Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξαρταται την αξια του αντικειμενου και απο που το αγορασες. Θα το μαθεις αν εχει tracking number οταν σου στειλει το ebay email οτι το αντικειμενο εχει γινει shipped.

 

Thanks.

 

Ψιλό πραγματα αγόρασα. Δυο θήκες για κινητό και ενα tempered glass. Δεν είναι μεγάλη η αξία

 

Μου ήρθε mail απο ebay αλλά δε βλέπω trucking. Αλλά χωρίς trucking πως ξέρω αν τα έστειλε και αυτος με τη σειρά του αν παρέλαβα? :O

:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν φαίνεται, υπάρχει ένδειξη ότι πλήρωσες, ότι το έστειλε, και όταν το παραλάβεις αφήνεις feedback .

Στα μικρά αντικείμενα όλα γίνονται "με καλη προαίρεση", μπορείς να πείς ότι δεν το παρέλαβες αλλά δεν το κάνει κανένας ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Το AliExpress δίνει γενικά tracking number σε κάθε παραγγελία που κάνεις, η εξαρτάται από τον πωλητή;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έδωσαν και σε αντικείμενα αξίας 2 δολλαρίων.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..εδω και 12 μερες βαζω το truck number και μου βγαζει pending...να περιμενω ακομα;;;μεχρι να μου βγαλει αποτελεσμα για το που βρισκετε το δεμα μ ;;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μια ερωτηση εχει διαφορα το κανονικο ebay με το αγγλικο ebay στα μεταφορικα η σε κατι αλλο π.χ τελωνειο?η χωρα που θελω να αγορασω το προιον ειναι απο κινα..ευχαριστω..!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος περιμενει τι να πω και γω η παραγγελια εγινε 29-9, τα λεφτα στον seller στισ 30-9 και απο δω και κατω δειτε ποσο εκανε...

το αστειο ειναι οτι ζητησα refund απο τον seller το κανε..προχθες...οποτε η μλκια ειναι οτι πρεπει να παω και τραπεζα να τοθ τα ξαναβαλω οποτε παιδια μην τρελενεστε...

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 10-10-2014 13:00 IPS

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 11-10-2014 13:58 IPS

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 18-11-2014 10:57 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 19-11-2014 10:32 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ 20-11-2014 09:53 ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ

 

ελπιζω λοιπον αυριο να παρω το μαγικο χαρατακι απο ελτα!!!!:)))))))

 

καλα ε τι να πω 56 μερες και ηρθε ολα καλα !!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιο ταχυδρομιο ειναι αυτο που δινει τετοιο trac. number?

NLxxxxxxxxxxxxxxxx

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Τράκινγκ με xxxxxxxxxxxxxxxx δεν δίνει κανένας.

 

Γράψε κανονικά τον αριθμό και θα σου απαντήσουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιο ταχυδρομιο ειναι αυτο που δινει τετοιο trac. number?

NLxxxxxxxxxxxxxxxx

Ολλανδικό ταχυδρομείο.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το ρώτησα και το πρωί στο θέμα για τα ελτά αλλά δεν πείρα απάντηση, έχω μια απορία, περιμένω ένα δέμα και είμαι Θεσσαλονίκη, το δέμα έχει έρθει Ελλάδα αλλά από το αεροδρόμιο της Αθήνας δεν θα έπρεπε κανονικά να έρθει στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης και μετά να πάει στο κέντρο διαλογής εδώ Θεσσαλονίκη και όχι να πάει στο ΚΔ Αττική;;;;

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-11-2014 09:24 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-11-2014 09:46 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 21-11-2014 08:13 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 21-11-2014 15:04 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-11-2014 20:52 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

έχω παραγγείλει από ebay 3 αντικείμενα μέχρι στιγμής και έχουν περάσει 3 βδομάδες και δεν έχει έρθει τίποτα και μιας και είδα αυτόν τον οδηγό (από το google που έκανα αναζήτηση) είπα να ρωτήσω αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος πως να ανοίξω θέμα σε paypal και ebay αν δεν μου αρθούν στο χρονικό όριο (μεχρι 45 το Paypal είπαμε αν δεν κάνω λάθος? και 60 το ebay?)

μπορεί να με βοηθήσει κάνεις στα παραπάνω?

 

 

45 ημέρες είναι και στα 2.

Καλησπέρα φίλε μου αν θες στείλε μου Pm να σου δώσω τηλ. να με πάρεις να σου πω ακριβώς τι κάνεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα παιδια μια ερωτηση εχει διαφορα το κανονικο ebay με το αγγλικο ebay στα μεταφορικα η σε κατι αλλο π.χ τελωνειο?η χωρα που θελω να αγορασω το προιον ειναι απο κινα..ευχαριστω..!!!

