Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι ακριβώς εννοείς να πατάει καλά πάνω στο case; Μέχρι στιγμής όσο την έχω παρατηρήσει δεν έχω βρει το παραμικρό πρόβλημα, αλλά θέλεις να μου πεις για να το κοιτάξω λίγο πιο προσεκτικά και να σου πω;

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το cpu-z και μου λέει ότι το soc είναι s4 και όχι 400. Συμβαίνει με όλα τα κινητά αυτό, ή απλά το κινητό δεν έχει snap400?

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

θα προτιμούσα να απαντουσατε με ειλικρινεια στην ερώτηση αν η οθόνη παταει καλά πάνω στο case και αν σε κάποιο σημείο πεταγεται προς τα έξω.

Η αν εχει κάποιος την εντύπωση οτι παταει την οθόνη και αυτη μπενει μέσα ...

 

Κοίτα , εγώ είχα μια περίεργη αίσθηση με την οθόνη του , δηλαδή πως είναι κάπως μαλακή και ίσως σαν να πατιέται. Αυτό όμως όπως καταλαβαίνεις δεν συμβαίνει και τελικά κατέληξα οτι η αιτία γι' αυτή την αίσθηση ήταν το πίσω μέρος, το οποίο πλαστικό καπάκι ειναι μαλακό και αυτό είναι που σου δίνει την αίσθηση πως η συσκευή έχει θέμα με την οθονη. Αυτό φυσικά τσεκάρεται ευκολα, βάζοντας την συσκευή σε μία επίπεδη και σκληρη επιφάνεια και πατώντας την οθόνη χωρίς πλέον να το κρατάς , συνειδητοποιείς ότι δεν υπαρχει αυτό το θέμα. Έτσι κατέληξα πως ευθύνεται το καπάκι γι' αυτή την αίσθηση που ψιλοϋπάρχει στην συσκευή. Το τέστ το έκανα με φίλο και είχε και αυτός τελικά την ίδια άποψη.λ

Ελπίζω να καταλάβατε τι προσπαθώ να πω ο ποιητής :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Τι screen protector έχετε πάρει; To πρώτο που πήρα ήταν αποτυχία και ψάχνω καινούργιο.

Συγκεκριμένα αγόρασα το εξής http://www.ebay.com/itm/Savvies-SC50-CrystalClear-screen-protector-for-LG-Electronics-Optimus-L9-II-D605-/350938881041?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item51b5965c11 αλλά αποδείχτηκε μάπα το καρπούζι.

Είναι απειροελάχιστα μεγαλύτερο από την οθόνη και πάντα θα καβαλάει το μεταλλικό πλαίσιο σε μία πλευρά (αφού θα το ευθυγραμμίζετε στην απέναντί της) με αποτέλεσμα να αφήνει κενά αέρος. Πολλές προσπάθειες να τo τοποθετήσω και στο τέλος τo έκοψα λίγο, αλλά πλέον είναι σε άθλια κατάσταση. Τουλάχιστον μου επέστρεψε τα χρήματα το κατάστημα που το αγόρασα χωρίς καμία ταλαιπωρία ή επικοινωνία πέρα από το e-mail που τους έστειλα.

Επίσης, δεν έχει προστατευτικό κάλυμμα και από την πάνω πλευρά με αποτέλεσμα να έχω μερικές εκδορές από τις προσπάθειές μου να τo εφαρμόσω σωστά χρησιμοποιώντας μία κάρτα όπως έλεγαν και οι οδηγίες. Σε άλλα screen protector που έχω χρησιμοποιήσει έχει και από τις δύο πλευρές κάλυμμα και εξυπηρετεί όταν τα εφαρμόζεις.

Edited by FingolfinGR
Link to comment
Share on other sites

Τι screen protector έχετε πάρει; To πρώτο που πήρα ήταν αποτυχία και ψάχνω καινούργιο.

