Jump to content

G2 (D802) : Οδηγοί τροποποίησης / βελτίωσης της συσκευής


elthis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

διαβασε εδω http://www.howtogeek.com/125769/ τι ειναι το adb και πως μπορεις να το κανεις εγκατάσταση. στην ουσια ελεγχεις τη συσκευη σου μεσα απ τον υπολογιστη

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

διαβασε εδω http://www.howtogeek.com/125769/ τι ειναι το adb και πως μπορεις να το κανεις εγκατάσταση. στην ουσια ελεγχεις τη συσκευη σου μεσα απ τον υπολογιστη

θα πεσω με τα μουτρα...

με αυτο ακομα κ ετσι οπως ειναι τωρα το κινητο θα μπορω να του περασω κατι?ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

δε θα χεις προβλημα..περαν απο αυτό σιγουρέψου ότι εχεις τους σωστούς drivers για τη συσκεύη και ότι τους κανεις σωστα εγκατασταση. μεσα στον συνδεσμο που σου εστειλα αναφέρει πως να "αναγκασεις τα windows" να χρησιμοποιήσουν τους drivers που επελεξες εσυ και οχι τα windows

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

δε θα χεις προβλημα..περαν απο αυτό σιγουρέψου ότι εχεις τους σωστούς drivers για τη συσκεύη και ότι τους κανεις σωστα εγκατασταση. μεσα στον συνδεσμο που σου εστειλα αναφέρει πως να "αναγκασεις τα windows" να χρησιμοποιήσουν τους drivers που επελεξες εσυ και οχι τα windows

drivers εχω κατεβασει απο χθες πολλες φορες τους ιδιους απο τον οδηγο how to unroot : LGUnitedMobileDriver_S4981MAN38AP22_ML_WHQL_Ver_3.8.1 και τους εχω κανει install χωρις να μου βγαλει καποιο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα ακολουθησα στην αρχική το Volume Boost για να δυναμώσω τα ηχεία αλλά τώρα πάω στην μουσική και δεν υποστηρίζεται μου λέει αυτό το αρχείο ήχου και δεν ακούω τίποτα .Και κάπως έτσι δεν έχω πλέον καθόλου ήχο τώρα στο κινητό μου .Τι μπορεί να πήγε στραβά...?

 

Στο προσάρτηση R/W όταν μπω μέσα ενώ τα αλλάζω δεν μένουν αποθηκευμένα αλλά μπαίνουν όπως ήταν μήπως αυτό φταίει...?Τα είχα βάλει εναλλάξω το πρώτο μπλε στο Ro το δεύτερο στο rw και πάει λέγωντας αλλά όταν βγω και ξανά μπω είναι όπως πριν δεν αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις μήπως αυτό φταιει...?

Edited by kostasrodos29
Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

απο το λινκ με το adb που μου δωσατε εκανα install το java, κατεβασα το android sdk και το ξεζιπαρα. να κανω enable το usb debugging δε μπορω αφου το κινητο δεν ανοιγει...νομιζω ομως οτι ηταν κλικαρισμενο απο οταν το εκανα ροοτ... κανω και τα επομενα βηματα,στο command line με την εντολη adb devices δε μου βγαζει τιποτα. προσπαθω να του περασω τον driver που λεει της google αλλα μου βγαζει μυνημα οτι τα windows δεν ηταν δυνατο να εγκαταστησουν τη συσκευη lg-d802

 

ξαναδοκιμασα αυτο :

Εαν δεν εχετε ADB access μπορείτε μέσω TWRP και από το “terminal command” option να τρέξετε την παρακάτω γραμμή:

1 dd if=/dev/zero of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/fota

εβγαλε αυτο

http://i963.photobucket.com/albums/ae118/johni41/flash%20error/IMG_20131215_220647_zps622f0bdc.jpg

σας λεει τιποτα?

