Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Είμαι ανάμεσα στο s4mini και στο l9 l2. Βασικά σκεφτόμουν να αγοράσω το s4mini για το οποίο έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια και το έχω δει από κοντά και με έχει ενθουσίασει η amoled οθόνη του! Αλλά με την κυκλοφορία του l9 l2 και τις 4.7 ίντσες του! με λίγο μεγαλύτερο μέγεθος από το s4 mini έχω αρχίσει να κλεινω προς lg. Το μόνο που με προβληματίζει στο l9 l2 είναι η κάμερα του όπου δεν έχω ακούσει τα καλύτερα και δυστυχώς στα καταστήματα δεν μπορώ να το δοκιμάσω. Έχω διαβάσει ότι στο βίντεο πέφτουν τα fps όχι μόνο σε σκοτεινά μέρη αλλά ακόμη και την ημέρα... Εγώ δεν θέλω πολλά από την κάμερα του γιατί κινητό είναι και όχι φωτογραφική. Με ενδιαφέρει να βγάζει καλές φωτο την ημέρα και το βράδυ με φλας καλές, απλά καλές. Και το βιντεάκι του την ημέρα να είναι καλό. Εσείς που το έχετε η κάμερα του σας έχει ικανοποιήσει? (Το s4mini θα έπαιρνα σε ελληνική έκδοση 350ευρώ. Το lg 250 και ελληνικό! Γλιτώνω 100 ευρώ)

Χρονια πολλα...η καμερα του μερα ειναι μια χαρα...οπως και το βιντεο...μην το σκεφτεσαι ακομα και η οθονη του ειναι απιστευτη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις! Προς το lg με βλέπω να καταλήγω. Αν τελικά πάρω αυτό θα γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου. Χρόνια πολλά και καλός να μας έρθει ο καινούργιος χρόνος!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς όλους.

 

Απο σήμα σε 3G πως είναι; Το δικό μου (της γυναίκας μου δηλαδή) θεωρώ οτι εχει πρόβλημα στην λήψη. Μεσα στο σπίτι ειδικά σε κάποια σημεία δείχνει 0 μπάρες ενώ το iPhone 4S (που δεν φημίζεται και για ισχυρή λήψη) εχει 2-3 μπάρες στο ίδιο σημείο. Επίσης κάποιες στιγμές πιάνει σήμα 4-5 (φούλ) και κάποιες άλλες στο ίδιο σημείο 0-1. Σηματάκι για 2G/3G δεν μου βγάζει πουθενά. Εαν χειροκίνητα το κλειδώσω σε 2G όλα καλα απο σήμα. Δοκίμασα βέβαια να πάρω τηλεφωνο και με 0 μπάρες και πήρε κανονικά αν και μέχρι να κάνει κλήση βρήκε σήμα. Εχει προβλημα η συγκεκριμένη συσκευή ή ειναι γενικό το θέμα ή μήπως απλα ειναι αλλη μια ******* του android 4.1? δεν ξαναείχα android οπότε δεν ξέρω τι να περιμένω. Το επιστρέφω σαν ελλατωματικό ή οχι; Γενικά μου αρέσει αν εξαιρέσεις το θέμα σήμα. Αλλα φοβάμαι οτι αν υπάρχει προβλημα θα μου τρώει και την μπαταρια γρήγορα.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά,

 

Είμαι κάτοχος του lg 2x εδώ και 2 χρόνια,

αξίζει η μετάβαση απο το 2χ στο l9 II?

από κάμερα που έχουν και τα δύο 8 MPs υπάρχει κάποια διαφορά προς το καλύτερο στο l9 II?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς όλους.

