Jump to content

Bluejacking: Αστείες ιστορίες!


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απόγευμα, λίγο πριν την ανα΄χώρηση του knossos palace απο λιμάνι Ηρακλείου. Κάθονται 2 "΄μάγκες " σε ένα τραπέζι δίπλα μου..στο κυλικείο απέναντι απο το καράβι. Είδα και είχε ο ένας ένα 7650 οποτε στέλνω "ΖΕΣΤΗ Ε?" πιανει αυτός το κινητό βγαίνει έξω απο το κυλικείο κοιτά απο δώ κοιτά απο κεί.. εγώ έστειλα την επαφή και το κινητό κατευθείαν μέσα στην τσέπη.. (με απενεργοποιημένο bluetooth.. στέλνει την επαφή και κλείνει μόνο του.. Τ630) δείχνει το κινητό στο φίλο του.. προφανώς έκανε και κανένα scan αλλά δεν βρήκε τπτ.. και άκουσα στην συνέχεια να σχολιάζει "Κάποιος θα πέρασε απέξω και τό στειλε..."
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 684
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ένα κάλο που είχαμε κάνει με την παρέα... Είμαστε σε μια καφετέρια ανδροπαρέα 4-5 ατόμων... σε ένα διπλανό τραπέζι καθότουσαν 2 φίλοι (που δεν τους ξέραμε) που πρέπει να ήταν γύρω στα 20... Σε ένα άλλο τραπέζι εκεί κοντά κοθόταν μια κοπέλα (η όποια έλεγε πολλά αλλά φαίνοταν αρκετά μεγάλη για εμάς) η οποία προφανώς κάποιον/κάποια περίμενε και έπαιζε με το κινητό... Αρχίσαμε να στέλνουμε μήνυματα σε ένα από εκείνους τους 2 λέγοντας ότι είμαστε η κοπέλα. στην αρχή ήταν αρκετά χαλάρα και όλο και γίνοντουσαν πιο περίεργα... στο τέλος του στέλνουμε έλα να μου μιλήσεις... Δεν ακούσαμε τι της είπε προφανώς αναφέροταν στα δίαφορα που είχαμε γράψει εμείς και έφαγε ένα μπούκετο που ήταν όλο δικό του!!! :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (16 Ιούν. 2004 , 10:12)

 

ένα κάλο που είχαμε κάνει με την παρέα... Είμαστε σε μια καφετέρια ανδροπαρέα 4-5 ατόμων... σε ένα διπλανό τραπέζι καθότουσαν 2 φίλοι (που δεν τους ξέραμε) που πρέπει να ήταν γύρω στα 20... Σε ένα άλλο τραπέζι εκεί κοντά κοθόταν μια κοπέλα (η όποια έλεγε πολλά αλλά φαίνοταν αρκετά μεγάλη για εμάς) η οποία προφανώς κάποιον/κάποια περίμενε και έπαιζε με το κινητό... Αρχίσαμε να στέλνουμε μήνυματα σε ένα από εκείνους τους 2 λέγοντας ότι είμαστε η κοπέλα. στην αρχή ήταν αρκετά χαλάρα και όλο και γίνοντουσαν πιο περίεργα... στο τέλος του στέλνουμε έλα να μου μιλήσεις... Δεν ακούσαμε τι της είπε προφανώς αναφέροταν στα δίαφορα που είχαμε γράψει εμείς και έφαγε ένα μπούκετο που ήταν όλο δικό του!!! :lol: :lol:

 

 

:lol: :lol: Όντως πολύ καλό. Εγώ έχω καιρό να κάνω καμιά πλάκα. :o

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

egw me to panasonic x70 mou psilomperdeutika.Vazw on to bluetooth alla exei mia epilogh "anakalypsimo".An to pathsw leei "anakalypsimo gia 5 lepta".Diladi an exw on to bluetooth den mporoun na me vroun an den to valw anakalypsimo?Kai an ontws etsi einai,ti mporw na kanw gia na menei anakalypsimo panw apo 5 lepta?
Link to comment
Share on other sites

An den to baleis anakalypsimo (opws les) otan kanei scan o allos den se vriskei! Kai as to exeis anoixto to bt esy.

