Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Εδω και μερικες μερες σκεφτομαι να αγορασω την συγκεκριμενη συσκευη αλλα εχω μερικες ερωτησεις.

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσει καθολου το UI εμφανισιακα και ολα τα features της LG, υπαρχει καποιος τροπος να βαλω 4.4 και να μοιαζει με το Nexus 5 και να λειτουργει απροβληματιστα? Εδω πρεπει να πω πως θα ειναι η πρωτη Android συσκευη μου. Υπαρχει καποιο guide?

 

ναι μπορείς να το κανεις αυτό φλασαροντας μια custom rom. θα φτιάξω εναν οδηγο λογικά σημερα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχετε δίκιο το ξέχασα. Da_rudakos βάλε gravity box τότε.

 

Εχεις ευκαιρη την επιλογη;;

Ειχα βαλει το πρωι και δεν βρηκα κατι..

 

Και επειδη ειδα οτι καποιος ζητησε το μαμα remote για mahdi,το περνατε απο δω.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2596104

 

Το δοκιμασα και δουλευει αψογα.

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα εγκατασταση με την μεθοδο που λετε εδω στο οδηγο custom recovery και μου μπαινει συνεχεια σε twrp recovery.τι γινεται και δεν ανοίγει κανονικα ?
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του lenovo που λέτε ..ποια είναι?? Κ που την βρίσκουμε..??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα εγκατασταση με την μεθοδο που λετε εδω στο οδηγο custom recovery και μου μπαινει συνεχεια σε twrp recovery.τι γινεται και δεν ανοίγει κανονικα ?

Το ιδιο προβλημα ειχα καποια στιγμη και 'γω! Ενω παλιοτερα ειχα κανονικα και δουλευα το twrp μετα απο καποια αλλαγη rom που εκανα οταν αποπειραθηκα να το ξαναπερασω κολλουσε εκει και δεν ανοιγε το κινητο :confused: Δυστυχως δε βρηκα λυση και ξαναπερασα τη rom απ' την αρχη με τη διαδικασια του unroot!! Τελικα περασα το Semi-Touch D802 Recovery που αναφερεται επισης στην αρχικη σελιδα και μετα μεσα απ' το Semi-Touch φλασαρα το philz_touch recovery.zip και εχω αυτο γιατι το θεωρω καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχα καποια στιγμη και 'γω! Ενω παλιοτερα ειχα κανονικα και δουλευα το twrp μετα απο καποια αλλαγη rom που εκανα οταν αποπειραθηκα να το ξαναπερασω κολλουσε εκει και δεν ανοιγε το κινητο :confused: Δυστυχως δε βρηκα λυση και ξαναπερασα τη rom απ' την αρχη με τη διαδικασια του unroot!! Τελικα περασα το Semi-Touch D802 Recovery που αναφερεται επισης στην αρχικη σελιδα και μετα μεσα απ' το Semi-Touch φλασαρα το philz_touch recovery.zip και εχω αυτο γιατι το θεωρω καλυτερο!

 

αυτο θα κανω και προσπαθω αλλα ειναι η μπαταρια μου στο 28% και οταν παω να περασω την rom απο την αρχή μου γράφει οτι εχω αποσύνδεση το καλώδιο και το φορτώνω να δω. ηδομενννννν

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να στείλει λινκ για photosphere camera, για να την περάσω σε aosp rom.

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος σύντομος οδηγός να διαβάσω για να περάσω κ γω την mahdi..???

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος σύντομος οδηγός να διαβάσω για να περάσω κ γω την mahdi..???

Installation instructions

Installing Mahdi-Rom for the first time, or coming from another ROM:

- Boot into Recovery

- WIPE EVERYTHING (otherwise your device will be stuck at boot)

- Flash Mahdi-Rom zip from SDCard

- Flash GApps zip from SDCard

- Reboot

- Don't restore system data using Titanium Backup!