 

Απο σήμα σε 3G πως είναι; Το δικό μου (της γυναίκας μου δηλαδή) θεωρώ οτι εχει πρόβλημα στην λήψη. Μεσα στο σπίτι ειδικά σε κάποια σημεία δείχνει 0 μπάρες ενώ το iPhone 4S (που δεν φημίζεται και για ισχυρή λήψη) εχει 2-3 μπάρες στο ίδιο σημείο. Επίσης κάποιες στιγμές πιάνει σήμα 4-5 (φούλ) και κάποιες άλλες στο ίδιο σημείο 0-1. Σηματάκι για 2G/3G δεν μου βγάζει πουθενά. Εαν χειροκίνητα το κλειδώσω σε 2G όλα καλα απο σήμα. Δοκίμασα βέβαια να πάρω τηλεφωνο και με 0 μπάρες και πήρε κανονικά αν και μέχρι να κάνει κλήση βρήκε σήμα. Εχει προβλημα η συγκεκριμένη συσκευή ή ειναι γενικό το θέμα ή μήπως απλα ειναι αλλη μια ******* του android 4.1? δεν ξαναείχα android οπότε δεν ξέρω τι να περιμένω. Το επιστρέφω σαν ελλατωματικό ή οχι; Γενικά μου αρέσει αν εξαιρέσεις το θέμα σήμα. Αλλα φοβάμαι οτι αν υπάρχει προβλημα θα μου τρώει και την μπαταρια γρήγορα.

 

Thanks

 

Έχεις δίκιο, και σε μένα συμβαίνει αυτό. Μόλις το κλειδώσω σε 2G φουλ σήμα.

Τί να σου πω, στα τηλεφωνήματά μου δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα.

Το θέμα είναι αν στην αναζήτηση καλύτερου σήματος καταναλώνει μπαταρία.

Να πω ότι και εγώ παρατηρώ το φαινόμενο του ισχυρού σήματος μερικές φορές και μερικές φορές χαμηλού.

Τώρα αυτό που λες για το iphone και τη λήψη του τί να πω, δεν έχω ιδέα.

 

*Update: Είμαι αρκετά άσχετος από smartphones και android, οπότε μόλις τώρα έψαξα και βρήκα πληροφορίες που καλό θα είναι να μας πουν οι πιο έμπειροι αν ισχύουν: λένε λοιπόν ότι αν έχεις ενεργοποιημένο το 3G και στην περιοχή/μέρος του σπιτιού/πόλη που είσαι δεν έχει καλό σήμα, δηλαδή 1-2 γραμμές όπως σε εμάς, το κινητό κάνει διαρκώς προσπάθειες να βρει καλύτερο σήμα, άρα τρώει πολλή περισσότερη μπαταρία.

Γι'αυτό το λόγο μόλις το γυρίσεις σε 2G έχεις καλό σήμα. Άρα δεν νομίζω να είναι θέμα συσκευής/android, απλώς δεν έχεις καλό σήμα.

Προσωπικά το έχω σε 2G τώρα.

 

*Update 2: πηγή από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1101196

Mobile network is one of the battery killlers, so not using (or better using it when you really it), is very good. You are right, 3g has a higher speed on mobile network. Whereas the 2g-network has a much better network coverage. And the permament switch between 2g and 3g drains the battery very fast, too (happens e.g. when you travel).

To sum it up: Use 2g and mobile network off. If you need to use mobile network, turn 3g and mobile network on. Are you done, turn them off again and switch back to 2g.

Edited by GiannisMetal
Ενημέρωση 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά καθώς αν δεν το διάβαζα εδώ δεν θα ήξερα ότι είχε προσφορά η Vodafone με -50 ευρώ ούτε ότι είναι τόσο καλό. Το πήρα για την κοπέλα μου 186 ευρώ λόγω ΦΠΑ νησιού. Με λίγα λόγια ότι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα από Ελλάδα και το λέω αφού έχω ψάξει μέρες σε όλα τα forum.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα τελικά δυςτυχως πρέπει να εχει σχέση με την συσκευή κατασκευαστικά αφού το παρατηρείς κι εσυ.

 

Μεγάλη απογοήτευση όμως. Η γυναικα μου δεν εχει πρακτικό πρόβλημα μιας και δεδομένα δεν χρησιμοποιεί και όταν χρειάζεται κατι το κάνουμε απο το wifi, οπότε το έχω κλειδώσει μόνιμα στο 2G.

