Jump to content

Jiayu G2F


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτα ας περιμένουμε να δούμε ποιά ρομ θα σου στείλει το κατάστημα. Θυμίσου να κάνεις hard reset πριν την αναβάθμιση.

 

Μήπως η sim σου είναι πολύ παλιά;

Πώς λειτουργεί με άλλες;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρώτα ας περιμένουμε να δούμε ποιά ρομ θα σου στείλει το κατάστημα. Θυμίσου να κάνεις hard reset πριν την αναβάθμιση.

 

Μήπως η sim σου είναι πολύ παλιά;

Πώς λειτουργεί με άλλες;

 

Πριν απο καθε firmware upgrade χρειαζεται hard reset? Το hard reset ειναι αυτο που λεει στο recovery erase all data?

Η sim ειναι απο το 2011, ειναι microsim με ανταπτορα. Δοκιμασα αλλες 2, μια vodafone και μια wind. Η wind ειναι σχετικα καινουργια, το πολυ 2 ετων. Δεν λειτουργει με καμια απο τις 2. Εχω ξενερωσει γιατι αν χρειαστει να παει πισω θελει 25 μερες να παει το δικο μου και αλλες τοσες να ερθει το νεο

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης να πω οτι κατεβασα απο wifi ενα προγραμματακι που λεγεται sim card και την δειχνει locked. Εννοειται εχω παρει την WCDMA εκδοση

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι η slot που την εχω δεν ειναι προσβασιμη. Δεν λειτουργει ουτε στην αλλη ομως. Ολοκαινουργιο ειναι γιατι να χρειαζεται ξυσιμο?
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να εξαντλήσεις αυτό το ενδεχόμενο και ότι δεν είναι από την κάρτα πριν το στείλεις πίσω.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα δοκιμασω τωρα και ενημερωνω σε 5'. Αυριο θα δω και με την νεα rom (αν και χλωμο)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν εκανε κατι το ξυσιμο:(

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα ας περιμένουμε να δούμε ποιά ρομ θα σου στείλει το κατάστημα. Θυμίσου να κάνεις hard reset πριν την αναβάθμιση.

 

Μήπως η sim σου είναι πολύ παλιά;

Πώς λειτουργεί με άλλες;

 

Hard reset αδερφέ,δηλαδή πώς??Γιατί θα τη βάλω τη 0,3,6 μπας και βρω την υγεια μου....

Επίσης,επειδή χάνομαι λίγο,όταν κάνουμε flasharisma rom,μπαίνουμε recovery mode με τα πλήκτρα(ή mobile uncle tools,διαφορά??) και κάνουμε ότι wipe υπάρχει.Τα λέω καλά?Μετά κλείνουμε το κινητό και flasharoume??Και μετά το flashing,πάλι factory reset από τα system settings στο menu του android?

Επειδή είμαι λίγο noob ακόμα σε αυτά,μια χείρα βοηθείας θα ήταν σημαντική....thank you

Edited by nikolaos8
τυπογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταναλώνει πολύ μπαταρία, σε stand by σχεδόν καθόλου και το βράδυ σε flight mode καθόλου.

 

Επιβεβαιωνω οτι και εμενα δεν καταναλωνει πολυ μπαταρια στο standby. Ολη νυχτα, κλειστο WiFi, 1%. Επισης οταν κλεινω το βραδυ, κλεινω ολες τις εφαρμοφες.

 

Δεν εχω βαλει battery doctor η greenify, εχω ομως better battery stats, και βλεπω οτι δεν τρεχει αναιτια wake locks, η αλλες εφαρμογες που καταναλωνουν στο standby.

 

ROM:0.2.6

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω οτι και εμενα δεν καταναλωνει πολυ μπαταρια στο standby. Ολη νυχτα, κλειστο WiFi, 1%. Επισης οταν κλεινω το βραδυ, κλεινω ολες τις εφαρμοφες.

 

Δεν εχω βαλει battery doctor η greenify, εχω ομως better battery stats, και βλεπω οτι δεν τρεχει αναιτια wake locks, η αλλες εφαρμογες που καταναλωνουν στο standby.

