Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα και απο εμένα. Είμαι για να παραγγείλω απο to2c ένα Xiaomi Note 3 Pro. Τελικά αξίζει να το παραγγείλω με NL ή παίζει να χαθεί? Και πόσο μπορεί να είναι το maximum για να έρθει Ελλάδα? Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τίποτα :p τα μισα διπλά τα βγάζει εμένα

 

καλησπέρα και απο εμένα. Είμαι για να παραγγείλω απο to2c ένα Xiaomi Note 3 Pro. Τελικά αξίζει να το παραγγείλω με NL ή παίζει να χαθεί? Και πόσο μπορεί να είναι το maximum για να έρθει Ελλάδα? Ευχαριστώ πολύ

 

Τώρα το πρώτο δύσκολο να απαντηθεί.. Οι περισσότεροι θα πουν πως αξίζει αφού συγκριτικα με όσα στέλνονται ελάχιστα χάνονται.

Πάντα υπολογιζε την χειρότερη περίπτωση που είναι ένας μηνας. Αλλά αυτό είναι επισης πολύ σπάνιο.

Όλα αυτά με βάση όσα διαβάζω εδώ στο φορουμ.

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Singapore post το δέμα βρίσκεται στο αεροδρόμιο εδώ και μια εβδομάδα από τις 6/6.

Σύμφωνα όμως με τα ΕΛΤΑ δεν έχει έρθει ακόμα και είναι καθ' οδόν από τις 3/6.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου με τα ΕΛΤΑ ισχυρίζονται, ότι δεν έχει φτάσει στο αεροδρόμιο και μπορεί να κάνει μέχρι και 30 μέρες σ' αυτήν την κατάσταση!

 

Number: RF394859916SG

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

03/06/2016 19:01 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ, ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (ΕΛΤΑ)

 

Origin Country: Singapore

06/06/2016 23:20 Άφιξη στον προορισμό Δημοσίευση (Χώρα: GR) (Singapore post)

03/06/2016 19:01 Αποστέλλονται στο εξωτερικό (κωδικός Χώρα: GR)

01/06/2016 19:01 Λαμβάνεται από τον πελάτη

 

Δεν ξέρω τι να πιστέψω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξέρει κανείς αν με NL Post υπάρχει περίπτωση να σταματήσει κάτι τελωνείο ?

 

Στατιστικά μιλώντας όχι δεν υπάρχει, με βεβαιότητα όμως δεν μπορεί να το απαντήσει κανείς.

Κάποια στιγμή ίσως να ξεκινήσουν να ψάχνουν και τα δέματα που έρχονται με απλό ταχυδρομείο - συστημένα. Για παράδειγμα ένας της αρμόδιας υπηρεσίας αν κάνει μια αναζήτηση στο forum και αντιληφθούν το μέγεθος το πάρτυ που γίνεται, δεν μας σώζει ούτε το price 5 $, ούτε το gift, ούτε το item = home & garden που βάζει ο κινέζος. :ninja::X

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Singapore post το δέμα βρίσκεται στο αεροδρόμιο εδώ και μια εβδομάδα από τις 6/6.

Σύμφωνα όμως με τα ΕΛΤΑ δεν έχει έρθει ακόμα και είναι καθ' οδόν από τις 3/6.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου με τα ΕΛΤΑ ισχυρίζονται, ότι δεν έχει φτάσει στο αεροδρόμιο και μπορεί να κάνει μέχρι και 30 μέρες σ' αυτήν την κατάσταση!

 

Number: RF394859916SG

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

03/06/2016 19:01 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ, ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (ΕΛΤΑ)

 

Origin Country: Singapore

06/06/2016 23:20 Άφιξη στον προορισμό Δημοσίευση (Χώρα: GR) (Singapore post)

03/06/2016 19:01 Αποστέλλονται στο εξωτερικό (κωδικός Χώρα: GR)

01/06/2016 19:01 Λαμβάνεται από τον πελάτη

 

Δεν ξέρω τι να πιστέψω

Πρώτο ποστ... U]Αφού ταχυδρομηθεί[/u], ενδέχεται να υπάρξει καθυστέρηση μέχρι να αναχωρίσει, πχ λόγω μεγάλου όγκου πακέτων. Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 3 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής.

Άρα περιμένεις ακόμα μια εβδομάδα και μετά ανησυχείς...

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο ποστ... U]Αφού ταχυδρομηθεί[/u], ενδέχεται να υπάρξει καθυστέρηση μέχρι να αναχωρίσει, πχ λόγω μεγάλου όγκου πακέτων. Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 3 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής.

Άρα περιμένεις ακόμα μια εβδομάδα και μετά ανησυχείς...

