Jump to content

Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οριστε

 

Αγαπητέ Dimitris

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas, σχετικάμε το αίτημά σας, σας παραθέτουμε τα παρακάτω,

 

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το KNOX είναι λειτουργικό μέσα σε λειτουργικό και απλά δείχνει πως το έχει χειριστεί και άλλος χρήστης. Δεν επιρρεάζει τους όρους εγγύησης της συσκευής που παραμένουν με την απόδειξη αγοράς του.

 

Αν χρειάζεστε περισσότερη βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε πάλι μετη Samsung και θα είναι ευχαρίστηση μας να σας εξυπηρετήσουμε.

 

Με εκτίμηση,

 

SEGR ERMS Q

Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών Samsung Electronics Hellas.

http://www.samsung.com/gr

 

Ήταν χρήσιμες οι παραπάνω πληροφορίες

 

Δηλαδή μόνο εγώ το είδα? Δεν απαντάει θεωρώ με σαφήνεια, καθώς όντως όπως τα λέει το knox είναι λειτουργικό μέσα στο λειτουργικό.

Εν ολίγοις με έξυπνο τρόπο σου απαντήσε αλλά δεν μίλησε και ευθέως για knox counter αλλά για το λειτουργικό /εφαρμογή knox.

Πρακτικά η απάντηση του ήταν διπλωματικοτατη και αφήνει αναπάντητο το σαφές ερώτημα για προφανείς λόγους θα έλεγα εγώ.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή μόνο εγώ το είδα? Δεν απαντάει θεωρώ με σαφήνεια, καθώς όντως όπως τα λέει το knox είναι λειτουργικό μέσα στο λειτουργικό.

Εν ολίγοις με έξυπνο τρόπο σου απαντήσε αλλά δεν μίλησε και ευθέως για knox counter αλλά για το λειτουργικό /εφαρμογή knox.

Πρακτικά η απάντηση του ήταν διπλωματικοτατη και αφήνει αναπάντητο το σαφές ερώτημα για προφανείς λόγους θα έλεγα εγώ.

 

Το πιο πιθανό φίλε μου είναι να μην ξέρει τι είναι ο knox counter και όχι ότι απάντησε έξυπνα ή διπλωματίκα. Εμένα προσωπικά αύτο το email με καλύπτει σε περίπτωση που όποιοδηποται service μου αρνηθεί την εγγύηση. Η ερώτηση μου ήταν ξεκάθαρη και συγκεκριμένη και η απάντηση που πείρα ήταν επίσης ξεκάθαρη. Μην μπλέκεται με την εξήγηση που δίνει και το τι είναι το knox.

Link to comment
Share on other sites

Το root δεν το κάνουμε μόνο για θέμα μνήμης. Υπάρχει η παραμετροποίηση και ένα τσουβάλι λόγοι ακόμα.

Φιλικά

 

Κανω root απο τοτε που ειχα το s2.

Την στιγμη που μπορουσα να επαναφερω το κινητο σε stock κατασταση, το rootαρα αβιαστα.

Τωρα, σε ενα τηλεφωνο οπως το s4, δεν μπαινω καν στην διαδιακασια να ρισκαρω την εγγυηση για να εχω απλα αλλο χρωμα στο εικονιδιο μπαταριας ;)

Η οποια επισκεψη στο service αλλωστε ξεκιναει απο 150 ευρω και πανω.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό φίλε μου είναι να μην ξέρει τι είναι ο knox counter και όχι ότι απάντησε έξυπνα ή διπλωματίκα. Εμένα προσωπικά αύτο το email με καλύπτει σε περίπτωση που όποιοδηποται service μου αρνηθεί την εγγύηση. Η ερώτηση μου ήταν ξεκάθαρη και συγκεκριμένη και η απάντηση που πείρα ήταν επίσης ξεκάθαρη. Μην μπλέκεται με την εξήγηση που δίνει και το τι είναι το knox.

 

Συμφωνώ με τον Δημήτρη, η απάντηση είναι ξεκάθαρη. Δεν υπάρχει θέμα με την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια θα λέμε ρε παιδιά? Διαβάστε λίγο το θέμα του KNOX, τα χουμε πει χιλιάδες φορές!

 

Πρώτον: Αν ήταν να μην τους νοιάζει ο KNOX Counter δεν θα τον είχαν στο download mode. Όπως επίσης δεν θα είχαν και το binary counter. Όπως επίσης και το Status. Για να τα χουν εκεί πάει να πει ότι τους νοιάζει και τους παρανοιάζει!

 

Δεύτερον: Διαβάστε επιτέλους τη ρημάδα την εγγύηση που είναι μέσα στο κουτί! Πόσο ποιο σαφές να το κάνουν?? "Οποιαδήποτε τροποποίηση του λογισμικού συνεπάγεται και ακύρωση της εγγύησης". KNOX Counter 0x1, Binary Counter:1 ή Status: Custom συνεπάγεται τροποποίηση λογισμικού.

 

Τρίτον: Γενικά το live chat της Samsung δεν είναι ο Άρειος Πάγος ούτε η απάντηση που δόθηκε είναι απόφαση Πρωτοδικείου!! Το παιδί προφανώς δεν ξέρει καν τι είναι ο KNOX Counter και απαντάει για την εφαρμογή! Δεν ξέρω πόσοι έχετε εμπειρία από το επίσημο service της Samsung, αλλά άμα γενικά δεν θέλουν να το καλύψουν, το να τους τρίψετε αυτή τη συνομιλία στη μούρη το μόνο που θα τους προκαλέσει θα είναι απίστευτο γέλιο.

