Jump to content

Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ βρίσκονται οι Mods να μας απαντησουν αν ισχυει κατι τετοιο... Αν και δεν βρισκω το λογο να το κρυβουν αν είναι ετσι όπως τα λες... Μακαρι να υπαρχει τροπος γιατι γιατι ο καθενας μας δυσκολα θα παρει το ρισκο να κανει root και να βγει εκτος εγγυησης...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει τρόπος για root χωρίς να γράψει ο KNOX αλλά για κάποιο λόγο σνομπάρεται γενικότερα από τους Mods και δε καταλαβαίνω γιατί...

 

Όταν λες "σνομπάρεται " τι εννοείς ? Η οδηγίες που έγραψες βρίσκονται στην πρώτη σελίδα του Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S4 .

Εκτός αυτού μπορείς εσύ ή ο καθένας από εμάς να εγγυηθεί ότι πειράζοντας system files δεν θα γράψει το knox ?

Βλέπω οτι κανένας δεν διαβάζει την πρώτη σελίδα του θέματος και γίνονται συνέχεια οι ίδιες και οι ίδιες ερωτήσεις ,το knox ειναι ένα πολύ σημαντικό θέμα όσον άφορά την εγγύηση και καλό θα είναι όλοι μας να προσέχουμε τι οδηγίες δίνουμε .

 

Παρακαλώ ας μην το συνεχίσουμε ,ευχαριστώ .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "σνομπάρεται " τι εννοείς ? Η οδηγίες που έγραψες βρίσκονται στην πρώτη σελίδα του Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S4 .

Εκτός αυτού μπορείς εσύ ή ο καθένας από εμάς να εγγυηθεί ότι πειράζοντας system files δεν θα γράψει το knox ?

Βλέπω οτι κανένας δεν διαβάζει την πρώτη σελίδα του θέματος και γίνονται συνέχεια οι ίδιες και οι ίδιες ερωτήσεις ,το knox ειναι ένα πολύ σημαντικό θέμα όσον άφορά την εγγύηση και καλό θα είναι όλοι μας να προσέχουμε τι οδηγίες δίνουμε .

 

Παρακαλώ ας μην το συνεχίσουμε ,ευχαριστώ .

 

Sorry, αλήθεια δεν το χα δει ότι είχε προστεθεί. Νόμιζα ότι ακολουθείται η ίδια τακτική με το XDA που για κάποιο λόγο δεν το βγάζουν πολύ προς τα έξω και δεν αφήνουν τα link της σελίδας του προγράμματος. Και εννοείται ότι το θέμα μου δεν είναι να δω το όνομα μου στη πρώτη σελίδα με τους οδηγούς ή τίποτα τέτοιο. Όντως το KNOX είναι αυτή τη στιγμή το σημαντικότερο ζήτημα για το S4 (και σύντομα για όλες τις ναυαρχίδες της Samsung) και οι οδηγίες πρέπει να είναι όσο πιο προσεκτικές γίνεται. Ναι, κανείς ακόμα (πόσο μάλλον εγώ που δεν είμαι στο ίδιο επίπεδο με τους dev) δε μπορεί να εγγυηθεί 100% ότι πειράζοντας κάτι συγκεκριμένο δε θα ενεργοποιηθεί ο KNOX. Απλώς επειδή βλέπω ότι σχεδόν όλοι προβληματίζονται με το KNOX και για τον έναν ή τον άλλο λόγο θέλουν να κάνουν root θα ναι κρίμα να το κάνουν με τον παλιό τρόπο και να γράψει σίγουρα ο KNOX αν δεν έχουν δει αυτό το τρόπο. Γι αυτό μπήκα στη διαδικασία να γράψω τον οδηγό ώστε να υπάρχει μια "προσωρινή¨ λύση για όσους βιάζονται να κάνουν root μέχρι (και αν) βγει κάποιος τρόπος που να ναι 100% σίγουρος. Δεν ήθελα να προκαλέσω ή τίποτα τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλήθεια δεν το χα δει ότι είχε προστεθεί. Νόμιζα ότι ακολουθείται η ίδια τακτική με το XDA που για κάποιο λόγο δεν το βγάζουν πολύ προς τα έξω και δεν αφήνουν τα link της σελίδας του προγράμματος. Και εννοείται ότι το θέμα μου δεν είναι να δω το όνομα μου στη πρώτη σελίδα με τους οδηγούς ή τίποτα τέτοιο. Όντως το KNOX είναι αυτή τη στιγμή το σημαντικότερο ζήτημα για το S4 (και σύντομα για όλες τις ναυαρχίδες της Samsung) και οι οδηγίες πρέπει να είναι όσο πιο προσεκτικές γίνεται. Ναι, κανείς ακόμα (πόσο μάλλον εγώ που δεν είμαι στο ίδιο επίπεδο με τους dev) δε μπορεί να εγγυηθεί 100% ότι πειράζοντας κάτι συγκεκριμένο δε θα ενεργοποιηθεί ο KNOX. Απλώς επειδή βλέπω ότι σχεδόν όλοι προβληματίζονται με το KNOX και για τον έναν ή τον άλλο λόγο θέλουν να κάνουν root θα ναι κρίμα να το κάνουν με τον παλιό τρόπο και να γράψει σίγουρα ο KNOX αν δεν έχουν δει αυτό το τρόπο. Γι αυτό μπήκα στη διαδικασία να γράψω τον οδηγό ώστε να υπάρχει μια "προσωρινή¨ λύση για όσους βιάζονται να κάνουν root μέχρι (και αν) βγει κάποιος τρόπος που να ναι 100% σίγουρος. Δεν ήθελα να προκαλέσω ή τίποτα τέτοιο.

