Jump to content

Best Player (video player with subs, file manager, sd reader)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω παρατηρήσει ότι δε λειτουργεί. Όσα έχω δοκιμάσει λειτουργούν ομαλά.

Οπότε είτε κάτι δεν κάνεις καλά, είτε κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το συγκεκριμένο epg (πρόβλημα στην εφαρμογή).

 

Τι εννοείς βάζεις το link του m3u στο epg σου;

To epg το βάζεις στην επιλογή "Edit Playlist's EPG url (url-tvg)"

Δες εδώ

 

Αν τα έχεις κάνει σωστά, κάνε τα εξής:

Δοκίμασε σε ένα browser πρώτα στη διεύθυνση να εισάγεις το uri του epg σου και πάτα enter..

Αν κατεβαίνει σημαίνει ότι το πρόβλημα υπάρχει στην εφαρμογή, αν δεν κατεβαίνει το πρόβλημα βρίσκεται στο uri και δε φταίει η εφαρμογή.

Αν κατεβαίνει πρέπει να μου στείλεις το uri να το κοιτάξω.

edit: το uri (εφόσον εννοείται δεν είναι τοπικό αρχείο) πρέπει να είναι της μορφής "http://........". Αν παραλειφθεί το "http://" δε θα διαβαστεί.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω παρατηρήσει ότι δε λειτουργεί. Όσα έχω δοκιμάσει λειτουργούν ομαλά.

Οπότε είτε κάτι δεν κάνεις καλά, είτε κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το συγκεκριμένο epg (πρόβλημα στην εφαρμογή).

 

Τι εννοείς βάζεις το link του m3u στο epg σου;

To epg το βάζεις στην επιλογή "Edit Playlist's EPG url (url-tvg)"

Δες εδώ

 

Αν τα έχεις κάνει σωστά, κάνε τα εξής:

Δοκίμασε σε ένα browser πρώτα στη διεύθυνση να εισάγεις το uri του epg σου και πάτα enter..

Αν κατεβαίνει σημαίνει ότι το πρόβλημα υπάρχει στην εφαρμογή, αν δεν κατεβαίνει το πρόβλημα βρίσκεται στο uri και δε φταίει η εφαρμογή.

Αν κατεβαίνει πρέπει να μου στείλεις το uri να το κοιτάξω.

edit: το uri (εφόσον εννοείται δεν είναι τοπικό αρχείο) πρέπει να είναι της μορφής "http://........". Αν παραλειφθεί το "http://" δε θα διαβαστεί.

 

Όταν το βάζω στο browser κατεβαίνει κανονικά σαν λίστα m3u

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατεβαίνει το m3u. Εγώ σου είπα να βάλεις epg. Το epg είναι σε μορφή xml.

Άλλο το m3u, άλλο το epg. Το m3u είναι η λίστα σου.

Το epg uri μπορεί να περιλαμβάνεται σε m3u, αλλά συνήθως δεν περιλαμβάνεται.

Αν ανοίξεις μια λίστα (m3u αρχείο) με έναν κειμενογράφο θα καταλάβεις αν περιλαμβάνει epg, όπως παρακάτω.

#EXTM3U url-tvg="http://demo/demo.xml.gz"

 

Οπότε άνοιξε τη λίστα σου και δες αν περιλαμβάνεται. Αν δεν περιλαμβάνεται πολύ απλά δεν υπάρχει epg, άρα πώς θα αναγνωρίσει η εφαρμογή κάτι που δεν υπάρχει;

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις.

 

edit: αν το epg uri περιλαμβάνεται στο m3u (στη λίστα), αυτό αναγνωρίζεται αυτόματα, αν δεν περιλαμβάνεται το εισάγεις για μια λίστα όπως εδώ

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Δεν κατάλαβα τι νέο φέρνει η έκδοση 5.7.8.0.

Πάρα πολλές διορθώσεις. Η κυριότερη αφορά την αναζήτηση στην λίστα καθώς παρουσίαζε κάποια προβλήματα.

