Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

View Official Data

Singapore

Normal Tracking

Greece(Modify

2014-08-18 14:05, Despatched to overseas (Country code: GR)

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:11123 Millisecond

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:2199 Millisecond

2014-08-18 14:05, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-08-16 14:05, Received from Customer

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

View Official Data

Singapore

Normal Tracking

Greece(Modify

2014-08-18 14:05, Despatched to overseas (Country code: GR)

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:11123 Millisecond

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:2199 Millisecond

2014-08-18 14:05, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-08-16 14:05, Received from Customer

 

Πάτα στο Details δεξιά και ξαναγράψε τι σου λέει.

Link to comment
Share on other sites

http://s6.postimg.org/b8qm0zc4d/image.jpg

Παιδια εγω θα πληρώσω τελωνείο;:worry:

 

Δεν το πιστεύω, αφου έγραψε ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ βγήκε απο το τελωνείο

Αν μένεις Θεσσαλονίκη, πρόσεξε μην σου γράψει τίποτα για ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ γιατί μπορεί να την φας απο κει.

Link to comment
Share on other sites

View Official Data

Singapore

Normal Tracking

Greece(Modify

2014-08-18 14:05, Despatched to overseas (Country code: GR)

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:11123 Millisecond

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:2199 Millisecond

2014-08-18 14:05, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-08-16 14:05, Received from Customer

Όμορφα. Σάββατο 16\8 πήραν το πακέτο απο το μαγαζί και χθες έφυγε απο Σιγκαπούρη. Τέλος του μήνα μάλλον θα το έχεις.

 

Πάτα στο Details δεξιά και ξαναγράψε τι σου λέει.

Τώρα εσυ πως κατάλαβες τι ήθελε να ρωτήσει ο γρύλλος; ;)

Link to comment
Share on other sites

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/08/19 22:23:02

2014-08-16 14:05, Item in conta IPS, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/08/19 22:23:02

2014-08-18 14:05, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-08-16 14:05, Received from Customer

 

ok

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ε , ναι και ομως . ΅Ευχαριστω ............

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει παραγγελίες από 2 διαφορετικά μαγαζιά μέσα στον Αύγουστο και μου ήρθαν όλα μέσα σε 10 ημέρες (από την στιγμή που εμφανίστηκε το μήνυμα despatch to overseas).

Το κακό είναι ότι η παραγγελία που έχει φτάσει Ελλάδα από το Σάββατο έχει κολλήσει στο "ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ".

Οπότε όπως βλέπεις μπορεί να κάνει 10 ημέρες να έρθει και να θέλει άλλες 10 ,αφού έχει φτάσει Ελλάδα,για να παραλάβω.

Εκτός αν "χάθηκε" κάπου.Ο Αυγουστος φαίνεται είναι ο μήνας των εκπλήξεων.

 

edit: Μετέφερα το post μου στο thread "ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα" .

Εαν διαβάσεις http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=68991&page=168 θα δεις ότι ένας φίλος παρέλαβε στην Καλαμάτα μέσα σε 8 ημέρες.

Άντε να δούμε τότε πότε θα φτάσει και η δικιά μου παραγγελία, που έγινε στο Vickmall το μεσημέρι της 18/8 και μου έστειλε κωδικό αποστολής 19/8 απόγευμα.

 

Στο 17track δε, βγάζει αυτό προς το παρόν:

 

Time:2014/08/19 23:04:56

2014-08-20 02:15, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

 

Θα περιμένω να δω πότε θα βγάλει Dispatched to overseas, και θα δω εάν θα ισχύσει το 10ημερο που αναφέρεις....

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά τόσο γρήγορα

 

2014-08-19 13:22, Arrived at overseas (Country code: GR)

2014-08-16 13:50, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-08-14 13:50, Received from Customer

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά τόσο γρήγορα

 

2014-08-19 13:22, Arrived at overseas (Country code: GR)

2014-08-16 13:50, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-08-14 13:50, Received from Customer

 

Μάλλον είσαι από τους τυχερούς!!

Εγώ με τις ίδιες ημερομηνίες περιμένω το πακετο μου να κάνει ταξιδάκια..

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/08/20 02:54:00

2014-08-14 13:53, Item in conta IPS, IPS

 

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/08/20 02:54:00

2014-08-16 13:53, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-08-14 13:53, Received from Customer

 

 

Να χαρείς την καινούρια σου αγορά!!!:)

I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά τόσο γρήγορα

 

2014-08-19 13:22, Arrived at overseas (Country code: GR)

2014-08-16 13:50, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-08-14 13:50, Received from Customer

Από ποιο μαγαζί;;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Από ποιο μαγαζί;;

δεν νομιζω το μαγαζι να παιζει ρολο, ειναι καθαρα θεμα τυχης...

