Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα! Μετά τα πολύ θετικά σχόλια για το κινητό, το αγόρασα την Παρασκευή (public). Διαπίστωσα όμως το Σάββατο και αφού αναβάθμισα σε 4.4.2 ότι έχασα τουλάχιστον ένα μήνυμα, που στο κινητό του άλλου φαινόταν ότι παραδόθηκε! Μου είπαν από την LG να μιλήσω πρώτα με τον πάροχο (cosmote), που μου είπε ότι η γραμμή είναι άριστη. Τι προτείνετε να κάνουμε;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η μπαταρια κραταει αναλογα με τη χρηση που γινεται. Γιαυτο και τοσα διαφορετικα σχολια. Εμενα με ελαφρια χρηση κραταει 2-3 μερες. Με πιο βαρια χρηση, πχ οπως χτες με δυομισι ωρες ανοιχτη οθονη, τερμα φωτεινοτητα, δυο ωρες κλησεις, ανοιχτο 3G σχεδον ολη μερα, μια ωρα skype, και καμια σαρανταρια φωτογραφιες με και χωρις φλας, τελειωσε η μερα με 38% μπαταρια. Τη θεωρω πολυ καλη επιδοση, καθως οποιοδηποτε αλλο κινητο ειχα ως τωρα, θα ειχε ψοφησει πριν το απογευμα.
Link to comment
Share on other sites

Μου εχει πεσει πολλες φορες κατω το κινητο ευτυχως με θηκη αλλα ανησυχω μηπως εχει παθει κατι... ψιλο κολλαει καποιες φορες :/ μηπως ειναι απο την εκδοση kitkat η απο τις πτωσεις??
Link to comment
Share on other sites

Να πω και κατι αλλο? Μηπως ολοι οσοι χασαμε μηνυματα, εχουμε cosmote??

 

Γιατι και εγω τους πηρα τπλ. και μου ειπαν τα ιδια.

 

Σε καποια φαση, εσκασαν καμια 15αριά μηνυματα μαζεμενα μετα απο τρεις μερες που ειχα μια συνομιλια με χαμενα sms. αρα ειναι θεμα δικτυου.

Link to comment
Share on other sites

'Εχω vodafone cu και κάθε φορά που bootάρει το κινητό φορτώνεται η εφαρμογή 'vοdafone cu menu' και εμφανίζεται η σχετική flash οθόνη που χρειάζεται επιλογή ok/cancel για να κλείσει.

Υπάρχει άραγε κάποιος τρόπος να μην συμβαίνει αυτό και η όποια διεργασία να γίνεται στο παρασκήνιο χωρίς να χρειάζεται χειροκίνητη κάθε φορά επιλογή ok/cancel?

 

Απο τη vodafone μου ειπαν οτι συμβαινει γιατι εχω καρτα 2g. Αν αλλαξω καρτα (3g) θα λυθει. Μηπως ομως υπαρχει καποια λυση μεσα απο το λειτουργικο (kitkat)?

Επισης ειναι αραγε γενικοτερα αναγκαια η μεταβαση σε 3g sim?

Εδω διαβαζω οτι δεν υπαρχει θεμα https://in.answers.yahoo.com/question/index?qid=20120101020052AAuPe9m και πραγματι οπου διατιθεται δικτυο 3g εχω καλη ταχυτητα. Θα πετυχει αραγε η συγκεκριμενη συσκευη ακομη μεγαλυτερη ταχυτητα με 3g sim card?

 

Μπα εγώ έχω Vodafone και τα χαμένα δεν μου ήρθαν ποτέ.

Έχετε διαπιστώσει μήπως αν τα μηνύματα φαίνεται αρχικά να αναφέρονται στιγμιαία στη notification area και μετά να χάνονται και να μην εμφανίζονται τελικά ούτε εκεί, ούτε στην default εφαρμογή;

Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

Να πω και κατι αλλο? Μηπως ολοι οσοι χασαμε μηνυματα, εχουμε cosmote??

 

Γιατι και εγω τους πηρα τπλ. και μου ειπαν τα ιδια.