 

Εαν όμως το είχα για εμένα θα το είχα επιστρέψει ήδη πίσω. Ο τεχνικός στο καταςτημα μου έλεγε κατι μπούρδες. Θα δώ τι θα μου πούνε κι απο το κεντρικό service της LG αλλα δεν ελπίζω σε κατι. Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για smartphone τηλεφωνο να μην εχει καλο δέκτη 3G. Τι στο καλό smartphone είναι; Προσωπικά το 3G το χρησιμοποιώ συνέχεια και παντου. Τι να κάνω τους γρήγορους επεξεργαστές την μνήμη τις φωτογραφικές κλπ εαν δεν έχω σήμα;

 

Εαν εξαιρέσουμε το θέμα σήμα (δύσκολο να το βγάλεις απο την εξίσωση εκτός κι αν είσαι σε περιοχές με καλή λήψη), τότε το τηλεφωνο ειναι εξαιρετικό για τα λεφτά του και απο τα πολυ καλα (ασχέτως τιμής και κατηγορίας) για ενα μέσο χρήστη. Η οθόνη άψογη, το μέγεθος σχεδόν ιδανικό (λίγο πιο στενό δεν θα με πειράζε όπως το HTC Desire 300), ελαφρύ, το OS τρέχει μια χαρά με ελάχιστα κομπιάσματα που δεν ενοχλούν, το UI ευχάριστο, τα 8Gb (~5 πραγματικά) επαρκούν για συνήθη χρήση, η κάμερα αποδεκτή για στιγμές της κάθε μέρας (δεν υπάρχει καλή κάμερα σε κινητά ασχέτως ανάλυσης μιας και η ουσία ειναι το μέγεθος και η ποιότητα του αισθητήρα και εκει πας σε Sony αν θες καλύτερη απόδοση). Η μπαταρια δείχνει αρκετή για 2 ημέρες απλής χρήσης (ίσως άνετα και 3). Εαν παίζεις παιχνίδια δεν βγάζει την ημέρα (αλλα και πιο βγάζει;). Για χρήση τυπική για smartphone βγάζει μια ημέρα. Οπότε την θεωρώ οκ. Θα προτιμούσα βέβαια την μεγαλύτερη του L7ii. Το WiFi επίσης πολύ καλο.

 

Η αίσθηση στο χέρι εχει μια τάση να γλυστρησει (δεν μου έτυχε αλλα το φοβάμαι) και λόγω οτι ειναι ελαφρύ και επειδή ειναι γυαλιστερό πλαστικό στην πλάτη. Επίσης εχει ενα θέμα εφαρμογής το πίσω καπάκι και σε εμένα η μια γωνία ειναι ελάχιστα λάσκα εκ κατασκευής. Σε αυτό το σημείο το HTC Desire 300 ειναι πολύ καλύτερο και σε ποιότητα υλικού και σε εφαρμογή και σε αίσθηση μιας και ειναι εντελώς αντιολιςθητικο. Στην ίδια κατηγορία τιμής και νομιζω οτι ειναι καλο παράδειγμα να ακολουθήσει η LG χωρις να επιβαρύνει το κόστος κατασκευής. Μην ξεχνάμε οτι το κέλυφος σε τέτοια τηλέφωνα ειναι εξαιρετικά μικρό μέρος του κοστολογίου οπότε με 2-3€ παραπάνω κόστος μπορεις να ανεβάσεις εξαιρετικά την τελική ποιότητά του.

 

Θα έλεγα οτι ειμαι ενθουσιασμένος με την αγορά του LG Optimus L9 II ειδικα στην τιμή των 200€ που το δίνει η Vodafone. Αλλα η προβληματική λήψη σε 3G σήμα ειναι για εμένα σοβαρότατος λόγος για Deal Brake.

 

Τελικά και μονο για το 3G δεν θα το πρότεινα σε οποιονδήποτε το χρειάζεται ανοιχτό όλη την ημέρα ή σε δύσκολα σημεία.

 

Για όσους δεν τους ενοχλεί η προβληματική λήψη 3G ή το χρειάζονται περιστασιακά το τηλεφωνο ειναι εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα της vodafone ειναι για τα μπαζα το 3G σημα της.Με την cosmote ημουν καλυτερα σε καλυψη στην Αττικη.

