Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τη σύγκριση με το SP έχω να πω ότι πήγα στο public να πάρω το SP και έφυγα με το LG. Η διαφορά τους στην οθόνη είναι η μέρα με τη νύχτα. Σε κάποιους βέβαια μπορεί να αρέσουν οι σκοτεινές οθόνες που το μαύρο είναι γκρι... Το φωτιστικό στο κάτω μέρος του επίσης με χάλασε αν και θα ήταν επίκαιρο λόγω Χριστουγέννων. Το πήρε ένας συνάδελφος και η μπαταρία του κρατάει μιάμιση μέρα με όλα κλειστά. Να συνυπολογιστεί ότι το SP το έπαιρνα με λιγότερα χρήματα (από αλλού).

 

Για τη μνήμη παραμένω αρκετά επιφυλακτικός. Το έψαξα όπως λέει και ο φίλος @PaulPx να σβήσω ή να απενεργοποιήσω τις άχρηστες εφαρμογές που έχει προεγκατεστημένες αλλά... με τις δικές μου εφαρμογές σε λειτουργία το κινητό κόμπλαρε λίγο. Έχει και μια φοβερή λειτουργία να δουλεύουν 2 εφαρμογές ταυτόχρονα (Qslide) με ρυθμιζόμενη διαφάνεια στο ποιά εφαρμογή θα φαίνεται πιο έντονα. π.χ. βλέπεις μια ταινία και λαμβάνεις im (sms, email..), ανοίγεις την εφαρμογή να διαβάσεις και να απαντήσεις και η ταινία παίζει στο background. Αν αλλάξω και τάμπλετ κάποια στιγμή θα το κοιτάξω για LG.

 

Α, όπως γράψανε και οι παλαιότεροι κάτοχοι του LG, θα δυσκολευτείτε να βρείτε θήκη για αυτό το κινητό. Αναγκαστικά θα πάω σε pouch ενώ ήθελα σιλικόνης και είδα ότι σε μέγεθος μοιάζει με αρκετά SONY, όπως το xperia L.

 

Kατατοπιστικότατος!!! Χαίρομαι που έχει το qslide, που το πρωτοείδαμε στο optimus g αν δεν κάνω λάθος. Πρέπει και γω να πάω να το δω απο κοντά και να συγκρίνω, αλλά δεν είμαι αθήνα και εδώ στο νησί, δύσκολα θα το βρω. Ξέρει κανεις αν υπάρχει σε βονταφον, wind, γερμανο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχετικα με τη ραμ ναι και γω ειμαι επιφυλακτικος αν και πιστευω οτι θα στρωσει λιγο μετα απο μερικες μερες χρησης. Δε νομιζω να διαφερει πρακτικα απο τα υπολοιπα με 1 gb ram παντως. To sp το εχω δει απο γνωστο, εχει κιβαυτο τα κολληματακια του.

Θηκη παιδια πιστυω θα βγει ενα μηνα κυκλοφοριας εχει κλεισει. Τουλαχιστον σε ebay klp σιγουρα.. Μεμβρανες υπαρχουν ηδη οπως ανεφερε ο φιλος πιο

πανω..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είδα "ζωντανό" σε κατάστημα Vodafone. Δε χάνεις να κάνεις μια βόλτα ή ρώτα τους πρώτα τηλεφωνικά. Θήκη τύπου flip είναι και αυτή αλλά γερμανικά δε ξέρω και κάτι από google μετάφραση λέει για προ-παραγγελία (?), ίσως να κάνω και λάθος.
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους ,

Μηπως ξερει καποιος πως ενεργοποιήται το 3g πριν απο αυτο ειχα samsung wb και επιανε αμεσως

Ευχαριστω

 

Για ίντερνετ κατεβάζεις το μενού στην αρχική οθόνη και πατάς το εικονίδιο data με τα βελάκια.