 

Όσον αφορά τις προσθήκες κυρίως αφορούν το iptv μέρος της εφαρμογής και οι κυριότερες εξ' αυτών είναι:

1. Κατά το άνοιγμα λίστας, δυνατότητα φόρτωσης του τελευταίου αρχείου που είχε φορτωθεί πριν το κλείσιμο.

2. Δυνατότητα αλλαγής καναλιών απευθείας από τον οδηγό προγράμματος.

3. Πανεύκολος συσχετισμός καναλιού με οποιοδήποτε από αυτά που περιλαμβάνονται στο epg αρχείο, καθώς όλα τα δεδομένα φορτώνονται σε αναδυόμενη λίστα (όπως στις κατηγορίες). Ο συσχετισμός είναι δύο κατευθύνσεων, δηλαδή μπορεί να γίνει είτε από τη λίστα καναλιών, είτε από τη λίστα του epg. Ο συσχετισμός είναι αναγκαίος στην περίπτωση που το epg αρχείο δεν περιλαμβάνει δεδομένα για τα κανάλια.

4. Δυνατότητα επιλογής τοπικών αρχείων epg, είτε για φόρτωση είτε για διάβασμα.

5. Οι online υπότιτλοι αποθηκεύονται στο χώρο που βρίσκεται η ταινία/βίντεο, έτσι ώστε την επόμενη φορά θα φορτωθούν απ' ευθείας.

6. Συντομεύσεις πλήκτρων για την έκδοση desktop.

 

Θα ακολουθήσει σύντομα άλλη μια αναβάθμιση με κυριότερες προσθήκες:

1) την αποθήκευση θέσης (χρόνο) για όλα τα αρχεία (προφανώς το χρονικό σημείο αφορά τοπικά αρχεία και όχι live streams), έτσι ώστε κατά το άνοιγμα ή αλλαγή οποιασδήποτε λίστας να συνεχίζουμε τη θέαση από εκεί που είχαμε σταματήσει την τελευταία φορά και

2) καλύτερη πλοήγηση στο Xbox

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μετά την αναβάθμιση χάθηκε το Alpha TV! Πως μπορώ να τον επαναφέρω;

Πάτα το κίτρινο κουμπί (δεξιά απο το κουμπί με τίτλο EPG) για να γίνει refresh.

 

Αν οχι...

1. Πήγαινε στις Playlists.

2. Πάτα το μωβ κουμπί αριστερά.

3. Διάγραψε τη λίστα demo_greek_tv (παρατεταμένο ταπ -> "Delete playlist")

4. Πάτα το πάνω γκρι κουμπί με τίτλο: demo playlists

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση έκδοση 5.8.2

 

Προσθήκες/Διορθώσεις:

1. Ενημέρωση audio/video codecs

2. Aποθήκευση θέσης (χρόνο) για όλα τα αρχεία έτσι ώστε κατά το άνοιγμα της εφαρμογής, αλλαγή track, μεταφορά από file manager ή αλλαγή οποιασδήποτε λίστας να συνεχίζουμε τη θέαση από εκεί που είχαμε σταματήσει την τελευταία φορά

3. Πολύ καλύτερη πλογήγηση στις λίστες στο Xbox (η επιλογή δεν ακολουθεί το focus και η επιλογή παραμένει)

4. Υποστήριξη δημιουργίας groups (κατηγοριών) από λίστες με tracks που περιέχουν στον τίτλο τους χαρακτήρες του τύπου: ||| ή ---. Δεν αποτελούν πρότυπο για m3u λίστες, αλλά είναι συνήθες οπότε υποστηρίζονται.

5. Πολύ καλύτερη πλόηγηση στο Xbox κατά την αλλαγή κατηγορίας. (Η επιλογή παραμένει)

6. Στη λίστα αγαπημένα (favorites) μπορούν να αποθηκεύονται tracks με διαφορετικά epg αρχεία από διάφορες λίστες. (δεν ισχύει για τη λίστα demo_greek_tv, καθώς το epg δεν είναι αρχείο)

7. Πάρα πολλές διορθώσεις

8. Μερικές παρεμβάσεις στο UI ενώ λύθηκε και το πρόβλημα της εξαφάνισης των πλήκτρων λειτουργιών από την μπάρα ελέγχου του player κατά το buffering σε live streams.