 

Τέταρτον: Αν δε βγει επίσημη ανακοίνωση από τη μαμά Samsung ότι το 0x1 δεν έχει σχέση με την εγγύηση ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ότι με αυτά τα δεδομένα την ακυρώνει. Όσοι λέτε ότι "εφόσον δεν υπάρχει γραπτή δήλωση ότι την ακυρώνει τότε ισχύει" σκεφτείτε ότι δεν υπάρχει γραπτή δήλωση και για το αν σπάσεις την οθόνη με σφυρί, παρόλα αυτά δε νομίζω να κάλυψε η εγγύηση ποτέ τέτοιο περιστατικό!

 

Πέμπτον και τελευταίο: Δε βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω γιατί μόλις το έκανα και γω, αλλά ΦΤΑΝΕΙ πια με τα offtopic. Πραγματικά σχεδόν τα πάντα από αυτά που αφορούν το κινητό μας έχουν δικό του θέμα, ας μη τη κάνουμε αχταρμά όλα...

Link to comment
Share on other sites

Κανω root απο τοτε που ειχα το s2.

Την στιγμη που μπορουσα να επαναφερω το κινητο σε stock κατασταση, το rootαρα αβιαστα.

Τωρα, σε ενα τηλεφωνο οπως το s4, δεν μπαινω καν στην διαδιακασια να ρισκαρω την εγγυηση για να εχω απλα αλλο χρωμα στο εικονιδιο μπαταριας ;)

Η οποια επισκεψη στο service αλλωστε ξεκιναει απο 150 ευρω και πανω.

 

Φίλε μου μπορεί οι δικές σου ανάγκες να περιορίζονταν στην αλλαγή χρωμάτων στην status bar, αλλά δεν είναι μόνο αυτό.θα αναφέρω επιγραμματικά μόνο λίγα από τα εκατοντάδες που μπορείς να κάνεις με το root και χρησιμοποιώ εγώ.

1. Titanium back up

2. Debloat τις λαλακιες της Sammy

3.ad block

4.automatic call recording (build in) δεν συγκρίνετε με της βλακείες του market.

5. Game guardian , game cih (cheat για games)

6.freedom (όποιος ξέρει τι είναι καταλαβαίνει)

7.port εφαρμογών από άλλα κινητά (πχ s note)

8.Χρησιμοποιήση της sd card από εφαρμογές , τώρα με την 4.4.2

9.droid vnc server (χειρίζεστε το κινητό απομακρυσμένα από το pc)

10.Και πολλά άλλα που δεν μου θυμάμαι τώρα, μια ματιά στο xda και θα δείτε.

 

Τώρα αν για κάποιους είναι άχρηστα αυτά πάω πάσο.Για εμένα όμως είναι απαραίτητα.

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό φίλε μου είναι να μην ξέρει τι είναι ο knox counter και όχι ότι απάντησε έξυπνα ή διπλωματίκα. Εμένα προσωπικά αύτο το email με καλύπτει σε περίπτωση που όποιοδηποται service μου αρνηθεί την εγγύηση. Η ερώτηση μου ήταν ξεκάθαρη και συγκεκριμένη και η απάντηση που πείρα ήταν επίσης ξεκάθαρη. Μην μπλέκεται με την εξήγηση που δίνει και το τι είναι το knox.

 

Στο πρώτο σκέλος είσαι σωστός. Προφανώς και δεν ξέρει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έχεις εγγύηση. Οι λέει παραπάνω ένας χρήστης, άμα θέλει δεν το περνάει και τέλος!

Η απάντηση σε κανένα σημείο δεν είναι ξεκάθαρη, μάλιστα στη πραγματικότητα δεν σου απαντάει ούτε στο ελάχιστο την ερώτηση σου ακριβώς για τον παραπάνω λόγο. Το ότι δηλαδή δεν γνωρίζει τον knox counter ή κάνει τον μα....... Απλά γράφει το δικό του ποίημα όπως του έχουν πει και αποφεύγει να απαντήσει στο ερώτημα που του θέτεις είτε το έκανε από εξυπνάδα είτε από άγνοια.

Προσωπικά πάντως αν μου δώσεις την άδεια να χρησιμοποιησω την απάντηση του στην ερώτηση σου, θα στείλω και εγώ email και θα ζητήσω επίσημο χαρτί, σφραγισμένο ότι αν έχει γράψει ο knox έχω εγγύηση. Φυσικά δεν περιμένω να το δώσουν απλά για το γέλιο της υπόθεσης.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια θα λέμε ρε παιδιά? Διαβάστε λίγο το θέμα του KNOX, τα χουμε πει χιλιάδες φορές!

 

Πρώτον: Αν ήταν να μην τους νοιάζει ο KNOX Counter δεν θα τον είχαν στο download mode. Όπως επίσης δεν θα είχαν και το binary counter. Όπως επίσης και το Status. Για να τα χουν εκεί πάει να πει ότι τους νοιάζει και τους παρανοιάζει!

Τους νοιάζει αλλά όχι για το λόγο που νομίζεις. Προσπαθούν να μπουν σε τομέα που κυριαρχεί η apple και για corporate mail η blackberry που το βασικό χαρακτηριστικό είναι η ασφαλεια των δεδομένων και κατα συνέπεια της συσκευής.