Edited by johni41
Link to comment
Share on other sites

απο το λινκ με το adb που μου δωσατε εκανα install το java, κατεβασα το android sdk και το ξεζιπαρα. να κανω enable το usb debugging δε μπορω αφου το κινητο δεν ανοιγει...νομιζω ομως οτι ηταν κλικαρισμενο απο οταν το εκανα ροοτ... κανω και τα επομενα βηματα,στο command line με την εντολη adb devices δε μου βγαζει τιποτα. προσπαθω να του περασω τον driver που λεει της google αλλα μου βγαζει μυνημα οτι τα windows δεν ηταν δυνατο να εγκαταστησουν τη συσκευη lg-d802

 

ξαναδοκιμασα αυτο :

Εαν δεν εχετε ADB access μπορείτε μέσω TWRP και από το “terminal command” option να τρέξετε την παρακάτω γραμμή:

1 dd if=/dev/zero of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/fota

εβγαλε αυτο

 

σας λεει τιποτα?

Δινεις σωστα την εντολη (δεν θελει 1 στην αρχη και τσεκαρε για 2πλο κενο)....

dd if=/dev/zero of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/fota

Για δες και αυτο...

First off, if you have issues with ADB not connecting, try THESE DRIVERS

 

επισης μεσα απο twrp εκανες fix permissions >?

 

Οπως και να εχει κοιτα εδω για feedback

Edited by Minotavrs
Link to comment
Share on other sites

Δινεις σωστα την εντολη (δεν θελει 1 στην αρχη και τσεκαρε για 2πλο κενο)....

dd if=/dev/zero of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/fota

Για δες και αυτο...

First off, if you have issues with ADB not connecting, try THESE DRIVERS

 

επισης μεσα απο twrp εκανες fix permissions >?

 

Οπως και να εχει κοιτα εδω για feedback

 

το 1 δεν το εβαλα και προσεξα να ειναι ενα το καθε κενο. αυτο με τα permissions το πατησα καταλαθος ψαχνωντας το μενου μηπως βρω κατι...

για να συνδεθω με adb εκτος του usb debugging, πρεπει να μπω σε recovery mode και να πατησω κατι εκει? εγω καταλαβα οτι απλα συνδεεις το κινητο και υποτιθεται οτι με το command line κανεις δουλεια... οποιον τροπο και να εχω δοκιμασει να φλασαρω ρομ καπου σκαλωνει, εχω αρχισει κ σκεφτομαι μηπως δεν φτιαχνεται...

Edited by johni41
Link to comment
Share on other sites

Johni θυμησε μου, τί εκανες και δεν μπορεις να μπουταρεις; Ειχες περασει custom recovery και μετα εκανες OTA update; Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα .Έχω τεράστιο πρόβλημα από χτες και δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ να το λύσω .Ακολούθησα τον οδηγό στην αρχική για να δυναμώσω τα ηχεία αλλά από εκείνη την ώρα αρχίζει ο γολγοθάς μου .Δεν έπαιζε ο ήχος .Με τα πολλά αποφασίζω να περάσω μια έκδοση από πάνω να τελειώνει .Ενώ κατέβασα τα πάντα ανοίγω επιλέγω firm και στο τέλος μου λέει Κορέα και επιλέγω Αγγλικά μετά δείχνει σαν να χάνει σύνδεση με το καλωδιο .Πάει η μπάρα μέχρι το 15% και μένει εκεί.Το δοκίμασα και με άλλα καλώδια και με άλλον υπολογιστή ακόμα και με LG υπολογιστή τίποτα .Εκεί έχει μουλαρώσει και δεν με αφήνει να τρέξει.Έχω πάθει ζημια γιατί δεν ακούω τις κλήσεις που έρχονται και έχω μεγάλο πρόβλημα .Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να περάσω την έκδοση να γίνει και πάλι το τηλέφωνο σαν καινούριο θα το εκτιμούσα .Σας ευχαριστώ πολύ .
Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα .Έχω τεράστιο πρόβλημα από χτες και δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ να το λύσω .Ακολούθησα τον οδηγό στην αρχική για να δυναμώσω τα ηχεία αλλά από εκείνη την ώρα αρχίζει ο γολγοθάς μου .Δεν έπαιζε ο ήχος .Με τα πολλά αποφασίζω να περάσω μια έκδοση από πάνω να τελειώνει .Ενώ κατέβασα τα πάντα ανοίγω επιλέγω firm και στο τέλος μου λέει Κορέα και επιλέγω Αγγλικά μετά δείχνει σαν να χάνει σύνδεση με το καλωδιο .Πάει η μπάρα μέχρι το 15% και μένει εκεί.Το δοκίμασα και με άλλα καλώδια και με άλλον υπολογιστή ακόμα και με LG υπολογιστή τίποτα .Εκεί έχει μουλαρώσει και δεν με αφήνει να τρέξει.Έχω πάθει ζημια γιατί δεν ακούω τις κλήσεις που έρχονται και έχω μεγάλο πρόβλημα .Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να περάσω την έκδοση να γίνει και πάλι το τηλέφωνο σαν καινούριο θα το εκτιμούσα .Σας ευχαριστώ πολύ .