Link to comment
Share on other sites

Πάτα το κίτρινο κουμπί (δεξιά απο το κουμπί με τίτλο EPG) για να γίνει refresh.

 

Αν οχι...

1. Πήγαινε στις Playlists.

2. Πάτα το μωβ κουμπί αριστερά.

3. Διάγραψε τη λίστα demo_greek_tv (παρατεταμένο ταπ -> "Delete playlist")

4. Πάτα το πάνω γκρι κουμπί με τίτλο: demo playlists

Ούτε το πρώτο πέτυχε ουτε το δεύτερο. Το δεύτερο με μπέρδεψε λίγο και έκανα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση της εφαρμογής τελικά!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση έκδοση 5.8.6

1. Προσθήκη: υποστήριξη εικονιδίων (logos)

ενεργοποίηση: settings -> logo settings -> Load Logos: [on]

Προφανώς αν ενεργοποιηθεί είναι πιο αργή η φόρτωση των tracks. Ήταν και ο κυριότερος λόγος που δεν είχα ασχοληθεί με τα εικονίδια.

2. Αρκετές αλλαγές/προσθήκες στο UI για την υποστήριξη του 1.

3. Αρκετές διορθώσεις με κυριότερη ένα πρόβλημα που υπήρχε κατά το "page down" του Xbox remote control (Το πρόβλημα προέκυψε από την προηγούμενη αναβάθμιση και την αλλαγή της πλοήγησης στο Xbox.

 

Σημ. Με αυτήν την ενημέρωση η υποστήριξη για το IPTV κομμάτι της εφαρμογής είναι σχεδόν πλήρης. [remote m3u, epg, groups, logos]

Σημ. για τη λίστα demo_greek_tv: αφού ενεργοποιήσουμε τα εικονίδια, κάντε και μια ανανέωση της λίστας πατώντας το κίτρινο εικονίδιο.

 

Οι πιο σημαντικές αλλαγές/προσθήκες κατά τις αναβαθμίσεις της εφαρμογής από το Νοέμβριο του '13 εδώ: http://best-player.eu/

Screenshots [αφορούν την τελευταία έκδοση 5.8.6]

Tracklist (remote)

ZsWLlHe.png

 

Tracklist (local)

uWCKV98.png

 

EPG:

ZwWUhxH.png

 

Playlists

redjvea.png

 

Υπότιτλοι: ρυθμίσεις, κωδικοποίηση, online από opensubtitles

KIds7Wq.png

 

Ρυθμίσεις σχετικές με τα εικονίδια (logos)

irNhQTG.png

 

Ρυθμίσεις σχετικές με την αποθήκευση της εκάστοτε playlist, του track και του χρόνου θέασης

TrTX12e.png

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν ξέρω αν είναι λόγο της έκδοσης, πάντως η 5.8.9 είναι ακόμα καλύτερη. Παίζουν σχεδόν όλα!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ωραία Evris.

 

Ενημέρωση 5.8.9

Kύριες αλλαγές προσθήκες:

1. Δυνατότητα εισαγωγής/επιλογής/αφαίρεσης εικονιδίων παντού (tracklist, playlists, epg)

2. Δυνατότητα ενεργοποίησης λίστας αναπαραγωγής (recent playlist) που κρατάει τα 20 πιο πρόσφατα (local ή remote) tracks

3. Έγιναν αρκετές αλλαγές/προσθήκες στα context menus των στοιχείων (track ή playlist)

4. (Για το Xbox): Δυνατότητα καταχώρησης των φακέλων του χρήστη του εσωτερικού δίσκου (videos, music, downloads, favorites, pictures)

5. (Για το Xbox): Δυνατότητα καταχώρησης οποιουδήποτε φακέλου στην αρχική οθόνη του file browser.

6. Προστέθηκαν οι επιλογές που έλειπαν στο context menu μιας playlist στον file manager

7. Διορθώθηκε ένα σημαντικό λάθος που υπήρχε κατά την εισαγωγή remote url από file manager

8. Η αντιγραφή αρχείων έγινε αρκετά γρήγορη. Σχεδόν παρόμοια με τη αντιγραφή του συστήματος.