Επισης μην πολυδινεις σημασια στις μπαρες που δειχνει το κινητο.Ειναι φορες που δειχνει οτι εχει καλο σημα αλλα στο ιντερνετ σερνεται κι αλλες φορες ενω δεν εχει σημα παει σφαιρα.Ολα αυτα απο την ωρα που εβαλα vodafone.Με την κοσμοτε δεν ειχα τετοια...

Λογω δουλειας καλυπτω εβδομαδιαιως μεγαλο μερος της Αττικης οποτε δεν μιλαω για σημα στο σπιτι αλλα γενικα.

Ισως βεβαια φταιει κι η συσκευη σου...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Βασικα της vodafone ειναι για τα μπαζα το 3G σημα της.Με την cosmote ημουν καλυτερα σε καλυψη στην Αττικη.

Επισης μην πολυδινεις σημασια στις μπαρες που δειχνει το κινητο.Ειναι φορες που δειχνει οτι εχει καλο σημα αλλα στο ιντερνετ σερνεται κι αλλες φορες ενω δεν εχει σημα παει σφαιρα.Ολα αυτα απο την ωρα που εβαλα vodafone.Με την κοσμοτε δεν ειχα τετοια...

Λογω δουλειας καλυπτω εβδομαδιαιως μεγαλο μερος της Αττικης οποτε δεν μιλαω για σημα στο σπιτι αλλα γενικα.

Ισως βεβαια φταιει κι η συσκευη σου...

 

Το πρόβλημα που εντόπισα εγώ δεν είναι τόσο με τις ταχύτητες στο 3G, όσο με την έλλειψη σήματος που αναγκάζει το κινητό να τρελαίνεται ψάχνοντας καλό σήμα, καταναλώνοντας υπερβολική μπαταρία (και όταν λέω υπερβολική το εννοώ). Cosmote έχω.

 

Οπότε απαντώντας και στο φίλο πριν, αν κάποιος, όπως εγώ, δεν χρησιμοποιεί 3G αλλά έχει 2G για τις κλήσεις του και για internet χρησιμοποιεί wifi είναι μια χαρά.

Αν θες 3G και η περιοχή σου δεν έχει καλή κάλυψη, κουβάλα ένα φορτιστή μαζί σου.

 

υστερόγραφο: ίσως αυτό να είναι το τίμημα της μικρής τιμής. προσωπικά το θεωρώ μικρό ως ανύπαρκτο.

Edited by GiannisMetal
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για Vodafone που να δεις και την Wind.... Πιο άθλια κάλυψη 3G δεν υπάρχει. Όμως όπου υπάρχει πάει μια χαρά. Δυστυχως έχω ειδική προσφορά απο την Wind με τα πάντα όλα foul για 64€ οπότε δεν συμφέρει να πάω αλλού.

 

Ο προβληματισμός μου ειναι μονο εαν φταίει η συγκεκριμένη συσκευή και άρα πρεπει να αλλαχθεί άμεσα ή ειναι γενικό το πρόβλημα. Εαν ειναι γενικό τότε θα ζήσουμε με αυτό μιας και δεν επηρεάζει σε τίποτε την γυναικα μου. Αλλιώς να το στείλω πιςω . Ελπίζω οτι εαν γίνει αναβάθμιση σε kitkat οκ εστω σε 4.2 ίσως διορθωθεί εν μέρη το πρόβλημα. Αλλα θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάναμε ενα Group Letter στην LG στα κεντρικά της Ευρώπης με το θέμα μιας και ειναι γενικό και σοβαρό;

 

Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να συμβαίνει κατι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι θα γίνει η αναβάθμιση στο μέλλον. Τί να πω. Μπορεί η φήμη να βγήκε ως τυράκι για να το αγοράσουμε. Ελπίζω πως όχι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πάντος με το σήμα δεν έχω παρατητηρήσει κάποιο θέμα..δεν είμαι και heavy user βέβαια οσον αφορά τα data..