Συγκεκριμένα αγόρασα το εξής http://www.ebay.com/itm/Savvies-SC50-CrystalClear-screen-protector-for-LG-Electronics-Optimus-L9-II-D605-/350938881041?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item51b5965c11 αλλά αποδείχτηκε μάπα το καρπούζι.

...

 

Για δοκίμασε αυτή που πρότεινε ο haki

Tρείς πλενόμενες ζελατίνες από το eBay Γερμανίας με 4.90 ευρώ και δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα.

 

 

http://www.ebay.de/itm/3x-DISPLAY-SCHUTZ-FOLIE-FUR-LG-OPTIMUS-L9-II-KRISTALLKLAR-KLAR-DISPLAY-FOLIE-/400596703494?pt=DE_Handy_PDA_Displayschutzfolien&hash=item5d456c9906

 

Όποια και να βάλεις πάντως σίγουρα θα χάσεις από την αμεσότητα της απόκρισης επαφής της οθόνης. Αλλά αυτό είναι το τίμημα της προστασίας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, 620mb ram με το καλημέρα, μετά από επανεκκίνηση της συσκευής:/

Τα μόνα widgets είναι ένα ρολόι, ένα του fb και ο "καθρισμός ram", τι ειρωνεία :p

Μπορώ να κάνω κάτι? Βοηθάνε αυτά τα προγράμματα τύπου ram cleaner κλπ? Ή αναγκαστικά απενεργοποίηση εφαρμογών που δε χρησιμοποιώ?

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ

 

Κοιτα, δεν ειμαι ο καταλληλότερος για να σου δωσει μια ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη απαντηση, αλλα απ τα λιγα που εχω καταλαβει στον ενα χρονο που ασχολουμαι με το θεμα android ειναι ότι τετοιες λυσεις, οπως καθαρισμοί, αγιασμοι εξορκισμοι και αλλα σχετικα, περισσοτερο κακο κανουν παρα καλο! Παντως εχω παρατηρήσει (με μια μικρη επιφυλαξη) πως τα mb που λεει το wighet με τα mb που αναφερει στη διαχειρηση εργασιων διαφερουν!

 

Edit Πατησα κατα λαθος δημοσιευση.

 

Κοιτα, αν δεν εχεις καποιο πρακτικο προβλημα, θα σου προτεινα να το ξεχασεις και να πας να κανεις καμια πεταλια να ξελαμπικαρεις:D:p:p:D

Αν παλι δεν θες, ισως να ηταν καλυτερα να ποσταρεις και σε καποιο πιο γενικο θεμα, που διαβαζουν περισσοτεροι..τυπου..ανδροιντ, γενικες απορίες

Αυτα:D

 

Edit2

ααα να σου πω, το θεματακι με το hf στο χει ξανα κανει??? Εγω μιλησα με lg σημερα και μαλλον θα τους το στειλω να το δουν..

 

Οσο για το φιλο που ρωταει για την οθονη, σε καμια απ τις 3 συσκευές που εχουν περασει απ τα χερια μου δεν εχω παρατηρησει κατι.. οι μονες ατελειες λου εχω βρει ειναι ενα τριξιμο του καπακιου εκει που ειναι το on/off, απειροελάχιστο στην 1, ελαφρος πιο έντονο στη 2η και κανονικο στην τριτη..:banghead:

Λέγοντας κανονικο, εννοω οτι ακουγεται και απο απόσταση, σε δωμάτιο με σχετικη ησυχία βεβαια. Στα 2 πρωτα, το ακουγα μονο οταν ειχα τη συσκευη στο αυτι μου και το πιεζα ενω επαιρνα τηλ ας πουμε.. Και η αλλη εχει να κανει με το ον/οφφ μπατον, που στην 3η δεν ειναι τοσο στιβαρο σε σχεση με τις αλλες..

