Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το οτι βγαζει αμεσα την φωτο δεν την καθιστα καλυτερη καμερα απο note3 και s4 αλλα....ναι ειναι. :p

Ειδικα σε χαμηλο φωτισμο ειναι αρκετα καλυτερη ακομα και απο lumia που δοκιμασα. (στο Auto φυσικα).

Οποτε ναι ειχες δικιο οπως και πολλοι φιλοι εδω μεσα που ελεγαν το ιδιο πραγμα.

Tupac σε ευχαριστω το δοκιμαζω

Φίλε μου η αμεσότητα για μένα παίζει μεγάλο ρόλο ειδικά οταν φωτογραφίζεις παιδιά;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου η αμεσότητα για μένα παίζει μεγάλο ρόλο ειδικά οταν φωτογραφίζεις παιδιά;)

 

Εχεις δικιο και εγω το βλεπω με την κορη μου. Την εκανα την πατατα....Απο την βιασυνη μου εκανα wipe το κινητο μεσω recovery και δεν εχω μεσα την cloudy rom. Ειμαι στο pc και προσπαθω να στειλω την rom αλλα δεν το βλεπει το pc το κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο και εγω το βλεπω με την κορη μου. Την εκανα την πατατα....Απο την βιασυνη μου εκανα wipe το κινητο μεσω recovery και δεν εχω μεσα την cloudy rom. Ειμαι στο pc και προσπαθω να στειλω την rom αλλα δεν το βλεπει το pc το κινητο...

Βαλε τη rom σε ενα στικακι (ελπιζω να υποστηριζει OTG η recovery σου).

Μπες recovery με τα πισω πληκτρα και φλασαρε τη rom απο εκει ;)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τη rom σε ενα στικακι (ελπιζω να υποστηριζει OTG η recovery σου).

Μπες recovery με τα πισω πληκτρα και φλασαρε τη rom απο εκει ;)

εχει μεσα otg αλλα δεν εχω καλωδιο....μα πως την πατησα ετσι σα βλακας....:(

Υπαρχει αλλος τροπος να δει το pc το κινητο να στειλω την ρομ?

μαλλον μεσω adb

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

εχει μεσα otg αλλα δεν εχω καλωδιο....μα πως την πατησα ετσι σα βλακας....:(

Υπαρχει αλλος τροπος να δει το pc το κινητο να στειλω την ρομ?

Οχι ρε συ. Κριμα ταλαιπωρια τωρα.

Για τον υπολογιστη δεν ξερω πως να το κανεις να το δει. Δεν εχω αχοληθει ποτε. Δουλευω μονο με OTG. Αν εχεις κανει backup τη ROM σου μεσω recovery κανε restore.

Πρεπει παντα να θυμομαστε να εχουμε ενα nandroid back up στη μνημη της συσκευης και στον υπολογιστη. Ειναι το πρωτο πραμα που κανουμε οταν περναμε custom recovery.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ. Κριμα ταλαιπωρια τωρα.

Για τον υπολογιστη δεν ξερω πως να το κανεις να το δει. Δεν εχω αχοληθει ποτε. Δουλευω μονο με OTG. Αν εχεις κανει backup τη ROM σου μεσω recovery κανε restore.

Πρεπει παντα να θυμομαστε να εχουμε ενα nandroid back up στη μνημη της συσκευης και στον υπολογιστη. Ειναι το πρωτο πραμα που κανουμε οταν περναμε custom recovery.

 

Ναι ειναι ταλαιπωρια και δεν το ξερω να το δουλευω. Αστα την πατησα σαν χαζος. Ειχα μαθει με το s4 που ειχε καρτα...Εχω backup αλλα και παλι την εχω στο pc. Θα πρεπει να κανω υπομονη να βρω otg και να παιξω ετσι. Αφου το βαλω κανω mount?

Σε ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

εχει μεσα otg αλλα δεν εχω καλωδιο....μα πως την πατησα ετσι σα βλακας....:(

Υπαρχει αλλος τροπος να δει το pc το κινητο να στειλω την ρομ?