 

Φαντάζομαι πως ήσουν root και φόραγες custom recovery έτσι;Πριν περάσεις το mod δεν πήρες nandroid backup;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως ήσουν root και φόραγες custom recovery έτσι;Πριν περάσεις το mod δεν πήρες nandroid backup;

 

Βαγγελη καλη σου μέρα .

 

Μόνο root είχα κάνει τίποτα άλλο.Δεν πήρα κάποιο back up φίλε .Έκανα ακριβώς όπως έλεγε ο οδηγός στην αρχή .Με έναν file explorer έκανα αντικατάσταση το αρχειάκι που δίνει και άλλαξα το rw-r-r όπως έλεγε .Έκανα reboot και πάει αυτό ήταν βρήκα τον μπελά μου .Από χτες δεν έχω τηλέφωνο .Δοκίμασα να περάσω ένα firm να επαναφέρω το τηλέφωνο σαν να είναι καινούριο όπως λέει στην αρχική ένας άλλος οδηγός και κολλάει στο 15% και δεν προχωράει και μου λέει ότι υπάρχει πρόβλημα με τη σύνδεση του usb καλωδίου .Αυτό το κάνει παντού σε τρεις υπολογιστές που δοκίμασα και έχω μείνει έτσι και δεν ξέρω τώρα τι να κάνω .

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια προσπάθεια να την επαναφέρεις στην εργοστασιακή της κατάσταση όπως λέει ο οδηγός στην αρχή. Όχι το how to unroot που σου λέει να φλασαρεις τη μαμά ρομ από πάνω.

Μπες δηλαδή σε recovery mode και όχι σε download Mode.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! σημερα θα ελεγα ειναι μια αλλη μερα.... :):D

λοιπον,χθες δεν εβγαλα ακρη με το ADB, δεν συνδεοταν με τιποτα το κινητο. ειδα ποσες εντολες αλλα αφου δεν υπηρχε συνδεση δεν μπορουσα να κανω τιποτα τελικα...

μετα απο δοκιμες με 2-3 τροπους να φλασαρω και χωρις αποτελεσμα χωρις να υπαρχει λογος,παρομοια προβληματα συνδεσιμοτητας που αναφερει και ο φιλος @kostasrodos29 πιο πανω.

την ακρη την βρηκα σημερα το πρωι αφου περιμενα ολο το βραδυ να κατεβουν 2 ρομς για να δοκιμασω ξανα αυτον τον τροπο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2475045 οπου ειναι η δευτερη πηγη απο τον οδηγο του minotavrs http://osarena.net/android/lg-g2-d802-ola-osa-prepi-na-xerete-ke-ta-must-have-tis-epomenis-imeras-how-to.html στο τελος της παραγραφου how to unroot.

Να σημειωσω ομως οτι με τις ρομς και το .dll που σου δινει να κατεβασεις δεν κανεις δουλεια(ειναι κορεατικες),τουλαχιστον για το δικο μου-μας μοντελο d802. ο τροπος με το flash tool δουλευει μιας και πριν λιγο ξαναειδα φως και φλασαρα την ευρωπαικη και συγκεκριμενα λεει στις πληροφοριες λογισμικου : D80210b-EUR-XX. Αν θυμαμαι καλα πριν χαλασω το κινητο ηταν D80210a οποτε νομιζω οτι ειμαι κ σε πιο καινουρια εκδοση ευρωπαικης ρομ?(!)

