Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ακριβως γι αυτο το λογο. Χρησιμοποιω τη συσκευη ως "κατεβαστηρι" και πλεον τα 6gb ειναι κανονας για ταινιες και αγωνες τενις που μ' ενδιαφερουν.

Οποιος γνωριζει κατι παραπανω ας μας φωτισει κι εμας παρακαλω.

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/Capture21.JPG

Το βρήκα τον λόγο, έχει να κάνει με τον τύπο της SD κάρτας δυστηχώς...

Link to comment
Share on other sites

Στο pc μου ομως με win7 η καρτα φορμαρεται κανονικα σε exFAT, μεταφερω σ αυτη 1 ταινια 8,5 γιγα και την παιζει κανονικα το pc.

Αυτο που μενει να κανω ειναι να μεταφερω την sd ειτε στο νοτε2 ειτε στο tab S που υποστηριζουν σιγουρα exFAT για να σιγουρευτω. Χωρις να εχω αποδειξη γι αυτο που λεω, εγω νομιζω οτι η συσκευη δεν μπορει να διαβασει exFAT.

Οταν φορμαρα τις καρτες και στο νοτε2 και στο tab S και στις 2 περιπτωσεις οι καρτες φορμαριστηκαν σε fat32 χωρις να σου δινει αλλη επιλογη, οπως στα windows. Η διαφορα ειναι οτι οταν τις φορμαρα στο pc σε exFAT τις αναγνωρισαν μια χαρα και οι 2 συσκευες. Η μονη διαφορα ειναι οτι στις πρωτες 2 περιπτωσεις εβαλα καρτες σαμσουνγκ ενω στο lg εβαλα kingston class10.

Επειδη ομως η διαδικασια ειναι λιγο μπελαλιδικη θα επανελθω αυριο.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Στο pc μου ομως με win7 η καρτα φορμαρεται κανονικα σε exFAT, μεταφερω σ αυτη 1 ταινια 8,5 γιγα και την παιζει κανονικα το pc.

Λογικό να την παίζει το PC...

Αυτο που μενει να κανω ειναι να μεταφερω την sd ειτε στο νοτε2 ειτε στο tab S που υποστηριζουν σιγουρα exFAT για να σιγουρευτω. Χωρις να εχω αποδειξη γι αυτο που λεω, εγω νομιζω οτι η συσκευη δεν μπορει να διαβασει exFAT.

Ίσως τελικά να είναι πρόβλημα των συσκευών μας (εγώ το δοκίμασα σε ένα Vodafone Smart 4 Max)...

Οταν φορμαρα τις καρτες και στο νοτε2 και στο tab S και στις 2 περιπτωσεις οι καρτες φορμαριστηκαν σε fat32 χωρις να σου δινει αλλη επιλογη, οπως στα windows.

Όλα τα κινητά μόνο σε FAT32 φορμάρουν...

Η διαφορα ειναι οτι οταν τις φορμαρα στο pc σε exFAT τις αναγνωρισαν μια χαρα και οι 2 συσκευες. Η μονη διαφορα ειναι οτι στις πρωτες 2 περιπτωσεις εβαλα καρτες σαμσουνγκ ενω στο lg εβαλα kingston class10.

Επειδη ομως η διαδικασια ειναι λιγο μπελαλιδικη θα επανελθω αυριο.

Εδώ sorry σε έχασα :!: :!: :!: Αφού λες πως δεν την αναγνωρίζουν σε exFAT, εδώ λες το αντίθετο!!!

Πάντως είμαι πεπεισμένος πως έχει να κάνει με τον τύπο της κάρτας καθαρά (SD, SDHC, SDXC)...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αγοραζω 2 sd σαμσουνγκ, τις βαζω στις συσκευες, φορμαρονται απο τις συσκευες σε fat32. Μετα λογω του προβληματος των μεγαλων αρχειων, βγαζω τις 2 καρτες, τις φορμαρω στο pc σε exFAT, και τις ξαναβαζω στις συσκευες, οι οποιες τις αναγνωρισαν μια χαρα.