δλδ θα ανοίξω ιντερνετ στο δρόμο 2-3 φορές την εβδομάδα, ίσως να λέω και πολύ..και σπάνια δεν καταφέρνω να κάνω τη δουλειά μου..(τουλάχιστον γρήγορα)

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 2g/3g εφαρμογή, δεν αλλάζει αυτόματα αλλά σε πάει κατευθείαν στο μενού.

μπορεις να μου την στειλεις σε λινκ να το τσεκαρω?

 

Και γιατι δεν το αφηνεις μονιμα στο WCDMA/GSM???? Ετσι και αλλιως τωρα με το 4G που φτιαχνουν ολες οι εταιρειες το 3G εχει καλυψη στο 99% της χωρας...

Το οτι πεφτει μια δυο γραμμες το σημα σε κλειστο χωρο μην σε χαλαει...Σημα εχεις κανονικα....Εκτος αν εχεις συνδεση Q (αν υπαρχει ακομα !!!!!!!) που δεν εχει δικο της δυκτιο.....

 

Jeanfookey πως επερνες screenshot με το quick memo???? Προσπαθω τοση ωρα και δεν εχω βρει καποια τετοια επιλογη!!!!!!!!

 

εκτος οτι χαλαει το σημα αν το εχεις μονιμα στο WCDMA/GSM, τελειωνει και πιο γρηγορα η μπαταρια,κυριως αν εισαι σε κλειστο χωρο,λογω οτι η συσκευη ψαχνει σημα (αυτο συμβαινει με ολες τις συσκευες, οχι μονο με το L9 II)

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

Με ενεργοποιημένο το 2G (όχι για ίντερνετ) και wifi 5 ώρες(!!!), εγκατάσταση-απεγκατάσταση πολλών εφαρμογών(δοκίμασα όλους τους browser), τηλέφωνα μισή ώρα σύνολο και γραπτά μηνύματα, με λίγα λόγια υπεργεμάτη χρήση, η μπαταρία έφτασε στο τέλος της μετά από 20 ώρες χρήσης.

Πολύ καλά νομίζω. Αν τα έκανα αυτά με 3G ενεργοποιημένο(για internet μέσω 3G δεν το συζητάμε) θα διαρκούσε κανένα 4ωρο η μπαταρία και πολύ λέω.

Αν κάποιος χρησιμοποιεί wifi θα μείνει παραπάνω από ικανοποιημένος με αυτό το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το θεμα του σηματος του 3g σε κλειστο χωρο δεν ειναι αποκλειστικο θεμα της συσκευης....Ειναι και θεμα εταιρειων κινητης....

Την ιδια αυξομειωση του σηματος στα ιδια σημεια του σπιτιου την ειχα και στις δυο προηγουμενες συσκευες που ειχα (xperia)....Οποτε μην κατηγορειτε το κινητο για αυτες τις αυξομειωσεις ;)

Εχω μιλησει κανονικα ακομα και με το κοκκινο χ στην μπαρα σηματος :rolleyes:

Τωρα για την καταναλωση τι να σας πω...Σε αυτη την συσκευη το εχω μονιμα το 3g (το 3g οχι τα δεδομενα) απο τοτε που το πηρα...Εδω και μια εβδομαδα και κατι που το εχω το εχω φορτισει 4 φορες χωρις να εχει αδειασει τελειως (γυρω στο 20% το εβαζα για φορτιση)...Και μπορω να πω οτι εχω κανει αρκετη χρηση...Καινουργια συσκευη ειναι και επρεπε να την ξεψαχνισω για να την μαθω συν την ημερισια χρηση η οποια στην προηγουμενη συσκευη (xperia P) μου εβγαζε μια μερα.....