 

Να με συγχωρείς, αλλά τα γεγονότα έχουν ως εξής:

Έβαλες τον οδηγό μια χαρά χτες και δε τον πειράξαμε.

Μάλιστα ρώτησες να τον βάλεις και σου απάντησε ο Μιχάλης βάλτον.

Τον προβάλαμε κιόλας στην πρώτη σελίδα και λες δεν το είδες.

Νόμιζες;;;; ( από που δηλαδή το νόμιζες; ) ότι κάνουμε αυτό που κάνουν σε άλλα site, κ.λ.π.

Όλα αυτά είναι απαράδεκτες δικαιολογίες για το γεγονός ότι πέταξες δημόσια λάσπη στην ομάδα διαχείρισης με ανυπόστατες κατηγορίες για σνομπαρίσματα και υπονοούμενα για "κάποιους λόγους".

Και τώρα έρχεσαι να πεις ένα sorry...

Αν είχες κάποια ένσταση, μπορούσες να στείλεις ένα προσωπικό μήνυμα σε κάποιον διαχειριστή κι όχι να πετάς λάσπη δημόσια.

Κι αν σου σβήναμε το απαράδεκτο ποστ, θα έλεγες μετά ορίστε η απόδειξη ότι συμβαίνει και μας φιμώνουν κ.λ.π.

Μετά εμείς πρέπει κάθε φορά να αποδεικνύουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες.

Εγώ βλέπω ότι δεν έχουν δουλειά κάποιοι και ασχολούνται με την ομάδα διαχείρισης, που ρίχνει απίστευτο κόπο για να σας παρέχει τα εργαλεία και το βήμα για να την συκοφαντείτε.

Και δε με ενδιαφέρει η πρόθεση, αλλά το αποτέλεσμα.

Ασχοληθείτε με το τηλέφωνό σας.

Επόμενο μήνυμα στο θέμα αυτό θα σβηστεί.

Τελεία και παύλα.

Συνεχίζουμε με knox.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απορία, είναι κάποιος που όντως χρησιμοποιεί/χρησιμοποίησε το knox ποτέ σαν εφαρμογή? Το συντριπτικό ποσοστό φαίνεται να το αποφεύγουν και να μην θέλουν να το βλέπουν μπροστά τους και ας μην έχουν κάνει ροοτ(και εγώ μαζί)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απορία, είναι κάποιος που όντως χρησιμοποιεί/χρησιμοποίησε το knox ποτέ σαν εφαρμογή? Το συντριπτικό ποσοστό φαίνεται να το αποφεύγουν και να μην θέλουν να το βλέπουν μπροστά τους και ας μην έχουν κάνει ροοτ(και εγώ μαζί)

Το χρησιμοποιώ από day one.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ με το τελευταίο ποστ στο 99%, διαφωνώ στο θέμα της ανακοίνωσης.

