Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο ειπα κι εγω και βρηκα τον μπελα μου

Ελα μην το συνεχίζεις τώρα... Οτι είπαμε νερό και "αλάτι" ... Χαχαχαχα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η διερεύνηση, συνεχίζεται (η τελικη αποφαση ομως δεν εχει παρθεί).

Παρακαλώ, επειδη παρακολουθω το θεμα μεν τους τελευταιους δυο μηνες, αλλα εχει φτασει κοντα στις 200 σελιδες, δωστε μου λιγο τα φωτα σας.

 

Ερωτησεις

 

-Το flashbleed τι ειναι; Το 'εχουν' ολα τα z1 compact?

 

-Για να τοποθετηθει tempered glass, πρεπει να βγει η αρχικη ζελατινα που εχει πανω η οθονη;

 

-Ποιος ειναι ο ευκολοτερος τροπος root?

 

-Υπαρχει κανενα θεμα με την οθονη, κατι που θα πρεπει να προσεξει ο υποψηφιος αγοραστης;

 

-Για ελαφρια, αντιολισθητικη, λεπτη, και κομψη, θηκη, θα προτεινατε κατι σε tpu, ή δεν πληροί τις 4 προδιαγραφες που θετω;

 

- H μαγνητικη βαση φορτισης, απαιτει το κινητο να ειναι χωρις καμια θηκη; Η΄ το φορτίζει και με την θήκη του;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει συνδυάσει κάποιος το κινητό μας με κάποιο απ'τα stereo Bluetooth της Sony (SBH20/50/52); Πώς είναι η συμβίωσή τους; Έχω ακούσει για θέματα αποσυνδέσεων ιδίως με τα SBH50+52. Υφίστανται τα θέματα αυτά στην 4.4.4;

Εκτός απ'τα προαναφερθέντα μοντέλα, έχει κάποιος να προτείνει κάτι αντίστοιχο, άλλου κατασκευαστή, παρόμοιο σε δυνατότητες; Με ενδιαφέρει κυρίως η σταθερή σύνδεση, χωρίς αποσυνδέσεις κλπ, και εννοείται πολύ καλή ποιότητα ήχου.

Έχω ήδη το MW600, αλλά άρχισε να τα φτύνει η μπαταρία και δε μου βγάζει την αυτονομία που θέλω σε περπάτημα, τρέξιμο, γυμναστήριο κλπ.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Η διερεύνηση, συνεχίζεται (η τελικη αποφαση ομως δεν εχει παρθεί).

Παρακαλώ, επειδη παρακολουθω το θεμα μεν τους τελευταιους δυο μηνες, αλλα εχει φτασει κοντα στις 200 σελιδες, δωστε μου λιγο τα φωτα σας.

 

Ερωτησεις

 

-Το flashbleed τι ειναι; Το 'εχουν' ολα τα z1 compact?

 

-Για να τοποθετηθει tempered glass, πρεπει να βγει η αρχικη ζελατινα που εχει πανω η οθονη;

 

-Ποιος ειναι ο ευκολοτερος τροπος root?

 

-Υπαρχει κανενα θεμα με την οθονη, κατι που θα πρεπει να προσεξει ο υποψηφιος αγοραστης;

 

-Για ελαφρια, αντιολισθητικη, λεπτη, και κομψη, θηκη, θα προτεινατε κατι σε tpu, ή δεν πληροί τις 4 προδιαγραφες που θετω;

 

- H μαγνητικη βαση φορτισης, απαιτει το κινητο να ειναι χωρις καμια θηκη; Η΄ το φορτίζει και με την θήκη του;

 

flashbleed: Όταν βγάζεις φωτογραφία με φλας, η λάμψη του φλας περνά μέσα από το κακής ποιότητας πλαστικό κάλυμμα και σου εμφανίζεται στην φωτογραφία. Το πρόβλημα αυτό παρατηρήθηκε έντονα στις πρώτες συσκευές που κυκλοφόρησαν. Εδώ στο φόρουμ νομίζω μόνο 1-2 άτομα το έχουν παρατηρήσει. Μην σε αγχώνει αυτό, αν πάρεις καινούρια συσκευή μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

tempered glass: Όχι δεν χρειάζεται να βγει η ASF. Εφαρμόζει τέλεια και χωρίς πρόβλημα στην απόκριση, τον αισθητήρα και την κάμερα.