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Σ' ευχαριστώ, απλά αγχώνομαι με όλα αυτά που ακούω για τα κρούσματα χαμένων πακέτων από Singapore Post.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι έχω κάποιες προσβάσεις.:shifty:

Υπομονή μέχρι αύριο μάγκες.

Είπαμε όσοι περιμένουν δέμα από NL post το οποίο έχει φτάσει Ελλάδα στις 8/6, αύριο το μεσημεράκι να κοιτάξουν το tracking number τους στα ΕΛΤΑ.:cool:

 

Άλλοι που δεν ειναι Ολλανδοί στο πηγάδι κατ..........ν :p

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσα φτάσαν 8/6 ελλάδα με NL post αύριο να περιμένετε Update στο tracking number σας.;)

 

Καμιά πληροφορία και για μας RF392737720SG.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξανακάνει post σχετικά με 3 συσκευές που παράγγειλα από minideal.net .

Τα tracking numbers είναι : RF384739882SG και RF384739817SG.

Δυστυχώς τα ΕΛΤΑ μου λένε ότι το πακέτο είναι Σιγκαπούρη και το Sing post μου λέει ότι πρέπει να μιλήσω με minideal.net

H παραγγελία έχει κοντά 2.5 μήνες και δεν έχουν έρθει ακόμα στα χέρια μου και μιλάμε για 2 δέματα συνολικής αξίας 400 ευρώ. Ξεκίνησα claim στο paypal και έκανα και dispute. Έχει κανείς από σας βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση και αν ναι τι έκανε? θα τα πάρουμε τα λεφτα πίσω η να αρχίσω να τα κλαίω? Τα λεφτα πάντως το Minideal.net δεν μου τα δίνει πίσω και λένε ότι θα μου κάνουν έκπτωση σε επόμενη παραγγελία. ΕΛΕΟΣ!! το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξανα παραγγειλω από minideal.net

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να απαντήσω στο ερώτημα αλλά και με έκπτωση στην επόμενη αγορά.. Δεν υπάρχει λόγος να το αποφυγεις. Απ όσο ξέρω είναι θεμα του ταχυδρομιου :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά είχαμε καμία ενημέρωση στα tracking number με άφιξη στην Ελλάδα 8/6?

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά είχαμε καμία ενημέρωση στα tracking number με άφιξη στην Ελλάδα 8/6?

 

ο φίλος είχε πει για μετα το μεσημέρι, οπότε υπομονή(αν ισχύει βέβαια) :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξανακάνει post σχετικά με 3 συσκευές που παράγγειλα από minideal.net .

Τα tracking numbers είναι : RF384739882SG και RF384739817SG.

Δυστυχώς τα ΕΛΤΑ μου λένε ότι το πακέτο είναι Σιγκαπούρη και το Sing post μου λέει ότι πρέπει να μιλήσω με minideal.net

H παραγγελία έχει κοντά 2.5 μήνες και δεν έχουν έρθει ακόμα στα χέρια μου και μιλάμε για 2 δέματα συνολικής αξίας 400 ευρώ. Ξεκίνησα claim στο paypal και έκανα και dispute. Έχει κανείς από σας βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση και αν ναι τι έκανε? θα τα πάρουμε τα λεφτα πίσω η να αρχίσω να τα κλαίω? Τα λεφτα πάντως το Minideal.net δεν μου τα δίνει πίσω και λένε ότι θα μου κάνουν έκπτωση σε επόμενη παραγγελία. ΕΛΕΟΣ!! το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξανα παραγγειλω από minideal.net

Λογικά θα τα πάρεις από το pay pal. Δε θα τα χάσεις τα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξανακάνει post σχετικά με 3 συσκευές που παράγγειλα από minideal.net .

Τα tracking numbers είναι : RF384739882SG και RF384739817SG.

Δυστυχώς τα ΕΛΤΑ μου λένε ότι το πακέτο είναι Σιγκαπούρη και το Sing post μου λέει ότι πρέπει να μιλήσω με minideal.net

H παραγγελία έχει κοντά 2.5 μήνες και δεν έχουν έρθει ακόμα στα χέρια μου και μιλάμε για 2 δέματα συνολικής αξίας 400 ευρώ. Ξεκίνησα claim στο paypal και έκανα και dispute. Έχει κανείς από σας βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση και αν ναι τι έκανε? θα τα πάρουμε τα λεφτα πίσω η να αρχίσω να τα κλαίω? Τα λεφτα πάντως το Minideal.net δεν μου τα δίνει πίσω και λένε ότι θα μου κάνουν έκπτωση σε επόμενη παραγγελία. ΕΛΕΟΣ!! το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξανα παραγγειλω από minideal.net

Κακώς παρήγγειλες από εκεί εξ'αρχής, αλλά μην ασχολείσαι καθόλου μαζί τους. Μόνο μέσω του PAYPAL θα βγάλεις άκρη.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καμιά πληροφορία και για μας RF392737720SG.