Den nomizw na ginetai na to kaneis anakalypsimo gia parapano xrono! Allwste poio to nohma? theleis na pefteis thima bluejackin?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Woca (19 Μάι. 2004 , 18:26)

 

Ναι το ειχα σκεφτει και εγω παλαιοτερα αυτο, αλλα μπορεις να το στειλεις μονο σε κινητα symbian. Δεν ειναι κακη ιδεα παντως αν ξερεις τι κινητο εχει ο αλλος! ;)

 

αν έχεις κινητό symbian μπορείς να ξέρεις τι κινητό έχει ο άλλος.Υπάρχει το πρόγραμμα bluejackx που δείχνει το id μιας bt συσκευής και την μάρκα.Και σε κάποια κινητά δεν μπορείς να καταλάβεις ότι κάποιος σου κάνει bluejacking.π.χ. Σήμερα ήμουν σε μια συνέντευξη τύπου και πέτυχα ένα κυριλέ τύπο που είχε ένα 6310i με bluetooth handsfree.Oπότε εκμεταλεύτηκα την ευκαιρία και άρχισα να του στέλνω διάφορα σαν επαφές και σαν υπομνήματα ημερολογίου.Στο κινητό του έγραφε νέα επαφή ελήφθη και τίποτε άλλο.Και με sms να στείλεις μια επαφή πάλι έτσι θα γράφει.Οπότε αν αυτό γίνεται και σε άλλα κινητά δεν μπορεί να καταλάβει κάποιος ότι τον bluejackaroun. :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά συγνώμη που επαναφέρω το θέμα μετά από ενάμιση μήνα, απλά θεώρησα σκόπιμο να πω κι εγώ δυο λογάκια:

 

Καταρχάς το BluejackX, δεν είναι και το πιο αξιόπιστο προγραμματάκι μιας και μου κολλάει συνέχεια το κινητό μου. Παρ' όλα αυτά όμως, έχει την επιλογή Direct Message, η οποία σου επιτρέπει να γράψεις ένα σύντομο κείμενο και να το στείλεις κατ' ευθείαν σε άλλη συσκευή. Το δοκίμασα με ένα φίλο μου που έχει το Τ610 και του ήρθε κανονικά σαν contact, οπότε τέρμα οι καταχωρήσεις contacts στη μνήμη του τηλεφώνου. Πειραματίστηκα μετά και με καναδυό άλλες συσκευές που βρήκα και έστειλα μηνυματάκια, χωρίς βέβαια να γνωρίζω κατά πόσον τα διάβασαν οι παραλήπτες τους γιατί δεν είχα οπτική επαφή μαζί τους.

 

Anyways, υπάρχει κάποιο άλλο προγραμματάκι που να έχει λειτουργία σαν το Direct Message του BluejackX αλλά να μην κολλάει το κινητό σε άσχετες στιγμές? Όσο για τις επιλογές scanning και bluejacking δε νομίζω ότι έχουν καμιά χρησιμότητα από την ώρα που μπορείς να έχεις ένα έτοιμο κειμενάκι και να το στείλεις αμέσως μόλις βρεις μια συσκευή.

 

Προς bbbb: Σου έκανα και ένα pm, όποτε θέλεις μπορούμε να βρεθούμε για ένα καφεδάκι στην Κοζάνη "να μου δώσεις τα φώτα σου" και -γιατί όχι?- να κάνουμε και καμιά πλακίτσα. Έχε το bt σου ανοιχτό και μπορεί και να με βρεις... το όνομά μου αρχίζει με @ ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο πρόγραμμα για bluejacking είναι το Mobiluck.Πιο σταθερό από το bluejack x και σε ειδοποιεί και ηχητικά μόλις βρει μια σύσκευη και έχει και file explorer για να μπορείς να στείλεις άμεσα οποιδήποτε αρχείο έχεις στην συσκευή σου.
Link to comment
Share on other sites

http://www.mobiluck.com/

Έχει τη λίστα με τις συμβατές συσκευές.

Τα περισσότερα είναι smartphones, αλλά έχει και το 6230.