 

ROM:0.2.6

 

Εβαλα τη 0.2.6 χθες το απογευμα.

Για τη μπαταρια δε μπορω να πω κατι.

Στα υπολοιπα δεν ειδα καποια διαφορα. Γενικα δε μπορω να εντοπισω διαφορες στις 0.3.4 0.3.6 και 0.2.6.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τη 0.2.6 χθες το απογευμα.

Για τη μπαταρια δε μπορω να πω κατι.

Στα υπολοιπα δεν ειδα καποια διαφορα. Γενικα δε μπορω να εντοπισω διαφορες στις 0.3.4 0.3.6 και 0.2.6.

 

Κοληματα, wifi, standby καταναλωση? Εγω παντως με την 0.2.6 μια βδομαδα ειμαι Οκ. Αν φτιαξω και το GPS :)

 

Υποθετω η 0.3.6 ειναι ιδια με την 0.2.6, αν και τα αρχεια εχουν διαφορες σε μεγεθος και ημερομηνιες. Δεν την εχω βαλει την 0.3.6 για να δω.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Κοληματα, wifi, standby καταναλωση? Εγω παντως με την 0.2.6 μια βδομαδα ειμαι Οκ. Αν φτιαξω και το GPS :)

 

Υποθετω η 0.3.6 ειναι ιδια με την 0.2.6, αν και τα αρχεια εχουν διαφορες σε μεγεθος και ημερομηνιες. Δεν την εχω βαλει την 0.3.6 για να δω.

 

Η 0.3.6 είχε την ίδια κατανάλωση με τη 0.3.4 που είχα πριν όπως επίσης και για τα άλλα που λες.

Το wifi τελικά έκανε και σ'αυτές την καθηστέρηση των 5-7 δευτερολέπτων στη σύνδεσή του όπως με την 0.3.4.

Για μένα δεν υπάρχει κάποια εμφανής διαφορά σε καμία τους.

Για το gps επίσης το ίδιο σε όλες, δεν είναι το καλύτερο σημείο του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

To hard reset πως γινεται ρε παιδια?

Ευχαριστω

 

Ρυθμίσεις -> αντιγραφα ασφαλείας και επαναφορά -> επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων. Mην τικάρεις την επιλογή διαγραφή κάρτας sd εκτός αν δεν έχεις δεδομένα που έχεις στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο Google-άρισμα βρίσκεις σχεδόν τα πάντα :)

Volume up + Power button και μπήκες στο μενού recovery.

Εκεί μπορείς να κάνεις wipe cache και factory reset.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ. Θα κανω αλλη μια δοκιμη με reset πριν το firmware upgrade με τις rom που εχω και με αυτη που θα μου στειλει η Κινεζα για να δω αν φτιαξει το σημα αλλιως παει πισω. Πωωωω και βαριεμαι να περιμενω.. Μπορει να τους πω να μου κανουν full refund και να παρω κατι απο δω δεν ξερω. Για να φταιει η SIM μου δεν νομιζω, το 2011 την πηρα. Εχω δοκιμασει αλλες 2 εκ των οποιων η μια ειναι του 2013.
Link to comment
Share on other sites

Ναι συγγνώμη,έχεις απόλυτο δίκιο.Σε ευχαριστω παντως.

Λεω να κανω hard reset,τωρα που το εμαθα κιολας,μπας και κοψει τα σποραδικα κρασαρισματα.Ετρεξα ο,τι battery callibrator βρηκα,ελπιζω να βελτιωθει το θεμα με τη μπαταρια.Αλλιως θα τη ξαναφλασαρω.

 

ROM 0.2.6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχει συναντήσει κάποιος άλλος τα ίδια προβλήματα με εμάς μήπως?

1. Κάποιες φορές όταν πας να ενεργοποιήσεις το wifi, δεν ενεργοποιείται και στρώνει μόνο με reboot.

2. Κάνει καμιά φορά παράσιτα όταν φορτίζει κυρίως (ακούγεται ένα μικρό χχχχχχ)

 

Δεν έχουμε αλλάξει ρομ, είναι όπως το έστειλε το βικμόλ..