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

@grillos : Το δέμα σου ετοιμάζεται να ταξιδεψει ή είναι καθ οδόν (despatched to overseas 2014-08-18) .Λογικά την άλλη εβδομάδα θα το έχεις.

 

Προς όλους τους υπόλοιπους: Οσοι περιμένετε παραγγελίες μέσω Singapore post δεν θα κάνουν πάνω από 10 ημέρες να φτάσουν.

Ο μήνας Αύγουστος αποδείχτηκε ότι είναι ο καλύτερος όλης της χρονιάς όσο αφορά την ταχύτητα άφιξης δεμάτων.

Θεωρώ δεν είναι τυχαίο και έχει να κάνει με τον μικρό όγκο που έρχονται Ελλάδα με λογική εξήγηση ότι δεν περιμένουν δέματα, 2-3 και παραπάνω πτήσεις για να φορτωθούν.Μην σαν κάνει εντύπωση αν βλέπετε despatched to overseas την Δευτέρα και Πέμπτη (3 ημέρες) το πακέτο είναι εδώ.

Το μαγαζί που έγινε η αγορά πιστεύω δεν παίζει κάποιο ρόλο αρκεί να έχει φύγει με Singapore post.

 

Παρατηρώ μεγάλη καθυστέρηση για να μπουν τα δέματα στο ΚΔ του αεροδρομίου λόγω αδειών των υπαλλήλων.

Ενδέχεται να δείτε 2-4 ημέρες κολλημένο το μήνυμα "Αφιξη στην χώρα προορισμού".

Σε δικό μου δέμα ήταν σε αυτό το status από τις 16 και μόλις σήμερα 20, άλλαξε και μπηκε στο ΚΔ του αεροδρομίου.

Με λίγα λόγια πιο γρήγορα έκανε να φτάσει από Κίνα παρά το να ανοιχτεί ο σάκος εδώ και να μπει το δέμα στο ΚΔ!!!

 

Επίσης διάβασα ότι μερικοί που παρείγγειλαν με EMS ,κάποια από αυτά τα δέματα έδειξαν στο σύστημα ότι μπήκαν για έλεγχο στο τελωνείο

 

Ολα τα παραπάνω τα γράφω από προσωπική έρευνα και εμπειρία και με κάθε επιφύλαξη.

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ. Με είπαν ότι το δέμα μου ξεκίνησε 16/8 από Σιγκαπούρη (όπως γράφει και στο track). Ο υπάλληλος με είπε ότι θα κάνει κανένα 10ημερο να φτάσει από εκεί αλλά μόλις φτάσει Ελλάδα την επόμενη μέρα θα έχω το δέμα στα χέρια μου.

Εγώ μάλλον δεν είμαι από τους τυχερούς που φτάνει αμέσως το δέμα μου αλλά δε πειράζει έτσι κι αλλιώς το περίμενα τέλος του μήνα και κάπου τόσο το κόβω και ελπίζω να έχει έρθει.

I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ. Με είπαν ότι το δέμα μου ξεκίνησε 16/8 από Σιγκαπούρη (όπως γράφει και στο track). Ο υπάλληλος με είπε ότι θα κάνει κανένα 10ημερο να φτάσει από εκεί αλλά μόλις φτάσει Ελλάδα την επόμενη μέρα θα έχω το δέμα στα χέρια μου.

Εγώ μάλλον δεν είμαι από τους τυχερούς που φτάνει αμέσως το δέμα μου αλλά δε πειράζει έτσι κι αλλιώς το περίμενα τέλος του μήνα και κάπου τόσο το κόβω και ελπίζω να έχει έρθει.

 

Καλά έφυγε από Σιγκαπούρη στης 16/8 και στης 20/8 πήρες τηλέφωνο στα ελτά???

είπαμε φτάνουν γρήγορα αλλά όχι και έτσι, λίγο υπομονή κάνει καλό και στον αυτοέλεγχο μας.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλά έφυγε από Σιγκαπούρη στης 16/8 και στης 20/8 πήρες τηλέφωνο στα ελτά???

είπαμε φτάνουν γρήγορα αλλά όχι και έτσι, λίγο υπομονή κάνει καλό και στον αυτοέλεγχο μας.

 

Υποονή υπάρχει, δε βιάζομαι να το παραλάβω. Το περιμένω στις ημερομηνίες που με έδωσαν από το ebay. Απλώς μου φάνηκε πολύ περίεργο που κάποιιοι εξυπηρετήθηκαν πολύ γρήγορα για αυτό πήρα μπας και έχει έρθει και δεν έχει γίνει ανανέωση στους servers. Ο μόνος λόγος που με αγχώνει είναι ότι στην περιοχή που βρίσκομαι ο ταχυδρόμος δε θα κάνει τον κόπο να το φέρει από το σπίτι αλλά ούτε και να αφήσει ειδοποίηση οπότε μόλις φτάσει στο ταχυδρομείο πρέπει να έχω το νου μου να το παραλάβω ο ίδιος.