Link to comment
Share on other sites

Ε και; Δε μπορεις να κάνεις bluejack και χωρίς αυτό; :)
Link to comment
Share on other sites

Aφού όλα δέχονται επαφές ρε συ. Που είναι το πρόβλημα; Απλά ο κλασσικός τρόπος θέλει 2-3 κινήσεις παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (30 Ιούλ. 2004 , 13:03)

 

http://www.mobiluck.com/

Έχει τη λίστα με τις συμβατές συσκευές.

Τα περισσότερα είναι smartphones, αλλά έχει και το 6230.

 

 

Το κατέβασα από το mail που μου ήρθε, αλλά όταν πάω να το τρέξω αφού το εγκαταστήσω στο SX1 μου, μου λέει ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.

 

Εσάς παίζει κανονικά? Το έχει δοκιμάσει κανείς σε SX1?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πολυ γελιο ειχα ρηξει πριν μερικες μερες στο καραβι.Καθομουν σε ενα απο τα γνωστα τραπεζακια που εχουν στο σαλονι.Ε, εκει λοιπον που βαριομουνα λεω δεν κανω ενα scan;Κανω και τι νασας πω, ειχα τυχη βουνο.Στο μπροστινο τραπεζακι καθονταν 5-6 ατομα απο τα οποια 5 ειχαν ανοικτο bt!!! :D Σαν να μην εφτανε αυτο ειχαν ολοι τους κινητο S60(Symbian)!Αρχισα να στελνω σ ενα συνεχως μηνυματα και να τον κοροιδευω.Σε λιγο τα παιρνει αγρια και αρχιζει να κοταει τριγυρο και να βριζει....Οι υπολοιποι στο τραπεζι γελουσαν μαζι του!Ευτυχως ειχα μια εφιμεριδα μαζι μου και εκανα πως διαβαζα ενω ειχα το κινητο απο κατω ;) :p :p .Σε καποια φαση του στελνω οτι ειμαιενας με πρασινο πουκαμησο μπροστα του.Αρχιζει ξανα να κοιτα γυρο γυρο αλλα κανεις...Μετα καταλαβαινει πως ενα με πρασινο πουκαμισο καθεται στο ιδιο τραπεζι μ αυτον!!! :whistle: Σηκωνεται το αρπαζειαπ το γιακα και γινεται χαμος :D :cry:
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jois21 (17 Σεπ. 2004 , 00:46)

 

Πολυ γελιο ειχα ρηξει πριν μερικες μερες στο καραβι.Καθομουν σε ενα απο τα γνωστα τραπεζακια που εχουν στο σαλονι.Ε, εκει λοιπον που βαριομουνα λεω δεν κανω ενα scan;Κανω και τι νασας πω, ειχα τυχη βουνο.Στο μπροστινο τραπεζακι καθονταν 5-6 ατομα απο τα οποια 5 ειχαν ανοικτο bt!!! :D Σαν να μην εφτανε αυτο ειχαν ολοι τους κινητο S60(Symbian)!Αρχισα να στελνω σ ενα συνεχως μηνυματα και να τον κοροιδευω.Σε λιγο τα παιρνει αγρια και αρχιζει να κοταει τριγυρο και να βριζει....Οι υπολοιποι στο τραπεζι γελουσαν μαζι του!Ευτυχως ειχα μια εφιμεριδα μαζι μου και εκανα πως διαβαζα ενω ειχα το κινητο απο κατω ;) :p :p .Σε καποια φαση του στελνω οτι ειμαιενας με πρασινο πουκαμησο μπροστα του.Αρχιζει ξανα να κοιτα γυρο γυρο αλλα κανεις...Μετα καταλαβαινει πως ενα με πρασινο πουκαμισο καθεται στο ιδιο τραπεζι μ αυτον!!! :whistle: Σηκωνεται το αρπαζειαπ το γιακα και γινεται χαμος :D :cry:

 

 

Της παρέας του νόμιζε δηλαδή? :lol:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Ναι, και κοντεψαν να παιξουν ξυλο!!!
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

πόσο μ'αρέσει να βλέπω αγαπημένες παρεες.... :p

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Bluejacking roX! Απορώ πως ακόμα οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι εστι bluetooth.. Σχεδον 4 χρόνια είναι στη ζωη μας...
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...