Προς τους φίλους nikolaos8, talos_2002 αυτή είναι η ρομ που έχουμεhttp://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=55343&d=1420891360

3.Και το τρίτο πρόβλημα, που ξέχασα να αναφέρω, είναι ότι αργεί πάρα πολύ να φορτίσει, παίζει να κάνει 4-5 ώρες να φορτίσει. Ο φορτιστής είναι ρεύματος 1 αμπέρ. Να δοκιμάσω κάποιο μεγαλύτερο ή θα χαλάσει η μπαταρία του?Είναι θέμα ρομ και αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πωπω 7??καλή φάση :p .Με ποιά ROM ήσουν πιο ικανοποιημένος γενικά??

 

Σε όλα έχω βάλει την 0.8.5 και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα εκτός από τα δυο τελευταία που ήρθαν.

Υποθέτω ότι έχουν κάνει αλλαγές στο hardware και δεν συμβαδίζει η rom.

Τι να πω, περιμένω να δω αν θα παρουσιαστεί και σε άλλον το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Με την 0.8.5 είχε έρθει το δικό μου, αλλά δεν την κράτησα πολύ. Δεν μπορώ να αντισταθώ όταν υπάρχει νεότερη έκδοση!

Αλλά προβλήματα με WiFi ή κατά την ομιλία δεν έχω. Οπότε δοκιμάστε την 0.3.4 για την οποίο έχουμε επίσημο σύνδεσμο από την JiaYu Ισπανίας: http://www.jiayu.es/desarrollo/ROMS/SPFLASH/4.2.2/SM219_W_FWVGA_JY_REDUCE_V0.3.4_S0924.rar

 

Συστήνω:

α) Εγκατάσταση οδηγών (drivers).

β) Hard reset (power+Volume up) για wipe και factory reset.

γ) Αναβάθμιση με SPFlashTools (Επιλογή του αρχείου scatter, πάτημα του Download, σύνδεση του κινητού και βγάλε-βάλε μπαταρίας αν δεν το δει).

 

 

 

Προβλήματα κατά την διάρκεια της φόρτισης, δεν έχω. Ο δικός του είναι ακόμα στο σακουλάκι του και το φορτίζω με ενός HTC.

Μία φορά που χρησιμοποίησα ενός Huawei Honor 3C 4G, δεν ξυπνούσε.

Κανένα πρόβλημα και όταν δοκίμασα φορτιστή των 0,55 αμπέρ από Νόκια 220. Μου είχε κάνει και εντύπωση γιατί υπέθετα θα χρειαστεί πολλές ώρες, αλλά δεν άργησε.

s2117, δεν υπάρχει πρόβλημα και με φορτιστή 2 αμπέρ.

 

 

Πρόσεξα ότι στα ξένα φόρουμ για το G2F αναφέρεται ένα αρχείο «G2F_to_G2FW.zip». Τα Ρώσικα και τα Ιταλικά του Google δεν είναι τα καλύτερα, αλλά μάλλον βρήκαν τρόπο να μετατρέπουν την έκδοση του G2F για κινέζικο 3G (TD-SCDMA) που έχει HD οθόνη, σε συμβατό με το 3G του υπόλοιπου κόσμου (WCDMA).

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

πωπω 7??καλή φάση :p .Με ποιά ROM ήσουν πιο ικανοποιημένος γενικά??

 

Σε όλα έχω βάλει την 0.8.5 και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα εκτός από τα δυο τελευταία που ήρθαν.

Υποθέτω ότι έχουν κάνει αλλαγές στο hardware και δεν συμβαδίζει η rom.

Τι να πω, περιμένω να δω αν θα παρουσιαστεί και σε άλλον το ίδιο πρόβλημα.

 

Υπαρχει περιπτωση λογω αλλαγων στο hardware να μην εχω σημα με την sim? Να παω να μου βγαλουν καινουργια δλδ? Εχουν καποια διαφορα οι καινουργιες sim?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...