Την ιδια ακριβως διαδικασια εκανα και στο l9ii, αλλα με kingston καρτα sd. Τη φορμαρα 10 φορες σε exFAT στο pc αλλα δεν την αναγνωριζει καμμία φορα η συσκευη αλλα τη φορμαρει μονη της σε fat32.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αγοραζω 2 sd σαμσουνγκ, τις βαζω στις συσκευες, φορμαρονται απο τις συσκευες σε fat32. Μετα λογω του προβληματος των μεγαλων αρχειων, βγαζω τις 2 καρτες, τις φορμαρω στο pc σε exFAT, και τις ξαναβαζω στις συσκευες, οι οποιες τις αναγνωρισαν μια χαρα.

Χωρητικότητα, τύπος κάρτων, συσκευές;;;

Την ιδια ακριβως διαδικασια εκανα και στο l9ii, αλλα με kingston καρτα sd. Τη φορμαρα 10 φορες σε exFAT στο pc αλλα δεν την αναγνωριζει καμμία φορα η συσκευη αλλα τη φορμαρει μονη της σε fat32.

Επίσης χωρητικάτητα και τύπος κάρτας;;; Άλλη μια απορία που μου γεννιέται είναι αφού δεν την αναγνωρίζει καμία φορά το L9II πως σου ζητάει να την φορμάρει;;;

Στο δικό μου Vodafone απλώς δεν την βλέπει καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Χωρητικότητα, τύπος κάρτων, συσκευές;;;

 

Samsung pro 64gb uhs-1 class10, στο galaxy tab S 10.5 wifi.

Samsung evo 32gb uhs-1 class10, στο νοτε2.

 

Επίσης χωρητικάτητα και τύπος κάρτας;;; Άλλη μια απορία που μου γεννιέται είναι αφού δεν την αναγνωρίζει καμία φορά το L9II πως σου ζητάει να την φορμάρει;;;

Στο δικό μου Vodafone απλώς δεν την βλέπει καθόλου...

 

Στο l9ii εβαλα μια kingston 32gb class10. Οταν λεω οτι "δεν αναγνωριζει", εννοω το φορμαρισμα σε exFAT που εχω ηδη κανει στο pc. Την βλεπει δηλαδη ως αφορμαριστη και μου δινει επιλογη να τη φορμαρω.

Οπως σου ειπα και πριν ειναι λιγο μπελας να δοκιμασω χιαστι τις καρτες με μια απο τις αλλες 2 συσκευες, γι αυτο δεν ειμαι ακομη σιγουρος γι αυτο που υποψιαζομαι, οτι δηλαδη το l9ii δεν υποστηριζει exFAT, οπως δεν υποστηριζει και otg. Αυριο ή το αργοτερο το σκ θα σιγουρευτω.

Εσενα ομως πως και δεν την αναγνωριζει καθολου? Παραξενο μου φαινεται. Προφανως εννοεις φορμαρισμενη σε exFAT, σωστα? Ενω αν τη φορμαρεις σε fat32 την βλεπει?

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Samsung pro 64gb uhs-1 class10, στο galaxy tab S 10.5 wifi.

Samsung evo 32gb uhs-1 class10, στο νοτε2.

Με αυτό απάντησες μόνος σου στο κομμάτι τύπος κάρτας όπως προείπα ποιοί τύποι κάρτας φορμάρονται και πως...

 

Στο l9ii εβαλα μια kingston 32gb class10. Οταν λεω οτι "δεν αναγνωριζει", εννοω το φορμαρισμα σε exFAT που εχω ηδη κανει στο pc. Την βλεπει δηλαδη ως αφορμαριστη και μου δινει επιλογη να τη φορμαρω.

Λογικά ο τύπος αυτής είναι microSDHC Class 10 UHS-I η οποία επίσης μπορεί να φορμαριστεί σε exFat και να δουλέψει στις παραπάνω συσκευές σου απλώς δεν μπορεί να την αναγνωρίσει το L9II :( άρα πρόβλημα...

