Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την Sweden Post , θα αργίσει να έρθει?

Θα κάνει περισσότερο απ οτι αν το στέλναν με Singapore post ?

Edited by geil
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα κάτι μπαταρίες απο Banggood τις έδιωξε 29/07 (Order Shipment recorded) , έφυγαν 05/08 με Sweden Post (The item has been dispatched from Sweden Post) και μάλλον τις παίρνω αύριο (2014-08-21 07:00, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ) αν υπάρχει ταχυδρόμος !!!!. Τώρα τι να σου πω, πχ με 26/07 απο Banggood με China Post ήρθαν σε 12 μέρες !!!

Ανάλογα. Άραξε και περίμενε !!!!

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αγορα 19/8 απο geekbuing και ακομα ειναι στη διαδικασια peocessing...

συνηθως ποσες μερες χρειαζεται?

 

Επισης πηρα και μια sd καρτα η οποια εκανε 7,9 ευρω και μου τη χρεωσαν 11,36 ευρω!

εστειλα μηνυμα και τους ρωτυησα γιατι, αλλα δεν μου εχουν απαντησει.

να κανω κατι ή να το προσπερασω?

Link to comment
Share on other sites

Το geekbuying μπορεί να κανει μέχρι και 3 εργάσιμες μέρες για να το στείλει,όσο για την micro sd ,μίλα μαζί τους μεσω live chat.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά είναι λογικό το να είναι τόσες μέρες αεροδρόμιο;

 

 

http://s6.postimg.org/5iit67xnh/Screen_Shot_2014_08_21_at_12_58_24_PM.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είναι λογικό το να είναι τόσες μέρες αεροδρόμιο;

 

 

http://s6.postimg.org/5iit67xnh/Screen_Shot_2014_08_21_at_12_58_24_PM.jpg

 

Ποιά περιοχή μένεις εκτός από το "spiti mou";

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα

κατερινη

 

Καθόλου τυχαίο λοιπόν.Γιατί αν ήσουν Αθήνα θα είχε ήδη παραληφθεί απο το ΚΔ ΑΘΗΝΩΝ στο Κρυονέρι.

Στην Κατερίνη δεν ξέρω που είναι το ΚΔ αλλά σίγουρα έχει καθυστερήσει να φτάσει για τους γνωστούς λόγους ότι λείπουν αρκετοί υπάλληλοι σε άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου τυχαίο λοιπόν.Γιατί αν ήσουν Αθήνα θα είχε ήδη παραληφθεί απο το ΚΔ ΑΘΗΝΩΝ στο Κρυονέρι.

Στην Κατερίνη δεν ξέρω που είναι το ΚΔ αλλά σίγουρα έχει καθυστερήσει να φτάσει για τους γνωστούς λόγους ότι λείπουν αρκετοί υπάλληλοι σε άδεια.

 

υπάρχει περίπτωση να είναι ακόμα μέσα στο τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να είναι ακόμα μέσα στο τελωνείο;

 

Δεν νομίζω.Λέει κλείσιμο απο αεροδρόμιο.Μπήκε τελωνείο το πρωί,βγήκε και έφυγε.

Επίσης ότι μπήκε τελωνείο δεν σημαίνει ότι θα σου έρθει να πληρώσεις έξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω.Λέει κλείσιμο απο αεροδρόμιο.Μπήκε τελωνείο το πρωί,βγήκε και έφυγε.

Επίσης ότι μπήκε τελωνείο δεν σημαίνει ότι θα σου έρθει να πληρώσεις έξτρα.

 

είναι μεγάλο δέμα και το αγόρασα 400Ε

πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και η κοπέλα μου είπε οτι είναι ακόμα τελωνείο(αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης) και να πάρω τηλέφωνο στο νούμερο που μου έδωσε να δω πότε θα φύγει..

Link to comment
Share on other sites

είναι μεγάλο δέμα και το αγόρασα 400Ε

πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και η κοπέλα μου είπε οτι είναι ακόμα τελωνείο(αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης) και να πάρω τηλέφωνο στο νούμερο που μου έδωσε να δω πότε θα φύγει..