 

Βack to stock for me....Εκτός απο το customization, που σε μεγάλο μέρος μπορείς να το κάνεις μέσω Xposed και στη stock, δε βρήκα κάτι άλλο να με συγκινήσει. Είχα και 1-2 θεματάκια btw όπως αν πειράξεις/,μικρύνεις τη NavBar αυτή δεν ανταποκρίνεται μερικές φορές στο ''άγγιγμα''.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ηλία εκτός της nav bar (χρησιμοποιώ UDN και δε με νοιάζει) τι άλλο πρόβλημα βρήκες; το halo δεν έλεγε;

 

Το halo λίγο το δοκίμασα, καλό είναι,αλλά οκ....δε θα άλλαζα ποτέ rom για ένα χαρακτηριστικό μόνο.

Ένα άλλο θεματάκι που είχα ήταν ότι μερικές φορές κάτι, που δεν ανακάλυψα, ξυπνούσε την οθόνη της συσκευής.

Γενικά από θέμα ταχύτητας και μπαταρίας είναι μια χαρά, αλλά οκ, μια χαρά είναι και stock. Δε βρήκα διαφορές δηλαδη...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, πως για ένα feature δεν αλλάζεις rom. Ακούγεται για θέμα και όχι θεματακι, βέβαια μπορεί να φταίει εφαρμογή και όχι η ρομ. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιείτε mahdi rom σας εμφανίζονται διαφημίσεις ατα apps?

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Το halo λίγο το δοκίμασα, καλό είναι,αλλά οκ....δε θα άλλαζα ποτέ rom για ένα χαρακτηριστικό μόνο.

Ένα άλλο θεματάκι που είχα ήταν ότι μερικές φορές κάτι, που δεν ανακάλυψα, ξυπνούσε την οθόνη της συσκευής.

Γενικά από θέμα ταχύτητας και μπαταρίας είναι μια χαρά, αλλά οκ, μια χαρά είναι και stock. Δε βρήκα διαφορές δηλαδη...

Αυτό που δεν ανακάλυψες είναι το pocket mode. Ουσιαστικά χρησημοποιεί τον proximity sensor και όταν βγαζεις τι κινητό από τη τσέπη ανοίγει αυτόματα η οθόνη. είναι ακόμα σε προβληματικό στάδιο όπως έχει πεί και ο dev και κάνει του κεφαλιού του.

Από κει και πέρα γούστα του καθενός είναι. Εγώ πέρα από την στοκ κάμερα της lg (τη οποία έχει και κάθε aosp rom) δε βρίσκω καμία έλειψη. Άλλος όμως μπορεί να χρησιμοποιεί και άλλα features. Διαλεγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω την αληθεια θα εβαζα aosp μονο για την ταχυτητα και την μπαταρια αλλα με την official rom εχω και τα 2.Ειναι που θεωρω και το pure Android πολυ βαρετο...

Δεν ξερω αλλα πιστευω οτι πιο πολλα χανεις παρα κερδιζεις.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα έναν οδηγό για εγκατάσταση custom Rom. Θα δούνε οι moderator αν είναι εντάξει και λογικά θα ανέβει σήμερα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ανακάλυψες είναι το pocket mode. Ουσιαστικά χρησημοποιεί τον proximity sensor και όταν βγαζεις τι κινητό από τη τσέπη ανοίγει αυτόματα η οθόνη. είναι ακόμα σε προβληματικό στάδιο όπως έχει πεί και ο dev και κάνει του κεφαλιού του.

Από κει και πέρα γούστα του καθενός είναι. Εγώ πέρα από την στοκ κάμερα της lg (τη οποία έχει και κάθε aosp rom) δε βρίσκω καμία έλειψη. Άλλος όμως μπορεί να χρησιμοποιεί και άλλα features. Διαλεγεις και παίρνεις.

To ανακάλυψα και το παρακολουθώ το feature αυτό. Απλά, λόγω επεξεργαστών αλλά και εξέλιξης του Android, δε θα δει κανείς τη διαφορά σε ταχύτητα που έβλεπε σε παλαιότερα μοντέλα ή στα Nexus. Και ιδίως μετά την δημιουργία του Xposed Framework, η παραμετροποίηση πλέον μπορεί να γίνει σε μεγάλο βαθμό και σε stock rooted phones.

