2Fyadi.sk%2Fd%2F45KEvoeMeMiVM

 

Την είχα δοκομάσει εγώ παλιά, δεν λειτουργούσε το touch panel, και το touchscreen ήταν uncalibrated.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρελαβα σημερα από vickmall για λογαριασμό φίλου. Ειχε μια πολύ όμορφή ρομ 4,4,2 lewa style με root permissions.

Αρ έκδοσης 201500108. Δεν προλαβα να δω αν δουλεύουν όλα. Την έχει κανενας άλλος να πει δυο λόγια?

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μας αντίγραφο με το MtkDroidTool! :):) Please!!! :)

 

Τί αριθμό λέει μετά την ημερομηνία; Αν μπορείς γράψε το όλο, πχ G2FW-20140606-W-R-CN-V0.8.5.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω διοτι το τηλέφωνο το έδωσα, μπορώ να δώ ομως όλο τον αριθμό έκδοσης :)

Λογικά το vickmall θα μπορει να τη δώσει ολοκληρη ετσι δεν ειναι?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Τους είχα ζητήσει την προηγούμενη και αμέσως μου απάντησαν ότι δεν τους την έδινε το εργοστάσιο.

Αλλά αν έχουμε τον αριθμό, μπορούμε να την ψάξουμε καλύτερα.

 

Τί χρώμα είναι η μπαταρία που σου ήρθε; Σε ένα F1 αναφέρθηκε πρόσφατα ότι ήρθε μαύρη αντί πράσινης.

Πίσω από την μπαταρία, είχε κάποιο μεγάλο λευκό αυτοκόλλητο το κινητό;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία πράσινη. Πίσω από τη μπαταρία ήταν σαν ασημί αλλά δεν πρόσεξα αν ήταν αυτοκόλλητο. Θα δώ ολο τον αριθμο και θα ποστάρω.

 

edit: O πλήρης αριθμος G2F 20150108-222137

Edited by minotavros
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΊΑ
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Από τις πληροφορίες του minotavros, προκύπτει ότι στις αρχές του χρόνου κυκλοφόρησε έκδοση του κινητού με 8GB ρομ και Android 4.4.

 

 

 

Επεξεργασία: Στην φωτογραφία του VifoCal, φαίνεται ότι υπάρχουν επιπλέον αλλαγές μέσα αλλά και εξωτερικώς. Το φλας βρίσκεται πια αριστερά του φακού αντί κάτω, δείχνοντας ότι έχουν γίνει και στην πλακέτα αλλαγές, οι οποίες δεν περιορίζονται στο digitizer (touch panel) και την rom.

Εμφανισιακώς, έχουν αλλαχθεί τα σχεδιάκια των πλήκτρων και αντικαταστάθηκε το γυαλιστερό μαύρο πλαίσιο από γκρι (ίσως μέταλλο).

 

Εξαιτίας της ασυμβατότητας που προκαλούν οι σημαντικές αλλαγές στο hardware της συσκευής, προτείνω την δημιουργία ξεχωριστού θέματος.

 

Επεξεργασία 2: Έγραψα στο VickMall να ζητήσουν από jiayu την 4.4 της έκδοσης 4GB rom, δίνοντας τους αριθμούς παραγγελίας των G2F που έχω αγοράσει.

Ίσως την πάρουν (αν υπάρχει) εάν την ζητήσουμε αρκετοί.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Από τις πληροφορίες του minotavros, προκύπτει ότι στις αρχές του χρόνου κυκλοφόρησε έκδοση του κινητού με 8GB ρομ και Android 4.4.

Σωστός, περιμένω επιβεβαίωση από vickmall. Το τηλέφωνο δείχνει μνήμη κοντά στα 6gb. Το καλύτερο από όλα είναι ότι έμεινε η τιμή στα ίδια επίπεδα

Edited by minotavros
προβλημα με gapps
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια όποιος γνωρίζει.

Τελικά οπως έγραψε και το vickmall στο θέμα του μετά από δικιά μας επισήμανση η εταιρεία έχει ξεκινήσει και βγάζει το τηλέφωνο με android 4.4.2 και με μνήμη 8gb αντι για 4. Αυτό ειναι που παρέλαβα και εγώ αλλά δυστυχώς χωρίς google play.

Aπο το πρώί προσπαθώ να το περάσω αλλά τίποτα. Δοκιμασα μάσα από aptoide αλλά τιποτα. Τις έκανα εφαρμογές συστήματος πάλι δεν δουλέψανε. Μου έστειλε το vickmall τα αρχεία τα έκανα και αυτά παλι τίποτα.

