Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είναι ευρωπαϊκό και Unbranded θα πάρει κατευθείαν 4.4

Σε branded της Tim δεν έχει βγει ακόμα η κιτκατ

Εννοείται unbranded.

ok. thanks.

νομίζω όμως ότι η αναβάθμιση δεν είναι εμφανής στο ui ιδιαίτερα αφού το ui που τρέχει το l9 είναι όμοιο μ'αυτό της νέας γενιάς.

ίσως είναι εμφανείς μόνο κάποιες διαφορές πχ στην live απεικόνιση του weather widget. Έτσι δεν είναι?

 

α) Η αναβάθμιση θα τρέξει εφόσον υπάρξει σύνδεση στο λογαριασμό google ή ανεξάρτητα σύνδεσης με το λογαριασμό?

 

β) κάτι ακόμη. στην αρχή αυτής της συζήτησης έγινε αρκετός λόγος για το αν η συσκευή έχει gorilla glass ή όχι. Υποστηρίχθηκαν κι οι δύο γνώμες. Μάλιστα δόθηκε και το link απο το ιταλικό site της lg οπου αναφέρεται πράγματι ότι έχει gorilla glass.

Πλην όμως από την άλλη μεριά το gsmarena δεν αναφέρει κάτι στο screen potector ενώ μια έρευνα στο google δίνει και τα εξής:

http://www.devicespecifications.com/en/comparison/b7cb49 (No)

http://gsmquest.com/4845/is-gorilla-glass-used-on-lg-optimus-l9-ii (Yes or No)

http://www.smartphonezero.com/lg-d605-optimus-l9-ii-specs/ (Yes)

http://versus.com/en/motorola-moto-g-vs-lg-optimus-l9-ii (No)

http://www.phonearena.com/phones/compare/LG-Optimus-F6,LG-Optimus-L9-II/phones/8049,7878 (No)

http://www.mobile-reviews.de/Testbericht-LG-Optimus-Lneun-II-Test-show-360.html (Yes)

Τελικά τι συμπερασμα βγάλατε?

Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι δεν καταλαβαίνω?

Πώς θα είναι προς τα κάτω οι "χρυσές" επαφές αφού το σχήμα επί του τηλεφώνου αλλά και η εικόνα δείχνουν την κάρτα και τις επαφές προς τα πάνω :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν καταλαβαίνω?

Πώς θα είναι προς τα κάτω οι "χρυσές" επαφές αφού το σχήμα επί του τηλεφώνου αλλά και η εικόνα δείχνουν την κάρτα και τις επαφές προς τα πάνω :wacko:

Μάλλον είναι τυπογραφικό λάθος. Άλλωστε είναι αδύνατον λόγω σχήματος να την τοποθετήσεις λάθος. Οι επαφές πρέπει να είναι προς τα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι τυπογραφικό λάθος. Άλλωστε είναι αδύνατον λόγω σχήματος να την τοποθετήσεις λάθος. Οι επαφές πρέπει να είναι προς τα πάνω.

 

thanks, ετσι την τοποθέτησα ηδη. είμαι στο club! με συσκευή της ελληνικης αντιπροσωπειας ;)

πρωτη φορτιση ακομη και μετα προσδοκω σε αναβαθμιση...

οταν ολοκληρωσει την πρωτη φόρτιση αναφέρει 100% ή κάποια άλλη ένδειξη ή απλά γίνεται αντιληπτό αυτό μονο από το γεγονός ότι είνα "μπλε" ολόκληρη η εικόνα της μπαταρίας?

Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

thanks, ετσι την τοποθέτησα ηδη. είμαι στο club! με συσκευή της ελληνικης αντιπροσωπειας ;)

πρωτη φορτιση ακομη και μετα προσδοκω σε αναβαθμιση...

οταν ολοκληρωσει την πρωτη φόρτιση αναφέρει 100% ή κάποια άλλη ένδειξη ή απλά γίνεται αντιληπτό αυτό μονο από το γεγονός ότι είνα "μπλε" ολόκληρη η εικόνα της μπαταρίας?

 

ρυθμισεις -μπαταρια-ενδειξη επι %

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις -μπαταρια-ενδειξη επι %

ναι οκ. αυτο ισχυει οταν ειναι ανοικτο. οταν ειναι κλειστό?

δεν ειδα διαβάθμιση. μονο την εικονα μια μπαταρίας να φορτίζει και να γινεται μπλε οσο φορτιζει χωρις άλλη ένδειξη σε %.

εκτός αν αυτό εμφανιστεί μετά την τροποποίηση μέσα απο το λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα:

Γιατί στο task manager αναφέρει (με κλειστές όλες τις εφαρμογές) :

running applications: 0

Ram: 495 mb used

269 free

 

495+269=764 :wacko: που είναι τα υπόλοιπα έως το 1gb??? :worry::worry::worry:

(σημ. έχει εγκατασταθεί ήδη επιτυχώς η kitkat).