μαλλον μεσω adb

 

Το μόνο τρόπο που βλέπω εγώ είναι να συναντηθείς με κάποιο παλικάρι (μιας που βλέπω οτι είσαι Αθήνα), και με το δικό του usb να στο φλασαρι στο πόδι.....:D να αποφύγεις το service μιας που είναι κάτι εφικτό...!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

εχει μεσα otg αλλα δεν εχω καλωδιο....μα πως την πατησα ετσι σα βλακας....:(

Υπαρχει αλλος τροπος να δει το pc το κινητο να στειλω την ρομ?

μαλλον μεσω adb

 

μπορεις να κανεις αυτο (

) και μετα root απο την αρχη και recovery παλι η (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2432476 ), ο πρωτος τροπος με εσωσε οταν δεν ειχα ΟTG και εκανα το ιδιο με εσενα τον δευτερο τροπο τον εχω δουλεψει και αυτον αλλα στις αρχες δεν δουλευε ειναι μια καλη λυση αν δεν μπορεσεις να βρεις το OTG παντως και σχετικα γρηγορη μονο το αρχειο ειναι μεγαλο

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

εχει μεσα otg αλλα δεν εχω καλωδιο....μα πως την πατησα ετσι σα βλακας....:(

Υπαρχει αλλος τροπος να δει το pc το κινητο να στειλω την ρομ?

μαλλον μεσω adb

 

αν δεν καταφερεις κατι φλασαρε την μαμα ρομ με το flash tool. σε download mode μπαινεις λογικα..

Link to comment
Share on other sites

αν δεν καταφερεις κατι φλασαρε την μαμα ρομ με το flash tool. σε download mode μπαινεις λογικα..

 

ε ναι το πιο λογικο αυτο ειναι.. απλα κανει ροοτ ξανα κ περναει recovery απ την αρχη.. δν χρειαζεται σερβις!

 

τελικα η cloudy g3 εχει τα binaries της xcam. η διαφορα ειναι στην εφαρμογη της καμερας.. ποια απ τις 2 ειναι καλυτερες κ με το βιντεο τι παιζει? καταληξαμε καπου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ταλαιπωρια και δεν το ξερω να το δουλευω. Αστα την πατησα σαν χαζος. Ειχα μαθει με το s4 που ειχε καρτα...Εχω backup αλλα και παλι την εχω στο pc. Θα πρεπει να κανω υπομονη να βρω otg και να παιξω ετσι. Αφου το βαλω κανω mount?

Σε ευχαριστω για την βοηθεια

Δες αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2797190

Με αυτό βάζεις εργοστασιακή rom σε 5 λεπτά και μετά πάλι root recovery και cloudy g3 2.0.Αυτό το χρησιμοποιούμε οταν Θέλουμε να το φέρουμε σε εργοστασιακή μορφή.Δοκίμασε να εγκαταστήσεις τους drivers της lg που δίνει στο flash tool και μάλλον θα το δει το τηλέφωνο το pc και γλυτώσεις από την ταλαιπωρία:)Να θυμάσαι πάντα να έχεις μια rom στην εσωτερική μνήμη έχεις δεν έχεις otg για ασφάλεια.;)

Με πρόλαβαν τα τσακάλια:D

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

θα εχει ξανα αναφερθει αλλα οποιος θελει να κατεβασει την αρχικη ρομ της lg απο τους σερβερς της μπορει απλα να παει σε αυτο :

 

http://csmg.lgmobile.com:9002/csmg/b2c/client/auth_model_check2.jsp?esn=

 

κ μετα το = στο τελος βαζετε το ιμει του κινητου σας.. εκει θα βρειτε το λινκ για να κατεβασετε την στοκ ρομ. κ μετα απλα την φλασαρετε με το προγραμματακι απο το xda..