Δεύτερον: Διαβάστε επιτέλους τη ρημάδα την εγγύηση που είναι μέσα στο κουτί! Πόσο ποιο σαφές να το κάνουν?? "Οποιαδήποτε τροποποίηση του λογισμικού συνεπάγεται και ακύρωση της εγγύησης". KNOX Counter 0x1, Binary Counter:1 ή Status: Custom συνεπάγεται τροποποίηση λογισμικού.

 

Όταν το αγόρασα δεν είχε Knox και υποτίθεται ότι θα το γυρίσεις σε stock.

 

Τρίτον: Γενικά το live chat της Samsung δεν είναι ο Άρειος Πάγος ούτε η απάντηση που δόθηκε είναι απόφαση Πρωτοδικείου!! Το παιδί προφανώς δεν ξέρει καν τι είναι ο KNOX Counter και απαντάει για την εφαρμογή! Δεν ξέρω πόσοι έχετε εμπειρία από το επίσημο service της Samsung, αλλά άμα γενικά δεν θέλουν να το καλύψουν, το να τους τρίψετε αυτή τη συνομιλία στη μούρη το μόνο που θα τους προκαλέσει θα είναι απίστευτο γέλιο.

 

Σκέψου λοιπόν αύριο να σου πω ότι το πήγα και δεν το δεχτήκανε στην εγγύηση και αυτό είναι πια ο κανόνας ποιος από μας που διαβάζουμε αυτό το τοπικ θα ξανα αγόραζε samsung και όχι κάποια άλλη συσκευή που δεν έχει Knox.

 

Τέταρτον: Αν δε βγει επίσημη ανακοίνωση από τη μαμά Samsung ότι το 0x1 δεν έχει σχέση με την εγγύηση ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ότι με αυτά τα δεδομένα την ακυρώνει. Όσοι λέτε ότι "εφόσον δεν υπάρχει γραπτή δήλωση ότι την ακυρώνει τότε ισχύει" σκεφτείτε ότι δεν υπάρχει γραπτή δήλωση και για το αν σπάσεις την οθόνη με σφυρί, παρόλα αυτά δε νομίζω να κάλυψε η εγγύηση ποτέ τέτοιο περιστατικό!

 

Δεν πρόκειται να βγάλει καμία εταιρεία ποτέ τέτοια ανακοίνωση. Ούτε η Apple θα το έκανε ούτε η Microsoft ούτε καμία και ξέρουν όλες ότι υπάρχουν εκατομμύρια που το κάνουν. Θυμίσου αν ξέρεις τον πόλεμο και της κυνηγητό της apple πιο παλιά για το jailbreak σε όλα τα sites με σχετικό περιεχόμενο και τώρα οταν βγαίνει JB μέχρι και οι TIMES δείχνουν οδηγιες πως το κάνεις και η apple είναι ο κυρίαρχος του επιχειρησιακού λογισμικού σε φορητές συσκευές.

 

Πέμπτον και τελευταίο: Δε βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω γιατί μόλις το έκανα και γω, αλλά ΦΤΑΝΕΙ πια με τα offtopic. Πραγματικά σχεδόν τα πάντα από αυτά που αφορούν το κινητό μας έχουν δικό του θέμα, ας μη τη κάνουμε αχταρμά όλα...

 

Αν αποδειχθεί ότι έχεις δίκιο τότε δεν θα υπάρχει λόγος ύπαρξης του τόπικ των βελτιώσεων και τροποποιήσεων αφού κανένας δεν θα θέλει να τις κάνει χάνοντας την εγγύηση σε ένα κινητό 700 ευρώ. Μόνο βελτίωςεις δεν θα μπορούν να χαρακτηριστούν τότε.

Και είδες μεταφέρθηκες στο σωστό τοπικ.

 

φιλικά

Edited by dannyder
Link to comment
Share on other sites

Για να κλεινει το θεμα των εγγύησεων ο καθενας ζυγίζει τις αναγκες του και κανει οτι νομίζει παιρνοντάς το απαραιτητο ρισκο .

Αυτο που με "εκνευρίζει" είναι ότι κάποιοι θεωρούν δεδομένα ώς σωστό ότι πει η samsung . Και για το θέμα του root το ΣΩΣΤΟ ειναι ότι ακυρώνεται η εγγύηση μόνο αμα αποδείξει η εταιρία ότι το προβλημα οφείλεται στο root.Διάβαζα παλιοτερα στο forum και το υποστήριζαν και πολυ απο εδώ με θέρμη, ότι αν δεν γράφει το imei η αποδειξη αγοράς δεν ισχύει η εγγύηση , δεν το σχολίασα τότε αλλά θα το αναφέρω τώρα.