Οποτε για μενα η μπαταρια του ειναι μια χαρα οταν το φορτιζω καθε 2 η' 3 μερες :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!! Αγορασα και εγω το L9 II απο public. Το εχω 5 μερες και μπορω να πω οτι η μπαταρια ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ! δεν φοβαμαι πια οτι θα μεινω απο μπαταρια...κραταει γερα!Η οθονη απλα δεν υπαρχει στο 0% εχω την φωτεινοτητα και βλεπω μια χαρα και καθαρα.. δεν με απασχολουν τοσο τα φωτεινα πληκτρα που δεν εχει αλλα αυτο που ειπαν και αλλοι παραπανω για το κουμπι που ξεκλειδωνει θα μπορουσε να ειναι πιο αισθητο! πιστευω οτι σιγουρα θα βγει καποια αναβαθμιση στο μελλον και ας ελπισουμε να βγουνε και θηκες γιατι ειναι ενα θεμα και αυτο...Για τα λευτα του ειναι εξαιρετικη επιλογη! :)
Link to comment
Share on other sites

Με εναλλαγές ανοιχτού/κλειστού χώρου συνέχεια και με μόνιμα ανοιχτά Data και Wi Fi η μπαταρία κρατάει σίγουρα μια μέρα με μερικά background apps και VoIP τηλέφωνα, surfing και γενικότερα δουλειά στο κινητό. Δεν έχω δοκιμάσει πόσο θα ήταν αν είχα και GPS μαζί αλλά ακόμα και αυτό εμένα με ικανοποιεί καθώς δεν έχω το άγχος μην ξεχάσω κάτι να κλείσω. Σε φυσιολογική χρήση με χαλαρό Wi Fi και όχι πολύ πιέση πλέον νομίζω μου βγάζει 2ήμερο αλλά αυτές τις μέρες το χρησιμοποιώ πάρα πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα σχετικό ερώτημα με mail στην LG (Ελλάδος). Χτες το απογευμα το έστειλα, σήμερα το μεσημέρι με πήραν τηλεφωνο. Ευτυχώς δεν άκουσα χαζές προσπάθειες εξηγήσεων οτι ειναι κατι το φυσιολογικό αλλα απλα μου είπαν να το στείλω να το ελέγξουν. Σωστό και απλό και αποδεκτό. Θα στείλουν courier να το παραλάβει και θα επιστραφεί μεσα σε 4-5 ημέρες χωρις κόστος. Ικανοποιημένος απο την συμπεριφορά τους απόλυτα μέχρι τώρα.

 

Εντελώς απαράδεκτη η συμπεριφορά της ίδιας εταιρείας μέσω του τηλεφωνικού της κέντρου. Πριν το email είχα μιλήσει τηλεφωνικώς και πραγματικά μου το έκλεισαν στα μούτρα όταν άρχισα να φέρνω αντιρρήσεις σε δικαιολογίες τύπου φταίει το δίκτυο σίγουρα κλπ. Ξανακαλεσα και μου είπαν οτι θα με καλέσει τεχνικός. Ακόμη με καλεί (η κλήση που ανέφερα εγινε λόγω email όπως μου είπαν). Ζήτησα να μιληςω με προϊσταμενο για να αναφέρω το γεγονός αλλα ακόμη με καλεί.

 

Οπότε οποιος θέλει ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ προτείνω email μονο.

 

Όταν έχω νεα θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

 

Λογικό σαν σκέψη αλλα στην πράξη θα καταναλώνει μπαταρια για να ειναι η οθόνη standby οπότε μαλλον απενεργοποιημένο θα ειναι εκτός κι αν βάλουν επιτέλους μεγάλες μπαταρίες όπως το L7ii τουλάχιστον.

 

Ας βάλουν πρώτα το android 4.2 ή το kitkat σαν ανανέωση που ειναι κατι απλο και εύκολο και μετα ας ασχοληθούν με επουσιωδεις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό σαν σκέψη αλλα στην πράξη θα καταναλώνει μπαταρια για να ειναι η οθόνη standby οπότε μαλλον απενεργοποιημένο θα ειναι εκτός κι αν βάλουν επιτέλους μεγάλες μπαταρίες όπως το L7ii τουλάχιστον.

 

Ας βάλουν πρώτα το android 4.2 ή το kitkat σαν ανανέωση που ειναι κατι απλο και εύκολο και μετα ας ασχοληθούν με επουσιωδεις λεπτομέρειες.

