Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μην μπερδευομαστε.......Οταν ανοιγουμε τα δεδομενα του κινητου δεν σημαινει οτι δουλευει το 3g ....Το 3g ανοιγοκλεινει μεσα απο τις Ρυθμισης < Tethering Κ' δικτυα < Δικτυα κινητης τηλεφωνιας < Λειτουργια δικτυου ...και επιλεγουμε WDCMA (για μονιμο 3g ) η' WDCMA/GSM (για να ψαχνει μονο του τα δικτυα με κοστος την καταναλωσει μπαταριας).....

Αν το εχουμε μονιμα στο GSM τοτε τα δεδομενα δουλευουν σε 2g με αποτελεσμα το αργο κατεβασμα....

Αν θελετε να αλλαζεται με ενα κλικ το 3g/2g υπαρχουν εφαρμογες στο play store που βοηθανε....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά για ολους εσας που λετε οτι τριζει το καπακι,δεν τριζει..εαν το βγαλετε θα δειτε στο σημειο που τριζει ειναι 2 ακιδες που εφαπτουν στο καπακι αυτο προκαλει το τριξιμο,οχι το καπακι,ενα θελετε πιέστε το σημειο λιγακι χωρις το καπακι και θα ακούσετε κ παλι το τριξιμο...
Link to comment
Share on other sites

οταν ανοιγεις 3g αλλαξε την λειτουργια δικτυου σε GSM/WCDMA

 

 

μονιμα σε λειτουργια gsm/wcdma το εχω και δεν ξερω τι αλλο μπορει να παιζει....το

τι ειναι?
Link to comment
Share on other sites

μονιμα σε λειτουργια gsm/wcdma το εχω και δεν ξερω τι αλλο μπορει να παιζει....το
τι ειναι?

 

Η λειτουργία gsm/wcdma σημαίνει πως όταν βρίσκεσαι σε περιοχή με 3g κάλυψη, τότε θα γυρίσει αυτόματα σε λειτουργία 3g. Αλλιώς θα παραμείνει σε 2g. Όταν νομίζεις πως σέρνεται έλεγξε δίπλα στο σύμβολο τής κεραίας τι από τα τρία λέει: G, H, 3G. Αν λέει G τότε δε φταίει η συσκευή για την χαμηλή ταχύτητα άλλα το ότι δεν υπάρχει 3G κάλυψη εκεί που είσαι.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι?

 

Η λειτουργία gsm/wcdma σημαίνει πως όταν βρίσκεσαι σε περιοχή με 3g κάλυψη, τότε θα γυρίσει αυτόματα σε λειτουργία 3g. Αλλιώς θα παραμείνει σε 2g. Όταν νομίζεις πως σέρνεται έλεγξε δίπλα στο σύμβολο τής κεραίας τι από τα τρία λέει: G, H, 3G. Αν λέει G τότε δε φταίει η συσκευή για την χαμηλή ταχύτητα άλλα το ότι δεν υπάρχει 3G κάλυψη εκεί που είσαι.

 

αν εννοεις την μπαρα που δειχνει στο πανω μερος της οθονης με τα δεδομενα οταν ειναι ανοιχτα εχω δει να δειχνει G,H και καποιες φορες E που δεν ξερω τι ειναι,3g δεν εχω δει να γραφει ποτε

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν εννοεις την μπαρα που δειχνει στο πανω μερος της οθονης με τα δεδομενα οταν ειναι ανοιχτα εχω δει να δειχνει G,H και καποιες φορες E που δεν ξερω τι ειναι,3g δεν εχω δει να γραφει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέχασα το Ε. Λοιπόν από ότι βρήκα είναι

 

G = gprs = 114 kbps. Αυτό που λέμε 2g

E = edge = 384 kbps. Αυτό που λέμε 2,5g

3g = 3g = 3,1 Mbps

H = hsdpa = 14 Mbps. Αυτό που λέμε 3,5g

 

Προφανώς οταν λέει G η Ε περιμένεις να είναι αρκετά αργό.