 

Το θέμα δεν είναι πόσο το αγόρασες αλλά τι τιμή αναγράφεται στο customs declaration sheet ,έξω από το πακέτο.

Και φυσικά αν υπάρχει μέσα και invoice που να το αποδεικνύει έ τότε ,οκ,δεν την γλιτώνεις.

Εδώ όμως δεν φταις μόνο εσύ αλλά και ο seller που στο πούλησε και έγραψε απέξω τιμή πάνω απο 100$.

Από ποιό μαγαζί έκανες την αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι πόσο το αγόρασες αλλά τι τιμή αναγράφεται στο customs declaration sheet ,έξω από το πακέτο.

Και φυσικά αν υπάρχει μέσα και invoice που να το αποδεικνύει έ τότε ,οκ,δεν την γλιτώνεις.

Εδώ όμως δεν φταις μόνο εσύ αλλά και ο seller που στο πούλησε και έγραψε απέξω τιμή πάνω απο 100$.

Από ποιό μαγαζί έκανες την αγορά;

 

απο banggood

το νούμερο που μου έδωσε είναι το 2310289563

τι λες να πάρω τηλ; στο σιτε του ΕΛΤΑ γράφει οτι βγήκε απο το τελωνείο όπως λές και εσύ :(

 

 

http://www.banggood.com/DJI-Phantom-FC40-RC-Quadcopter-With-Wi-Fi-FPV-FC40-Camera-p-916095.html

Link to comment
Share on other sites

απο banggood

το νούμερο που μου έδωσε είναι το 2310289563

τι λες να πάρω τηλ; στο σιτε του ΕΛΤΑ γράφει οτι βγήκε απο το τελωνείο όπως λές και εσύ :(

 

 

http://www.banggood.com/DJI-Phantom-FC40-RC-Quadcopter-With-Wi-Fi-FPV-FC40-Camera-p-916095.html

 

Αναμένεις να γίνει update το status.

Αν δεις "ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ" τότε έχει πάει τελωνείο .Προς το παρών μην προκαλείς την τύχη σου.

Το τηλέφωνο που σου έδωσε είναι όντως από τελωνείο στην Θεσ/νικη.

Link to comment
Share on other sites

Αναμένεις να γίνει update το status.

Αν δεις "ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ" τότε έχει πάει τελωνείο .Προς το παρών μην προκαλείς την τύχη σου.

Το τηλέφωνο που σου έδωσε είναι όντως από τελωνείο στην Θεσ/νικη.

 

οπότε περιμένω...:X

ποιο θα είναι το επόμενο status που πρέπει να δω;

 

α και κάτι ακόμα

στα 400Ε πόσο να υπολογίζω τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

οπότε περιμένω...:X

ποιο θα είναι το επόμενο status που πρέπει να δω;

 

Σου έγραψα "ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ"

Link to comment
Share on other sites

Σου έγραψα "ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ"

 

επόμενο που να λέει οτι δεν θα πάει τελωνείο;

 

στα 400Ε πόσο να υπολογίζω τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

επόμενο που να λέει οτι δεν θα πάει τελωνείο;

 

στα 400Ε πόσο να υπολογίζω τελωνείο;

 

Αν όντως περάσεις τελωνείο, σίγουρα υπολογίζεις το ΦΠΑ που είναι 92 ευρώ και πιστεύω κάτι ψιλά επιπλέον για την όλη διαδικασία.

 

BTW αυτά τα phantom είναι έρωτας.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως περάσεις τελωνείο, σίγουρα υπολογίζεις το ΦΠΑ που είναι 92 ευρώ και πιστεύω κάτι ψιλά επιπλέον για την όλη διαδικασία.

 

BTW αυτά τα phantom είναι έρωτας.