Το θεμα ειναι οτι μετα απο πολυ ψαξιμο και διαβασμα βρηκα να κατεαβασω απο εδω http://downloads.codefi.re/autoprime/LG/LG_G2 μεσα στο φακελο D802 το αρχειο .dll και την ευρωπαικη ρομ (με πολυ αργους αλλα σταθερους ρυθμους!) με αποτελεσμα σημερα το πρωι να δουλεψει ο οδηγος και να γινει το φλασαρισμα χωρις προβληματα.

το ροοτ εχει φυγει σιγουρα γιατι το κοιταξα με το root checker. το custom recovery ομως πρεπει να υπαρχει αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος μια και δεν μπορω ακομα να το δω με το flashify αφου δεν ειμαι ροοτ.

ευχαριστω παιδια που απαντουσατε σε οτι ρωτησα (σας επρηξα πολυ!!) θα επανελθω βεβαια μιας και εχω παλι δρομο μπροστα για να στησω το κινητο... :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια μετα απο καιρο που το εχω κανει,και μετα απο αυτα που διαβαζω,ειπα να δω τι μου λεει και γραφει αυτο που εχει η εικονα,ενω πριν καιρο που το ειχα κανει ειχε τα σωστα δηλ.rw-r-r.Τι μπορει να παιζει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! σημερα θα ελεγα ειναι μια αλλη μερα.... :):D:p

Αντε καλό στησιμο και απο εδω και περα με προσοχή :lol::p

Link to comment
Share on other sites

<<κάνουμε disable τα MLT.apk + MLT.odex>>

τι εννοεις disable? πως?

απο το hidden menu ειναι αρκετη η απενεργοποιηση;

 

επισης το Trickster MOD με το που ανοιξε μου εβγαλε ενα μυνημα που λεει οτι δεν εχω το busybox ή ειναι χαλασμενο το busybox. και μου εχει επιλογη για install. το κανω εγκατασταση?

για το imei backup πως λεγετε η εφαρμογη? στο λινκ δε βγαζω ακρη...

Edited by johni41
Link to comment
Share on other sites

<<κάνουμε disable τα MLT.apk + MLT.odex>>

τι εννοεις disable? πως?

απο το hidden menu ειναι αρκετη η απενεργοποιηση;

 

επισης το Trickster MOD με το που ανοιξε μου εβγαλε ενα μυνημα που λεει οτι δεν εχω το busybox ή ειναι χαλασμενο το busybox. και μου εχει επιλογη για install. το κανω εγκατασταση?

για το imei backup πως λεγετε η εφαρμογη? στο λινκ δε βγαζω ακρη...

 

Προφανώς και το κάνεις install, σου βάζει διάφορα απαραίτητα αρχεία και συνδέσεις μεταξύ αυτών γιατί αλλιώς δεν έχεις όλες τις προϋποθέσεις για το Trickster και άλλες εφαρμογές συστήματος...

Edited by The Ace

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και το κάνεις install, σου βάζει διάφορα απαραίτητα αρχεία και συνδέσεις μεταξύ αυτών γιατί αλλιώς δεν έχεις όλες τις προϋποθέσεις για το Trickster και άλλες εφαρμοφές συστήματος...

 

το εκανα install και επανεκινηση. βλεπω οτι μετα απο επανεκινηση βγαζει μια ενημερωση στη notifiaction bar οταν ξεκιναει το κινητο,προφανως ειναι οι ρυθμισεις που κανει με το που ανοιγει η συσκευη ε?

Link to comment
Share on other sites

το εκανα install και επανεκινηση. βλεπω οτι μετα απο επανεκινηση βγαζει μια ενημερωση στη notifiaction bar οταν ξεκιναει το κινητο,προφανως ειναι οι ρυθμισεις που κανει με το που ανοιγει η συσκευη ε?

