Jump to content

Lenovo S650 VIBE


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες help

 

Έσβησα τον contact manager. Πώς τον επαναφέρω?

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις, στην καρτέλα "System". Πας στις εφαρμογές και μετά πας τέρμα δεξιά εκεί που λέει "Απενεργοποιημένο". Λογικά θα στο έχει εκεί, το επιλέγεις και πατάς πάνω δεξιά "ενεργοποίηση".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετά από τρεις ημέρες χρήση, παρατηρώ βασικό μειονέκτημα την λήψη του wifi.

Μέσα σε ένα σπίτι 75 τετραγωνικών μέτρων με το router στην μέση, με δυσκολία πιάνει σήμα στα 6 μέτρα.

Στο ίδιο σημείο το thl w100 έπιανε 4/4 το δικό μου και άλλα 3 γειτονικά.

Έχει παρατηρηθεί και από εσάς αυτό???

 

Για να μην το αδικώ, όταν έχει σήμα πάει σφαίρα, αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξαπλώνω δίπλα στο router.

 

Υπάρχει καμία ρύθμιση?

 

Επίσης πάρα το ότι έχω ενεργοποιησει κάθε είδους βοήθεια του gps (a-gps, epo, wifi & network) αν δεν δει ουρανό δεν βρίσκω σημα. Τότε τι χρησιμεύουν όλα αυτά?

Edited by kostanen
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα παίζει τέλεια!!

Εμένα γιατί δεν το ανοίγει; Τι μπορεί να φταίει;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τρεις ημέρες χρήση, παρατηρώ βασικό μειονέκτημα την λήψη του wifi.

Μέσα σε ένα σπίτι 75 τετραγωνικών μέτρων με το router στην μέση, με δυσκολία πιάνει σήμα στα 6 μέτρα.

Στο ίδιο σημείο το thl w100 έπιανε 4/4 το δικό μου και άλλα 3 γειτονικά.

Έχει παρατηρηθεί και από εσάς αυτό???

 

Για να μην το αδικώ, όταν έχει σήμα πάει σφαίρα, αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξαπλώνω δίπλα στο router.

 

Υπάρχει καμία ρύθμιση?

 

Επίσης πάρα το ότι έχω ενεργοποιησει κάθε είδους βοήθεια του gps (a-gps, epo, wifi & network) αν δεν δει ουρανό δεν βρίσκω σημα. Τότε τι χρησιμεύουν όλα αυτά?

 

Μηπως ειναι θεμα router ? Εμενα πιανει απο τον τεταρτο οροφο εξω απο το σπιτι στο δρομο καμια 15αρια μετρα

Στο gps τα εχεις ενεργοποιησει ολα ?

Με το Sygic μεσα στο σπιτι μεσω wifi βρισκει σημα αμεσα

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το sygic σαν πρόγραμμα δουλεύει αψογα. Με update στο ΕΡΟ ακόμα και όταν έχω κλειστά τα δεδομένα κλειδώνει πιο γρήγορα το GPS.

 

Το Wi-Fi και εμένα ώρες ώρες δείχνει ότι είναι στις 2 γραμμές στα 5 μέτρα από το ρουτερ αλλά δουλεύει μια χαρα. Το ευχαριστα περίεργο είναι ότι 2 ορόφους κάτω πιάνει πάλι 2 γραμμες και δουλεύει εξίσου καλά.

Edited by Project_P
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση δεν αναφέρομαι σε πλοήγησης αλλά σε άλλα προγράμματα υπολογισμού θέσης, π.χ. Flightradar, taxiplon κλπ.

Γιατί δεν με βρίσκει απόλυτα το ασύρματο δίκτυο η την κεραία κινητής?

Έχω όλα τα συστήματα ενεργοποημενα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πως γίνεται ο συγχρονισμός των wifi από τον λογαριασμό gmail? Στο προηγούμενο κινητό μου είχε εμφανίσει όλα τα αποθηκευμένα wifi με το που έβαλα το gmail μου. Σε αυτό δεν έχω βρει πως να τα συγχρονίσω...

 

Κάποιος που ξέρει κάτι???

Link to comment
Share on other sites

To Sygic σας το παιζει η συσκευή? Εμενα δεν μου το ανοιγει.

και σε εμενα παιζει το sygic αλλα θα ευχομουν να επαιζε και το navigon....γιατι δεν παιζει?το εκανε κανενας να δουλεψει??