Καμιά ιδέα? Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει custom recovery για αυτή τη ρομ ακόμα να τα περνούσα απο εκει :(

 

edit: Tελικά τη λύση την έδωσε η xiaomi με την εφαρμογή απο εδώ http://en.miui.com/thread-3998-1-1.html

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την 20150106-151218, ίσως είναι η ευρωπαϊκή έκδοση 4.4.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Φίλε talos σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Τελικά πήγα να βάλω το λογαριασμό Google και μου γράφει '' προέκυψε πρόβλημα με τους διακομιστές Google δοκιμάστε ξανά αργότερα ''. Τα χω δει όλα. Το θέμα είναι να μην το μπρικαρω. Περιμένω απάντηση από τη Selina να φλασαρω με flashtool

 

edit: O τολμών νικά. Αυτή ηταν η ρομ, σώθηκα. Με play store με τα όλα της.:yahoo::up::dance:

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βοήθησα να λυθεί το πρόβλημα :)

Αυτή είναι η ρομ που δοκίμασα στο δικό μου G2F και δεν υπήρχε θέμα «μπρικαρίσματος». Μόνο τα προβλήματα που περιέγραψα.

 

Άντε, μακάρι να βγάλουν και μια 4.4 ρομ για την έκδοση των 4GB!

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , ενδιαφερομαι να παραγγειλω το τηλεφωνο για φιλο απλα ηθελα να ρωτησω

επειδη κ εγω κ αυτος ειμαστε ασχετοι απο πειραγματα αν το παραγγειλω απο vickmall και ζητησω install google play θα χρειαστει να το πειραξω??

η ειναι οκ ? οποιος μπορει ας απαντησει μην το παραγγειλω και πανε τσαμπα τα λεφτα διοτι απο πειραγματα οπως προειπα ειμαι εντελως ασχετος

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πες τους μόνο να σιγουρευτουν αν έχει play store επειδή εμένα το έστειλαν χωρίς και ψαχνομουνα 1 μέρα να το φτιάξω Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Όταν το παραλάβεις, αν θέλεις κάνε έναν κόπο να μας γράψεις την έκδοση λογισμικού που έχει :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα όμως, ποιά; Ποιόν αριθμό έκδοσης;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....προσπαθησα να βαλω ρομ στο κινητο....εβαλα ρικαβερι....αλλα τωρα το κινητο δεν αναβει....ουτε στο ρικαβερι μπαινει....καποια βοηθεια????? κ οταν ειναι στη φορτιση δειχνει λιγο οτι φορτιζει....μετα σβηνει παλι.... Edited by sarakos007
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....προσπαθησα να βαλω ρομ στο κινητο....εβαλα ρικαβερι....αλλα τωρα το κινητο δεν αναβει....ουτε στο ρικαβερι μπαινει....καποια βοηθεια????? κ οταν ειναι στη φορτιση δειχνει λιγο οτι φορτιζει....μετα σβηνει παλι....

 

Από εδώ http://www.needrom.com/category/jiayu/g2f/ κατέβασε την ROM που σε ενδιαφέρει. Εγώ παίζω με αυτή http://www.needrom.com/download/g2fw-24-10-2014-v0-2-6-for-flashtools/ αλλά εχώ την έκδοση G2FW 1GB/4GB

 

Με SP Flash Tools ξανακάνεις την διαδικασία ενημέρωσης της ROM και του Recovery.

 

Επίσης για custom recovery http://www.needrom.com/download/cwm-recovery-for-jiayu-g2fw/

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως απο εκει τα κατεβασα ολα.....το προβλημα μου ειναι οτι το κινητο ειναι νεκρο......κατι ασχετο αλλα μπορει κ σχετικο...ξεκινησα να βαλω την ρομ με λιγη μπαταρια....παιζει να μην φορτιζει γι αυτο δεν ανοιγει????το εικονιδιο αρχικα εδειχνε να φορτιζει ...δλδ μια μπαταρια με κοκκινο στο κατω μερος....
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως απο εκει τα κατεβασα ολα.....το προβλημα μου ειναι οτι το κινητο ειναι νεκρο......κατι ασχετο αλλα μπορει κ σχετικο...ξεκινησα να βαλω την ρομ με λιγη μπαταρια....παιζει να μην φορτιζει γι αυτο δεν ανοιγει????το εικονιδιο αρχικα εδειχνε να φορτιζει ...δλδ μια μπαταρια με κοκκινο στο κατω μερος....

 

Μην αγχώνεσαι....

 

1) Αποσύνδεσε το κινητό από το PC.

2) Βάλε SP Flash tools στο PC σου, φόρτωσε την ROM που θέλεις να περάσεις (πρέπει να φορτώνεται με Flash Tools), και πάτα download

3) Βγάλε το καπάκι και την μπαταρία του κινητού

4) Σύνδεσε το κινητό (χωρίς μπαταρία) στο PC. Υποθέτω έχεις σωστούς drivers και το PC σου βλέπει το κινητό

5) Βάλε μπαταρία

 

Λογικά θα πρέπει να ξεκινήσει το SP Flash Tools να φορτώνει την νέα ROM. Τα υπόλοιπα τα ξέρεις....