Edited by LotusEater
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω την πρώτη "βλάβη" μετά από 5 μέρες χρήσης. Εξηγούμαι:

 

Το γυροσκόπιο (ή ο αισθητήρας κίνησης γενικότερα) του κινητού δυσλειτουργεί. Σε όλα τα παιχνίδια και εφαρμογές που χρησιμοποιούν το γυροσκόπιο (Real Racing 3, Temple Run 2 κτλ) για να στρίβει ο παίχτης, πρέπει να έχω το κινητό με τουλάχιστον 45μοίρες κλίση δεξιά για να πηγαίνει ευθεία (αν το κρατήσω σε κανονική οριζόντια θέση, ο παίχτης στρίβει φουλ αριστερά). Το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα εμφανές και στο μενού του κινητού όπου όταν γυρίζει σε landscape, πολύ δυσκολα επαναφέρεται σε portrait.

 

Μέχρι χθες λειτουργούσε άψογα. Το κινητό δεν έχει πέσει, δεν έχει χτυπήσει, δεν τρέχει καμία "περίεργη" εφαρμογή στο παρασκήνιο, έχει υποστεί restart (και βγάλσιμο μπαταρίας) μήπως και επανέλθει, αλλά δυστυχώς καμία βελτίωση... Δοκίμασα να περάσω και μία εφαρμογή (σε στυλ Compass) που έκανε reset το γυροσκόπιο, αλλά η επίδραση ήταν μόνο για τη συγκεκριμένη εφαρμογή και δεν υπήρξε βελτίωση πουθενά αλλού.

 

Εάν κάποιος γνωρίζει κάποιον τρόπο μέσω εφαρμογής ή software (κάποιο κρυφό μενού με *# κτλ μέσω keypad) να φτιαχτεί, έχει καλώς... αλλιώς μπαίνω στο δίλημμα να το στείλω για service ή να το επιστρέψω για πάντα και να πάρω τα λεφτά μου πίσω στην περίπτωση που καλύπτομαι από την ρύθμιση για επιστροφή χρημάτων (η απόδειξη αναγράφει 8/1/2014).

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω...ε αυτο ειναι το θεμα μου.δεν θα επρεπε να δειχνει περισσοτερες φορες το H?το χω δοκιμασει σε διαφορες περιοχες..σε εσας πως ακριβως δουλευει?παντως 3Gδεν αναγραφει κα8ολου εκτος κ αν συμπεριλαμβανεται στο H
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω...ε αυτο ειναι το θεμα μου.δεν θα επρεπε να δειχνει περισσοτερες φορες το H?το χω δοκιμασει σε διαφορες περιοχες..σε εσας πως ακριβως δουλευει?παντως 3Gδεν αναγραφει κα8ολου εκτος κ αν συμπεριλαμβανεται στο H

 

Ανάλογα που βρίσκεσαι. Για παράδειγμα στο χωριό μου δεν έχουμε 3G δίκτυο οπότε τα μόνα που δείχνει είναι G και H. Αλλά ακόμα και να υπάρχει 3G, όταν βρίσκεσαι σε εσωτερικό χώρο θα λέει συνήθως G η Η γιατί δεν πιάνει καλό ή δεν πιάνει καθόλου 3G σήμα. Αυτό μου συμβαίνει συχνά στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο μαγαζι που το αγόρασες εντός 7 ημερων να σου αντικαταστησουν τη συσκευη..καποιες φορές ειναι και 10 ημέρες..

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω και το γλυκοκοιταω....εχει rootαριστει?

 

Ναι ναι...δεν ξερω στο παρον θεμα αν υπαρχουν λεπτομερειες περι root παντως στο XDA ενα παλικαρι το δουλευει και εχει φτιαξει το root και τωρα παλευει την CM απο οτι καταλαβα..