 

Βασικά είναι το ίδιο . Σημασία έχει ο τρόπος αποστολής από Κίνα και όχι το ebay. Προσωπικά προτιμώ και επιλέγω πάντα το com. Ποτέ δεν έχω χάσει χρήματα. Αν κάποιο είδος - πωλητή το βρίσκεις στο uk αν το κάνεις copy paste θα βρείς ακριβώς το ίδιο στο com 95%. (ιδιο εννοώ αυτό που βρήκες και στο uk πωλητή - τιμή -είδος).

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το ρώτησα και το πρωί στο θέμα για τα ελτά αλλά δεν πείρα απάντηση, έχω μια απορία, περιμένω ένα δέμα και είμαι Θεσσαλονίκη, το δέμα έχει έρθει Ελλάδα αλλά από το αεροδρόμιο της Αθήνας δεν θα έπρεπε κανονικά να έρθει στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης και μετά να πάει στο κέντρο διαλογής εδώ Θεσσαλονίκη και όχι να πάει στο ΚΔ Αττική;;;;

 

εσυ τι λες?? δεν ειναι λογικο να γινει πρωτα διαλογη απο την Αθηνα, αφου ολες οι αποστολες εκει πανε και μετα να το στειλουν Θεσ/νικη?

μην ανησηχεις σε κανα 2 μερες θα το εχεις..

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι έπρεπε να έρθει Θεσσαλονίκη μετά το κδ αεροδρομίου
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι έπρεπε να έρθει Θεσσαλονίκη μετά το κδ αεροδρομίου

Η καινούρια διαδικασία είναι, και τα δέματα από Αθήνα δεν πηγαίνουν στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης αλλά στο ΚΔ στο Ασβεστοχώρι. Από εκεί προωθούνται στα κατά τόπους ταχυδρομεία.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα επιστροφή έναν φάκελο με χαλασμένο κινητό τηλέφωνο στην Κίνα μεσω ΕΛΤΑ και κινέζικων ταχυδρομείων. Παρακολουθώντας το tracking number διαπίστωσα ότι αφού έφτασε στο Νομό του πωλητή για κάποιο λόγο μου αναγράφει το σύστημα των κινέζων άλλο ταχυδρομικό κώδικα από αυτόν που έχω πάνω στο φάκελο και βέβαια αδυναμία παράδοσης (προφανώς πήγε αλλού). Μήπως κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία .Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ;
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμμια εφαρμογη για pc και win7 που να βαζω ολα τα tracking number που περιμενω και να μου βγαζει αποτελεσματα να μη πηγαινω απο site σε site? Στο android παιζει κατι αντιστοιχο πανω κατω δουλευει καλα και βοηθαει. Σε win7 ? Αν παιζει και widget ακομα καλυτερα
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα επιστροφή έναν φάκελο με χαλασμένο κινητό τηλέφωνο στην Κίνα μεσω ΕΛΤΑ και κινέζικων ταχυδρομείων. Παρακολουθώντας το tracking number διαπίστωσα ότι αφού έφτασε στο Νομό του πωλητή για κάποιο λόγο μου αναγράφει το σύστημα των κινέζων άλλο ταχυδρομικό κώδικα από αυτόν που έχω πάνω στο φάκελο και βέβαια αδυναμία παράδοσης (προφανώς πήγε αλλού). Μήπως κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία .Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ;

Επικοινώνησε μαζί τους, πες τους ότι το αντικείμενο είναι εκεί, και δώσε τους τα στοιχεία γιά να το παραλάβουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπαρχει καμμια εφαρμογη για pc και win7 που να βαζω ολα τα tracking number που περιμενω και να μου βγαζει αποτελεσματα να μη πηγαινω απο site σε site? Στο android παιζει κατι αντιστοιχο πανω κατω δουλευει καλα και βοηθαει. Σε win7 ? Αν παιζει και widget ακομα καλυτερα

Αυτό έχω εγώ ... :)

http://www.trackchecker.net/

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

συνηθως ποσες μερες κανει απο τη στιγμη που θα γινει dispatch απο σουηδια(παραγγελια απο κινα που ερχεται μεσω σουηδικου ταχυδρομειου)

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Εστειλα ενα πακετο πισω στην Κινα με china post και κοιταζοντας να δω που βρισκεται μεσω tracking number μου γραφει unsuccesful delivery...Τι μπορω να κανω???Ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με τον πωλητή και δώσε του τα στοιχεία γιά να πάει να το παραλάβει.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Η καινούρια διαδικασία είναι, και τα δέματα από Αθήνα δεν πηγαίνουν στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης αλλά στο ΚΔ στο Ασβεστοχώρι. Από εκεί προωθούνται στα κατά τόπους ταχυδρομεία.

 

ΟΚ! Ευχαριστώ!!!

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ για το δευτερο μηνυμα αλλα το δεμα μου σταλθηκε στις 13/11 με

NL14157836302356

αλλα ακομα να εμφανιστει γιατι?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...