Για ομιλία #settings#tethering & networks#Mobile networks#Use only 2G networks (uncheck)

 

Με ευκαιρία να προσθέσω κάτι πολύ ωραίο που δεν είχα δει σε άλλα κινητά, το Mobile data σου λέει πόσο όγκο δεδομένων καταναλώνει η κάθε εφαρμογή σε 3G (ανα μήνα από τη μέρα που το πρωτοχρησιμοποίησες). Έτσι ελέγχεις καλύτερα τη χρήση που κάνεις στο ίντερνετ μέσω 3G.

Edited by pistatsio
Link to comment
Share on other sites

οταν το ενεργοποιεις λεει οτι ειναι για 2g μονο και η λειτουργια δικτυου περναει σε μονο gsm και η ενδειξη στο πανω μερος της οθονης ειναι Η

ενω οταν ειναι εκτος το 2g ,η λειτουργια δικτυου περναει σε gsm/wcdma και η ενδειξη στο πανω μερος της οθονης ειναι E . 3G δεν εχει βγαλει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είδα "ζωντανό" σε κατάστημα Vodafone. Δε χάνεις να κάνεις μια βόλτα ή ρώτα τους πρώτα τηλεφωνικά. Θήκη τύπου flip είναι και αυτή αλλά γερμανικά δε ξέρω και κάτι από google μετάφραση λέει για προ-παραγγελία (?), ίσως να κάνω και λάθος.

 

Ωραίος. Όντως κάτι θα βγει..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, σε ένα hands-on που είδα απο το IFA '13, στους πάγκους με τα lg, το χαρτάκι για τα χαρακτηριστικά, έγραφε 2.460 την μπαταρία. Στο site της LG αναφέρει 2.150 και το επιβεβαιώνουν και οι κάτοχοι του κινητού. Άρα το πρόβλημα της παραπληροφόρησης ξεκινάει μάλλον απο τη μαμά.

 

Εdit: Ρε παιδιά, στο ίδιο βίντεο βλέπω στο πάνω μέρος του κινητού, δίπλα στο 3.5mm, κάτι σαν λαμπάκι. Είναι λεντάκι ή εμένα μου φαίνεται?

0:54 για την μπαταρία.

2:28 για το λεντάκι.

Edited by chris_92
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είδα "ζωντανό" σε κατάστημα Vodafone. Δε χάνεις να κάνεις μια βόλτα ή ρώτα τους πρώτα τηλεφωνικά. Θήκη τύπου flip είναι και αυτή αλλά γερμανικά δε ξέρω και κάτι από google μετάφραση λέει για προ-παραγγελία (?), ίσως να κάνω και λάθος.

 

Όντως, για προ-παραγγελία λέει, με διαθεσιμότητα προϊόντος στις 27/11

Link to comment
Share on other sites

οταν το ενεργοποιεις λεει οτι ειναι για 2g μονο και η λειτουργια δικτυου περναει σε μονο gsm και η ενδειξη στο πανω μερος της οθονης ειναι Η

ενω οταν ειναι εκτος το 2g ,η λειτουργια δικτυου περναει σε gsm/wcdma και η ενδειξη στο πανω μερος της οθονης ειναι E . 3G δεν εχει βγαλει ποτε

 

GSM = "G"

EDGE = "E"

UMTS = "3G"

HSDPA = "H"

 

To HSDPA είναι πιό γρήγορο από το UMTS υπό συνθήκες, άρα είμαστε καλύτερα :)

Edited by pistatsio
Link to comment
Share on other sites

GSM = "G"

EDGE = "E"

UMTS = "3G"

HSDPA = "H"

 

To HSDPA είναι πιό γρήγορο από το UMTS υπό συνθήκες, άρα είμαστε καλύτερα :)

 

Μολις μιλησα με την υποστηριξη της lg και μου επιβεβαιωσε τα πιο πανω , σωστος ο φιλος!!

Link to comment
Share on other sites

(παιδια, για θήκες, σας έχω μια έκπληξη. Την άλλη εβδομάδα, ένα παλικάρι που έχω συνεργαστεί σε γειτονικό φόρουμ, θα μας...φέρει θήκες, να διαλέξουμε! )

Υπομονή!!! (ο οποίος μου είχε φέρει να διαλέξω θήκη απο καμιά 20αριά samsung s3, με είχε εξυπηρετήσει πολύ)!