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τρεις ημέρες χρήση, παρατηρώ βασικό μειονέκτημα την λήψη του wifi.

Μέσα σε ένα σπίτι 75 τετραγωνικών μέτρων με το router στην μέση, με δυσκολία πιάνει σήμα στα 6 μέτρα.

Στο ίδιο σημείο το thl w100 έπιανε 4/4 το δικό μου και άλλα 3 γειτονικά.

Έχει παρατηρηθεί και από εσάς αυτό???

 

Για να μην το αδικώ, όταν έχει σήμα πάει σφαίρα, αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξαπλώνω δίπλα στο router.

 

Υπάρχει καμία ρύθμιση?

 

Επίσης πάρα το ότι έχω ενεργοποιησει κάθε είδους βοήθεια του gps (a-gps, epo, wifi & network) αν δεν δει ουρανό δεν βρίσκω σημα. Τότε τι χρησιμεύουν όλα αυτά?

 

Το εκανε και το δικο μου αυτο. Δεν εχω δοκιμασει κατι ιδιαιτερο ειναι η αληθεια, αλλα ακομα και με τη μπιλιτσα ή μια γραμμη στο σημα, ηταχυτητα του ειναι αξιοσημειωτη. ;)

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τρεις ημέρες χρήση, παρατηρώ βασικό μειονέκτημα την λήψη του wifi.

Μέσα σε ένα σπίτι 75 τετραγωνικών μέτρων με το router στην μέση, με δυσκολία πιάνει σήμα στα 6 μέτρα.

Στο ίδιο σημείο το thl w100 έπιανε 4/4 το δικό μου και άλλα 3 γειτονικά.

...

Επίσης πάρα το ότι έχω ενεργοποιησει κάθε είδους βοήθεια του gps (a-gps, epo, wifi & network) αν δεν δει ουρανό δεν βρίσκω σημα. Τότε τι χρησιμεύουν όλα αυτά?

Ενδεικτικά σου λέω για το wifi ότι έχω σήμα 3 δωμάτια παραπέρα από το router με κλειστές πόρτες και μάλιστα λίιιιγο καλύτερο σε σχέση με ένα Samsung Galaxy Note 8 του αδερφού μου.

Όσο για το GPS θα έπρεπε με το wifi/mobile να πιάνει.

Μήπως έχεις αλλάξει ROM ή είναι όπως στο έστειλαν; Επειδή μιλάμε για διαφορετικές κεραίες θα μπορούσε να φταίει το baseband radio του λειτουργικού. Το σήμα της κινητής πως είναι;

LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το sygic σαν πρόγραμμα δουλεύει αψογα. Με update στο ΕΡΟ ακόμα και όταν έχω κλειστά τα δεδομένα κλειδώνει πιο γρήγορα το GPS.

 

 

τι εννοεις update στο epo;

πως το κανεις;

ειναι κατι που πρεπει να γινεται συχνα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και σε εμενα παιζει το sygic αλλα θα ευχομουν να επαιζε και το navigon....γιατι δεν παιζει?το εκανε κανενας να δουλεψει??

 

αν βρεις ποτε πως να λειτουργησει το navigon ενημερωσε!ρχω δοκιμασει ολεε τις εκδοσεις.τιποτα.

μονο οι δοκιμαστικες εκδοσεις λειτουργουν...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

@drnick

Δεν έχω πειράξει rom και θα το κάνω μόνο αν βγει η 4.4, φοβάμαι τόσο σκάλισμα τι φτιάχνει και τι χαλάει.

 

Είναι μόνο αγγλικό μενού, δεν έχω ελληνικά να χάσω αλλά δεν θέλω να γεμίσει κινεζικές εφαρμογές και να ψάχνω να βρω τα Google Apps.

Μόλις το πήρα και φοράει την s119 και βγάζει update για την s909

 

 

@neo24

Menu, location access, gps satellites, epo settings, στο κάτω μέρος της οθόνης είναι το κουμπί του download και είναι για ένα μήνα.

Νομίζω πως κανονικά όμως γίνεται αυτόματα.

