Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είπαμε, τυχερό είναι μάλλον ... δικό μου τάμπλετ από Geekbuyihg, 8/3 παραγγελία, 12/3 item in conta ips, και 14 έφυγε από Σιγκαπούρη με Singapore Post. Γιά άφιξη ... ίδωμεν. :)

 

πιστευω ο χρονος εχει να κανει με τον πωλητη γιατι κανουν μαζικες αποστολες και περιμενουν να μαζευτουν καποια πακετα 50-100 για να τα πανε ταχυδρομειο.

 

Σημερα μου ηρθε δεμα απο αγορα 12/3:!:

Σχεδον μια εβδομαδα δηλαδη και δεν μενω και αθηνα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πιστευω ο χρονος εχει να κανει με τον πωλητη γιατι κανουν μαζικες αποστολες και περιμενουν να μαζευτουν καποια πακετα 50-100 για να τα πανε ταχυδρομειο.

 

Σημερα μου ηρθε δεμα απο αγορα 12/3:!:

Σχεδον μια εβδομαδα δηλαδη και δεν μενω και αθηνα

 

Συμφωνώ με τον φίλο. Μετά από πολλές παραλαβές κατεληξα σε συμπέρασμα ότι σχεδόν όλα εξαρτώνται από τον τρόπο που τα στέλνει ο Κινέζος. Δηλαδή: περημενουν 5-6 μέρες για να κάνουν μαζικη Αποστόλη και αυτό συμβαίνει με της μεγάλες εταιρίες (τύπου Minideal,Pandawill,Geekbuying κλπ) και εξαρτάται από το περιεχόμενο ( εάν έχει μπαταρία) και τέλος μεγάλη σημασία έχει το βάρος του δέματος( μέχρι 50 γρ. δεν θεωρείται δέμα και φευγη σαν γραμμα). Τότε η παραλαβή γίνεται μετά από 12 εργασημες το νωριτερο(από την ημέρα αποστολής). Εάν δεν είναι τίποτε από τα παραπάνω τότε έρχεται μέσα σε 6 ημέρες το νωρίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Να πω και εγώ τον "πόνο μου" (τον οδηγό τον έχω διαβάσει :geek: ). Έκανα αγορά από to2c.com 28/02 με singpost. μέχρι χθες, στο Site της signpost το status είναι despatched από 07-03 και στα ελτα είναι item in conta από 05-03. Καλά μέχρι εδώ. Σήμερα που έκανα ένα check στο trackitonline είδα το παρακάτω

Τι να πιστέψω και αυτό το on route τι ακριβώς είναι?On route για το σπίτι?

 

False Alarm :w00t: To πακετάκι έφτασε

 

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 21-03-2014 08:51 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το δικό μου επιτέλους!

Για οσους περιμένουν από singapore post το despatch Number είναι #4052

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 21-03-2014 09:26 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-03-2014 06:56 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 01-03-2014 13:45 IPS

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ζητησω τη βοήθεια όποιου μπορεί, μιας και ειμαι άπειρος και δεν ξερω τι να κάνω στη συγκεκριμένη περιπτωση:

 

Έχω κερδισει μεσω auction στο ebay ενα ταμπλετ αξιας 170 ευρώ με 130 ευρώ..η πληρωμη έγινε στις 5/03 ... έπειτα ομως διάβασα εκτενή feedback στο ebay για τον seller και άρχισα να του στέλνω μηνυματα για να τον πιέσω και να μην πεσω κι εγω θυμα λόγω της πολύ χαμηλής τιμης και δε στείλει τιποτα..tracking number δε δουλευει..του έχω στείλει πολλά μηνυματα που στην ουσια του λέω οτι ξέρω οτι δεν έχει στείλει ποτέ το πακέτο και οτι θα λαβω περαιτερω δραση αν δεν πάρω απάντηση σσύντομα..Η απάντηση του :

 

''Wish you a good day.

We did send the item. Recently the customs office is very strict due to the International Day for Protecting Consumers Rights. The check every parcel and they found it has battery, so they detained the parcel. So that makes the delivery very slow. If you do not want to wait for it, we can refund you first and keep waiting for the news, ok? If no news at the end of this money, we will refund you first and file a claim for the package, ok? ''

 

Να ΤΟΝΙΣΩ ότι είμαι διατεθιμένος να περιμένω πολύ καιρό ακομα (μιας και δε θα αγοράσω αμέσως ταμπλετ αν παρω το refund), όμως αυτό που με φοβίζει είναι μη μου κάνει καμια απατεωνιά και χάσω τα 131 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το δικό μου επιτέλους!