Edited by antreaslam
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα και γω με e-cell, μου είπαν οτι δεν γνωρίζουν κάτι ακόμη, αλλά σκοπεύουν να φτιάξουν σύντομα και να μείνουμε λέει συντονισμένοι στο site τους. :cool:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, σε ένα hands-on που είδα απο το IFA '13, στους πάγκους με τα lg, το χαρτάκι για τα χαρακτηριστικά, έγραφε 2.460 την μπαταρία. Στο site της LG αναφέρει 2.150 και το επιβεβαιώνουν και οι κάτοχοι του κινητού. Άρα το πρόβλημα της παραπληροφόρησης ξεκινάει μάλλον απο τη μαμά.

 

Εdit: Ρε παιδιά, στο ίδιο βίντεο βλέπω στο πάνω μέρος του κινητού, δίπλα στο 3.5mm, κάτι σαν λαμπάκι. Είναι λεντάκι ή εμένα μου φαίνεται?

0:54 για την μπαταρία.

2:28 για το λεντάκι.

 

Στην αρχή όλες οι πληροφορίες έλεγαν για 2460, τελικά όμως είναι 2150, ίσως να έχει καμία κορεάτικη έκδοση 2460.

Αυτό που βλέπεις δίπλα από το 3.5mm είναι οι υπέρυθρες που έχει η συσκευή για τηλεκοντρόλ.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή όλες οι πληροφορίες έλεγαν για 2460, τελικά όμως είναι 2150, ίσως να έχει καμία κορεάτικη έκδοση 2460.

Αυτό που βλέπεις δίπλα από το 3.5mm είναι οι υπέρυθρες που έχει η συσκευή για τηλεκοντρόλ.

 

Α, ναι! Το είχα ξεχάσει οτι έχει υπέρυθρες! :O

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το πήρα χθες στα χέρια μου επιτέλους, σε λευκό χρώμα. Ακόμα δεν έχω βάλει sim, θα την βάλω μόλις μου την ενεργοποιήσουν από Vodafone. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες. H οθόνη του είναι πραγματικά καταπληκτική και με φωτεινότητα στο 17% εγώ προσωπικά το δουλεύω άνετα. Στο wi-fi συνδέθηκε άμεσα και οι ~20 εφαρμογές που κατέβασα λειτουργούν όλες άψογα χωρίς κομπλαρίσματα. Δε με ενοχλούν καθόλου τα μη φωτιζόμενα πλήκτρα, το τηλέφωνο είναι εργονομικό και στη τελική... έλεος 3 πλήκτρα είναι όλα κι'ολα, you can't miss them! Μετά από 4 ώρες συνεχους και παράλληλης εργασίας (downloading, facebook, mail, surfing, φωτογραφική, επεξεργασία εικόνας) και αφού το άφησα όλο το βράδυ ανοιχτό, το πρωι η μπαταρία του ήταν στο 77% (για τα δικά μου δεδομένα είναι μια χαρά). Γενικά, στις τέσσερις ώρες που το τσάκικα, δεν παρατήρησα κανένα κόλλημα, το μηχάνημα έτρεχε απροβλημάτιστα.

Σχετικά με τη φωτογραφική μηχανή, ίσως να φαίνεται αδύναμη στο σκοτάδι αλλά με σωστές ρυθμίσεις (π.χ. ISO) βγάζει μια χαρά φωτογραφίες. Μου αρέσει επίσης πολύ που μπορείς να "λοκάρεις" με το χέρι το σημείο εστίασης. Έτσι και αλλιώς μιλάμε για τηλέφωνο μέσου χρήστη. Όποιος θέλει την τέλεια φωτογραφία, ας πάρει ακριβότερο μοντέλο η ακόμα καλύτερα μια DSLR (άντε μου γίναμε όλοι του πρακτορείου Magnum). Βίντεο δε τράβηξα για να σας πω για την ποιότητα του. Βιντεάκια you tube που είδα, έπαιζαν τέλεια και χωρίς σταματήματα.

