Jump to content

Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια θελω να ελπιζω οτι θα βρεθει λυση να μπορεσει να γινει root χωρις να καταλαβει τιποτα το Knox αλλιως δεν με βλεπω να αγοραζω τελικα το κινητο παρολο που μου αρεσει πολυ...

 

Γιατί δεν πέρνεις το lg g2 Πολύ καλύτερο από το sgs4 κατά την γνώμη μου και πιο όμορφο.αν δεν είχε το θεματάκι η LG με την καθυστέρηση τον αναβαθμίσεων θα ήταν για εμένα στην παρούσα φάση η νούμερο ένα εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν πέρνεις το lg g2 Πολύ καλύτερο από το sgs4 κατά την γνώμη μου και πιο όμορφο.αν δεν είχε το θεματάκι η LG με την καθυστέρηση τον αναβαθμίσεων θα ήταν για εμένα στην παρούσα φάση η νούμερο ένα εταιρεία.

δεν εχεις αδικο αλλα η τιμη του υπερβαινει το budget μου, ηδη το s4 ειναι στα ορια μου...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις αδικο αλλα η τιμη του υπερβαινει το budget μου, ηδη το s4 ειναι στα ορια μου...

 

Αν και ήμαστε τελείως off topic, καμμία συνταγή μαγειρικής μένει να ρωτήσουμε, κατι τελευταίο και το κλείνω εδώ το θέμα.

Στο skroutz 463 το LG, 425 Το sgs4 , άμα μιλάμε για τέτοια ποσά τα 40 ευρώ παραπάνω δεν είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

καποιος με καλα αγγλικα να μας πει τι γραφει?

 

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2386359&d=1384198507

 

Με λίγα λόγια λέει ότι το υπουργείο άμυνας των ΗΠΑ αναγνώρισε τη χρήση κινητών που έχουν φορτωμένο το Knox. Στη συνέχεια λέει ότι το Samsung Knox φαίνεται να είναι αυτή τη στιγμή η πιο ασφαλέστερη πλατφόρμα ανάμεσα στο android. Ύστερα εξηγεί μερικά τεχνικά χαρακτηριστικά και το πως δουλεύει το Knox (όπως περιγράφεται και στην αρχή του thread).

Το πιο ενδιαφέρον απ 'όλα είναι αυτό:

"The Galaxy S4, which is shipping now, is the first generally available Knox-ready device. All Knox components come standard on Galaxy S4 devices, but full-feature activation by solution providers and distribution channels will not be available until a later date."

Δηλαδή σα να λέμε ακόμα δεν υπάρχουν τα περιβάλλοντα στις εταιρείες για να το ενεργοποιήσουν στους χρήστες και μεις το τρώμε στη μάπα για μερικά golden boys που θέλουν να πάρουν το κινητό μαζί τους στη super duper υπερπολυεθνική!

Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταια ερωτηση: Εαν περασεις την official 4.3 αλλα ΔΕΝ κανεις install το ΚΝΟΧ παλι ενεργοποιειτε το switch tou secure bootloader?
http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/10959/cat/3094
Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταια ερωτηση: Εαν περασεις την official 4.3 αλλα ΔΕΝ κανεις install το ΚΝΟΧ παλι ενεργοποιειτε το switch tou secure bootloader?

 

 

Δεν παίζει αυτό...δεν μπορείς να βάλεις επίσημη χωρίς να μπει και το knox εφόσον συνοδεύει τον bootloader...

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι θα κυκλοφορήσει Note 3 Developer Edition και ο bootloader του δεν θα είναι κλειδωμένος.

Σε ποιες χώρες δεν γνωρίζω εκτός από US που είναι σίγουρο.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή λοιπόν!!! Όσοι έχουν συσκευές Samsung περιμένουμε και δεν αναβαθμιζουμε για να μην έχουμε πρόβλημα με το root(κάτι μου θυμίζει αυτό) μιας και προέρχομαι από iphone, ή δεν αγοράζουμε smartphones samsung, μέχρι να μας ξεκαθαρίσει η μαμά samsung για το knox !!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω.... δηλαδή εγώ θέλω να πάρω ένα S4.... απο ότι έχω κάτσει λίγο να ασχοληθώ με το KNOX, μιας χαρά μπορώ να ανεβάσω custom rom, kernel κτλ κτλ, αλλά αν το κάνω θα γράφει ότι έχω χαλάσει την ασφάλεια σωστά?