Edited by Jstllucky
Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

παιδες θελω τα φωτα σας. ζαχαρωνω το κινητο και θελω να το εχω και σαν gps ΑΛΛΑ να λειτουργει αυτονομα, χωρις συνδεση στο ιντερνετ

 

ερωτησεις :

 

1. υπαρχει καποιος δωρεαν καλος πλοηγος για ασφαλτινες διαδρομες? απο αυτους που απαιτουν πληρωμη, τι προτεινετε?

 

2. με ενδιαφερει πολυ και χαρτης για εκτος δρομου διαδρομες (δασικοι δρομοι, και γενικα βουνο). οχι πλοηγηση, απλα εντοπισμος στον χαρτη και καταγραφη διαδρομης. θα με καλυψει καποιος χαρτης?

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ερώτημα το έκανες (σωστά) στην ενότητα του φόρουμ για προγράμματα GPS, τι νόημα έχει να το ξαναρωτας εδώ;

Εκτός εάν κάνεις την ίδια ερώτηση σε όλες τις ενότητες!

Edited by achilleas1
Link to comment
Share on other sites

Τι screen protector έχετε πάρει; To πρώτο που πήρα ήταν αποτυχία και ψάχνω καινούργιο.

Συγκεκριμένα αγόρασα το εξής http://www.ebay.com/itm/Savvies-SC50-CrystalClear-screen-protector-for-LG-Electronics-Optimus-L9-II-D605-/350938881041?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item51b5965c11 αλλά αποδείχτηκε μάπα το καρπούζι.

Είναι απειροελάχιστα μεγαλύτερο από την οθόνη και πάντα θα καβαλάει το μεταλλικό πλαίσιο σε μία πλευρά (αφού θα το ευθυγραμμίζετε στην απέναντί της) με αποτέλεσμα να αφήνει κενά αέρος. Πολλές προσπάθειες να τo τοποθετήσω και στο τέλος τo έκοψα λίγο, αλλά πλέον είναι σε άθλια κατάσταση. Τουλάχιστον μου επέστρεψε τα χρήματα το κατάστημα που το αγόρασα χωρίς καμία ταλαιπωρία ή επικοινωνία πέρα από το e-mail που τους έστειλα.

Επίσης, δεν έχει προστατευτικό κάλυμμα και από την πάνω πλευρά με αποτέλεσμα να έχω μερικές εκδορές από τις προσπάθειές μου να τo εφαρμόσω σωστά χρησιμοποιώντας μία κάρτα όπως έλεγαν και οι οδηγίες. Σε άλλα screen protector που έχω χρησιμοποιήσει έχει και από τις δύο πλευρές κάλυμμα και εξυπηρετεί όταν τα εφαρμόζεις.

 

απολυτα ικανοποιημενος με αυτην

http://www.ebay.com/itm/6X-Clear-Thin-Screen-Protector-Guard-Film-For-LG-Optimus-L9-II-D605-/200995566531?pt=US_Cell_Phone_Screen_Protectors&hash=item2ecc44f3c3

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο φιλε δεν εχει να κανει με την συσκευη οποτε εισαι offtopic.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα κάτι πολύ λεπτές φθηνές ζελατίνες από ebay.de και τελικά το αποτέλεσμα είναι μόνο φουσκάλες. Κι να πω ότι δεν ξέρω να περνάω...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά θηκη βρήκες κανεις;

Κι' οι πέτρες δεν την έχουνε τη τόση αμοναξιά μου,

γιατ΄είδα μια κι 'χε αγκαλιά τη ρίζα του ασφενδάμου!

 

Ψαραντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ

 

Κοιτα, δεν ειμαι ο καταλληλότερος για να σου δωσει μια ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη απαντηση, αλλα απ τα λιγα που εχω καταλαβει στον ενα χρονο που ασχολουμαι με το θεμα android ειναι ότι τετοιες λυσεις, οπως καθαρισμοί, αγιασμοι εξορκισμοι και αλλα σχετικα, περισσοτερο κακο κανουν παρα καλο! Παντως εχω παρατηρήσει (με μια μικρη επιφυλαξη) πως τα mb που λεει το wighet με τα mb που αναφερει στη διαχειρηση εργασιων διαφερουν!