Σαν τηλεκοντρόλ σεταρίστικε κανονικά με Sony τηλεόραση και Pioneer dvd player, κρίμα που δε μπορώ να το συντονίσω και με το δέκτη της Nova (το τηλεχειριστήριο που μου έδωσαν είναι για πέταμα). Το κουμπάκι στα αριστερά είναι πολύ βολικό που το σετάρεις να ενεργοποιεί οποια εφαρμογή θέλεις.

Τέλος, συγκρίνοντάς το με το i-phone 4 που έχει η κόρη μου και το blackberry 9900 που έχει ο άντρας μου, το μοντέλο αυτό είναι σαφώς πιο εύκολο στη χρήση, διαχειρίσιμο και ΠΟΛΥ φτηνό για τα χαρακτηριστικά του. Φυσικά όλα αυτά προέρχονται με τη ματιά του μέσου χρήστη, που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το πήρα χθες στα χέρια μου επιτέλους, σε λευκό χρώμα. Ακόμα δεν έχω βάλει sim, θα την βάλω μόλις μου την ενεργοποιήσουν από Vodafone. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες. H οθόνη του είναι πραγματικά καταπληκτική και με φωτεινότητα στο 17% εγώ προσωπικά το δουλεύω άνετα. Στο wi-fi συνδέθηκε άμεσα και οι ~20 εφαρμογές που κατέβασα λειτουργούν όλες άψογα χωρίς κομπλαρίσματα. Δε με ενοχλούν καθόλου τα μη φωτιζόμενα πλήκτρα, το τηλέφωνο είναι εργονομικό και στη τελική... έλεος 3 πλήκτρα είναι όλα κι'ολα, you can't miss them! Μετά από 4 ώρες συνεχους και παράλληλης εργασίας (downloading, facebook, mail, surfing, φωτογραφική, επεξεργασία εικόνας) και αφού το άφησα όλο το βράδυ ανοιχτό, το πρωι η μπαταρία του ήταν στο 77% (για τα δικά μου δεδομένα είναι μια χαρά). Γενικά, στις τέσσερις ώρες που το τσάκικα, δεν παρατήρησα κανένα κόλλημα, το μηχάνημα έτρεχε απροβλημάτιστα.

Σχετικά με τη φωτογραφική μηχανή, ίσως να φαίνεται αδύναμη στο σκοτάδι αλλά με σωστές ρυθμίσεις (π.χ. ISO) βγάζει μια χαρά φωτογραφίες. Μου αρέσει επίσης πολύ που μπορείς να "λοκάρεις" με το χέρι το σημείο εστίασης. Έτσι και αλλιώς μιλάμε για τηλέφωνο μέσου χρήστη. Όποιος θέλει την τέλεια φωτογραφία, ας πάρει ακριβότερο μοντέλο η ακόμα καλύτερα μια DSLR (άντε μου γίναμε όλοι του πρακτορείου Magnum). Βίντεο δε τράβηξα για να σας πω για την ποιότητα του. Βιντεάκια you tube που είδα, έπαιζαν τέλεια και χωρίς σταματήματα.

Σαν τηλεκοντρόλ σεταρίστικε κανονικά με Sony τηλεόραση και Pioneer dvd player, κρίμα που δε μπορώ να το συντονίσω και με το δέκτη της Nova (το τηλεχειριστήριο που μου έδωσαν είναι για πέταμα). Το κουμπάκι στα αριστερά είναι πολύ βολικό που το σετάρεις να ενεργοποιεί οποια εφαρμογή θέλεις.

Τέλος, συγκρίνοντάς το με το i-phone 4 που έχει η κόρη μου και το blackberry 9900 που έχει ο άντρας μου, το μοντέλο αυτό είναι σαφώς πιο εύκολο στη χρήση, διαχειρίσιμο και ΠΟΛΥ φτηνό για τα χαρακτηριστικά του. Φυσικά όλα αυτά προέρχονται με τη ματιά του μέσου χρήστη, που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις.