 

Ναι, είναι η ενημέρωση ότι εφάρμοσε αυτά που του έχεις δηλώσει στις Ρυθμίσεις του Trickster σαν Εφαρμογή κατά την Εκκίνηση. Το βγάζεις αν ξετικάρεις το Ειδοποίηση

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι η ενημέρωση ότι εφάρμοσε αυτά που του έχεις δηλώσει στις Ρυθμίσεις του Trickster σαν Εφαρμογή κατά την Εκκίνηση. Το βγάζεις αν ξετικάρεις το Ειδοποίηση

 

το εκανα κ αυτο...

να ρωτησω κατι ακομα....:O:O

εκανα την navigation bar μικροτερη. υπαρχει τροπος να μετακινηθουν πιο κατω τα εικονιδια τηλεφωνο,επαφες,μηνυματακλπ? γιατι υπαρχει ενα κενο μεταξυ τους και δεν μου πολυαρεσει...

επισης βλεπω οτι τα εικονιδια που ειναι ακριβως απο πανω απο αυτα τα εικονιδια που ειπα πριν εχουν κομενο το μισο ονομα τους.

Edited by johni41
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μετά από πολλές ώρες έλυσα το πρόβλημα μου .Τώρα μου μένουν τρια πράγματα .

 

1. Θέλω να δυναμώσω τον ήχο αλλά με το αρχείο που πέρασα έχασα χτες τους ήχους .Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πχ μέσω του xposed ...?

 

2. Στην αρχική μπροστά έχει τον carrier και δεν μου αρέσει στην lockscreen την θέλω clean και από κάτω το ξυπνητήρι γίνεται με κάποιο τρόπο να τα αφαιρέσω ..?Κοίταξα μέσω του xposed αλλά δεν βρήκα κάτι.

 

3. Στο S4 είχα το Titanium backup και έτσι όποτε ήθελα να φλαράσω μια rom μπορούσα να ξανά στήσω στο φτερό το κινητό μαζί με τα δεδομένα σε κάποιες εφαρμογές που ήθελα πχ παιχνίδια.Στο LG G2 γίνεται ή πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο πρόγραμμα...?

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μετά από πολλές ώρες έλυσα το πρόβλημα μου .Τώρα μου μένουν τρια πράγματα .

 

1. Θέλω να δυναμώσω τον ήχο αλλά με το αρχείο που πέρασα έχασα χτες τους ήχους .Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πχ μέσω του xposed ...?

 

2. Στην αρχική μπροστά έχει τον carrier και δεν μου αρέσει στην lockscreen την θέλω clean και από κάτω το ξυπνητήρι γίνεται με κάποιο τρόπο να τα αφαιρέσω ..?Κοίταξα μέσω του xposed αλλά δεν βρήκα κάτι.

 

3. Στο S4 είχα το Titanium backup και έτσι όποτε ήθελα να φλαράσω μια rom μπορούσα να ξανά στήσω στο φτερό το κινητό μαζί με τα δεδομένα σε κάποιες εφαρμογές που ήθελα πχ παιχνίδια.Στο LG G2 γίνεται ή πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο πρόγραμμα...?

 

1) Πλην Xposed, μόνο με custom rom

2) Μέσω Xposed και G2 ή GB, κάπου την έχω δει την επιλογή Hide Carrier

3) Ακριβώς το ίδιο δουλεύει το Titanium σε οποιοδήποτε κινητό

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

1) Πλην Xposed, μόνο με custom rom

2) Μέσω Xposed και G2 ή GB, κάπου την έχω δει την επιλογή Hide Carrier

 

Αν μπορείς βοήθησε με σε παρακαλώ αν ξέρεις με το Xposed πως θα λύσω τα προβλήματα 1 και 2.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

εκανα ενα backup με το titanium και ο φακελος που εχει το ιδιο ονομα εχει μεγεθος 1,5gb! να τον παρω οπως ειναι στο pc και να το εχω αν ξαναφλασαρω να τα περασω? γινεται ετσι?

 

επισης να κανω και ενα backup με το recovery? μπορω κ αυτο να το περασω στο pc και να μην τα εχω και τα 2 στο κινητο και ποιανουν τη μιση μνημη?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...