 

Σε καποια φαση, εσκασαν καμια 15αριά μηνυματα μαζεμενα μετα απο τρεις μερες που ειχα μια συνομιλια με χαμενα sms. αρα ειναι θεμα δικτυου.

 

σημερα στα public μου ειπαν ναλλαξω καρτα sim. ωστοσο αν ηταν προβλημα της sim τοτε γιατι δεν χανονταν μηνυματα ηδη απο το προηγουμενο smart phone?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος πρόσβασης στην notification area χωρίς όμως "σύρσιμο" προς τα κάτω της "κουρτίνας"?

Μήπως με τον συνδυασμό κάποιων πλήκτρων ή άλλης εφαρμογής?

Link to comment
Share on other sites

παντως εχω ακουσει και απο αλλους που εχουν αλλη συσκευη και ειναι στην κοσμοτε να χανουν μηνυματα και να τους ερχονται ωρες-μερες αργοτερα. οποτε δεν νομιζω να ειναι θεμα της συσκευης. προτεινω να αλλαξετε καρτα sim αν εχετε παλια!
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω κι εγω να χανω sms...

Και μου τη σπάει το θέμα με τη ram. Εχω facebook, facebook messenger και λιώνει. Κλείνει αυτόματα το εικονίδιο του fb messenger, στο chrome αν βγω και ξαναμπώ, ξαναφορτωνει τη σελίδα. Έλεος να μην μπορώ να βάλω viber, what's app, εφαρμογή για sms και πληκτρολόγιο

 

Εν τω μεταξύ, τον τελευταίο καιρό, έχει σταματήσει να βγάζει ειδοποιήσεις το fb messenger, Όταν είναι σε 3G. Όταν είναι WiFi Τις βγάζει κανονικά

Edited by Deo2114
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμη "θεματάκι" που αντιμετωπίζω είναι ότι ανάβει η οθόνη με το παραμικρό. Ξέρεις κανείς πώς απενεργοποιείται (αν υπάρχει κάποια ρύθμιση); Συμβαίνει και σε άλλους;
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμη "θεματάκι" που αντιμετωπίζω είναι ότι ανάβει η οθόνη με το παραμικρό. Ξέρεις κανείς πώς απενεργοποιείται (αν υπάρχει κάποια ρύθμιση); Συμβαίνει και σε άλλους;

 

εχεις ενεργοποιησει την knock on λειτουργια η οποια μαλλον εχει καποιο προβλημα γιαυτο αναβει με το παραμικρο η οθονη, για απενεργοποιηση μπορεις να πας ρυθμισεις-προβολη-ενεργοποιηση οθονης-και απενεργοποιησε το :):)

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω ότι εγώ έχω Vodafone. Δεν είναι μόνο της cosmote

 

Συνεχιζω κι εγω να χανω sms...

Και μου τη σπάει το θέμα με τη ram. Εχω facebook, facebook messenger και λιώνει. Κλείνει αυτόματα το εικονίδιο του fb messenger, στο chrome αν βγω και ξαναμπώ, ξαναφορτωνει τη σελίδα. Έλεος να μην μπορώ να βάλω viber, what's app, εφαρμογή για sms και πληκτρολόγιο

 

Εν τω μεταξύ, τον τελευταίο καιρό, έχει σταματήσει να βγάζει ειδοποιήσεις το fb messenger, Όταν είναι σε 3G. Όταν είναι WiFi Τις βγάζει κανονικά

 

Βαλτε το handsent sms η καποιο παραπλησιο να δουμε την συμπεριφορα του.

με την ram τι θεμα εχεις???στην διαχειριση εργασιων εχεις ρυθμιση τιποτα?το viber ,whats up τι εννοεις???εμενα παιζουν κανονικα.Στο chrome ειναι θεμα android για να μην φορτωνει την μνημη του για αυτο ξαναφορτωνει την σελιδα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια δεν υπαρχει κανενα νεοτερο για root. Ο,τι εχουμε πει μεχρι τωρα ισχυει ακομα.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα με το κινητο....