 

root: τσέκαρε στο xda ή μερικά ποστ πιο πίσω.

 

οθόνη: υπάρχουν 2 τύποι οθόνης, εξίσου καλοί και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό, μόνο αφότου το αποκτήσεις το βλέπεις. Μην σε απασχολεί καθόλου, απλά η μια είναι πιο φωτεινή και η άλλη πιο σκούρα αλλά με καλύτερη απόχρωση του μπλε. Ο καθένας ανάλογα με αυτή που έχει συνηθίσει, την θεωρεί και καλύτερη.

 

Θήκη: Οι tpu δεν είναι πολύ λεπτές αλλά σου δίνουν μεγαλύτερη αίσθηση ασφάλειας. Την θήκη καλύτερα δες την από κοντά και κρίνε, εγώ 2 που πήρα από ebay πήγαν κατευθείαν στα σκουπίδια και έχω ακόμα μια tpu των 3,9€ που είχα πάρει προσωρινά μέχρι να έρθουν οι άλλες.

 

μαγνητική βάση: Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μπορεί να μπει μαζί με την θήκη. Και επειδή κατά κύριο λόγο οι θήκες δεν χωράνε στις μαγνητικές βάσεις δεν έχουν και άνοιγμα σε εκείνο το σημείο, αλλά όπως και να έχει μια tpu θήκη μπορείς να της κόψεις άνετα μια τρύπα. Αυτό έχω κάνει και εγώ αλλά για μαγνητικό καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει συνδυάσει κάποιος το κινητό μας με κάποιο απ'τα stereo Bluetooth της Sony (SBH20/50/52); Πώς είναι η συμβίωσή τους; Έχω ακούσει για θέματα αποσυνδέσεων ιδίως με τα SBH50+52. Υφίστανται τα θέματα αυτά στην 4.4.4;

Εκτός απ'τα προαναφερθέντα μοντέλα, έχει κάποιος να προτείνει κάτι αντίστοιχο, άλλου κατασκευαστή, παρόμοιο σε δυνατότητες; Με ενδιαφέρει κυρίως η σταθερή σύνδεση, χωρίς αποσυνδέσεις κλπ, και εννοείται πολύ καλή ποιότητα ήχου.

Έχω ήδη το MW600, αλλά άρχισε να τα φτύνει η μπαταρία και δε μου βγάζει την αυτονομία που θέλω σε περπάτημα, τρέξιμο, γυμναστήριο κλπ.

Πανο εγώ με το 50αρι δεν είχα κανένα θέμα με κανένα από τα Ζ..

Μόνο κάποια στιγμή είχε πάρει μια αναβάθμιση το smart connect που είναι η εφαρμογή που στηρίζονται όλες οι λειτουργίες και είχαμε θέμα αλλά λυνόταν με επαναφορά της εφαρμογής στην αρχική.. Παρόλα αυτά γενικώς δουλεύει σωστά..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει συνδυάσει κάποιος το κινητό μας με κάποιο απ'τα stereo Bluetooth της Sony (SBH20/50/52); Πώς είναι η συμβίωσή τους; Έχω ακούσει για θέματα αποσυνδέσεων ιδίως με τα SBH50+52. Υφίστανται τα θέματα αυτά στην 4.4.4;

Εκτός απ'τα προαναφερθέντα μοντέλα, έχει κάποιος να προτείνει κάτι αντίστοιχο, άλλου κατασκευαστή, παρόμοιο σε δυνατότητες; Με ενδιαφέρει κυρίως η σταθερή σύνδεση, χωρίς αποσυνδέσεις κλπ, και εννοείται πολύ καλή ποιότητα ήχου.