 

Θεωρώ πως δε θα έρθει update με σκέτο το feature, αλλά θα είναι στα πλαίσια της αναβάθμισης λογισμικού(hopefully 4.4 μπας και γλιτώσουμε και απ'τα λίγα θέματα με τη ram), αν και δε με ενοχλεί να μείνω σε 4.1 αν φτιάξουν τη διαχείριση της ram. Τώρα το feature αυτό καθ'αυτό, πιστεύω είναι πρακτικό, και αν όχι για συνεχή χρήση, μπορείς να το έχεις για "όταν χρειαστεί", πχ όταν βγαίνω έξω με γάντια, μπορώ να χρησιμοποιήσω την οθόνη(έχω ειδικά), αλλά δυσκολεύομαι πολύ να αισθανθώ το κουμπί, και σε συνδυασμό με το μέγεθός του, γίνεται αρκετά άβολο το άνοιγμα και το κλείσιμο της συσκευής!

 

Κάτι άσχετο, η μπαταρια του l7ii μπορεί να μπει στο δικό μας? Μιας και σε πολλά site, με αυτή τη μπαταρία το παρουσιάζουν! :confused:

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα σχετικό ερώτημα με mail στην LG (Ελλάδος). Χτες το απογευμα το έστειλα, σήμερα το μεσημέρι με πήραν τηλεφωνο. Ευτυχώς δεν άκουσα χαζές προσπάθειες εξηγήσεων οτι ειναι κατι το φυσιολογικό αλλα απλα μου είπαν να το στείλω να το ελέγξουν. Σωστό και απλό και αποδεκτό. Θα στείλουν courier να το παραλάβει και θα επιστραφεί μεσα σε 4-5 ημέρες χωρις κόστος. Ικανοποιημένος απο την συμπεριφορά τους απόλυτα μέχρι τώρα.

 

Εντελώς απαράδεκτη η συμπεριφορά της ίδιας εταιρείας μέσω του τηλεφωνικού της κέντρου. Πριν το email είχα μιλήσει τηλεφωνικώς και πραγματικά μου το έκλεισαν στα μούτρα όταν άρχισα να φέρνω αντιρρήσεις σε δικαιολογίες τύπου φταίει το δίκτυο σίγουρα κλπ. Ξανακαλεσα και μου είπαν οτι θα με καλέσει τεχνικός. Ακόμη με καλεί (η κλήση που ανέφερα εγινε λόγω email όπως μου είπαν). Ζήτησα να μιληςω με προϊσταμενο για να αναφέρω το γεγονός αλλα ακόμη με καλεί.

 

Οπότε οποιος θέλει ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ προτείνω email μονο.

 

Όταν έχω νεα θα ενημερώσω

 

LOL μου συνεβει ακριβως το αντιστοφο!

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα το κινητο ειναι πολυ καλο για τα. Λεφτα του φοβερη οθονη το wifi απαιχτο με το σημα τωρα 4 ωρες 3g την ημερα και με wind και με cosmote. Στην wind δουλευει σφαιρα στην κοσμοτε λιγο ζοριζετε αλλα ειναι θεμα περιοχης.Η οθονη ips απαιχτη και παει γρηγορα.Για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο.
Zte blade ,Sony sole ,galaxy s advance, Lg l9 ii.samsung galaxy s4 Microsoft 640 xl, lte, huawei p8 lite, Samsung galaxy s6 edge.
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες κάτοχος και εγώ του lg l9 ii, έψαξα για να διαπιστώσω και έγω αν όντως η οθόνη του έχει gorilla glass,

πέρα απο το ιταλικό site που αναφέρθηκε εδώ πέρα βρήκα και αυτό εδω:

 

LG D605 Optimus L9 II is a mid-range Android handset equipped with a 4.7-inch HD display which is coated by Corning Gorilla Glass 2.

 

http://www.smartphonezero.com/lg-d605-optimus-l9-ii-specs/

 

και εδω:

Corning Gorilla Glass 2 screen

 

http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=4903&view=1&c=lg_d605_optimus_l9_ii

Edited by astral7
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...