Jump to content

Downgrade Windows 8-----7 and Windows 7---->XP


rxtarcher
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και ολες!

 

Δεν ξερω αν υπαρχει κατι παρομοιο σαν θεμα και αν υπαρχει φυσικα παρακαλω τους admins να το μεταφερουν εκει!

 

Θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου πει η να μου στειλει Link απο οδηγους για downgrade απο Windows 8 σε Windows 7 και απο Windows 7 σε Windows XP.

 

Εχω ενα laptop με 8 αρια στο οποιο θελω να περασω 7 διοτι με κουρασαν, οπως επισης και ενα netbook με 7 starter στο οποιο θελω να περασω xp για να αρχισει να τρεχει ανθρωπινα.

 

Ευχαριστω!

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία της "υποβάθμισης" είναι πολύ απλή .. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να εισάγεις το DVD των Win, να κάνεις επανεκκίνηση του υπολογιστή και αν το cd rom είναι πρώτο στην λίστα εκκίνησης στο bios, τότε θα δεις το γνωστό μήνυμα, "Press any key to boot from CD (πατήστε ένα οποιοδήποτε κουμπί για να ξεκινήσει η διαδικασία από το CD)" .. Αν δεν εμφανιστεί το μήνυμα και μετά το λογότυπο του κατασκευή αρχίσει η φόρτωση των Win 8, τότε θα πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του bios (είναι πολύ απλό) ..

Τώρα, αν όλα πάνε καλά από την αρχή, απλά περιμένεις να αντιγραφούν τα αρχεία, να κάνεις τις ρυθμίσεις σου κι όταν έρθει η ώρα που θα σου ζητήσει να επιλέξεις σκληρό δίσκο εγκατάστασης των Win, θα επιλέξεις το σκληρό που "τρέχουν" τα 8, δηλαδή το C: .. Μόλις η αντιγραφή των αρχείων και η εξαγωγή τους ολοκληρωθεί, θα έχεις τα 7 ..

 

Τώρα, όσον αφορά τα XP, θα κάνεις την ίδια διαδικασία με τη διαφορά ότι αν το netbook δεν έχει cd rom, θα πρέπει να αντιγράψεις το iso στον υπολογιστή, να το περάσεις σε κάποιο usb stick ως bootable και μετά να κάνεις τη διαδικασία με το bios (πάλι μόνο σε περίπτωση που δεν δεις το μήνυμα που έγραψα παραπάνω) .. Αν το δεις, συνεχίζεις κανονικά την εγκατάσταση των Win XP (είναι διαφορετικό το μενού εγκατάστασης, αλλά είναι πανεύκολο) ...

 

Για το πως να κάνεις bootable ένα usb, δες

..
Link to comment
Share on other sites

Το Downgrade απο 7 σε XP μεσω usb stick ειναι σε εξελιξη! Θα ενημερωσω μολις τελειωσει!

 

Ευχαριστω πολυ φιλε DonJuan!

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Τα' χω βρει σκουρα στο downgrade απο 8 σε 7. Bootarei απ το στικακι κανονικα και μου βγαζει αυτο...

 

Εχει ιδεα κανεις τι συμβαινει? Δοκιμασα με διαφορετικα windows (κατεβασμενα απο διαφορετικα sites) και με διαφορετικα στικακια μηπως φταιει κατι απ' αυτα αλλα τιποτα.

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.. πρώτη φορά βλέπω αυτό το μήνυμα:blink: έχεις δοκιμάσει άλλες εκδόσεις ή μόνο μία?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει, υποπτευομαι οτι οπως διαβασα δεν μ' αφηνει να κανω το downgrade διοτι τα win8 που εχω ειναι τα απλα και οχι τα pro. Εχει κανει ποτε κανεις downgrade απο απλα 8αρια σε 7αρια?
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει, υποπτευομαι οτι οπως διαβασα δεν μ' αφηνει να κανω το downgrade διοτι τα win8 που εχω ειναι τα απλα και οχι τα pro. Εχει κανει ποτε κανεις downgrade απο απλα 8αρια σε 7αρια?

 

Δοκίμασε να τα εγκαταστήσεις χωρίς usb .. Απλά, κάνε mount το iso με κάποιο πρόγραμμα (π.χ daemon tools), "τρέξε" το setup.exe, κάνε τις ρυθμίσεις που θες και πατά το "Εγκατάσταση" ..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τα εγκαταστήσεις χωρίς usb .. Απλά, κάνε mount το iso με κάποιο πρόγραμμα (π.χ daemon tools), "τρέξε" το setup.exe, κάνε τις ρυθμίσεις που θες και πατά το "Εγκατάσταση" ..

 

Κάτι τέτοιο δεν θα τον αφήσει να κάνει φορματ το παλιό διαμέρισμα που είναι τα Windows.εμένα μου κάνει πρόβλημα στην έκδοση των windows στο φλασακι. Δοκίμασε με dvd όπως αναφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα που βλέπεις υποθέτω πως έχει σχέση με το secure boot του UEFI.

Απενεργοποίησέ το και προσπάθησε εκ νέου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...