 

Aκριβώς στην ίδια κατασταση φίλε μου κι εγώ RF392956549SG από 20/5. Να φανταστώ από vickmall?

Όπως το βλέπω άλλοι είναι έτσι δυο μήνες οπότε δε δίνω ελπίδες για παραλαβή. Θα περιμένω καμιά βδομάδα και θα ανοίξω στο paypal

 

YΓ: Αν προσέξεις είναι ακριβώς και ίδιες ώρες οι αποστολές άρα είμαστε χαμένοι στον ίδιο σάκο το μόνο σίγουρο...

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα παραγγελία στο igogo.es 30 μαίου στης 8 ιουνίου μου δώσανε νούμερο αποστολής και από τότε είναι pre-advised , μίλησα με την nl post αυτοί μου είπαν πως δεν έχουν κάποιο δέμα με αυτό το νούμερο μίλησα και με την igogo αυτοί πάλι λένε πως το έστειλαν στο ταχυδρομείο

τους είπα και εγώ να μην κοροϊδεύουν και να στείλουν το δέμα ή να ακυρώσουν την παραγγελία και ότι θα μιλήσω με την paypαλ για το θέμα, να δούμε τι θα κάνουνε.

Edited by gsserv10
Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα παραγγελία στο igogo.es 30 μαίου στης 8 ιουνίου μου δώσανε νούμερο αποστολής και από τότε είναι pre-advised , μίλησα με την nl post αυτοί μου είπαν πως δεν έχουν κάποιο δέμα με αυτό το νούμερο μίλησα και με την igogo αυτοί πάλι λένε πως το έστειλαν στο ταχυδρομείο

τους είπα και εγώ να μην κοροϊδεύουν και να στείλουν το δέμα ή να ακυρώσουν την παραγγελία και ότι θα μιλήσω με την paypαλ για το θέμα, να δούμε τι θα κάνουνε.

 

απάντησαν από το igogo να περιμένω, γιατί μπορεί να υπάρχουν κακές καιρικές συνθήκες, φεστιβάλ και λειτουργικά θέματα.

κανείς άλλος με το ίδιο πρόβλημα υπάρχει?

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξανακάνει post σχετικά με 3 συσκευές που παράγγειλα από minideal.net .

Τα tracking numbers είναι : RF384739882SG και RF384739817SG.

Δυστυχώς τα ΕΛΤΑ μου λένε ότι το πακέτο είναι Σιγκαπούρη και το Sing post μου λέει ότι πρέπει να μιλήσω με minideal.net

H παραγγελία έχει κοντά 2.5 μήνες και δεν έχουν έρθει ακόμα στα χέρια μου και μιλάμε για 2 δέματα συνολικής αξίας 400 ευρώ. Ξεκίνησα claim στο paypal και έκανα και dispute. Έχει κανείς από σας βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση και αν ναι τι έκανε? θα τα πάρουμε τα λεφτα πίσω η να αρχίσω να τα κλαίω? Τα λεφτα πάντως το Minideal.net δεν μου τα δίνει πίσω και λένε ότι θα μου κάνουν έκπτωση σε επόμενη παραγγελία. ΕΛΕΟΣ!! το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξανα παραγγειλω από minideal.net

 

 

Λογικα σε τρεναρουν μπας και ερθει και την γλυτωσουν...

συνεχισε στο paypal... ευγενικα παντα και οσο καλυτερα εμπεριστατωμενα μπορεις... μην βαριεστε να γραφετε

αφου αποδεδειγμενα δεν εχεις παραλαβει δεν θα εχεις προβλημα λογικα

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

η NL μας μπιπ λιγο τον Ιουνιο... δεν πειραζει ...

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος είχε πει για μετα το μεσημέρι, οπότε υπομονή(αν ισχύει βέβαια) :)

Όντως είχε δίκιο, το ένα από τα δύο δικά μου από 8/6 εμφανίσθηκε πριν από λίγο ... :p

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Όντως είχε δίκιο, το ένα από τα δύο δικά μου από 8/6 εμφανίσθηκε πριν από λίγο ... :p

 

Φάνηκε στο site των ΕΛΤΑ ότι μπήκε Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν στάνταρ, ο χρόνος διαφέρει κατα πολύ πολλές φορές ...

περιπου δηλαδη 15-20 μερες?

Link to comment
Share on other sites

Όντως είχε δίκιο, το ένα από τα δύο δικά μου από 8/6 εμφανίσθηκε πριν από λίγο ... :p

 

Εμενα ακόμη Τπτ

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...