 

 

Παρατήρηση απο τις πρώτες ώρες χρήσης.

Με τα μεγάλης προσοχής επανατοποθέτησα το καπάκι (μετά την εγκατάσταση καρτών και μπαταρίας) και δεν τρίζει πουθενά απλά έχει ένα ανεπαίσθητο (πάχους όσο ένα λεπτό φύλλο χαρτί) κενό στην πάνω δεξιά γωνία (πάνω δηλαδή από το κουμπί on-off). Αν το πιέσω εφάπτεται καλύτερα αλλά μόλις το αφήσω ξανασηκώνεται χωρίς ομως κάποιο "τρίξιμο" ή κάτι άλλο. Επίσης το καπάκι στο πλαι κάτω από ύψος του κουμπιού του ήχου έχει ένα μικρότατο γκρι στίγμα κάτι σαν να υπάρχει μέσα στη βαφή. Δε νομίζω ότι ειναι σημαντικά και πάντως αν ποτέ χρειαστεί το καπάκι είναι κάτι που αλλάζει πανεύκολα στο μέλλον, έτσι δεν είναι?

Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ την ίδια απορία, λείπουν ~200ΜΒ ραμ :lol:

 

Επίσης στον ήλιο δεν βλέπεις σχεδόν τίποτα, δεν έχει auto brightness όπως το nexus, πρέπει manual να το πας στο 100% φωτεινότητα για να δεις.

 

http://i75.photobucket.com/albums/i310/enterprise-psi/Screenshot_2014-05-24-17-19-17_zpsfeacd2f9.png

 

Όπως φαίνεται και στην εικόνα, 663 ΜΒ σε χρήση + 137ΜΒ ελεύθερα = 800MB RAM ....

Edited by enterprise_psi
Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι..την ίδια απορία είχαμε πολλοί εδώ αλλά τα 200 mb περιπου τα δεσμεύει το λειτουργικό.

HTC Rooted Desire

rom:<StarBurst 1.3.0....950gb internal memory:lol:

kernel:<2.6.32.15-leedroid_2.2f snq@drone#1

radio:<32.44.00.32U_5.09.05.30_2

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι..την ίδια απορία είχαμε πολλοί εδώ αλλά τα 200 mb περιπου τα δεσμεύει το λειτουργικό.

οκ. αν είναι έτσι. απλά θα έπρεπε να φαίνονται κι ας είναι δεσμευμένα (250 για την ακρίβεια!).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω γιατι δε δουλευουν οι υπερυθρες σε κανενα αλλο app? Κλειδωμενες ειναι? Μπορουμε να κανουμε κατι?
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω ενα μικρο lag οταν κλεινει μια εφαρμογη και επιστρεφω στην οθονη των apps οποτε πρωτα κατεβαινει το wallpaper και μετα τα εικονιδια. Καμια ιδέα γι αυτό?

 

Καμια ιδεα επισης για προστασια της οθονης με κατι δοκιμασμενο και επιτυχημένο ή νομιζετε οτι δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι..την ίδια απορία είχαμε πολλοί εδώ αλλά τα 200 mb περιπου τα δεσμεύει το λειτουργικό.

Ναι το αναφερουν κι εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2307188&page=21.

Στη νεα σειρα (l70) νομιζω οτι δεν συμβαινει κατι τετοιο. Εκει νομιζω αθροιζονται used+Unused στο 1gb. Τελικα 200mb μονο διαθεσιμα νομιζω οτι ειναι λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικάμε το downgrade για να μπορέσω να κάνω root. Χάνω ότι έχω στο κινητό?? Αν χαθούν θα κάνει δουλειά το back up της lg?

Και άντε έκανα το downgrade, έκανα το root,η KitKat που θα περάσω ( που έχετε δώσει link) είναι επίσημη της εταιρείας?

Έχουμε κανένα νεότερο αν βγει το root για kitkat?? Δεν θέλω να γίνομαι κουραστική αλλά έχω αγορασμένες εφαρμογές που θέλουν root και προπάντων θέλω το greenify..........

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Από εφαρμογές ναι τις χάνεις καθώς πρεπει/είναι καλό να κάνεις wipe data μέσω cwm. Αν επαναφερονται δεν γνωρίζω δεν το έχω δοκιμάσει εγώ το ξανά έστησα από την αρχή.

 

Όσον αφορά για αλλο root μου είπε ένας ότι έχει κατι νεοτερο για διαφορετικο τρόπο μέσω adb, αλλά δεν τα έχει καταφέρει γιατί δεν υπάρχουν οι κατάλληλοι drivers και το έχει αφήσει. Δεν ξέρω κατι παραπανω αν υπάρξει κατι στο μέλλον.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Από εφαρμογές ναι τις χάνεις καθώς πρεπει/είναι καλό να κάνεις wipe data μέσω cwm. Αν επαναφερονται δεν γνωρίζω δεν το έχω δοκιμάσει εγώ το ξανά έστησα από την αρχή.