Για οσους περιμένουν από singapore post το despatch Number είναι #4052

Έρχεται και η δική μου ώρα; #4056 έχω :w00t:

 

Θα ηθελα να ζητησω τη βοήθεια όποιου μπορεί, μιας και ειμαι άπειρος και δεν ξερω τι να κάνω στη συγκεκριμένη περιπτωση:

 

Έχω κερδισει μεσω auction στο ebay ενα ταμπλετ αξιας 170 ευρώ με 130 ευρώ..η πληρωμη έγινε στις 5/03 ... έπειτα ομως διάβασα εκτενή feedback στο ebay για τον seller και άρχισα να του στέλνω μηνυματα για να τον πιέσω και να μην πεσω κι εγω θυμα λόγω της πολύ χαμηλής τιμης και δε στείλει τιποτα..tracking number δε δουλευει..του έχω στείλει πολλά μηνυματα που στην ουσια του λέω οτι ξέρω οτι δεν έχει στείλει ποτέ το πακέτο και οτι θα λαβω περαιτερω δραση αν δεν πάρω απάντηση σσύντομα..Η απάντηση του :

 

Μήπως ο πωλητής είναι ο nirvana-κάτι;

Αν ναι, ψάξε λίγο σε αυτό το thread. Έχουν γραφτεί και άλλα για αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται και η δική μου ώρα; #4056 έχω :w00t:

 

 

 

Μήπως ο πωλητής είναι ο nirvana-κάτι;

Αν ναι, ψάξε λίγο σε αυτό το thread. Έχουν γραφτεί και άλλα για αυτόν.

 

ναι ο nirvana είναι..τι εννοείς πολλά..εγώ εχω ξαναγράψει κάποια πραγματα..το θέμα είναι τώρα τι κάνω..περιμένω?? κανω αμεσως dispute και δεν ξαναμπλέκω? Ο ενδοιασμος μου προκύπτει επειδη αν δεις το positive feedback , υπαρχουν αγοραστές πολυ ικανοποιημένοι και με πολύ χαμηλή τιμη αγοράς. Να του στείλω ενα τελευταιο μηνυμα με απαίτηση να δουλεψει το tracking number? Δεν ξέρω με τον βλάκα που έμπλεξα..

Link to comment
Share on other sites

Ερμ...Sorry, δεν πρόσεξα οτι εσύ είχες γράψει και τα παλιά. :O

 

τελος πάντων. του εστειλα ενα κοφτό μηνυμα..να δουμε τι θα απαντήσει...το θεμα μου ειναι οτι είναι πολύ νωρις για open case στο ebay..τι άλλο μπορώ να κάνω για να πάρω άμεσα τα χρήματα μου πισω?

 

 

PS: υπάρχει έστω και μια πιθανότητα να μου φάει τα λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ κατούρησα στο πηγάδι; :Ρ

 

Ήρθε και η σειρά μου

2014-03-21 12:01, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

2014-03-21 06:51, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-02-26 15:51, Item in conta IPS, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/03/21 16:48:55

2014-02-28 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-02-26 00:00, Received from Customer

 

για να δούμε τώρα τα ελτα, δευτέρα αν έρθει θα τους παραδεχτώ αν και νομίζω προς Τετάρτη, αλλά αφού έφτασε.......

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το δικό μου επιτέλους!

Για οσους περιμένουν από singapore post το despatch Number είναι #4052

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 21-03-2014 09:26 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-03-2014 06:56 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 01-03-2014 13:45 IPS

 

4052 είναι και το δικό μου αλλά τίποτα ακόμα.

26/2 παραγγελία από minideal

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 01-03-2014 14:49 IPS

 

01-03-2014 Received from Customer

03-03-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

Edited by thanos678
Link to comment
Share on other sites

Πισω στην Κινα πως επιστρεφουμε ενα κινητο;

Εννοω, ΕΛΤΑ κουριερ, ή πρεπει να πας να στηθεις σε ταχυδρομειο το πρωι;