Επίσης έχω κάνει clear agps με το πρόγραμμα gps test

Link to comment
Share on other sites

@drnick

Δεν έχω πειράξει rom και θα το κάνω μόνο αν βγει η 4.4, φοβάμαι τόσο σκάλισμα τι φτιάχνει και τι χαλάε

Κάνε περισσότερες δοκιμές με άλλα ρουτερ. Κάποιες φορές μπορεί να φταίει το κανάλι του ρουτερ. Δοκίμασε και αυτό που πρότεινα 4-5 σελίδες πιο πριν για το gps. Στη θέση σου θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα software ή hardware γιατί για το 2ο πρέπει να μπεις στη διαδικασία αντικαταστασης.

Πάντως μπορείς να δοκιμάσεις μια αναβάθμιση λογισμικού και αν το πρόβλημα διορθώνεται να ξαναπερασεις τη ρομ που έχεις όπως κάναν και άλλα παιδιά. Υπάρχουν αξιόπιστες ρομ χωρίς κινεζικες εφαρμογές.

LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το Rocket Dial και ενώ είναι πολύ βολικό δεν μπορώ να προσθέσω νεα επαφή. Όταν πατάω το κουμπάκι πάνω δεξιά και μετά από τη λίστα που μου βγάζει πατάω προσθήκη επαφής, δεν κάνει κάτι.

Ξέρει κάποιος κάτι γι'αυτό?

 

Επίσης στο μαμίσιο πληκτρολόγιο, παρ'όλο που έχω ενεργοποιήσει τις προτεινόμενες λέξεις και τον ορθογραφικό έλεγχο δεν μου εμφανίζει λέξεις από πάνω όταν ξεκινάω να πληκτρολογώ (ούτε στα ελληνικά ούτε στα αγγλικά). Αντίστοιχα στο go keyboard που έχω εμφανίζονται οι προτεινόμενες λέξεις αλλά μου τη σπάει που όταν κρατάω πατημένο ένα γράμμα για extra επιλογές μου βγάζει την extra επιλογή ακριβώς από πίσω από το δάχτυλό μου και όχι από πάνω με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω τι μου βγάζει.

Έχει να προτείνει κάποιος κάτι?

Link to comment
Share on other sites

@Eldameldo κανένα από τα 2 προβλήματα δεν υπάρχει σ' εμένα. Το Rocket dial μου φτιάχνει νέες επαφές και πληκτρολογώντας έναν αριθμό από το πληκτρολόγιο (πάνω μου βγάζει (call/send sms/save contact), αλλά και όταν είμαι στις επαφές, με το κουμπάκι πάνω δεξιά ("...") φτιάχνει νέα επαφή. Δοκίμασε να το απεγκαταστήσεις και να το ξαναβάλεις. Όσο για το πληκτρολόγιο δες βήμα βήμα όλες τις ρυθμίσεις του από τα settings. Μήπως κάποιο λεξικό δεν είναι εγκατεστημένο; Αν χρειαστεί πες να συγκρίνουμε βήμα-βήμα όλες τις ρυθμίσεις.
LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω πάρει και εγώ το Lenovo s650.Έβγαλα τα μάτια μου ψάχνοντας στο forum για δύο ώρες στις παρακάτω ερωτήσεις αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Αν μπορεί κάποιος έχοντας χρόνο και διάθεση να απαντήσει συνοπτικά και συγκεντρωτικά στις παρακάτω ερωτήσεις από έναν αρχάριο για το κινητό.

 

1)Με ειδοποιεί για υπάρχουσα αναβάθμιση S650_S909_VIBEROM _V1.0_1415_ST

Τι κάνω? Θα χαθούν τα ελληνικά και όλα τα προηγούμενα που είχατε προαναφέρει?

Αν δεν το συστήνει κάποιος, τι λύση προτείνει για την απομάκρυνση της "ενοχλητικής" αυτής ειδοποίησης της αναβάθμισης.

2)Η πρόταση σας για κάποιο GPS που να λειτουργεί στο συγκεκριμένο κινητό.

3)Η πρόταση σας για κάποιο καλό contact manager.Έχω εγκαταστήσει ένα optimizer , αλλά μάλλον η επαφές έχουν μπερδευτεί περισσότερο απ'ότι ήταν.

Αν κάποιος expert μπορεί να δώσει λύσεις στις παραπάνω ερωτήσεις θα το εκτιμούσα πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1) Μην κανεις καμια αναβαθμιση

2) GPS το Sygic

3) Τις επαφες να τις εχεις μονο στο κινητο και καντες ενα backup με το super backup

 

Η μπαταρία του είναι υποδειγματικη από το πρωί φόρτιση και με 2-3 τηλέφωνα και λίγο ίντερνετ είναι στο 98%

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

@geokostas

 

τους drivers που ψαχνεις τους εχω και σε πιο πανω σχολιο (#629)

αλλα εκει ειναι μαζι με τη rom. στο παρακατω λινκ ειναι μονοι τους.