 

Όσον αφορά για αλλο root μου είπε ένας ότι έχει κατι νεοτερο για διαφορετικο τρόπο μέσω adb, αλλά δεν τα έχει καταφέρει γιατί δεν υπάρχουν οι κατάλληλοι drivers και το έχει αφήσει. Δεν ξέρω κατι παραπανω αν υπάρξει κατι στο μέλλον.

Παύλο σε ευχαριστώ πολύ. Όσο αφορά τ ν κιτ κατ που θα περάσω μετά είναι επίσημη της εταιρείας? Θα παίρνω μετά δηλαδή κανονικά ενημερώσεις?

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις οποια kit kat ειτε επίσημη είτε καθαρή θελεις. Εγω εχω βαλει αυτην που δίνω στο λινκ και δεν έχω αντιμετώπισει κανένα πρόβλημα.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Το LG Optimus L9 II έχει gorilla glass ή οποιοδήποτε άλλο προστατευτικο για την οθονη?? Αν όχι, που νομίζω δεν έχει, θα μπορούσα να πάρω από κάπου από το ίντερνετ?? Εσείς τι έχετε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι κάρτες μνήμης παίρνει το κινητό; Έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση να κάνετε;

 

KINGSTON SDC10/32GB 32GB CLASS10 MICRO SDHC + 1 ADAPTOR μην επηρεαστεις απο τα σχολια μια χαρα δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χτες μόλις έκανα και γω την παραγγελία μου για το κινητάκι, που τόσο έχω συμπαθήσει, μόνο που υπήρξε ένα πρόβλημα...Δεν πρόσεξα ότι ήταν της ΤΙΜ (επομένως έχει και android 4.1.2) ...Φυσικά επειδή ήμουν και τόόόόσο ενθουσιασμένη που κατέληξα κάπου, έστειλα αμέσως και τα λεφτά οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να ακυρώσω την παραγγελία ή να επιστρέψω το κινητό,κλπ. Στην πραγματικότητα θα έχω κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα (δεδομένου ότι είμαι και πρωτάρα σε smartphone) ή ανησυχώ τσάμπα;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος δεν θα πάρεις κατευθείαν KitKat και θα έχεις μέσα εφαρμογές τις Tim. Αν είναι όμως το πρώτο σου smartphone δεν νομίζω ότι είναι λόγος ανησυχίας η jellybean. Και μένα το προηγούμενο κινητό μέχρι πριν από λίγο με α τη ήταν και μια χαρά έκανα τη δουλειά μου. Θα αρνήσεις λίγο αλλά θα την πάρεις την αναβάθμιση. Ίσως να σου πει και κάποιος που ξέρει καλύτερα.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χτες μόλις έκανα και γω την παραγγελία μου για το κινητάκι, που τόσο έχω συμπαθήσει, μόνο που υπήρξε ένα πρόβλημα...Δεν πρόσεξα ότι ήταν της ΤΙΜ (επομένως έχει και android 4.1.2) ...Φυσικά επειδή ήμουν και τόόόόσο ενθουσιασμένη που κατέληξα κάπου, έστειλα αμέσως και τα λεφτά οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να ακυρώσω την παραγγελία ή να επιστρέψω το κινητό,κλπ. Στην πραγματικότητα θα έχω κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα (δεδομένου ότι είμαι και πρωτάρα σε smartphone) ή ανησυχώ τσάμπα;

 

αν εννοεις οτι το πηρες απο e-shop περιμενε μπορει να ειναι πολωνικο αρα θα παρει κατευθειαν το κιτκατ και να μην την παρει κανεις ροοτ και μετα περνας....την κιτκατ ....απο cwm

Link to comment
Share on other sites

Με τον εξαιρετικό οδηγο του Παύλου και με τη βοήθεια του ίδιου του Παύλου, επίσης εξαιρετικός, κατάφερα και έκανα downgrade, root και έβαλα πάλι την KitKat. Επιτέλους!!!!!!!!

 

Υπάρχει κάπου λίστα με ποιες εφαρμογές μπορώ να αφαιρέσω με ασφάλεια? Έβγαλα κάποιες αλλά δεν ξέρω πόσο να προχωρήσω.....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Εγινα και εγω κατοχος του συγκεκριμενου κινητου.Μεχρι στιγμης αρκετα ευχαριστημενος και σε συγκριση με το προηγουμενο (sony xperia) μερα με την νυχτα :lol: .

Εχω μια απορια μονο,προσπαθω να βαλω widjet στην οθονη κλειδωματος (καιρο ημερολογιο κλπ) ,ηδη εχω παει στην Kit kat.Πως γινεται αυτο?απο ρυθμισεις-οθονη κλειδωματος βρηκα μονο για εφαρμογες ρυθμιση.

Επισης αν εχετε να προτεινεται βαση αυτοκινητου και θηκη ευπροσδεκτα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...