 

Edit Πατησα κατα λαθος δημοσιευση.

 

Κοιτα, αν δεν εχεις καποιο πρακτικο προβλημα, θα σου προτεινα να το ξεχασεις και να πας να κανεις καμια πεταλια να ξελαμπικαρεις:D:p:p:D

Αν παλι δεν θες, ισως να ηταν καλυτερα να ποσταρεις και σε καποιο πιο γενικο θεμα, που διαβαζουν περισσοτεροι..τυπου..ανδροιντ, γενικες απορίες

Αυτα:D

 

Edit2

ααα να σου πω, το θεματακι με το hf στο χει ξανα κανει??? Εγω μιλησα με lg σημερα και μαλλον θα τους το στειλω να το δουν..

 

Οσο για το φιλο που ρωταει για την οθονη, σε καμια απ τις 3 συσκευές που εχουν περασει απ τα χερια μου δεν εχω παρατηρησει κατι.. οι μονες ατελειες λου εχω βρει ειναι ενα τριξιμο του καπακιου εκει που ειναι το on/off, απειροελάχιστο στην 1, ελαφρος πιο έντονο στη 2η και κανονικο στην τριτη..:banghead:

Λέγοντας κανονικο, εννοω οτι ακουγεται και απο απόσταση, σε δωμάτιο με σχετικη ησυχία βεβαια. Στα 2 πρωτα, το ακουγα μονο οταν ειχα τη συσκευη στο αυτι μου και το πιεζα ενω επαιρνα τηλ ας πουμε.. Και η αλλη εχει να κανει με το ον/οφφ μπατον, που στην 3η δεν ειναι τοσο στιβαρο σε σχεση με τις αλλες..

Θα ψάξω λίγο παραπάνω το θέμα με τα 3rd party apps. Η διαφορά μεταξύ widget και task manager οφείλεται στο ότι το widget δεν ανανεώνεται συχνά, ενώ στο t.man. το ποσό αλλάζει συνεχώς!

 

Το θέμα με το handsfree δε μου το έχει ξανακάνει, ελπίζω να ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά, αλλιώς θα μιλήσω κι εγώ με την lg.

Σκέφτομαι να μιλήσω ούτως ή άλλως, να δω τι ακριβώς συμβαίνει με το θέμα cpu γιατί αν όντως είναι s4 και όχι 400, έχει πέσει διαμαρτυρία ως εκεί που δεν πάει και απαίτηση για επιστροφή χρημάτων!!

Μπορεί να πάω στο καπάκι και με το που πάρω τα λεφτά να ξαναγοράσω τη συσκευή, έτσι για σπάσιμο, αλλά δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι αν λένε ψέματα για τόσο σημαντικό θέμα όσο είναι ο επεξεργαστής..

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι θεμα της εφαρμογης! Χαζευα ενα βιντεακι νομιζω για το G pad και εγινε ακριβως το ιδιο! Αντι για snapdragon 600, εβγαζε (αν θυμαμαι..) S4. Στο techblog oλ αυτα :)
Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Θα ψάξω λίγο παραπάνω το θέμα με τα 3rd party apps. Η διαφορά μεταξύ widget και task manager οφείλεται στο ότι το widget δεν ανανεώνεται συχνά, ενώ στο t.man. το ποσό αλλάζει συνεχώς!

 

Το θέμα με το handsfree δε μου το έχει ξανακάνει, ελπίζω να ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά, αλλιώς θα μιλήσω κι εγώ με την lg.

Σκέφτομαι να μιλήσω ούτως ή άλλως, να δω τι ακριβώς συμβαίνει με το θέμα cpu γιατί αν όντως είναι s4 και όχι 400, έχει πέσει διαμαρτυρία ως εκεί που δεν πάει και απαίτηση για επιστροφή χρημάτων!!