Έχω ήδη το MW600, αλλά άρχισε να τα φτύνει η μπαταρία και δε μου βγάζει την αυτονομία που θέλω σε περπάτημα, τρέξιμο, γυμναστήριο κλπ.

Με το sbh50 η συνεργασία είναι άψογη.

Επίσης σχετικά με τις θήκες, εγώ έβαλα αυτή της Terrapin από Amazon UK και είμαι πολύ ευχάριστημενος, τέλεια εφαρμογή και ποιότητα.

 

 

http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00HUGVN3U?cache=b36116cabde06b88a464249b49abf3cd&pi=SY200_QL40&qid=1405854825&sr=8-1#ref=mp_s_a_1_1

Link to comment
Share on other sites

Με το sbh50 η συνεργασία είναι άψογη.

Επίσης σχετικά με τις θήκες, εγώ έβαλα αυτή της Terrapin από Amazon UK και είμαι πολύ ευχάριστημενος, τέλεια εφαρμογή και ποιότητα.

 

 

http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00HUGVN3U?cache=b36116cabde06b88a464249b49abf3cd&pi=SY200_QL40&qid=1405854825&sr=8-1#ref=mp_s_a_1_1

Θενξ για την απαντήση σε σχέση με το SBH50. Αν τα φτύσει εντελώς η μπαταρία του MW600, θα πάρω το SBH50 τελικά.

Σχετικά με τη θήκη που παραθέτεις, έχει ικανοποιητικό άνοιγμα για την υποδοχή μαγνητικής φόρτισης; Χωράει με τη θήκη στη μαγνητική βάση φόρτισης ή θέλει να βγάζεις τη θήκη κάθε φορά που φορτίζεις;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θενξ για την απαντήση σε σχέση με το SBH50. Αν τα φτύσει εντελώς η μπαταρία του MW600, θα πάρω το SBH50 τελικά.

Σχετικά με τη θήκη που παραθέτεις, έχει ικανοποιητικό άνοιγμα για την υποδοχή μαγνητικής φόρτισης; Χωράει με τη θήκη στη μαγνητική βάση φόρτισης ή θέλει να βγάζεις τη θήκη κάθε φορά που φορτίζεις;

Δεν έχω τη βάση μαγνητικής φόρτισης για να σου πω. Πάντως επειδή έχει πολλά reviews στο Amazon UK η θήκη αυτή, νομίζω σε κάποιο εκεί έλεγαν ότι δε χωράει, αλλά έκαναν μια μικρή επέκταση (φάγωμα) της τρύπας αριστερά και δεξιά και τελικά ήταν οκ

Link to comment
Share on other sites

H μανηγητικη φορτιση δεν ειναι 'ασυρματη'; Απαιτει επαφη;

Ναι, υπάρχουν δύο μεταλλικές ακίδες στο αριστερό άκρο της συσκευής, στο οποίο ακουμπούν οι αντίστοιχες ακίδες της βάσης μαγνητικής φόρτισης ή του καλωδίου μαγνητικής φόρτισης. Η σύνδεση ενισχύεται με μαγνήτη που υπάρχει πάνω στη βάση φόρτισης ή στο καλώδιο. Ουσιαστικά πρόκειται για ενσύρματη μέθοδο φόρτισης, εναλλακτική της κανονικής (usb), ώστε να μην ανοίγει συχνά το καπάκι της microUSΒ, και φθαρούν τα λάστιχα της αδιαβροχοποίησης. Και εννοείται ότι οι ακίδες αυτές είναι εκτεθειμένες, χωρίς καπάκι, καθώς είναι αδιάβροχες, όπως και η θύρα των ακουστικών.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μήπως αυτή η επιλογή στάμινα που έχει, είναι χειρότερη για την απόδοση της μπαταρίας?

Προχθές την είχα ενεργοποιημένη το βράδυ και μέχρι το πρωί είχε χάσει το κινητό 10%!