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις αυτο (
) και μετα root απο την αρχη και recovery παλι η (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2432476 ), ο πρωτος τροπος με εσωσε οταν δεν ειχα ΟTG και εκανα το ιδιο με εσενα τον δευτερο τροπο τον εχω δουλεψει και αυτον αλλα στις αρχες δεν δουλευε ειναι μια καλη λυση αν δεν μπορεσεις να βρεις το OTG παντως και σχετικα γρηγορη μονο το αρχειο ειναι μεγαλο

Ηλία ο ίδιο τροπος είναι και στις περιπτώσεις flash tool χρειάζεται:cool:

Link to comment
Share on other sites

θα εχει ξανα αναφερθει αλλα οποιος θελει να κατεβασει την αρχικη ρομ της lg απο τους σερβερς της μπορει απλα να παει σε αυτο :

 

http://csmg.lgmobile.com:9002/csmg/b2c/client/auth_model_check2.jsp?esn=

 

κ μετα το = στο τελος βαζετε το ιμει του κινητου σας.. εκει θα βρειτε το λινκ για να κατεβασετε την στοκ ρομ. κ μετα απλα την φλασαρετε με το προγραμματακι απο το xda..

 

Ευχαριστώ βρε φιλαράκι....! αχρείαστο να είναι..!:lol:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ηλία ο ίδιο τροπος είναι και στις περιπτώσεις flash tool χρειάζεται:cool:

Ξέρω.. Απλά το βιντεακι βοηθάει αρκετά αμα δεν σου έχει ξανατυχει κάτι παρόμοιο ;) ;)

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

εφυγα απο art γυρισα σε dalvik Οποτε ξεκιναμε και μονταρισμα !! κατεβασα το g3tweaksbox , πως αλλαζω ομως θεματακια ??

Phone : LG D802 G2 16gb

Rom : CloudyG3 2.0

Kernel : Dorimanx 8.5

Link to comment
Share on other sites

αν κανουμε root πως το επαναφερουμε? θα φαινετε στο service οτι εχει γινει?

 

καποιος γνωστης μπορει να μου δωσει μια απαντηση?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο και εγω το βλεπω με την κορη μου. Την εκανα την πατατα....Απο την βιασυνη μου εκανα wipe το κινητο μεσω recovery και δεν εχω μεσα την cloudy rom. Ειμαι στο pc και προσπαθω να στειλω την rom αλλα δεν το βλεπει το pc το κινητο...

 

φιλε μου demon εκανες ολα τα wipe??και δεν σου ανοίγει το τηλεφωνο??? αν ναι βρες usb otg και κανε την δουλεια σου!!αλλιως flash tool!!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

καποιος γνωστης μπορει να μου δωσει μια απαντηση?

 

αν δν κανω λαθος η καλυτερη λυση ειναι να φλασαρεις με το flash tool την στοκ σε jelly bean. κ εκει δν φαινεται πουθενα τπτ. αν κανεις ota update σε kitkat απο την lg θα εξακολουθεις να εισαι unroot σε ολα. το παραδοξο ειναι οτι η lg εχει ενα tool στο σερβις μενου του κινητου που ελεγχει το ροοτ. Σε κιτκατ εκδοση αυτο το tool το απενεργοποιησε με αποτελεσμα οταν φλασαρεις απο το flash tool κατευθειαν την κιτκατ να δειχνει οτι εινια ροοταρισμενο ενω δν ειναι! επισης συμβαινει αν κανεις αναβαθμιση μεσω υπολογιστη κ οχι μεσω ota. κ στις δυο περιπτωσεις δν νομιζω να εχεις θεμα παντως.. απλα λεπτομεριες..

 

ενδειτικα μπορεις να δεις εδω διαφορα κ τα σχολια: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2606519

Edited by xirosiman
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σας ευχαριστω παρα πολυ ολους που σκιστηκατε στην κυριολεξια να με βοηθησετε. Το εκτιμω πολυ.