 

Τα 4,5 ισχύουν για τις desktop και mobile εκδόσεις. Δεν ήταν ενεργοποιημένα για το xbox, μιας και πρόσφατα προστέθηκε η δυνατότητα από τη MS (update Απριλίου).

 

Σύντομα θα ακολουθήσει άλλη μια έκδοση (μάλλον 5.9.0) με 2 νέα (υπό-δοκιμή) χαρακτηριστικά. Σχεδόν έχω τελειώσει.

Για τα τοπικά αρχεία:

1. Θα εμφανίζεται μπάρα προόδου χρόνου θέασης για κάθε στοιχείο της λίστας αναπαραγωγής.

camtlgE.png

Για τα κανάλια (remote Live με EPG):

2. Δυνατότητα αλλαγής της (κεντρικής στον media player) μπάρας προόδου με μπάρα προόδου χρόνου βασισμένη στην έναρξη/λήξη του τρέχοντος προγράμματος (εφόσον υπάρχει αντιστοιχία epg δεδομένων για το κανάλι).

2WFHHnD.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν άνοιξα την εφαρμογή στην τελευταία έκδοση έπαιζε κατευθείαν ένα κανάλι. Ενώ στις προηγούμενες εκδόσεις έπρεπε να διαλέξω το κανάλι πρώτα για να παίξει (πχ το Ε).

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι evris… γιατί όταν ξανά εγκατέστησες την εφαρμογή, είναι ενεργοποιημένες οι ρυθμίσεις της αυτόματης φόρτωσης της τελευταίας λίστας, αυτόματης φόρτωσης του τελευταίου αρχείου και αν είναι τοπικό αρχείο ήχου ή βίντεο, αυτόματη συνέχιση της θέασης από το τελευταίο χρονικό σημείο.

 

Αν δε θες να σου φορτώνει το τελευταίο κανάλι που έβλεπες κάνε κλικ στις ρυθμίσεις (κουμπί με το γρανάζι). Κλικ στο πρώτο κουμπί (media player settings) και κλείσε το 4ο (από πάνω προς τα κάτω) κουμπί με τίτλο "load last played track"

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το ότι δεν το παράτησες! Μπορεί να μην έχω πλέον wp συσκευή, αλλά τον χρησιμοποιώ (τον player) συχνά πυκνά στο pc και να ξέρεις πως το vlc σε iptv τον βάζει κάτω άνετα. Δεν υπερβάλλω καθόλου!
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το ότι δεν το παράτησες! Μπορεί να μην έχω πλέον wp συσκευή, αλλά τον χρησιμοποιώ (τον player) συχνά πυκνά στο pc και να ξέρεις πως το vlc σε iptv τον βάζει κάτω άνετα. Δεν υπερβάλλω καθόλου!
Μετά την πρόσφατη αλλαγή σε android, μπορώ να μου πω μου έλειψε πολύ αυτή εφαρμογή, και δεν μπορούσα να βρω άλλη ισαξια, αλλά ακόμα την έχω στο PC.

Συνέχισε την καλή δουλειά, και μακάρι να σε δούμε και στην android πλευρά

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το ότι δεν το παράτησες! Μπορεί να μην έχω πλέον wp συσκευή, αλλά τον χρησιμοποιώ (τον player) συχνά πυκνά στο pc και να ξέρεις πως το vlc σε iptv τον βάζει κάτω άνετα. Δεν υπερβάλλω καθόλου!

Ευχαριστώ πολύ (και όχι μόνο για τώρα). Αν ήταν μόνο για τα wp σίγουρα θα την είχα παρατήσει όπως και το είχα κάνει.

Με την uwp, απίθανο να την παρατήσω (από μόνος μου). Μόλις ξεκίνησα! Εκτός αν αλλάξουν τα σχέδια της MS

Μετά την πρόσφατη αλλαγή σε android, μπορώ να μου πω μου έλειψε πολύ αυτή εφαρμογή, και δεν μπορούσα να βρω άλλη ισαξια, αλλά ακόμα την έχω στο PC.