 

Μετά απο ότι διάβασα απο κάποιον που μίλησε με την Samsung, λέει ότι το service του τηλεφώνου μια χαρά δέχεται την εγγύηση.... οπότε που είναι το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω.... δηλαδή εγώ θέλω να πάρω ένα S4.... απο ότι έχω κάτσει λίγο να ασχοληθώ με το KNOX, μιας χαρά μπορώ να ανεβάσω custom rom, kernel κτλ κτλ, αλλά αν το κάνω θα γράφει ότι έχω χαλάσει την ασφάλεια σωστά?

 

Μετά απο ότι διάβασα απο κάποιον που μίλησε με την Samsung, λέει ότι το service του τηλεφώνου μια χαρά δέχεται την εγγύηση.... οπότε που είναι το πρόβλημα?

 

Έλα ντε; το 90% των χρηστών που έχουν ρωτήσει σε service center Ελλάδα και εξωτερικό τους έχουν πει ότι δεν επηρεάζεται η εγγύηση.Επίσης έχουν πάει αρκετή χρήστες το κινητό για service με 0x1 και δεν υπήρξε ούτε μια αναφορά ότι αρνήθηκαν την επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε; το 90% των χρηστών που έχουν ρωτήσει σε service center Ελλάδα και εξωτερικό τους έχουν πει ότι δεν επηρεάζεται η εγγύηση.Επίσης έχουν πάει αρκετή χρήστες το κινητό για service με 0x1 και δεν υπήρξε ούτε μια αναφορά ότι αρνήθηκαν την επισκευή.

Εγώ θα ήθελα να μας γράψει εδώ κάποιος που το πήγε με 0χ1 και το δέχτηκαν .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω λάθος, πραγματικά δεν έχω κάτσει να αφιερώσω ώρα πάνω στο θέμα του Knox, αλλά αν μπορώ να σηκώσω custom kernel-rom, και η εγγύηση ισχύει.....(που δεν υπάρχει λογος να μην ισχύει), τότε όσοι φωνάζουν εδώ μέσα είναι μόνο γιατί δεν έχουν τι άλλο να κάνουν. Λες και δεν είχαμε το γνωστό τριγωνάκι τόσα χρόνια......
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να μας γράψει εδώ κάποιος που το πήγε με 0χ1 και το δέχτηκαν .

 

Αν μπεις στο xda θα δεις πολλές αναφορές

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται το knox ήρθε για να μείνει:

 

http://www.sammobile.com/2013/11/13/samsung-launches-knox-partner-program/

 

ίσως θα έπρεπε από την αρχή να το είχαν παρουσιάσει έτσι, περισσότερο δηλαδή ως option και όχι ως feature.

Μακάρι αυτή η διείσδυση μέσω partners - resellers να βοηθήσει ώστε να λυθεί ο γρίφος πίσω από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επείδή ακόμα δέν το έχω στα χέρια μου αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το KNOX είναι ένα λειτούργικό μέσα στο λειτουργικό της 4.2.2 και στην 4.3 της samsung.Μέχρι εδώ όλα καλά....

 

Διάβασα ότι στην ουσία είναι για εταιρείες και μυστικά που δεν θέλουν να μαθευτούν σε άλλες εταιρείες (μπορεί να έχει και τσόντες μέσα ο εκάστοτε χρήστης δεν με απασχολεί :p) και μπλά μπλά μπλά.'Οταν εμείς κάνουμε root το κινητό σταματάει να δουλεύει αυτή η εφαρμογή του Knox (στην ουσία κλειδώνει) και απλά γράφει ο counter 0x1 σάν να ανακαλύπτει έναν άλλο χρήστη που δεν του έχει δώσει δικαιώματα η εφαρμογή.