Περιμένει κανείς επίσημη ανακοίνωση για το αυτονόητο;

Ότι αν "πειράξεις" το κινητό σου, χάνεις την εγγύηση;

Το λέει και στους όρους εγγύησης.

Οποιαδήποτε τροποποίηση από μη εγκεκριμένο πρόσωπο από τη Samsung, την κόβει.

Να βγει να πει τι; το ανάποδο;

Από την άλλη έχω μια ενστασούλα για τις "πηγές" των leaked roms.

Περισσότερες πιθανότητες δίνω να βγαίνουν από "φίλους" καλοθελητές για να το παίξουν ότι έχουν προσβάσεις, παρά από τη Samsung.

Κάποιες που έτυχε να ανοίξω, ήταν παραπάνω από προφανές ότι είχαν "τραβηχτεί" μέσα από συσκευή, πιθανώς με adb.

Τις κάνει μετά ένα όμορφο πακετάκι το sammobile και να σου έτοιμη για download :D

 

Σε κάθε περίπτωση, επειδή ξεφύγαμε από το θέμα μας, όταν βάζουμε τέτοιες ρομ, αναλαμβάνουμε και την ευθύνη μας.

Γι αυτό και ότι έχει σχέση με leaked, alpha, beta, gamma, δε το συζητούμε εδώ, αλλά στο θέμα των "τροποποιήσεων".

Για knox κ.λ.π. υπάρχει ήδη θέμα.

Συνεχίστε ότι θέλετε στα κατάλληλα θέματα :)

 

Συνεχίζω λοιπόν στο κατάλληλο θέμα γιατί έχω οίστρο σήμερα!

Και γω αυτό εννοούσα Στράτο, ότι μόνο με επίσημη ανακοίνωση θα μπορούσαμε να είμαστε βέβαιοι ότι ο Knox Counter ΔΕΝ εμπλέκεται με την εγγύηση. Σε οποιοδήποτε άλλο ενδεχόμενο πρέπει να θεωρούμε De Facto ότι η εγγύηση δεν ισχύει. Οπότε πλέον μπορείς να συμφωνήσεις και 100% :lol:

Από κει και πέρα είναι ανούσιο να τεστάρουμε όλους τους υπαλλήλους της Hellas για να δούμε αν ξέρουν τι είναι ο Knox και τι θα μας πούνε. Άμα κάτσει η στραβή σταυρώνουμε τα δάχτυλά μας και ευχόμαστε να είναι σε καλά κέφια ο υπάλληλος στο service εκείνη τη μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω τον παλιό bootloader έβαλα την MJ8 με cwm και δουλεύουν όλα τέλεια.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!! υπάρχει τρόπος να απεγκαταστήσουμε την εφαρμογή του knox;;

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!! υπάρχει τρόπος να απεγκαταστήσουμε την εφαρμογή του knox;;

 

Να την απεγκαταστήσεις δε ξέρω αλλά να την παγώσεις με κάποια εφαρμογή όπως Titanium Backup σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Να την απεγκαταστήσεις δε ξέρω αλλά να την παγώσεις με κάποια εφαρμογή όπως Titanium Backup σίγουρα.

 

ναι αλλά το titanium backup θέλει root για να δουλέψει!!! σωστά;;

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς Root δεν μπορείς να πειράξεις καμία εφαρμογή του συστήματος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και στο μήνυμα πριν ο djembey στο xda ,το ανέφερε στο επίσημο thread του ,που βγάζει τις prerooted Rom . Επειδή τα post είναι χιλιάδες είναι λίγο δύσκολο να το βρω τώρα, αλλά μπορείς αν θέλεις να τον ρωτήσεις , απαντάει πάντα άμεσα. Επίσης στο xda το είχαν αναφέρει άλλα 2 άτομα αλλά δεν θυμάμαι καν σε πιο thread το είχα διαβάσει. Θα ψάξω λίγο ακόμα και άμα τα βρω θα δώσω το link.