 

 

Ναι και βλέπω να μου βγαίνει ακριβός ο έρωτας..!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει έξω invoice που λέει 400€, τότε θα πληρώσεις περίπου στο κατοστάρικο. Αν δεν υπάρχει invoice και εκτελωνίσουν κατ'εκτίμηση, μπορεί και τα διπλάσια. Πχ, αν είναι κινητά τηλέφωνα, θα τα εκτιμήσουν ένα κατοσταρικο το ένα, οπότε υπολόγισε 25€ για το καθένα. Αλλιώς πας αποδείξεις από το Paypal, για να ξαναεκτελωνίσουν βάσει πραγματικής τιμής και θα φας άλλες 5-6 εργάσιμες, ίσως και παραπάνω...
Link to comment
Share on other sites

Παίζει πως δεν παίζει, απλά αμα είναι μεγάλο το πακέτο και έχει και Invoice 400USD είσαι δύσκολα... :O

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το να μ πληρώσω καθόλου δεν παίζει ε παιδιά;

 

Για μένα παίζει ....Αν δεν φανεί ότι μπήκε στην Υπηρεσία Εκτελωνισμού Δεμάτων της Θεσ/νίκης έχεις ελπίδες άσχετα αν στο Ελ. Βενιζέλος φάνηκε ότι μπήκε τελωνείο.Εχουν τύχει και άλλες τέτοιες περιπτώσεις που δέματα μπήκαν τελωνείο στο αεροδρόμιο,έκλεισε,βγήκαν και παρέλαβαν κανονικά.

 

Για να συμβεί αυτό και σε σένα θα πρέπει να γράψει απέξω μικρή αξία το δέμα ,το gift δεν πολυπαίζει ρόλο , και να μην έχει μέσα Invoice.

Αλλά βλέπω ότι το ελικοπτεράκι είναι ολόκληρο βαλιτσάκι γιαυτό και κίνησε την υποψία στο αεροδρόμιο και το τσίμπησαν.

Πάντως,όντως το να μην έχει Invoice μέσα δεν είναι καλό και το banggood δεν βάζει σίγουρα μέσα.

Οποτε θα σου ζητήσουν πληρωμή απο το paypal.Αυτό ΟΝΤΩΣ δεν θα είναι καλό για σένα.

 

edit : Συμφωνώ με romanos.Τα ίδια πράγματα σου λέμε

 

και προσοχή σε μελλοντικές σου παραγγελίες.Ποτέ με κούριερ.Αυστηρά με singapore,hong kong ή china post.

Επίσης πάντα να προηγήται κουβέντα με τον seller για να γράψει έξω από το δέμα τιμή κάτω απο 50$ και να το μαρκάρει σαν δώρο.Αν το δεχτεί καλώς (δεν ειναι υποχρεωμένος να συμφωνήσει) αλλιώς ή αποδέχεσαι ότι παίζει μεγάλη πιθανότητα να περάσει τελωνείο ή δεν κάνεις παραγγελία ή ψάχνεις άλλο μαγαζί που θα στο κάνει.

Ολα αυτά που γράφω απλά μειώνουν τις πιθανότητες να σου σταματήσουν το δέμα και δεν τις εκμηδενίζουν.

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

.

Οποτε θα σου ζητήσουν πληρωμή απο το paypal.Αυτό ΟΝΤΩΣ δεν θα είναι καλό για σένα.

 

 

Γιατί αυτό δεν ειναι καλό για εμένα;

Συγνώμη για τς γελοίες ερωτήσεις αλλά ειναι η πρώτη φορά

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό δεν ειναι καλό για εμένα;

Συγνώμη για τς γελοίες ερωτήσεις αλλά ειναι η πρώτη φορά

 

Γιατί φαίνεται ότι πλήρωσες 400 ευρώ για να το αγοράσεις.

Υπολόγισε το 23% ΦΠΑ στα 400€,βάλε δασμούς,βάλε μεταφορικά ΕΛΤΑ και δεν ξέρω τι άλλο και θα καταλάβεις!

Aν συμβεί αυτό ,τσάμπα η ταλαιπωρία.Εδινες 500€ και το αγόραζες από Ελλάδα

 

http://www.myhelis.com/DJI-Phantom-FC40.html

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...