I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλά έφυγε από Σιγκαπούρη στης 16/8 και στης 20/8 πήρες τηλέφωνο στα ελτά???

είπαμε φτάνουν γρήγορα αλλά όχι και έτσι, λίγο υπομονή κάνει καλό και στον αυτοέλεγχο μας.

 

Θεωρώ λάθος να καλούμε στην εξυπηρέτηση πελατών ΕΛΤΑ για δέματα που δεν έχουν φτάσει καν στην Ελλάδα.Δεν είναι ευθύνη των ΕΛΤΑ να γνωρίζουν που βρίσκεται το δέμα παρά μόνο εφόσον μπει σε Ελληνικό έδαφος.Αλλά και να μην συμβαίνει αυτό υπάρχει το http://www.17track.net/en/ το οποίο μπορεί να ενημερώνεται κανείς για την πορεία του δέματος.

 

Το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι πότε έγινε despatched to overseas και πότε θα φανεί Ελλάδα.Από κει και πέρα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το tracking system των ΕΛΤΑ.Οι κοπέλες στο τηλεφωνικό κέντρο δεν βλέπουν τίποτα παραπάνω από αυτό που βλέπουμε και μεις στο http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx .

 

Επίσης ο οδηγός του gerstavros στην πρώτη σελίδα του thread είναι κατατοπιστικότατος.

Εξηγεί την διαδικασία και αναφέρει ότι μόνο εάν υπάρξει καθυστέρηση στην διαδικασία που αναφέρει, καλούμε τα ΕΛΤΑ στο 8001182000, ρωτάμε πού βρίσκεται το πακέτο και το τηλέφωνο του κεντρου διαλογής ή διανομής, και ρωτάμε γιατί έχει καθυστερήσει το πακέτο.

 

Καλό είναι να του ρίχνουμε μια ματιά πριν ρωτήσουμε κάτι.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που με αγχώνει είναι ότι στην περιοχή που βρίσκομαι ο ταχυδρόμος δε θα κάνει τον κόπο να το φέρει από το σπίτι αλλά ούτε και να αφήσει ειδοποίηση οπότε μόλις φτάσει στο ταχυδρομείο πρέπει να έχω το νου μου να το παραλάβω ο ίδιος.

 

Είναι υποχρεώσει τον ΕΛΤΑ ή να στο φέρει σπίτι αν είναι σε φάκελο ή να σου φέρει ειδοποίηση αν είναι δέμα να πας να παραλάβεις.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Αγορά από PANDAWILL 7/8 έφυγε από το κατάστημα 9/8 αεροδρόμιο σήμερα ειδοποίηση για παραλαβή 20/8.
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από banggood ένα tablet, το έστειλαν με flytexpress με tracking number A0000XXXXXXXXXXX .

Βλέπω οτι συνεργάζονται με DHL...

την κάτσαμε τη βάρκα με το τελωνείο??

Επέλεξα την απλή αποστολή και όχι courier-EMS κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα tracking number της μορφής A0000XXXXXXXXXXX είναι κάτι σαν Order number. Το πραγματικό tracking number είναι της μορφής RIXXXXXXXXXCN (china post) ή RΕXXXXXXXXXSE (Sweden Post) . Αυτό τον αριθμό θα στον βγάλει όταν θα έχουν στείλει το πακέτο. Θα το δεις εκεί που λέει my account>view orders με την λίστα με τις παραγγελίες στην στήλη που λέει tracking number. Edited by jobous

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από banggood ένα tablet, το έστειλαν με flytexpress με tracking number A0000XXXXXXXXXXX .

Βλέπω οτι συνεργάζονται με DHL...

την κάτσαμε τη βάρκα με το τελωνείο??

Επέλεξα την απλή αποστολή και όχι courier-EMS κλπ..

 

Ένα τέτοιο tracking έδωσε το banggood στο PayPal όταν έφτασα στο claim για ένα power bank.

Τρίχες είναι... κέρδισα αμέσως την υπόθεση. Αν το είχαν στείλει με κούριερ θα είχα παραλάβει

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

καποιο καλο κινητο 6,3''-6,5'',FHD,8core,2gb ram,ισως LTPS, μεχρι 250€.

αν υπαρχει και καποιο link θα ηταν ευπροσδεκτο.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περάσει 24+ ωρες και ακόμα δεν μου έχει εμφανίσει στοιχεία το tracking number που μου έδωσαν(Sweden Post) απο το banggood. Τι παίζει ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...