 

Ορίστε το πρώτο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2504258

 

Και ψάχνω και το post του dj στην περίπτωση που θεωρείται αυτόν αναξιόπιστο

 

Ορίστε και του dj

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=47454294

 

Και μην μου πει κανείς ότι δεν τον εμπιστεύεται.

 

Φίλε μου ακόμα και αν είναι όπως τα λένε, εσύ είσαι σίγουρος ότι αν το πας στην smartech με 0Χ1 δεν θα σου ακυρώσουν την εγγύηση;

 

Εγώ πάντως όχι. Η εμπειρία μου από το σέρβις είναι ότι ακολουθούν τους τύπους γιατί φοβούνται. Αν υπάρχει οδηγία απο τς κεντρικά της samsung να κάνουν τα στραβά μάτια τουλάχιστον στην αρχή, θα αργήσουμε να το μάθουμε.

Επίσης για το imei μόνο η samsung μπορεί να το ελευθερώσει ώστε να μην χρειαστεί αλλαγή μητρικής.

 

Ο συμφορουμιτης που εγραψε οτι δεν μπορεί να το ενεργοποιήσει παρόλο που πέρασε official δεν έχει λόγο να πει ψέματα.

 

Στο xda παίζονται πολλά. Το knox θα κόψει πολλά donation και δεν ειναι δύσκολο να υπάρξουν ποστ σαν αυτά. Μην ξαναλέμε τα ίδια πράγματα. Ο chainfire πήρε στον λαιμό του όλους τους κατόχους Ι9500 που έσπευσαν να κάνουν root.

Όπως είναι τα πράγματα αν είχα το 9505 θα φροντιζα να περάσω 4.3 χωρίς αλλαγή bootloader. Σε καμία περίπτωση δεν ρίσκαρα το 0Χ1.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν μπορώ να εγγυηθω σε κανένα ότι θα ισχύει η εγγύηση ( εγώ απλώς έχω το email που μου στείλανε από την Samsung και νιώθω μια σιγουριά.) Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ,όπως δεν είμαστε σίγουροι ότι ισχύει η εγγύηση , επίσης δεν είμαστε σίγουροι ότι δεν ισχύει. Δεν προτρέπω κανένα να ανεβάσει τον counter και αυτοί που είναι με 0x0 καλά θα κάνουν να το κρατήσουν έτσι δεν βρίσκω και τόσο μεγάλη την ανάγκη για custom στο s4. Αλλά αυτή που είχαν την ατυχία ή συνειδητά κάποιοι άλλοι να ανεβάσουν τον counter να πάνε στο service με τον τσαμπουκά ότι η εγγύηση δεν έχει παραβιαστεί και μην ρωτάνε τον κάθε άσχετο τεχνικό ( δεν σηκώνω κουβέντα σε αυτό το 99% δεν ξέρει τι τους γίνεται) για counter και root.
Link to comment
Share on other sites

εγω απο περιεργεια εγγατεστησα το KNOX.....και τωρα τι?? οκ εχει δυο διαφορετικα modes αλλα δεν πολυ καταλαβα τι παιζει

στο ενα ειμαι ασφαλης ενω στο νορμαλ δεν ειμαι?? :confused:

Galaxy S4 i9500 Purple Mirage

Galaxy tab 10.1 gt-p7500 3g

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος καθώς και εδώ περιγράφεται τι είναι το Knox και που χρησιμεύει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο περιεργεια εγγατεστησα το KNOX.....και τωρα τι?? οκ εχει δυο διαφορετικα modes αλλα δεν πολυ καταλαβα τι παιζει

στο ενα ειμαι ασφαλης ενω στο νορμαλ δεν ειμαι?? :confused:

 

Προφανώς δεν το χρειάζεσαι γι αυτό δεν το καταλαβαίνεις :). Αστειεύομαι.

Ουσιαστικά έχεις δύο συσκευές σε μια.

Είναι χρήσιμο για στελέχη επιχειρήσεων που δεν θελουν να ρισκάρουν.

Στο knox βάζεις το εταιρικό mail, εφαρμογές που διαχειριζονται τα αρχεία της εταιρειας, και γενικά οτι απαιτεί ασφάλεια.