Είχα αγοράσει ένα SGS4 στην αδερφή μου από τo Amazon (όσοι έχετε αγοράσει από εκεί γνωρίζεται ότι η απόδειξη δεν αναγράφει το IMEI)

Παθαίνει μια βλάβη το κινητό, το πηγαίνει στο service και τις λένε το κορυφαίο, ότι δεν ισχύει η εγγύηση επειδή δεν αναγράφεται το IMEI στην απόδειξη , αντέδρασε λίγο η αδελφή μου αλλά τις είπαν ότι είναι ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ SAMSUNG και δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς, Ευτυχώς με παίρνει τηλέφωνο και περνάω από εκεί. Άρχισαν να μου λένε και έμενα για πολιτικές και αρλούμπες και τους ρίχνω ένα ..εσιμο . Τους λέω δεν με νοιάζει τι λέει η Samsung , εδώ υπάρχει ευρωπαϊκή οδηγία που λέει ότι υπάρχει πανευρωπαϊκή εγγύηση … κλπ . Με τα πολλά κάνουν ένα τηλέφωνο στα κεντρικά και δέχτηκαν την εγγύηση.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι εταιρείες θα λένε ότι θέλουν , το θέμα είναι να μάθετε εσείς να ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και ζυγίζεις και παίρνεις ρίσκα. Το θέμα της απόδειξης είναι εντελώς πιο απλό από το είχα τροποποιημένο σύστημα πάνω. Ο άλλος μπορεί να σου πει ότι έκαψες την οθόνη γιατί πείραξες τις εντάσεις φωτείνότητας ανάλογ με τα lux και τις τιμές του backlight κλπ κλπ κλπ αφού έκανες root έκανες overclock στον επεξεργαστή και κάηκε. Να το αποδείξει δεν μπορεί αλλά όυτε και εσύ ότι δεν το έκανες αν έχει μείνει στίγμα ότι κάποια στιγμή ήσουν root. Τώρα αν πιστεύεις ότι άμα διεκδικείς πάντα δικαιώνεσαι, τότε κάνεις λάθος. Δεν είναι πάντα έτσι. Οι εταιρείες για αυτό αφήνουν παραθυράκια. Για να μπορούν να κάνουν ότι γουστάρουν! Νομίζεις δεν γνωρίζουν ότι πολλές αποδείξεις δεν έχουν το IMEI? Το ξέρουν και για αυτό είναι πιο ελαστικές αν πιέσεις. Αλλά εδώ είναι ξεκάθαρα άμα θέλουν(ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ, για αυτό και δεν σου απάντησαν ευθέως) ότι αν ο knox counter είναι 0x1 δεν έχεις εγγύηση ή έχεις.

Με τα λεγόμενα σου, αν πας με custom rom πάνω μπορούν να στο περάσουν με εγγύηση καθώς δεν μπορούν αποδείξουν ότι η ζημιά έγινε λόγω της τροποποίησης! Ε δεν νομίζω να στο περάσουν εγγύηση το τηλέφωνο όσο και αν πιέσεις!

 

Τέλος πάντων πλατιάζουμε πολύ. Ευχαριστώ που έβαλες το email εδώ δημόσια αλλά και πάλι πιστεύω καταλήγουμε στην αρχή καθώς δεν υπάρχει σαφέστατη απάντηση για το τι ισχύει και τι όχι. Άρα από εκεί και πέρα προφανώς ο καθένας παίρνει ή δεν παίρνει τα ρίσκα και βλέπει στο τέλος.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπορεί οι δικές σου ανάγκες να περιορίζονταν στην αλλαγή χρωμάτων στην status bar, αλλά δεν είναι μόνο αυτό.θα αναφέρω επιγραμματικά μόνο λίγα από τα εκατοντάδες που μπορείς να κάνεις με το root και χρησιμοποιώ εγώ.

1. Titanium back up

2. Debloat τις λαλακιες της Sammy

3.ad block

4.automatic call recording (build in) δεν συγκρίνετε με της βλακείες του market.

5. Game guardian , game cih (cheat για games)

6.freedom (όποιος ξέρει τι είναι καταλαβαίνει)

7.port εφαρμογών από άλλα κινητά (πχ s note)

8.Χρησιμοποιήση της sd card από εφαρμογές , τώρα με την 4.4.2

9.droid vnc server (χειρίζεστε το κινητό απομακρυσμένα από το pc)

10.Και πολλά άλλα που δεν μου θυμάμαι τώρα, μια ματιά στο xda και θα δείτε.

 

Τώρα αν για κάποιους είναι άχρηστα αυτά πάω πάσο.Για εμένα όμως είναι απαραίτητα.

 

1. Την στιγμη που δεν αλλαζω rom γιατι δεν ειμαι root, το titanium back up ειναι αχρηστο.

2. Τις λαλακιες τις κανω αποκρυψη να μην της βλεπω. Οπως ειπα και πριν το κινητο εχει 2giga μνημη και δεν κολλαει πουθενα. Αυτο θα βοηθουσε τα τηλεφωνα με μικρη μνημη

3. Το μονο που μου ελειψε απο το root ηταν το adblock. Τωρα το συνηθισα και αυτο.

4. Εγω μια χαρα βολευομαι και με τις εφαρμογες του market. Αλλωστε δεν το χρησιμοποιω σε καθε κληση

5. Για μενα μου ειναι αδιαφορα γιατι δεν γνωριζω καν τι κανουν αυτα που ανεφερες

6. Δεν ξερω τι ειναι.

7. Δεν το χρειαζομαι, δεν ξερω τι κανει, δεν εχω αλλο κινητο

8. Ολες τις εφαρμογες τις κανω εγκατασταση στο τηλεφωνο γιατι εχει πολυ χωρο.

9. Καλη εφαρμογη, εφετζιδικη. Δεν βλεπω καμια χρησιμοτητα ομως και δεν την χρειαζομαι

 

Απο ολα τα παραπανω θεωρω το πιο χρησιμο το adblock.