 

Εσενα ομως πως και δεν την αναγνωριζει καθολου? Παραξενο μου φαινεται. Προφανως εννοεις φορμαρισμενη σε exFAT, σωστα? Ενω αν τη φορμαρεις σε fat32 την βλεπει?

Ακριβώς, αρνείται να δει το exFAT ενώ το FAT32 κανονικά... Η ίδια κάρτα σε Galaxy SIII διαβάζεται και σε exFat και σε FAT32...

Άρα περιορισμοί αναγνωσης format καρτών από κινητο σε κινητο μένει ως απάντησή μας...

Edited by marantz
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η 20g είναι σταθερή η έχει τα γνωστά προβλήματα με κλήσεις μηνύματα κλπ;;

Σε εμενα μια χαρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η 20g είναι σταθερή η έχει τα γνωστά προβλήματα με κλήσεις μηνύματα κλπ;;

 

Την έχω σχεδόν από την πρώτη στιγμή που κυκλοφόρησε και λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και σε μενα η 20g μια χαρα δουλευει σε ολα απ' οτι βλεπω.

μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπιση κανενα θεμα.... το μονο που παρατηρω

ειναι οτι καταναλωνει λιγο παραπανω μνημη. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , ειναι κανεις που εχει την 20g και ειναι και root?

Ειμαι σε 4.1.2 και root και δεν ξερω εαν αξιζει να βαλω την 20g (μαζι βεβαια με την βαρετη διαδικασια του root)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , ειναι κανεις που εχει την 20g και ειναι και root?

Ειμαι σε 4.1.2 και root και δεν ξερω εαν αξιζει να βαλω την 20g (μαζι βεβαια με την βαρετη διαδικασια του root)

 

Είμαι με 20g και root, με τη διαδικασία που περιγράφεται στο forum

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=391845

 

Όλα φαίνεται να λειτουργούν άψογα, το βασικότερο δε, το κινητό δεν έχει κλείσει ούτε μια φορά από τότε. Όσον αφορά τα χαμένα μηνήματα δεν είχα ποτέ πρόβλημα (χρησιμοποιώ το ChompSMS), ούτε και έχω θέμα με το να μη ακούω το συνομιλητή μου (αν και παλαιότερα μου είχε συμβεί ορισμένες φορές με άλλες εκδόσεις του ΚΚ).

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνεται δυστυχώς ότι το thread για αυτό το κινητο είναι ήδη (σχεδόν) νεκρό.... Κρίμα

 

απο που επιβεβαιωθηκε?απο την ερωτηση που εκανες και ειχε γινει 8 ποστ πριν και δεν μπηκε κανενας στον κοπο να απαντησει?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κινητό μεταχειρισμένο με την 20g πάνω,αρουτάριστο και είμαι σχετικά ικανοποιημένος.Κάποια μικροκολλήματα παρατηρώ αλλά βάζοντας αρκετές εφαρμογές στο greenify,το έφερα σε ικανοποιητικό για μένα επίπεδο.Κατα τα άλλα προβλήματα δεν έχω.

Ψάχνοντας να το κάνω root είδα για την διαδικασία downgrade κτλ αλλά τελικά δούλεψε η εφαρμογή kingroot και έτσι απέφυγα όλη την βαρετή διαδικασία του downgrade.Η συσκευή έχω παρατηρήσει ότι ζεσταίνεται λίγο στο σημείο της κάμερας αλλά κατά την γνώμη μου όχι σε ανησυχητικά επίπεδα.Προβλήματα με χαμένες κλήσεις και μηνύματα δεν έχω παρατηρήσει.Επισης με παίδεψε λίγο μέχρι να βρω την διαδικασία να του βάλω cwm με την kitkat πάνω αλλά τελικά κατάφερα να την βάλω και τώρα κατεβάζω την cm11

Ναι, το κινητο αφου δεν την βλεπει ως exFAT, μετα μου δινει επιλογη και τη φορμαρει μονο του αλλα ως fat32 μονο.