Χθες το βράδυ την απενεργοποίησα και έχασε μόλις 3% μέχρι το πρωί! :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, σκεφτομαι να παρω το κινητο μαλλον μετα το καλοκαιρι που θα πεσει περισσοτερο η τιμη. Κοιταζα και το Moto G αλλα θελω κατι που θα κρατησει τουλαχιστον 3 χρονια. Απο αυτην την αποψη πως το βλεπετε το κινητο οσοι το εχετε ηδη καποιο καιρο? Γιατι μου φαινεται λιγο πιο ευαισθητο με γυαλι και πισω και θα προτιμουσα να μην βαλω θηκη. Επισης ξερετε τιποτα για μελλοντικες αναβαθμισεις? Αν προκειται να παρει το adroid L δηλαδη
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μήπως αυτή η επιλογή στάμινα που έχει, είναι χειρότερη για την απόδοση της μπαταρίας?

Προχθές την είχα ενεργοποιημένη το βράδυ και μέχρι το πρωί είχε χάσει το κινητό 10%!

Χθες το βράδυ την απενεργοποίησα και έχασε μόλις 3% μέχρι το πρωί! :p

Δεν ξέρω για τη Stamina, πάντως μου φαίνεται ότι χάνει πολύ ποσοστό μπαταρίας το κινητό σου κατά τη διάρκεια της νύχτας. Για τι συνθήκες μιλάμε; Το κλείνεις ή το βάζεις σε flight mode; Προσωπικά έχω εφαρμογή για προφίλ, που σε συγκεκριμένη ώρα τη νύχτα τα κλείνει όλα, δίκτυα, ΒΤ, δεδομένα, φωτεινότητα τέρμα κλειστή, και βάζω και Stamina και λειτουργία χαμηλής μπαταρίας, και το κινητό δε χάνει ούτε 1% μέχρι το πρωί.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτες που φαινονται εδω στην φωτο,

http://i62.tinypic.com/2872qdi.jpg

ειναι οι μαγνητικες ακιδες φορτισης;

Ετσι οπως ειναι/φαινεται η συγκεκριμενη θηκη, θα μπορει να φορτιζει το κινητο στην μαγνητικη βαση φορτισης, ή οχι;

Ανοιγμα εχει οπως βλεπω, αλλα δεν ξερω αν επαρκει η αποσταση ή κατι αλλο εμποδιζει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες που φαινονται εδω στην φωτο,

http://i62.tinypic.com/2872qdi.jpg

ειναι οι μαγνητικες ακιδες φορτισης;

Ετσι οπως ειναι/φαινεται η συγκεκριμενη θηκη, θα μπορει να φορτιζει το κινητο στην μαγνητικη βαση φορτισης, ή οχι;

Ανοιγμα εχει οπως βλεπω, αλλα δεν ξερω αν επαρκει η αποσταση ή κατι αλλο εμποδιζει.

 

Κι εμένα έτσι είναι η θήκη μου, αλλά και πάλι δεν εφαρμόζει στη βάση μαγνητικής φόρτισης. Είναι πολύ παχύ το υλικό της θήκης και δε φτάνουν οι ακίδες να εφαρμόσουν.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Iσως λεω χαζομαρα, κι ουτε αλλαζει κατι , αλλα θα μπορουσαν οι ακιδες να ειναι 'βυθιζομενες', δηλαδη με ελατηριακια να εξήχαν, ωστε να φτάνουν στη συσκευη, αν 'φοραει' θηκη.

Το βαλε-βγαλε θηκης δεν ειναι πρακτικο, οποτε οποιος εχει θηκη λογικα ξεχνα τη μαγνητικη φορτιση, αν καταλαβαινω καλα.

Link to comment
Share on other sites

Iσως λεω χαζομαρα, κι ουτε αλλαζει κατι , αλλα θα μπορουσαν οι ακιδες να ειναι 'βυθιζομενες', δηλαδη με ελατηριακια να εξήχαν, ωστε να φτάνουν στη συσκευη, αν 'φοραει' θηκη.