Πέραν αυτού μπορούμε κανονικά να έχουμε εγγύηση αν μπορέσουμε με triangle να σβήσουμε το ποσές φόρές έχουμε φλασάρει οτιδήποτε στην συσκευή μας ή να περάσουμε ότι custom /cwm θέλουμε μιάς και αυτά όλα παραμένουν ξεκλείδωτα και ας έχει γράψει ο counter,για να κάνουμε ότι θέλουμε.(εκτός από downgrade σε παλαιότερες μη knox ROMs)

 

Καλά τα έχω καταλάβει?:blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σημερα έκανα μια βόλτα σε ένα κατάστημα λιανικής που πουλάνε κινητά,και είχαν promotion στο note 3. Το πήρα στα χέρια μου, και με την άδεια του νεαρού το πήγα στο download mode. Δεν είχε εγκατασταθεί το Knox, κσι στο download έδειχνε μεν το counter του Knox στο 0x0, αλλα ήταν αχνά σαν να μην ήταν ενεργοποιημένα. Και λέω εγω τώρα, άμα δεν το ενεργοποίησης θα αλλαξει με custom rom ;; Στην κουβέντα που έκανα με τον νεαρό, μου ανέφερε ότι άμα θες το κάνεις εγκατάσταση τον knox, και ότι δεν είσαι υποχρεωμενος να τον βάλεις, άμα δεν θες!! Edited by jsjim
Link to comment
Share on other sites

@ jsjim Δεν εχει να κάνει με τα apps που συνοδεύουν το knox αλλά με τον bootloader και οποιαδήποτε τροποποίηση προσπαθήσει να γίνει downgrade ,root /cwm ,θα γράψει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο λεω και εγω...Το ΚΝΟΧ το εγκαθιστας εσυ και οχι απο μονο του...Εγω πχ δεν το εχω κανει install....
http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/10959/cat/3094
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο λεω και εγω...Το ΚΝΟΧ το εγκαθιστας εσυ και οχι απο μονο του...Εγω πχ δεν το εχω κανει install....

Μπορει σαν εφαρμογη να σου δινει το δικαιωμα αν θελεις να το εγκαταστησεις αλλα δεν μιλαμε γι' αυτο.

 

Μιλαμε για το μερος του που ειναι ενσωματομενο στον bootloader του κινητου και προσφερει ακομα εναν μετρητη στο download menu του καθε κινητου με αποτελεσμα αν περασεις καποια custom rom ή κανεις ρουτ το κινητο να μετρηση.

Οποτε.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο λεω και εγω...Το ΚΝΟΧ το εγκαθιστας εσυ και οχι απο μονο του...Εγω πχ δεν το εχω κανει install....

 

Έχεις την επίσημη 4.3?Αν ναί,τότε έχεις τον KNOX ήδη στον bootloader σου και ας μην έχεις κάνεις εγκατάσταση την εφαρμογή.Την εφαρμογή αν θες την κάνεις εγκατάσταση,στον bootloader θές δεν θές,έχεις περάσει το KNOX και μόλις κάνεις root/cwm η downgrade θα γράψει ο KNOX.

 

 

EDIT:Δεν είχα δεί ότι απάντησε ο fits13

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Είχα τα 4.2.3 και ειχα κανει root το κινητο. Μετά αναβάθμισα σε 4.3 και χάθηκε το root βέβαια, αλλά ξεχασα να μηδενισω πιο πριν το triangle away... Τωρα για να το μηδενισω και να είμαι εντος εγγυησης πρεπει λογικα να κανω root το κινητο για να δουλεψει το triangle... Αν το κάνω όμως θα εχω θεμα mε το knox! Υπαρχει καποιος τροπος να μηδενισω το triangle χωρις να γινει στο knox 0x1?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Είχα τα 4.2.3 και ειχα κανει root το κινητο. Μετά αναβάθμισα σε 4.3 και χάθηκε το root βέβαια, αλλά ξεχασα να μηδενισω πιο πριν το triangle away... Τωρα για να το μηδενισω και να είμαι εντος εγγυησης πρεπει λογικα να κανω root το κινητο για να δουλεψει το triangle... Αν το κάνω όμως θα εχω θεμα mε το knox! Υπαρχει καποιος τροπος να μηδενισω το triangle χωρις να γινει στο knox 0x1?

 

Χωρίς root δεν γίνεται ,δεν μπορείς να μπορεις να μηδενίσεις τον counter αν έχει γράψει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Οποτε τι να κανω...? Να κανω root και ας παει το knox 0x1??

 

Υπάρχει τρόπος για root χωρίς να γράψει ο KNOX αλλά για κάποιο λόγο σνομπάρεται γενικότερα από τους Mods και δε καταλαβαίνω γιατί...

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...