Τα υπόλοιπα τα αφήνεις όπως έχουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος καθώς και εδώ περιγράφεται τι είναι το Knox και που χρησιμεύει.

 

ναι οκ αλλα στην πραξη τι σημαινει ρωταω...τι διαφορα θα κανει στην καθημερινη μου χρηση του τηλεφωνου :)

Galaxy S4 i9500 Purple Mirage

Galaxy tab 10.1 gt-p7500 3g

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι επαγγελματίας που να χρειάζεσαι να έχεις μαζί σου ευαίσθητα δεδομένα της δουλειάς σου και να τα διαχειρίζεσαι μέσα από την συσκευή σου τότε δεν θα κάνει καμία διαφορά!

 

Ό,τι είπε και ο Κώστας πιο πάνω δηλαδή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν το χρειάζεσαι γι αυτό δεν το καταλαβαίνεις :). Αστειεύομαι.

Ουσιαστικά έχεις δύο συσκευές σε μια.

Είναι χρήσιμο για στελέχη επιχειρήσεων που δεν θελουν να ρισκάρουν.

Στο knox βάζεις το εταιρικό mail, εφαρμογές που διαχειριζονται τα αρχεία της εταιρειας, και γενικά οτι απαιτεί ασφάλεια.

Τα υπόλοιπα τα αφήνεις όπως έχουν.

 

χρησιμοποιω εταιρικα email αλλα δεν σκεφτηκα ποτε οτι θα χρειαζονταν επιπλεον ασφαλεια...τελος παντων ευχαριστω θα το ψαξω λιγο...καληνυχτα...η...καλημερα !!! :)

Galaxy S4 i9500 Purple Mirage

Galaxy tab 10.1 gt-p7500 3g

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω εταιρικα email αλλα δεν σκεφτηκα ποτε οτι θα χρειαζονταν επιπλεον ασφαλεια...τελος παντων ευχαριστω θα το ψαξω λιγο...καληνυχτα...η...καλημερα !!! :)

 

Η εξτρα ασφάλεια είναι ο σκοπός του. Οτιδήποτε ξένο παει να επέμβει στα αρχεία και τις εφαρμογές που έχεις στο knox θα διακοπεί αυτομάτως.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω εταιρικα email αλλα δεν σκεφτηκα ποτε οτι θα χρειαζονταν επιπλεον ασφαλεια...τελος παντων ευχαριστω θα το ψαξω λιγο...καληνυχτα...η...καλημερα !!! :)

 

ε οκ για το email είπαμε :lol: εκτός και αν αν σου κλέψουν κάποιο email θα έχει εταιρεία απώλειες εκατομμύριον :lol:

Link to comment
Share on other sites

ε οκ για το email είπαμε :lol: εκτός και αν αν σου κλέψουν κάποιο email θα έχει εταιρεία απώλειες εκατομμύριον :lol:

 

 

αυτο φιλαρακι δεν με συμφερει :lol::D

τωρα που το σκεφτομαι ειναι ιδανικο να κρυψεις καποια πραγματα απο καποιους οπως για παραδειγμα το αλλο σου μισο !!

Edited by theo_dellis

Galaxy S4 i9500 Purple Mirage

Galaxy tab 10.1 gt-p7500 3g

Link to comment
Share on other sites

ε οκ για το email είπαμε :lol: εκτός και αν αν σου κλέψουν κάποιο email θα έχει εταιρεία απώλειες εκατομμύριον :lol:

 

Την περίοδο που τα BB πουλούσαν τρελά, αυτή η ασφάλεια τα ειχε κάνει τόσο δημοφιλή σε εταιρείες που είναι σημαντική η ασφάλεια.

Ξέρω εταιρείες χρηματοοικονομικες που υποχρεωναν το προσωπικό να εχει μονο ΒΒ για χρήση του εταιρικού mail.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι είναι αυτά που γράφετε !?!?!?

Μιλάμε στην γλώσσα του 0 και του 1 . Του προγραμματισμού. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ η λέξη ΔΕΝ! Όλα γίνονται :)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...