 

Ακριβως γι αυτο το λογο. Χρησιμοποιω τη συσκευη ως "κατεβαστηρι" και πλεον τα 6gb ειναι κανονας για ταινιες και αγωνες τενις που μ ενδιαφερουν.

 

Οποιος γνωριζει κατι παραπανω ας μας φωτισει κι εμας παρακαλω.

Η λύση ειναι να κάνεις την sd φορμάτ σε ntfs (ισως λειτουργεί και σε exfat),root το κινητό και μετά με την εφαρμογή paragon exfat ntfs θα στην αναγνωρίζει κανονικά.το λειτουργικό θα την βλέπει ως κενή κάρτα ή μη υποστηριζόμενο σύστημα αρχείων αλλά οι εφαρμογές θα την αναγνωρίζουν κανονικά

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κινητό μεταχειρισμένο με την 20g πάνω,αρουτάριστο και είμαι σχετικά ικανοποιημένος.Κάποια μικροκολλήματα παρατηρώ αλλά βάζοντας αρκετές εφαρμογές στο greenify,το έφερα σε ικανοποιητικό για μένα επίπεδο.Κατα τα άλλα προβλήματα δεν έχω.

Ψάχνοντας να το κάνω root είδα για την διαδικασία downgrade κτλ αλλά τελικά δούλεψε η εφαρμογή kingroot και έτσι απέφυγα όλη την βαρετή διαδικασία του downgrade.Η συσκευή έχω παρατηρήσει ότι ζεσταίνεται λίγο στο σημείο της κάμερας αλλά κατά την γνώμη μου όχι σε ανησυχητικά επίπεδα.Προβλήματα με χαμένες κλήσεις και μηνύματα δεν έχω παρατηρήσει.Επισης με παίδεψε λίγο μέχρι να βρω την διαδικασία να του βάλω cwm με την kitkat πάνω αλλά τελικά κατάφερα να την βάλω και τώρα κατεβάζω την cm11

 

Η λύση ειναι να κάνεις την sd φορμάτ σε ntfs (ισως λειτουργεί και σε exfat),root το κινητό και μετά με την εφαρμογή paragon exfat ntfs θα στην αναγνωρίζει κανονικά.το λειτουργικό θα την βλέπει ως κενή κάρτα ή μη υποστηριζόμενο σύστημα αρχείων αλλά οι εφαρμογές θα την αναγνωρίζουν κανονικά

 

Σου δουλεψε το kingroot?Δεν εχει αναφερθει πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τρέχω την cm11 απο εδώ και είμαι πολύ ικανοποιημένος απο την απόδοσή της.Ενα πρόβλημα που είχα με το κρασάρισμα των google services λύθηκε κάνοντας read only το φάκελο cache των gapps.

Επισης λειτουργεί κανονικά με εξωτερική τροφοδοσία και το usb otg.Δυστυχώς δεν υπάρχει double tap για το άνοιγμα-κλείσιμο της οθόνης,ir και fm radio αλλά το κινητό ειναι σαφώς πιο γρήγορο σε σχέση με την stock rom

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τρέχω την cm11 απο εδώ και είμαι πολύ ικανοποιημένος απο την απόδοσή της.Ενα πρόβλημα που είχα με το κρασάρισμα των google services λύθηκε κάνοντας read only το φάκελο cache των gapps.

Επισης λειτουργεί κανονικά με εξωτερική τροφοδοσία και το usb otg.Δυστυχώς δεν υπάρχει double tap για το άνοιγμα-κλείσιμο της οθόνης,ir και fm radio αλλά το κινητό ειναι σαφώς πιο γρήγορο σε σχέση με την stock rom

 

εγω θα σου προτεινα αυτην την εχω απο τοτε που βγηκε και δεν κολαει πουθενα ...[ROM][uNOFFICIAL] CyanogenMod 11 for D605

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω δοκιμάσει και αυτή και είναι πολύ καλή.Αλλά κράτησα την άλλη λόγω usb otg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...