Και μην νομιζεις, οι δικες σου αναγκες ανηκουν στην μειοψηφια.

Οι περισσοτεροι ασχολουνται με browsing, viber, twiter, fb, msg, κλησεις.

Ολοι εσεις λοιπον που θελετε να κανετε αυτα που αναφερεις, προτεινω να κοιταξετε την αγορα αλλου κινητου και να μην ρισκαρετε την εγγυηση σας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έχουν ειπωθεί πολλά περί Knox και εγγύηση! Το πρωί μίλησα με Samsung Hellas, όπου και με παρέπεμψαν στην Samrtec και στο επίσημο service. Επικοινώνησα φυσικά και με αυτούς και υπάρχει εντελώς ξεκάθαρη απάντηση...

knox warranty void 0x1 ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ

 

Ορίστε και η απάντηση τους στο email μου!

 

---------------------------

Καλημέρα,

οταν το knox warranty void είναι 0x1 τοτε η συσκευή είναι τροποποιημένη και δεν καλύπτεται απο την εγγύηση.

 

Με εκτίμηση

 

Customer support

SMARTEC ΑΕ

Φειδιππιδου 7 Χαιδάρι 12461

Τηλ. 210-5820000 - Fax. 2105820030

Email. info@smartec.gr

 

------------------------

 

Απάντησα ξανά με αυτό:

 

Δεν είναι τροποποιημένη! Έχει εντελώς στοκ λογισμικό χωρίς καν root. Είχε τροποποιηθεί παλαιότερα! Όμως πλεόν δεν έχει καμία τροποποίηση αλλά ο knox δεν μηδενίζει. Συνεχίζει να μην έχει εγγύηση επειδή είχε κάποια στιγμή τροποποιηθεί?

 

Σας ευχαριστώ πολύ,

 

 

-----------------------

 

Και έλαβα αυτό πριν 5 λεπτά!

 

Kαλησπέρα ,

ισχυεί το παρακάτω , ακόμη και αν εχει τροποποιηθει παλαιότερα .

 

Με εκτίμηση

 

Customer support

SMARTEC ΑΕ

Φειδιππιδου 7 Χαιδάρι 12461

Τηλ. 210-5820000 - Fax. 2105820030

Email. info@smartec.gr

 

 

 

Τώρα όποιος θέλει να το ρισκάρει! Be my guest.... Είναι απόλυτα ξεκάθαροι πάντως ότι δεν το δέχονται στην εγγύηση!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

σαν παρεθετω την επικοινωνια με την samsung

και πειτε μου νομικα πως αυτο μπορει να αναιρεσει την εγγυηση μου

εγω:

Καλησπερα σας.

Σκέφτομαι να αγοράσω το galaxy s4 μεταχειρισμένο. Το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από Ελλάδα με απόδειξη αγοράς κανονικά από κατάστημα Kaiser. Ο πωλητης μου εδειξε οτι το τηλεφωνο φοράει κανονικά επίσημη εργοστασιακη Rom της Samsung χωρίς καμία τροποποίηση ή root.Ειδα ομως οτι στο Bootloader έχει αλλάξει ο knox counter σε 0x1.Τον ρωτησα και μου ειπε οτι εγραψε 0Χ1 επειδή στο παρελθόν είχε βάλει κάποιες ανεπίσημες Rom.

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν αγορασω το κινητο θα έχω κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση τώρα? Το κινητό τώρα είναι με επίσημη Rom χωρίς κάποια τροποποίηση.

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

samnsung:

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas, σχετικάμε το αίτημά σας, σας παραθέτουμε τα παρακάτω,

 

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ο knox counter είναι υπολειτουργικό που υποδεικνείει πόσοι χρήστες έχουν περαστεί στη συσκευή. Δεν επιρρεάζει τους όρους εγγύησης καθώς ισχύει η απόδειξη αγοράς. Απλώς καλό θα ήταν να ελεγχθεί η συσκευή πρωτίστως από τεχνικούς μας για παρεμβάσεις άλλες, που επιρρεάζουν τους όρους εγγύησης.

 

 

εγω

 

Αρα δεν πρεπει να με απασχολει οτι το Knox ειναι 0X1 για την εγγυηση?

Επειδη ειναι δυσκολο οπως καταλαβαινετε να σας στειλω την συσκευη πριν την αγορασω,θα μπορουσατε , επιγραμματικα να μου υποδειξετε ποιες αλλες παρεμβάσεις , που επιρρεάζουν τους όρους εγγύησης.

 

Ευχαριστω

 

samsung

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas, σχετικάμε το αίτημά σας, σας παραθέτουμε τα παρακάτω,

 

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το Knox δεν επιρρεάζει τους όρους εγγύησης, και θα καλυφτεί κανονικά η συσκευή σας.

 

Θα πρέπει να είστε σίγουρος όμως πως η συσκευή δεν έχει υποστεί αλλιώσεις στο λογισμικό, (root) που το καθιστά αυτόματα εκτός εγγύησης, ή τροποποιήσεις στο υλικό του, (πείραγμα πλακέτας, σπασίματα από κακομεταχείρηση).

 

Αν χρειάζεστε περισσότερη βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε πάλι μετη Samsung και θα είναι ευχαρίστηση μας να σας εξυπηρετήσουμε.