Συνέχισε την καλή δουλειά, και μακάρι να σε δούμε και στην android πλευρά

Ευχαριστώ πολύ και σένα. Δύσκολο έως ακατόρθωτο λόγω χρόνου για android. Εκτός αυτού προτιμώ και τη uwp. Πάντως υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές στο android. Αν και δεν έχω συσκευή android (εδώ και αρκετό καιρό), οι μισές και βάλε προσθήκες (κυρίως στο iptv κομμάτι) είναι από αιτήματα χρηστών για το τι γίνεται στο android.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά φοβερή εφαρμογή. Ειδικά για εμένα που ζω στο εξωτερικό, με έχει σώσει! Την έχω και στο Xbox και βλέπω ελληνικά κανάλια στην τηλεόραση μια χαρά. Μια ερώτηση αν γνωρίζεις μήπως πως μπορεί να λυθεί το εξής πρόβλημα. Την είχα και στο laptop αλλά κάποια στιγμή δεν μου δούλευε και την απεγκατέστησα και δοκίμασα να την εγκαταστήσω ξανά. Απο τότε ενώ την κατεβάζει μου λέει οτι δεν μπορεί να την εγκαταστήσει. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι εγώ λάθος στην τελική. Στο κινητό και στο Xbox πάντως δουλεύει άριστα.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου είναι χρήσιμη. Για το laptop... Δεν κάνεις τίποτα λάθος. Συχνά κολλάει το store για διάφορες εφαρμογές.

Δοκίμασε αυτά που γράφουν εδώ:

https://www.windowscentral.com/fix-pending-apps-windows-10-store

εκτός από το τελευταίο γιατί είναι μια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τίποτα δεν λειτούργησε. Σε ευχαριστώ πάντως! Δεν πειράζει και τόσο μιας και πιο πολυ στο κινητό και στο Xbox την χρησιμοποιώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τι διόρθωσες σ' αυτή την έκδοση του Best Player;

Είναι η τελευταία σου αναβάθμιση αυτή αν θυμάμαι καλά; Κάτι τέτοιο είχες πει πριν κάτι μήνες νομίζω!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι διόρθωσες σ' αυτή την έκδοση του Best Player;

Είναι η τελευταία σου αναβάθμιση αυτή αν θυμάμαι καλά; Κάτι τέτοιο είχες πει πριν κάτι μήνες νομίζω!

Μάλλον είναι η τελευταία για την έκδοση που αφορά τα WM10 (15254). Θα εξαρτηθεί από τις προσθήκες. Θα δω τι μπορεί να γίνει.

 

Ενημέρωση 5.9.2

 

Προσθήκες:

1. Μπάρα προόδου χρόνου θέασης για κάθε στοιχείο της λίστας αναπαραγωγής. Αφορά τα τοπικά αρχεία (video ή audio)

camtlgE.png

2. Για τα κανάλια (remote Live με EPG): Δυνατότητα αλλαγής της (κεντρικής στον media player) μπάρας προόδου με μπάρα προόδου χρόνου βασισμένη στην έναρξη/λήξη του τρέχοντος προγράμματος (εφόσον υπάρχει αντιστοιχία epg δεδομένων για το κανάλι).

2WFHHnD.png

 

3. Δυνατότητα αντικαταστάσης/προσθήκης λέξεων στις ονομασίες των καναλιών, έτσι ώστε να πραγματοποιείται αυτόματα (από την εφαρμογή) η συσχέτιση/σύνδεση με τις ονομασίες των καναλιών από το EPG (π.χ. αφαίρεση της λέξης HD ή 720p, αν αυτές δεν περιέχονται στις ονομασίες των καναλιών του EPG)

 

Διορθώσεις:

Εκτός από κάποια bugs, υποστήριξη ορισμένων EPG αρχείων με λίγο διαφορετική δομή και κάποιων άλλων που δεν φορτώνονταν καθόλου λόγω διαφορετικής επέκτασης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...