Μπορεί να πάω στο καπάκι και με το που πάρω τα λεφτά να ξαναγοράσω τη συσκευή, έτσι για σπάσιμο, αλλά δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι αν λένε ψέματα για τόσο σημαντικό θέμα όσο είναι ο επεξεργαστής..

Και άμα και το καινούργιο δείχνει ότι φοράει τον s4 γυρνά το και αυτό πίσω :-)

Link to comment
Share on other sites

Και άμα και το καινούργιο δείχνει ότι φοράει τον s4 γυρνά το και αυτό πίσω :-)

Για μενα ειναι οτι καλυτερο σε συσκευη μεχρι κ τα 300 ευρω σε android. Απλα σε περιπτωση που ισχυε οτι το cpu ειναι s4 θελω να το ξερω πριν την αγορα. Γι αυτο εφερα το τραβηγμενο παραδειγμα πως θα το γυρισω και θα το ξαναπαρω..

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Για το μπέρδεμα με την ονομασία των επεξεργαστών πρέπει να φταίει η qualcomm που αλλάζει τα ονόματα. Κοιτάζοντας στο wikipedia συμπέρανα ότι οι snapdragon 200,400,600 και 800 είναι s4. Γι' αυτό το cpuz δείχνει s4, απλά πρέπει να δείτε τι έχει μετά το s4. Στο δικό μου (optimus g) δείχνει s4 pro, δηλαδή snapdragon 600. Λογικά στο l9 ii θα πρέπει να λέει s4 plus που είναι ο snapdragon 400. Το παρακάτω είναι copy paste από wikipedia :

On 7 January 2013, Qualcomm announced new names and tiers for the 2013 line of Snapdragon SoC's, Snapdragon 200, 400, 600 and 800. The model tiers can easiest be described as equivalent to the Play (200), Plus (400), Pro (600) and Prime (800) tiers of the S4 generation of SoCs.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτο που έχω διαβάσει εγώ είναι ότι ο s4 pro του nexus 7 με 2gb ram τεχνολογιας ddr3 όμως,θεωρειται ως μια υποχρονισμενη έκδοση του snap 600.τωρα,ο s4 pro του optimus g έχει και αυτος 2gb ram τεχνολογίας όμως lpddr2.δεν ξέρω αν υπολογίζεται ως snap 600 λόγω διαφοράς επιδόσεων λόγω τεχνολογίας ram.κατοχος optimus g εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο ιταλικό site της LG λέει ότι ο επεξεργάστης είναι ο MSM8230AA, δεν βρήκα κάτι για τον συγκεκριμένο (μόνο για MSM8230 και MSM8230AB http://system-on-a-chip.findthedata.org/l/295/Qualcomm-Snapdragon-400-MSM8230AB ), μήπως είναι μόνο για το συγκεκριμένο μοντέλο και δεν το αναγνωρίζει το cpu-z?

Μια ερώτηση, το κινητό σας ήρθε σφραγισμένο με αυτοκόλλητο?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο ιταλικό site της LG λέει ότι ο επεξεργάστης είναι ο MSM8230AA, δεν βρήκα κάτι για τον συγκεκριμένο (μόνο για MSM8230 και MSM8230AB http://system-on-a-chip.findthedata.org/l/295/Qualcomm-Snapdragon-400-MSM8230AB ), μήπως είναι μόνο για το συγκεκριμένο μοντέλο και δεν το αναγνωρίζει το cpu-z?

Μια ερώτηση, το κινητό σας ήρθε σφραγισμένο με αυτοκόλλητο?

 

Α ωραία, μάλλον χρειάζεται τελικά το mail στην LG!! Εμένα από public ναι, κανονικά, με μία ταινία που έλεγε αν η ταινία έχει αλλοιωθεί να μην παραλάβετε το προϊόν(χωρίς όμως να έχει κάποιο διακριτικό της LG)

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου μέιλ πάντος το προώθησαν καταλλήλως.. Αν θες απάντηση παρε τον αλλο δρόμο..

801 11 200 900 (μονο απο σταθερο)

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...