 

Με εκτίμηση,

 

Nikolaos Kyriakoudis

Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών Samsung Electronics Hellas.

http://www.samsung.com/gr

 

Ήταν χρήσιμες οι παραπάνω πληροφορίες; Παρακαλούμε βαθμολογήστε την ικανοποίηση σας με την εξυπηρέτηση πελατών συμπληρώνοντας την παρακάτω σύντομη έρευνα.

 

Θέλετε να επικοινωνήσετε με το Κέντρο Εξυπηρέτησης Πελατών της Samsung;

 

... Μέσω email χρησιμοποιώντας τον παρακάτω σύνδεσμο, στόχος μας είναι το email σας να απαντηθεί εντός μιας εργάσιμης ημέρας

 

http://www.samsung.com/gr/info/contactus.html?pid=gr_home_subbanner4_contact_us_290710

 

 

...Τηλεφωνικώς από Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 09:00 έως τις18:00, στα παρακάτω τηλέφωνα:

 

 

-80111-SAMSUNG (80111 7267864), (Από σταθερό, αστική χρέωση)

-210 6897691 (Από κινητό)

Για την Κύπρο: 8009 4000, από όλα τα δίκτυα τηλεφωνίας.

 

...μέσω Live Chat χρησιμοποιώντας τον παρακάτω σύνδεσμο

http://www.samsung.com/gr/info/contactus.html?pid=gr_home_subbanner4_contact_us_290710

 

 

 

Για να διατηρηθεί και να βελτιωθεί η ποιότητα των υπηρεσιών μας, θα παρακολουθούμε και/ή θα καταγράφουμε τις τηλεφωνικές κλήσεις.

Σημείωση: Αυτό το e-mail στάλθηκεαπό μια αυτοματοποιημένη διέυθυνση e-mail, η οποία δεν δέχεται εισερχόμενα. Αν θέλετε να απαντήσετε σε αυτό το μύνημα, παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τον παρακάτω σύνδεσμο.

 

Αν χρειάζεστε περισσότερη βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε πάλι μετη Samsung και θα είναι ευχαρίστηση μας να σας εξυπηρετήσουμε.

 

Με εκτίμηση,

 

SEGR ERMS Q

Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών Samsung Electronics Hellas.

http://www.samsung.com/gr

Link to comment
Share on other sites

σαν παρεθετω την επικοινωνια με την samsung

και πειτε μου νομικα πως αυτο μπορει να αναιρεσει την εγγυηση μου

εγω:

Καλησπερα σας.

Σκέφτομαι να αγοράσω το galaxy s4 μεταχειρισμένο. Το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από Ελλάδα με απόδειξη αγοράς κανονικά από κατάστημα Kaiser. Ο πωλητης μου εδειξε οτι το τηλεφωνο φοράει κανονικά επίσημη εργοστασιακη Rom της Samsung χωρίς καμία τροποποίηση ή root.Ειδα ομως οτι στο Bootloader έχει αλλάξει ο knox counter σε 0x1.Τον ρωτησα και μου ειπε οτι εγραψε 0Χ1 επειδή στο παρελθόν είχε βάλει κάποιες ανεπίσημες Rom.

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν αγορασω το κινητο θα έχω κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση τώρα? Το κινητό τώρα είναι με επίσημη Rom χωρίς κάποια τροποποίηση.

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

samnsung:

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas, σχετικάμε το αίτημά σας, σας παραθέτουμε τα παρακάτω,

 

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ο knox counter είναι υπολειτουργικό που υποδεικνείει πόσοι χρήστες έχουν περαστεί στη συσκευή. Δεν επιρρεάζει τους όρους εγγύησης καθώς ισχύει η απόδειξη αγοράς. Απλώς καλό θα ήταν να ελεγχθεί η συσκευή πρωτίστως από τεχνικούς μας για παρεμβάσεις άλλες, που επιρρεάζουν τους όρους εγγύησης.

 

 

εγω

 

Αρα δεν πρεπει να με απασχολει οτι το Knox ειναι 0X1 για την εγγυηση?

Επειδη ειναι δυσκολο οπως καταλαβαινετε να σας στειλω την συσκευη πριν την αγορασω,θα μπορουσατε , επιγραμματικα να μου υποδειξετε ποιες αλλες παρεμβάσεις , που επιρρεάζουν τους όρους εγγύησης.

 

Ευχαριστω

 

samsung

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas, σχετικάμε το αίτημά σας, σας παραθέτουμε τα παρακάτω,

 

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το Knox δεν επιρρεάζει τους όρους εγγύησης, και θα καλυφτεί κανονικά η συσκευή σας.

 

Θα πρέπει να είστε σίγουρος όμως πως η συσκευή δεν έχει υποστεί αλλιώσεις στο λογισμικό, (root) που το καθιστά αυτόματα εκτός εγγύησης, ή τροποποιήσεις στο υλικό του, (πείραγμα πλακέτας, σπασίματα από κακομεταχείρηση).

 

Αν χρειάζεστε περισσότερη βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε πάλι μετη Samsung και θα είναι ευχαρίστηση μας να σας εξυπηρετήσουμε.

 

Με εκτίμηση,

 

Nikolaos Kyriakoudis

Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών Samsung Electronics Hellas.

http://www.samsung.com/gr

 

Ήταν χρήσιμες οι παραπάνω πληροφορίες; Παρακαλούμε βαθμολογήστε την ικανοποίηση σας με την εξυπηρέτηση πελατών συμπληρώνοντας την παρακάτω σύντομη έρευνα.