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια αγορά απο geekbuying (tablet) αλλά εχω ενα θεματάκι..Μέχρι 10 απρίλη θα είμαι έβρο και απο 10-27 απρίλη θα είμαι Θεσσαλία..Μιας και δε νομιζω να προλαβαίνω να το παραλάβω εδώ που είμαι, θα ήταν ευκολο να πετύχω την ημερομηνία 10-17 αν το παραγγείλω? Ή για σιγουρια να το αφήσω για μετά τις 27 απρίλη?
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια αγορά απο geekbuying (tablet) αλλά εχω ενα θεματάκι..Μέχρι 10 απρίλη θα είμαι έβρο και απο 10-27 απρίλη θα είμαι Θεσσαλία..Μιας και δε νομιζω να προλαβαίνω να το παραλάβω εδώ που είμαι, θα ήταν ευκολο να πετύχω την ημερομηνία 10-17 αν το παραγγείλω? Ή για σιγουρια να το αφήσω για μετά τις 27 απρίλη?

 

Γιατί δεν το στέλνεις σε κάποιον που θα είναι σταθερός σε ένα σημείο πχ ένα φίλο σου ή στο πατρικό σου; :happy:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το στέλνεις σε κάποιον που θα είναι σταθερός σε ένα σημείο πχ ένα φίλο σου ή στο πατρικό σου; :happy:

 

Στη θεσσαλία το πατρικό μου ειναι...απλα γυρνάω αλεξανδρούπολη μετα το πασχαχ και θα ήθελα να το έχω εδώ..

Link to comment
Share on other sites

Πισω στην Κινα πως επιστρεφουμε ενα κινητο;

Εννοω, ΕΛΤΑ κουριερ, ή πρεπει να πας να στηθεις σε ταχυδρομειο το πρωι;

Mόνο με ταχυδρομείο συστημένο. Αν το στείλεις με κουριερ, θα μείνει στα τελωνεία της Κίνας

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, αν η παρεγγελία γίνει στις 25 Μαρτίου, κατα 99% δε θα είναι Ελλάδα μέχρι και 30 Απρίλη?
Πού έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα; Κατά 99% θα είναι.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Είμαι καινούργιος στο site, δεν ξέρω αν αναφέρομαι στο σωστό thread, αν κάνω λάθος διαγράψτε το μηνυμά μου. Έκανα μια παραγγελία απο το aliexpress, ενώ είχε πολλές παραγγελίες και feedback πάνω από 97% ύστερα απο 2-3 μέρες απο την παραγγελία προσπάθησα να βρω τον πωλητή στο aliexpress αλλά μου έλεγε ότι η σελίδα του δεν είναι διαθέσιμη. Έτσι επικοινώνησα αμέσως μέσω chat με το βοηθητικό προσωπικό του aliexpress και μου είπαν ότι τον απενεργοποίησαν διότι δεν θεωρούνταν έμπιστος. Μου είπε η κοπέλα να κάνω dispute σε 4 μέρες. Εγώ έχω πληρώσει με Prepaid της πειραιώς, έχω ελπίδες να πάρω πίσω τα λεφτά μου η να πάψω να ελπίζω; Επίσης εσείς σαν πιο έμπειροι έχετε να μου προτείνεται κάτι θα χαιρόμουν να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν βρίσκομαι σε λάθος thread
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Είμαι καινούργιος στο site, δεν ξέρω αν αναφέρομαι στο σωστό thread, αν κάνω λάθος διαγράψτε το μηνυμά μου. Έκανα μια παραγγελία απο το aliexpress, ενώ είχε πολλές παραγγελίες και feedback πάνω από 97% ύστερα απο 2-3 μέρες απο την παραγγελία προσπάθησα να βρω τον πωλητή στο aliexpress αλλά μου έλεγε ότι η σελίδα του δεν είναι διαθέσιμη. Έτσι επικοινώνησα αμέσως μέσω chat με το βοηθητικό προσωπικό του aliexpress και μου είπαν ότι τον απενεργοποίησαν διότι δεν θεωρούνταν έμπιστος. Μου είπε η κοπέλα να κάνω dispute σε 4 μέρες. Εγώ έχω πληρώσει με Prepaid της πειραιώς, έχω ελπίδες να πάρω πίσω τα λεφτά μου η να πάψω να ελπίζω; Επίσης εσείς σαν πιο έμπειροι έχετε να μου προτείνεται κάτι θα χαιρόμουν να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν βρίσκομαι σε λάθος thread

Θα τα πάρεις τα χρήματά σου, αλλά σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση, με ειδοποίησαν αυτοί γιά τον πωλητή, και μου επέστρεψαν μόνοι τους τα χρήματα χωρίς καμμία ενέργεια εκ μέρους μου.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...