Εντελλει ετσι και για να γελασουμε λιγο, πηγα σε ενα γνωστο μου πηρα ενα otg και αφου περασα στο στικακι την cloudy ξεκινησα το flash. Ηταν πολυ αργο και μου εκανε εντυπωση και ετσι στη μεση περιπου πεταξε μηνυμα οτι λειπει ενα αρχειο. Φως φαναρι οτι δεν εγινε σωστη αντιγραφη η το στικακι εχει προβλημα. Παω σε εναν αλλο γνωστο παιρνω το δικο του στικακι κανω την ιδια διαδικασια και παλι τα ιδια. Λεω θα φταιει το αρχειο. Ξανακατεβαζω την ρομ ξαναπερναω τα ιδια. Ψαχνω στα πραγματα μου και βρισκω ενα καλωδιο otg! Βαζω το δικο μου καλωδιο με το στικακι του παιδιου, τα ιδια. Λεω με δουλευει δεν υπαρχει περιπτωση. Μου περασε απο το μυαλο να το κανω φρισμπι αλλα λεω ασε υπομονη. Εντελλει για να μην σας κουραζω, εφταιγε το καλωδιο του παιδιου, και το στικακι του αλλου. Με δικο μου otg + stick περαστηκε η cloudy σε χρονο 0. :lol::lol: Ειναι αμα σε θελει....!

Το παθημα εγινε μαθημα.

 

Οσο για την καμερα. Εντελλει δειχνει να επηρρεαζει την καμερα του cloudy αμα φλασαρεις την xcam. Συμπεριφερεται πολυ καλα απο μονη της, και εναλλασει σε χαμηλο φωτισμο κατι αναμεσα σε auto-aiauto και night mode.

Ακομα ειμαι σε δοκιμες αλλα σας παραθετω τα + και τα -. (επομενη φαση ειναι να περασω ΜΟΝΟ το apk xcam να δω τι θα γινει χωρις να φλασαρω τα binaries και advanced drivers).

 

cloudy g3 stock cam.

+ γρηγορο shutter ακομα και σε χαμηλο φωτισμο

+ γρηγορες εναλλαγες μεταξυ διαφορων συνθηκων αντι του auto-aiauto-night αυτοματα απο μονο του

+ απλη καμερα χωρις πολλα modes να σε μπερδευουν. Ανοιγεις βαρας τελος.

+ 99 burst shots εναντι των 20 που ριχνει η xcam.

 

- το video recording δεν υποστηριζει flash κατα την διαρκεια του video (εννοω να το ανοιγεις και να το κλεινεις. Θα πρεπει απο την αρχη να εχεις επιλεξει τι θες.)

- το video kbps στα 60 fps ειναι στα 20000-21000 εναντι των 31000 της xcam χωρις να εχει καποια εμφανη διαφορα στην ποιοτητα. Το θετικο εδω ειναι μικροτερα αρχεια σε μεγεθος.

- Το hdr δεν ειναι ξεχωριστο mode αλλα θα πρεπει να το ανοιγεις καθε φορα απο τις ρυθμισεις και αντιστοιχα να το κλεινεις.

- Το night mode της xcam αποδιδει πολυ καλα ισως λιγο καλυτερα απο την stock cloudy

- H xcam εχει τα settings (application playstore) Που ρυθμιζοντας λιγο το constrast και το sharpness Πετυχαινεις λιγο καλυτερο αποτελεσμα.

- Η xcam εχει καποια modes που μπορει να μην τα χρησιμοποιει κανεις συχνα αλλα υπαρχουν.

Γενικοτερα οι διαφορες ειναι μικρες. Aν βρω κατι παραπανω σας ενημερωνω απλα θελω να δω αν περασω μονο τo apk τι θα συμβει. Οκ θα εχω 2 καμερες αλλα θα εχουν διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

εφυγα απο art γυρισα σε dalvik Οποτε ξεκιναμε και μονταρισμα !! κατεβασα το g3tweaksbox , πως αλλαζω ομως θεματακια ??

 

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σας ευχαριστω παρα πολυ ολους που σκιστηκατε στην κυριολεξια να με βοηθησετε. Το εκτιμω πολυ.