 

Θέλετε να επικοινωνήσετε με το Κέντρο Εξυπηρέτησης Πελατών της Samsung;

 

... Μέσω email χρησιμοποιώντας τον παρακάτω σύνδεσμο, στόχος μας είναι το email σας να απαντηθεί εντός μιας εργάσιμης ημέρας

 

http://www.samsung.com/gr/info/contactus.html?pid=gr_home_subbanner4_contact_us_290710

 

 

...Τηλεφωνικώς από Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 09:00 έως τις18:00, στα παρακάτω τηλέφωνα:

 

 

-80111-SAMSUNG (80111 7267864), (Από σταθερό, αστική χρέωση)

-210 6897691 (Από κινητό)

Για την Κύπρο: 8009 4000, από όλα τα δίκτυα τηλεφωνίας.

 

...μέσω Live Chat χρησιμοποιώντας τον παρακάτω σύνδεσμο

http://www.samsung.com/gr/info/contactus.html?pid=gr_home_subbanner4_contact_us_290710

 

 

 

Για να διατηρηθεί και να βελτιωθεί η ποιότητα των υπηρεσιών μας, θα παρακολουθούμε και/ή θα καταγράφουμε τις τηλεφωνικές κλήσεις.

Σημείωση: Αυτό το e-mail στάλθηκεαπό μια αυτοματοποιημένη διέυθυνση e-mail, η οποία δεν δέχεται εισερχόμενα. Αν θέλετε να απαντήσετε σε αυτό το μύνημα, παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τον παρακάτω σύνδεσμο.

 

Αν χρειάζεστε περισσότερη βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε πάλι μετη Samsung και θα είναι ευχαρίστηση μας να σας εξυπηρετήσουμε.

 

Με εκτίμηση,

 

SEGR ERMS Q

Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών Samsung Electronics Hellas.

http://www.samsung.com/gr

 

ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ , επεσες σε άσχετο . Είπαμε σχετικοι και εγκυροι ειναι μονο όσοι λενε οτι δεν ισχυει η εγγυηση.

Τεσπα δεν θα βγάλουμε ακρη με την samsung τζαμπα τσακωνομαστε εδω . Το θέμα ειναι ότι τελικα σε καποιους τυχερους θα την δεχτουν την εγγυηση και σε καποιους άλλους οχι

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα βγάλουμε άκρη. Εγώ πάντως δεν θα το έπαιρνα το ρίσκο!!! Στο επίσημο service(Samrtec) λένε ότι δεν έχεις εγγύηση όπως σας πόσταρα! Από τα κεντρικά της Sammy λένε ότι δεν επηρρεάζει την εγγύηση επειδή είναι υπολειτουργικό που υποδεικνείει πόσοι χρήστες έχουν περαστεί στη συσκευή. Δηλαδή θα μας τρελάνουν καθώς το μόνο που δεν υποδεικνύει ο knox είναι το πόσοι χρήστες έχουν περαστεί. Ούτε καν πόσοι χρήστες έχουν περάσει από το κινητό καθώς είναι flag ουσιαστικά και όχι μετρητής ούτε υπολειτουργικό! Δεν παίρνει άλλες τιμές. Ή "0" ή "1".

Υπολειτουργικό είναι όταν ανοίξεις το κινητό και εισέλθεις στο περιβάλλον του Knox. Οπότε σίγουρα ο τυπάς εξυπηρέτησης πελατών της Samsung είναι "άσχετος" σχετικά με αυτό το θέμα άλλα σε αντίθεση με την περίπτωση του dimkit όπου και δεν ανέφερε το knox counter στην περίπτωση του papazaf έκανε την γκάφα και έγραψε knox counter έχωντας δώσει το δικαίωμα να λές ότι έχω κανονικά εγγύηση!

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως root και custom roms δεν με ενδιέφεραν και χρησιμοποιώ το περιβάλλον knox γιατί ίσως είναι πιο ασφαλές αν ισχύουν αυτά που υποστηρίζει η sammy. Δεν μπορώ όμως να αναβαθμίσω τις εφαρμογές knox όπως το evernote αν και μου βγάζει σχετική ειδοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι τους ρωτησα και ουσιαστικα με παρακινησαν στην αγορα ενος τηλ με knox 0x1 , αρα ειναι υποχρεωμενοι να εχουν την νομιμη εγγυηση, νομικα δεν στεκει?
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι τους ρωτησα και ουσιαστικα με παρακινησαν στην αγορα ενος τηλ με knox 0x1 , αρα ειναι υποχρεωμενοι να εχουν την νομιμη εγγυηση, νομικα δεν στεκει?

 

Όχι δε στέκει. Το email δεν είναι επίσημο έγγραφό. Είναι ενημερωτικό. Και λάθη γίνονται. Αν θες να είσαι σίγουρος να ζητήσεις επίσημο έγγραφό απευθείας από την Samsung Hellas.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε στέκει. Το email δεν είναι επίσημο έγγραφό. Είναι ενημερωτικό. Και λάθη γίνονται. Αν θες να είσαι σίγουρος να ζητήσεις επίσημο έγγραφό απευθείας από την Samsung Hellas.