 

Πίστεψέ με ότι και με την ματιά του απαιτητικού χρήστη είναι μια χαρά.

Το τηλέφωνο λειτουργεί αβίαστα στα πάντα .

Με χάλασε αυτο που είπες για το Νόβα,μιας και σήμερα γυρίζω σπίτι κι ελπιζα να δουλεύει με τον αποκωδικοποιητή.

Ψαρωτικο nickname για γυναίκα πάντως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Τomboy-->αγοροκόριτσο (κληρονόμησα από τον πατέρα την αγάπη για τα εργαλεία και έχω αναλάβει επίσημα τη συντήρηση του σπιτιού)

Μπορείς να συντονίσεις το τηλέφωνο με τηλεόραση (για of/off, mute/unmute και αλλαγή εισόδου), dvd player (on/off, menu, pause/play) και μία ακόμα γνωστή συσκευή που δε θυμάμαι γιατί δεν έχω. Σε όλα πρέπει να επιλέξεις μάρκα (έχει νομίζω τις περισσότερες γνωστές). Το Nova το ήθελα πολύ αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

Κοιμάμαι βαριά? Δεν έχω συνηθίσει τον καινούριο ήχο του κινητού? ή πάλι δεν χτύπησε το ξυπνητήρι? Κανείς ομοιοπαθούντας?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, έχετε καταλάβει τι παίζει με την οθόνη? Δε βρίσκεις πουθενά για Gorilla Glass, όμως κάτι σχετικό θα υπάρχει για προστασία. Έχει κανείς ιδεά τι παίζει? Καμιά εμπειρία από τέτοιες συσκευες της LG που δε λένε για προστασία στα specs?
Link to comment
Share on other sites

Κοιμάμαι βαριά? Δεν έχω συνηθίσει τον καινούριο ήχο του κινητού? ή πάλι δεν χτύπησε το ξυπνητήρι? Κανείς ομοιοπαθούντας?

 

Είσαι σίγουρος ότι επιλέγεις ας πούμε πμ και όχι μμ;

Την παθαίνα συνέχεια στο νεξους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα για μία φίλη από public. Λίγο που το έπιασα στα χέρια μου το μενού θυμίζει samsung και φυσικά η συσκευή με εξέπληξε ευχάριστα.

Δυο απορίες:

1. Έχει double tap για να ανοίγει η οθόνη?

2. Για τηλεχειριστήριο ποια εφαρμογή χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα για μία φίλη από public. Λίγο που το έπιασα στα χέρια μου το μενού θυμίζει samsung και φυσικά η συσκευή με εξέπληξε ευχάριστα.

Δυο απορίες:

1. Έχει double tap για να ανοίγει η οθόνη?

2. Για τηλεχειριστήριο ποια εφαρμογή χρειάζεται?

 

1. Αυτό δεν το ξέρω, δε το έχω δοκιμάσει

2. Δε χρειάζεσαι κάποια εφαρμογή, την εφαρμογή την έχει ήδη από τη μάνα του.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι επιλέγεις ας πούμε πμ και όχι μμ;

Την παθαίνα συνέχεια στο νεξους.

 

χαχα ναι.. μάλιστα βλέπω το εικονίδιο ότι έχει ενεργοποιηθεί απλά δεν άκουσα τίποτα.. έχω επιλέξει mp3 από τη κάρτα μνήμης. είναι σχετικά χαμηλή η ένταση του ηχείου αλλά όχι και τόσο πολύ ώστε να μην το ακούω. 2/3 φορές δεν άκουσα τίποτα. Μπορεί να φταίω κι εγώ. ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα για μία φίλη από public. Λίγο που το έπιασα στα χέρια μου το μενού θυμίζει samsung και φυσικά η συσκευή με εξέπληξε ευχάριστα.

Δυο απορίες:

1. Έχει double tap για να ανοίγει η οθόνη?

2. Για τηλεχειριστήριο ποια εφαρμογή χρειάζεται?

 

Μόνο το G2 έχει το double tap για ξύπνημα συσκευής.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...