ολα μια χαρα δουλευουν, το μονο θεμα ειναι με την μπαταρια

που δεν κραταει πανω απο μια μερα.

Παντως το κινητο ειναι πολυ σουπερ για τα λεφτα του

και πιστευω πως ειναι η καλυτερη αγορα στα λεφτα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος.... ποιο hands free ειναι καλο γι αυτο το τηλεφωνο

με ποιοτικο ηχο? γιατι αυτο που ειχε η συσκευασια ειναι ολιγον τι χαλια.

Σκεφτομε να παρω αυτο (http://www.e-shop.gr/samsung-hs330-stereo-headset-for-galaxy-s4-blue-retail-p-TEL.015432)

αλλα δεν ξερω αν θα παιζει καλα.

Edited by giorgosfm
Link to comment
Share on other sites

Βαλτε το handsent sms η καποιο παραπλησιο να δουμε την συμπεριφορα του.

με την ram τι θεμα εχεις???στην διαχειριση εργασιων εχεις ρυθμιση τιποτα?το viber ,whats up τι εννοεις???εμενα παιζουν κανονικα.Στο chrome ειναι θεμα android για να μην φορτωνει την μνημη του για αυτο ξαναφορτωνει την σελιδα.

 

Τα ειχα βαλει και το κινητο σερνοταν... για custom themes δεν το συζητω καν. Στο moto g φιλου, κραταει τις σελιδες στο chrome... σε μενα πεφτει μεχρι κι ο fb messenger (η στρογγυλη εικονα ειδοποιησεων)

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενεργοποιησει την knock on λειτουργια η οποια μαλλον εχει καποιο προβλημα γιαυτο αναβει με το παραμικρο η οθονη, για απενεργοποιηση μπορεις να πας ρυθμισεις-προβολη-ενεργοποιηση οθονης-και απενεργοποιησε το :):)

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέει και ο user. Ότι έχει πρόβλημα η μαμά εφαρμογή

 

Ααα, λάθος κατάλαβα .

δεν ξέρω αν φταίει η sim, για τα χαμένα μηνύματα, αλλά η αλήθεια είναι οτι είναι cosmote και την έχω από το 1998 :X:lol:

 

Πω πω μάλλον πρέπει να την αλλάξω :lol:

 

Τώρα σχετικά με την μπαταρία , έβγαλα και 5 μέρες , με ελάχιστη χρήση, έβγαλα και 2,3 μέρες με μέτρια χρήση. Για μένα είναι εντάξει η μπαταρία.

Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας ,

μετά από μια επώδυνη πτώση έμεινα με σπασμένο digitizer..

αγόρασα 1 από ebay , μαζί με 2 εργαλειάκια και προσπάθησα να το αλλάξω μόνος μου ..

φτάνω λίγο πριν αφαιρεθεί το digitizer αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω .

έχετε βρεί κάποιο video στο yutube που να δείχνει την αντικατάσταση ολοκληρωμένα για το συγκεκριμένο τηλέφωνο;

 

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας ,

μετά από μια επώδυνη πτώση έμεινα με σπασμένο digitizer..

αγόρασα 1 από ebay , μαζί με 2 εργαλειάκια και προσπάθησα να το αλλάξω μόνος μου ..

φτάνω λίγο πριν αφαιρεθεί το digitizer αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω .

έχετε βρεί κάποιο video στο yutube που να δείχνει την αντικατάσταση ολοκληρωμένα για το συγκεκριμένο τηλέφωνο;

 

ευχαριστώ..

 

Από μια γρήγορη αναζήτηση στο youtube δεν φαίνεται να υπάρχει τέτοιο βίντεο. Μήπως βοηθάει το βίντεο για το προηγούμενο μοντέλο,

δηλ. το L9;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ,

το πιο κοντινό video που βρίσκω είναι για το L7 , αλλά κολάω στο τελικό βήμα του ξεκολήματος δηλ. του digitizer από το σώμα του τηλεφώνου...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι λετε αλλα με το που εκανα αναβαθμιση το κινητο σερνοταν!!! μας πεφτει βαρυ το kit kat νομιζω:lol: Edited by giogian60
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...