 

Το αυτό! Όπως τα λέει. Μια συνομιλία είναι ουσιαστικά και τίποτα παραπάνω! Και επίσημο χαρτί που να λέει ότι έχεις εγγύηση πολύ δύσκολα θα πάρεις.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εκανα αναβαθμιση σε 4.4.2 και κρατησα το ρουτ απο την 4.3 και δεν με αφηνει να εγκαταστησω το knox λεει οτι δεν εχει εξουσιοδοτηση. ..τι φταιει;

Κατασταση τηλεφωνου επισημη

Και σε download Mode ο knox ειναι ακομα 0

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αναβαθμιση σε 4.4.2 και κρατησα το ρουτ απο την 4.3 και δεν με αφηνει να εγκαταστησω το knox λεει οτι δεν εχει εξουσιοδοτηση. ..τι φταιει;

Κατασταση τηλεφωνου επισημη

Και σε download Mode ο knox ειναι ακομα 0

 

δηλ...την περασες απο πανω?θα το κολλησεις το κινητο....η 4.4 ειναι 450mb δεν ειναι απλα ενα update που ειναι 40 η 50 mb...απλα δεν εχει εγκατασταθει καλα η 4.4!!!διαλεξε:?η root κ 0/1 knox η περασε ξανα την 4.4 με odin αφου κανεις factory reset πριν κ μετα!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

δηλ...την περασες απο πανω?θα το κολλησεις το κινητο....η 4.4 ειναι 450mb δεν ειναι απλα ενα update που ειναι 40 η 50 mb...απλα δεν εχει εγκατασταθει καλα η 4.4!!!διαλεξε:?η root κ 0/1 knox η περασε ξανα την 4.4 με odin αφου κανεις factory reset πριν κ μετα!!!

Βασικα ειχα κανει root την 4.3 χωρις να πεσει ο knox.

Μετα κατεβασα την επίσημη 4.4.2 απο τη samsung (1.5gb)και την περασα μεσω του Mobile Odin και της διαδικασιας που ειχε ανεβασει καποιος σε ενα αλλο θεμα ωστε να διατηρηθει to root στην 4.4.2.

Εκανα και wipe data and cache

 

Οριστε και η διαδικασία http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5232863#

 

 

Εχω κανονικα root και δεν εχει γραψει ο knox. Τι να συμβαινει;

Edited by THEO_LEGEND

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειχα κανει root την 4.3 χωρις να πεσει ο knox.

Μετα κατεβασα την επίσημη 4.4.2 απο τη samsung (1.5gb)και την περασα μεσω του Mobile Odin και της διαδικασιας που ειχε ανεβασει καποιος σε ενα αλλο θεμα ωστε να διατηρηθει to root στην 4.4.2.

Εκανα και wipe data and cache

 

Οριστε και η διαδικασία http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5232863#

 

 

Εχω κανονικα root και δεν εχει γραψει ο knox. Τι να συμβαινει;

 

Ο bootloader που φόρτωσες ήταν αυτός που δίνει ο φίλος στο ποστ που παραθετεις ή αυτός που έφτιαξε ο @dannyder για την ελληνική 4.4.2? Δες το παρακάτω ποστ (άν έχεις την ελληνική).

http:// http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5261823

Δεν ξέρω αν διορθώνει το πρόβλημα σου αλλά σε κάθε περίπτωση είναι ο σωστός bootloader (για την ελληνική kit kat).

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειχα κανει root την 4.3 χωρις να πεσει ο knox.

Μετα κατεβασα την επίσημη 4.4.2 απο τη samsung (1.5gb)και την περασα μεσω του Mobile Odin και της διαδικασιας που ειχε ανεβασει καποιος σε ενα αλλο θεμα ωστε να διατηρηθει to root στην 4.4.2.

Εκανα και wipe data and cache

 

Οριστε και η διαδικασία http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5232863#

 

 

Εχω κανονικα root και δεν εχει γραψει ο knox. Τι να συμβαινει;

 

Δοκίμασε να κάνεις ενα cache και data της εφαρμογής knox μήπως σε αφήσει να κάνεις εγκατάσταση.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ο bootloader που φόρτωσες ήταν αυτός που δίνει ο φίλος στο ποστ που παραθετεις ή αυτός που έφτιαξε ο @dannyder για την ελληνική 4.4.2? Δες το παρακάτω ποστ (άν έχεις την ελληνική).

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5261823

Δεν ξέρω αν διορθώνει το πρόβλημα σου αλλά σε κάθε περίπτωση είναι ο σωστός bootloader (για την ελληνική kit kat).

O bootloader ειναι αυτος που δινει το παιδι στις οδηγιες για αναβαθμιση απο 4.3 σε 4.4.2

Και με το *#1234# βλεπω κανονικα οτι εχω το CSC: I95050XXFNC3

 

Οταν πατησα *#1234# με εβαλε σto superSU και βγαζει μηνυμα:

"Εντοπιστηκε samsung KNOX.Αυτο ισως περιορισει τις δυνατοτητες root και δημιουργησει εκνευριστικα popups.Να γινει προσπαθεια απενεργοποιησης του Knox? "

εκει παταω ακυρωση

 

Δοκίμασε να κάνεις ενα cache και data της εφαρμογής knox μήπως σε αφήσει να κάνεις εγκατάσταση.

αν εννοεις clear μεσω διαχειριστη εφαρμογων το εκανα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...