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω εδω και 3 μηνες το κινητο.δεν θυμαμαι ποια rom φορουσε αρχικα αλλα επειδη το wifi και το bluetooth ειχαν προβλημα εβαλα με flashtool την 0.3.4.Γενικα ολα κομπλε απο αποψη λειτουργιων.Αλλα....εχω αγανακτησει με τα κοληματα που τρωει πχ.οταν φορτιζει ή οταν μιλαω. Δηλαδη δεν αναβει ξαφνικα η οθονη και θελει να βγαλω την μπαταρια και να την ξαναβαλω.Μιλαω ειληκρινα ....αυτο γινεται τουλαχιστον δυο φορες καθε εβδομαδα απο τοτε που το πηρα.Μπορει να με βοηθησει κανεις; Τι να κανω; υπαρχει καποια ποιο σταθερη rom για να βαλω; ελεος ρε παιδια τα εχω δει ολα και μετανιωνω εν μερει που ξοδεψα 85€ για αυτο το κολημενο.....

 

Υ.Γ. Βοηθεια !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω εδω και 3 μηνες το κινητο.δεν θυμαμαι ποια rom φορουσε αρχικα αλλα επειδη το wifi και το bluetooth ειχαν προβλημα εβαλα με flashtool την 0.3.4.Γενικα ολα κομπλε απο αποψη λειτουργιων.Αλλα....εχω αγανακτησει με τα κοληματα που τρωει πχ.οταν φορτιζει ή οταν μιλαω. Δηλαδη δεν αναβει ξαφνικα η οθονη και θελει να βγαλω την μπαταρια και να την ξαναβαλω.Μιλαω ειληκρινα ....αυτο γινεται τουλαχιστον δυο φορες καθε εβδομαδα απο τοτε που το πηρα.Μπορει να με βοηθησει κανεις; Τι να κανω; υπαρχει καποια ποιο σταθερη rom για να βαλω; ελεος ρε παιδια τα εχω δει ολα και μετανιωνω εν μερει που ξοδεψα 85€ για αυτο το κολημενο.....

 

Υ.Γ. Βοηθεια !

 

Εγώ έχω μείνει στην 0.2.6

Κολημα μου κάνει μόνο στην φόρτωση και εφόσον το αφήνω μετά το 100%. Υποθέτω ότι κάτι δεν ελέγχει το κύκλωμα υπερφόρτωσης.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν έχω κολλήματα. Με καμία ρομ δεν είχα.

Είχα κάνει hard reset πριν την αναβάθμιση για να είναι καθαρό, μη τυχόν επηρεάσει την νέα ρομ (0.3.6).

Επίσης, δεν το αφήνω να φορτίζει για πολύ μετά το 100%. Συνήθως το αποσυνδέω όταν αλλάξει χρώμα το λαμπάκι (μετά το 90%).

 

Τροποποίηση: Να προσθέσω ότι δεν το φορτίζω ποτέ με τον φορτιστή του, αλλά με όποιον άλλο βρε8εί μπροστά μου (HTC, Nokia, Asus κ.α.).

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω εδω και 3 μηνες το κινητο.δεν θυμαμαι ποια rom φορουσε αρχικα αλλα επειδη το wifi και το bluetooth ειχαν προβλημα εβαλα με flashtool την 0.3.4.Γενικα ολα κομπλε απο αποψη λειτουργιων.Αλλα....εχω αγανακτησει με τα κοληματα που τρωει πχ.οταν φορτιζει ή οταν μιλαω. Δηλαδη δεν αναβει ξαφνικα η οθονη και θελει να βγαλω την μπαταρια και να την ξαναβαλω.Μιλαω ειληκρινα ....αυτο γινεται τουλαχιστον δυο φορες καθε εβδομαδα απο τοτε που το πηρα.Μπορει να με βοηθησει κανεις; Τι να κανω; υπαρχει καποια ποιο σταθερη rom για να βαλω; ελεος ρε παιδια τα εχω δει ολα και μετανιωνω εν μερει που ξοδεψα 85€ για αυτο το κολημενο.....

 

Υ.Γ. Βοηθεια !

 

Έχω τα ίδια θέματα. Κολάει συνεχώς. Παλιά, με την 2.6, κολλούσε παντού. Στο browsing, στο φόρτισμα, στις κλήσεις, όπου μπορείτε να φανταστείτε. Εδώ και κανα 1- ,1,5 μήνα, έχω την 3.6. Στο browsing έχει κολλήσει 1 φορά, αλλά στο φόρτισμα κολλάει πάλι συνεχώς, Κάτι δεν πάει καλά με το τηλέφωνο και χρειάζομαι και εγώ βοήθεια. Εσύ φίλε, έχεις κάνει το repartition?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...