Άρα, για παιχνίδι φυσικά μια custom rom και ιδίως μια aosp, είναι σούπερ, αλλά διαφορές σε ταχύτητα και μπαταρία δεν υπάρχουν, τουλάχιστον εμφανές στο μάτι.

Έγραψα έναν οδηγό για εγκατάσταση custom Rom. Θα δούνε οι moderator αν είναι εντάξει και λογικά θα ανέβει σήμερα..

Πόσταρέ τον εδω αν θές και θα τον βάλω στον οδηγό.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μια ρωτησουλα παιδια! Εχω Xposed framework και G2 Xposed, στις ρυθμισεις για τη navigation bar δε μου δινει τη δυνατοτητα να αλλαξω το υψος της και το χρωμα των κουμπιων! Μηπως φταιει που εχω μικρηνει τη navbar με το τροποποιημενο framework-res.apk;
Link to comment
Share on other sites

Μια ρωτησουλα παιδια! Εχω Xposed framework και G2 Xposed, στις ρυθμισεις για τη navigation bar δε μου δινει τη δυνατοτητα να αλλαξω το υψος της και το χρωμα των κουμπιων! Μηπως φταιει που εχω μικρηνει τη navbar με το τροποποιημενο framework-res.apk;

Mήπως είναι στη paid έκδοση μόνο και έχεις την Free???

 

Οδηγός του φίλου @gsir για ''πέρασμα'' aosp rom προστέθηκε στον οδηγό τροποποιήσεων, στην ενότητα ''διάφορα''...Ευχαριστούμε.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιείτε mahdi rom σας εμφανίζονται διαφημίσεις ατα apps?

 

Και σε εμένα το ίδιο συμβαίνει. Χρησιμοποιώ το Adfree και δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα έναν οδηγό για εγκατάσταση custom Rom. Θα δούνε οι moderator αν είναι εντάξει και λογικά θα ανέβει σήμερα..

 

Ωραίος φίλος.. Τον περιμένουμε.. Ευχάριστουμε!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

statyss ανεβηκε. τσεκαρε στους οδηγους της συσκευης του elthis στην ενοτητα διαφορα

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

@Zecharias99

 

Την δοκίμασα και εγώ αλλά το μόνο που εκτιμησα ήταν τα 380dpi. Δοκίμασε κ energy,πιο smooth Θα καταλάβεις. Εγώ σκέφτομαι για pardus τώρα

 

Φίλε μου σκέφτηκα και εγώ για Energy μιας και διαβάζω μόνο θετικά!

Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω:

1) Είναι πολύ σκοτεινό το interface και δεν ξέρω αν αλλάζει εύκολα! Αν ναι πως?

2) Είναι εύκολο να αλλάφω και σε αυτή τη ROM στα 380DPI. Αν ναι πως??

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες. Ευτυχισμενος κατοχος του G2 κι εγω! Οσοι πιστευετε οτι η μπαταρια τελειωνει πολυ γρηγορα και εχετε δοκιμασει τα παντα (χαμηλο brightness, auto-sync off κλπ.....) προτεινω να εγκαταστησετε το antutu CPU master και να μειωσετε την ταχυτητα του επεξεργαστη. Μπορειτε να την ανεβασετε οποια στιγμη θελετε πχ να παιξετε καποιο παιχνιδι ή να ανοιξετε πολλες απαιτητικες εφαρμογες. Εγω προσωπικα με energy rom (πολυ γρηγορη κ απροβληματιστη) το εχω μονιμα set στα 960Mhz εκτος απο τις περιπτωσεις που ανεβαζω τερμα για να παιξω κανενα παιχνιδακι :P

 

Για οσους φοβουνται κατι τετοιο απλα να σας πω οτι ειναι ο,τι ακριβως κανει και η πλατφορμα Miui σε "power saving mode" (εκτος απο φωτεινοτητα κλπ) (((Τσεκαρισμενο))).

Edited by dantamis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...