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

Και εγώ κάτοχος του L9ii από την περασμένη Πέμπτη 09/01, αρκετά έως πολύ ευχαριστημένος με την συσκευή! Βέβαια με την μπαταρία δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος, στο τέλος της ημέρας έχει 10%!Αν και βάση όσων έχω διαβάσει περιμένω να στρώση μετά από κάποιες φορτίσεις. Υ.Γ Απλή και όχι τρελή χρήση αν σκεφτείς ότι το wifi το έχω σχεδόν κανα 3-4ωρο ανοιχτώ και την φωτεινότητα στο 50-60%.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω γιατί όσο και να το έψαξα δε τα κατάφερα είναι πώς κάνεις μεταφορά αρχείων μέσο του WiFi Direct?

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος γνωρίζει κάποιον τρόπο μέσω εφαρμογής ή software (κάποιο κρυφό μενού με *# κτλ μέσω keypad) να φτιαχτεί, έχει καλώς... αλλιώς μπαίνω στο δίλημμα να το στείλω για service ή να το επιστρέψω για πάντα και να πάρω τα λεφτά μου πίσω στην περίπτωση που καλύπτομαι από την ρύθμιση για επιστροφή χρημάτων (η απόδειξη αναγράφει 8/1/2014).

 

Ξέρω πως το κρυφό μενού είναι πατώντας :3845#*605# αλλά τι μπορείς να σετάρεις ή να μηδενίσεις δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Ειμαι κατοχος και εγω απο την περασμενη Παρακευη του L9 ii :D

Το προηγουμενο κινητο μου ηταν το Xperia Go... καμια σχεση!!!

Αφου εψαξα (πολυ) σε ολο το internet και διαβαζοντας και τα σχολια σε αυτο το forum αποφασισα να το δω απο κοντα στα Public..

Απιστευτη οθονη , γρηγορο user interface, καλη καμερα και γενικα το καλυτερο value for money κινητο που μπορει καποιος να παρει στα 200 ευρο.!!

Ειχα δει στο site του Public για το προγραμμα ανταλλαγής κινητών και ρωτησα ποσο κοστολογουν το Go μηπως γλιτώσω καποια χρηματα.Η υπαλληλος κοιταξε και κομπιασε να μου απαντησει...την ξαναρωταω και τι μου λεει.... 4 Ευρω!!!!!!!!!! :blink: ουτε ο το κουτι του δεν εχει τοσο!!!!!!! Αντε γεια το εδωσα σε ενα μαγαζακι με κινητα 80 Ευρω και αγορασα το L9 ii απο εδω..

http://www.birdphone.gr/ecs/gr/products/LG-D605-Optimus-L9-II-Black.aspx

Το κινητο ειναι εργονομικο , με γρηγορη αποκριση , φοβερη οθονη , πολυ καλη μπαταρια, και γενικα για εναν μεσο χρηστη ειναι οτι καλυτερο :happy:

Link to comment
Share on other sites

στη σωστή κατεύθηνση, δε λέω, αλλά θα προτιμούσα να δω ανακοίνωση για αναβάθμιση λογισμικου σε 4.3 ή 4.4...
Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ταλαιπωρούμε με κινητό τόσο πολύ, οπως είχα γράψει σε προηγούμενα ποστ έχω αλλάξει 3 κινητά απο το Public γιατί κάνει παρεμβολή η κεραία στο ακουστικό (σημειώνω οτι την παρεμβολή την άκουσαν και στο Public και σε καμια 10αρια ατομα που το χω δώσει να το ακούσουν). Αφού λοιπον και το τελευταιο κινητο που μου δωσαν εκανε το ίδιο πρόβλημα πήρα τηλεφωνο την lg.

Απο άποψη οργάνωσης στο service είναι καλή, ήρθαν πήραν τη συσκευή απο το σπίτι μου και σε μια βδομάδα μου την επέστρεψαν,

ΑΛΛΑ το κινητο εξακολουθεί να έχει πρόβλημα, στην αναφορά γράφουν οτι μου άλλαξαν το ακουστικό (υποθέτω δλδ οτι και αυτοί ακουσαν το πρόβλημα για να το αλλάξουν). Πήρα τηλέφωνο τώρα και το μόνο που μου παν είναι οτι αύριο να ξαναστείλω το κινητό!!!! ΕΛΕΟΣ

Ζήτησα να μιλήσω με κάποιον προιστάμενο αλλά μάταια. Πριν απο λίγο εδωσα το κίνητο σε αλλο ενα ατομο για να το ακούσει και μου το επιβεβαίωσε, άλλαξα και κάρτα sim τα έχω δοκιμάσει όλα. Δε ξέρω πως να κινηθώ αφου δε μπορώ να μιλήσω σε κάποιον προιστάμενο τους πραγματικά

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση γιατι ψαχνω για αγορα κινητου κ ειμαι αναμεσα στο L9 και το Sony sp...