Εντελλει ετσι και για να γελασουμε λιγο, πηγα σε ενα γνωστο μου πηρα ενα otg και αφου περασα στο στικακι την cloudy ξεκινησα το flash. Ηταν πολυ αργο και μου εκανε εντυπωση και ετσι στη μεση περιπου πεταξε μηνυμα οτι λειπει ενα αρχειο. Φως φαναρι οτι δεν εγινε σωστη αντιγραφη η το στικακι εχει προβλημα. Παω σε εναν αλλο γνωστο παιρνω το δικο του στικακι κανω την ιδια διαδικασια και παλι τα ιδια. Λεω θα φταιει το αρχειο. Ξανακατεβαζω την ρομ ξαναπερναω τα ιδια. Ψαχνω στα πραγματα μου και βρισκω ενα καλωδιο otg! Βαζω το δικο μου καλωδιο με το στικακι του παιδιου, τα ιδια. Λεω με δουλευει δεν υπαρχει περιπτωση. Μου περασε απο το μυαλο να το κανω φρισμπι αλλα λεω ασε υπομονη. Εντελλει για να μην σας κουραζω, εφταιγε το καλωδιο του παιδιου, και το στικακι του αλλου. Με δικο μου otg + stick περαστηκε η cloudy σε χρονο 0. :lol::lol: Ειναι αμα σε θελει....!

Το παθημα εγινε μαθημα.

 

Οσο για την καμερα. Εντελλει δειχνει να επηρρεαζει την καμερα του cloudy αμα φλασαρεις την xcam. Συμπεριφερεται πολυ καλα απο μονη της, και εναλλασει σε χαμηλο φωτισμο κατι αναμεσα σε auto-aiauto και night mode.

Ακομα ειμαι σε δοκιμες αλλα σας παραθετω τα + και τα -. (επομενη φαση ειναι να περασω ΜΟΝΟ το apk xcam να δω τι θα γινει χωρις να φλασαρω τα binaries και advanced drivers).

 

cloudy g3 stock cam.

+ γρηγορο shutter ακομα και σε χαμηλο φωτισμο

+ γρηγορες εναλλαγες μεταξυ διαφορων συνθηκων αντι του auto-aiauto-night αυτοματα απο μονο του

+ απλη καμερα χωρις πολλα modes να σε μπερδευουν. Ανοιγεις βαρας τελος.

+ 99 burst shots εναντι των 20 που ριχνει η xcam.

 

- το video recording δεν υποστηριζει flash κατα την διαρκεια του video (εννοω να το ανοιγεις και να το κλεινεις. Θα πρεπει απο την αρχη να εχεις επιλεξει τι θες.)

- το video kbps στα 60 fps ειναι στα 20000-21000 εναντι των 31000 της xcam χωρις να εχει καποια εμφανη διαφορα στην ποιοτητα. Το θετικο εδω ειναι μικροτερα αρχεια σε μεγεθος.

- Το hdr δεν ειναι ξεχωριστο mode αλλα θα πρεπει να το ανοιγεις καθε φορα απο τις ρυθμισεις και αντιστοιχα να το κλεινεις.

- Το night mode της xcam αποδιδει πολυ καλα ισως λιγο καλυτερα απο την stock cloudy

- H xcam εχει τα settings (application playstore) Που ρυθμιζοντας λιγο το constrast και το sharpness Πετυχαινεις λιγο καλυτερο αποτελεσμα.

- Η xcam εχει καποια modes που μπορει να μην τα χρησιμοποιει κανεις συχνα αλλα υπαρχουν.

Γενικοτερα οι διαφορες ειναι μικρες. Aν βρω κατι παραπανω σας ενημερωνω απλα θελω να δω αν περασω μονο τo apk τι θα συμβει. Οκ θα εχω 2 καμερες αλλα θα εχουν διαφορα?

Θα έχουν την ίδια διαφορά γιατί τα binaries της xcam υπάρχουν προεγκατεστημενα στη rom.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος dorimanx είμαι με την beta dorimanx 8.2.14 περιμένοντας την 8.3 έκδοση και η μπαταρία βράχος και λέει ο dev ότι 8.3 θα είναι πιο βράχος ερε γλέντια
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα 70% auto,3 ώρες χρήσης δεν με αφήνει να το ανεβάσω δεν ξέρω γιατί:) Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...