 

κανε αντιγραφη του λινκ στον browser σου και αντικαταστησε

τα ερωτηματικα ???? βαζοντας τη λεξη zippyshare

www73.????.com/v/60589233/file.html

 

εκει στη σελιδα, κανε κλικ στο πορτοκαλι download που θα δεις δεξια,

οχι στα αλλα που ειναι διαφημισεις. κανε την εγκατασταση στον υπολογιστη σου.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

@geokostas

 

τους drivers που ψαχνεις τους εχω και σε πιο πανω σχολιο (#629)

αλλα εκει ειναι μαζι με τη rom. στο παρακατω λινκ ειναι μονοι τους.

 

κανε αντιγραφη του λινκ στον browser σου και αντικαταστησε

τα ερωτηματικα ???? βαζοντας τη λεξη zippyshare

www73.????.com/v/60589233/file.html

 

εκει στη σελιδα, κανε κλικ στο πορτοκαλι download που θα δεις δεξια,

οχι στα αλλα που ειναι διαφημισεις. κανε την εγκατασταση στον υπολογιστη σου.

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου να'σαι καλά.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

@geokostas

 

τους drivers που ψαχνεις τους εχω και σε πιο πανω σχολιο (#629)

αλλα εκει ειναι μαζι με τη rom. στο παρακατω λινκ ειναι μονοι τους.

 

κανε αντιγραφη του λινκ στον browser σου και αντικαταστησε

τα ερωτηματικα ???? βαζοντας τη λεξη zippyshare

www73.????.com/v/60589233/file.html

 

εκει στη σελιδα, κανε κλικ στο πορτοκαλι download που θα δεις δεξια,

οχι στα αλλα που ειναι διαφημισεις. κανε την εγκατασταση στον υπολογιστη σου.

Τελικα δεν το βλεπει με τιποτα το κινητο ο υπολογιστης μου.

Εκανα κι αυτο που λες, εκανα και πολλα αλλα που μου ειπαν παιδια απο εδω αλλα τιποτα. :(

Καμμια αλλη λυση?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σχολια στο needrom για μια αλλη συσκευη της lenovo που πηρε την v1.5 και ενας τυπος εγραφε να κατεβασει την εφαρμογη morelocale 2 απο το play store και μεσο αυτην θα βαλει και αλλες γλωσσες στην rom που εχει κινεζικα και αγγλικα μονο. Ισχυει αυτο ξερει κανεις κατι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικα δεν το βλεπει με τιποτα το κινητο ο υπολογιστης μου.

Εκανα κι αυτο που λες, εκανα και πολλα αλλα που μου ειπαν παιδια απο εδω αλλα τιποτα. :(

Καμμια αλλη λυση?

Δοκιμασε και αυτο.πανε στις ρυθμισεις τις γενικες,πατα σχετικα με το τηλεφωνο μετα version info και μετα εκει που λεει αριθμος εκδοσης πατα επανε 5 φορες και θα σου βγαλει ενα ακομη μενου πισω στις γενικες ρυθμισεις,ειναι για προγραματιστες εκει ενεργοποιησε το πρωτο usb

Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασε και αυτο.πανε στις ρυθμισεις τις γενικες,πατα σχετικα με το τηλεφωνο μετα version info και μετα εκει που λεει αριθμος εκδοσης πατα επανε 5 φορες και θα σου βγαλει ενα ακομη μενου πισω στις γενικες ρυθμισεις,ειναι για προγραματιστες εκει ενεργοποιησε το πρωτο usb

 

Το εκανα κι αυτο, και ηταν ηδη τσεκαρισμενο το πρωτο.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα κι αυτο, και ηταν ηδη τσεκαρισμενο το πρωτο.

 

Συγνωμη που ρωταω αν εχεις απαντησει ηδη αλλα εχω μερικες αποριες.Τι λειτουργικο εχεις,το συνδεεις κατευθειαν πανω στην μητρικη και οχι στις μπροστα θυρες που εχει το κουτι(αν ειναι λαπτοπ ξεχνα την ερωτηση) και τελος δοκιμασες να το συνδεσεις σε αλλο υπολογιστη εκτος απο τον δικο σου?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...