 

Προσεξα στο κινητο l9 του καταστηματος public,οταν ημουν στο ιντερνετ,,στο κατω μερος της οθονης εβγαζε μια μπαρα με βελακια μπρος πισω κ κατι αλλο.

Στο κινητο στο καταστημα media markt δεν ειχεαυτη τη μπαρα...

Για ποιο λογο ;;; Ειναι θεμα αναβαθμισης η ρυθμισης ;;;

Δευτερη μπαταρια υπαρχει στην αγορα ;; μπορει καποιος να μου πει τον κωδικο της;;

Link to comment
Share on other sites

Απο Τριτη ελπιζω να μου το φερουν επιτελους απο την Vodafone... Στην πρωτη φορτιση απλα το αφηνω μεχρι το 100% ή για 2-3 ωρες ακομα και αν εχει γεμισει;

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, υπάρχει και η επιλογή επιστροφης της συσκευης..δε θυμάμαι λεπτομέρειες, κοιταξε το παντος αν δεν επισκευαστει κ αυτή τη φορά..
Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά έρχονται με μισό γεμάτες μπαταρίες (για να μην καταστρέφονται μέχρι να τις χρησιμοποιήσεις). Οπότε το χρησιμοποιείς μέχρι να κλείσει και μετά το φορτιζεις κανονικά. Κανε 3-4 πλήρεις κύκλους (πλήρη φόρτιση - πλήρη αποφόρτιση) και μετά χρησιμοποίησέ το κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, υπάρχει και η επιλογή επιστροφης της συσκευης..δε θυμάμαι λεπτομέρειες, κοιταξε το παντος αν δεν επισκευαστει κ αυτή τη φορά..

 

Εννοείς το doa του Public? γιατί αυτο το χρησιμοποίησα 3 φορες δεν είχε νόημα να το ξανακάνω. Υπάρχει κάποιο λινκ για να ενημερωθώ? Μπορώ να το επιστρέψω δηλαδή στην lg και να πάρω τα χρήματα μου?

Αυριο θα ερθουν να το παρουν απο το σπιτι να δω τι θα μου πουν ΚΑΙ αυτη τη φορά , ελπιζω να μη μου στείλουν παλι μια καινουρια αναφορά που να λεει οτι το φιαξαν και να το στείλουν χωρίς να το ελενξουν με το ίδιο πρόβλημα. Απαράδεκτοι πραγματικά

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα εκνευριστικό πρόβλημα. :worry:

Όταν έχω δεύτερη γραμμή ενώ μιλάω και την απαντήσω, όταν την τερματίσω δεν μπορώ να επιστρέψω στην αρχική κλήση: πατάω το κουμπί Unhold με το γαλάζιο βελάκι κάτω αριστερά και βγάζει μήνυμα «Cannot switch calls». :blink: Πρέπει αναγκαστικά να τερματίσω και την πρώτη κλήση, δε με αφήνει να κάνω τίποτε άλλο, πράγμα ιδιαίτερα ενοχλητικό.

Έχει τύχει σε άλλον και αν ναι πώς το έλυσε/παρέκαμψε;

 

Edit: το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζεται και όταν σε μια κλήση πατήσω το κουμπάκι Hold (με το σύμβολο Pause), που ναι μεν τη βάζει σε αναμονή (χωρίς να έχω δεύτερη γραμμή) αλλά δεν μπορώ να την επαναφέρω και πρέπει να την τερματίσω. Άκρως σπαστικό! :mad:

Edited by kotetsi
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...