Το βαλε-βγαλε θηκης δεν ειναι πρακτικο, οποτε οποιος εχει θηκη λογικα ξεχνα τη μαγνητικη φορτιση, αν καταλαβαινω καλα.

 

Είναι απλά θέμα συνήθειας. Πόσες φορές θα φορτίσεις; Κάθε μέρα; Μέρα παρά μέρα; Για 1.5~2 ώρες που διαρκεί η φόρτιση, δεν είναι θέμα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά θέμα συνήθειας. Πόσες φορές θα φορτίσεις; Κάθε μέρα; Μέρα παρά μέρα; Για 1.5~2 ώρες που διαρκεί η φόρτιση, δεν είναι θέμα. ;)

 

Εννοεις ειναι θεμα συνηθειας, πχ μια φορα στις 2 μερες, να βγαζεις το κινητο απο τη θηκη του, για να το βαλεις να φορτισει στη μαγνητικη βαση;

Link to comment
Share on other sites

Iσως λεω χαζομαρα, κι ουτε αλλαζει κατι , αλλα θα μπορουσαν οι ακιδες να ειναι 'βυθιζομενες', δηλαδη με ελατηριακια να εξήχαν, ωστε να φτάνουν στη συσκευη, αν 'φοραει' θηκη.

Το βαλε-βγαλε θηκης δεν ειναι πρακτικο, οποτε οποιος εχει θηκη λογικα ξεχνα τη μαγνητικη φορτιση, αν καταλαβαινω καλα.

 

γιατι το παιδευεις τοσο πολυ?

πραγματικα προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως θες, δηλαδη ακομα και στην μαγνητικη βαση αναλυση?παρε το κινητο, δες πρωτα αν σου κανει και μετα παιρνεις και τη βαση!

Δεν ειναι καθολου κοπος να το βγαζεις καθε 2ο βραδυ και να το ριχνεις πανω στην θηκη, αν εχεις στανταρ προγραμμα ή να ανοιγεις την ταπα και να το φορτιζεις απο την κανονικη εισοδο αν θες για λιγο να κανεις μια φορτιση.

Απο εκει και περα, αν θες 2 μηνες αναλυση για να αποφασισεις τι κινητο θα παρεις, δε θα παρεις ποτε..

Για μενα, πρεπει να χωνεψεις οτι δεν υπαρχει το τελειο κινητο..και εγω καποτε σκεφτομουν ετσι, οτι αν ειχε και εκεινο ή αν δεν ειχε το αλλο κτλ..ετσι δεν πας πουθενα..

Παρε ενα κινητο που ειναι πιο κοντα σε αυτο που θες και τελος.

Εγω πχ μετα το Ν8 πηγα στο arc S..πραγματικα ξενερωσα πολυ με καμερες κτλ, αλλα αρχισε να μου αρεσει το ανδροιδ..στην αρχη οχι αλλα μολις πηγε σε 4.0.4 ηταν πολυ πιο ωραιο.

Μετα πηρα το xperia P γιατι ηθελα ναναι και γρηγορο αυτο που ειχα και πραγματικα η διαφορα ηταν χαοδης..

Φυσικα και εκει υπηρχαν ελλειψεις και γιαυτο αλλαξα τοσες συσκευες, αλλα τοτε δεν υπηρχαν οι επιλογες που εχεις σημερα..

Σημερα τα κινητα εχουν φτασει σε ενα πολυ καλο επιπεδο που ειναι καθαρα θεμα επιλογων το να επιλεξεις.

Το compact λοιπον εχει πολυ καλη καμερα (χθες εβγαλα την γεφυρα του Ριο στην ΠΑτρα, στο αυτοματο δε μαρεσε γιατι ανεβαζε πολυ iso, αλλα στο manual με iso στο 400 ή 800 (αναλογως τι θες) ηταν μια χαρα.

Τωρα αν δεν εχει καπακι για να αλλαζεις μπαταρια κτλ, ξεπερασε το και παρε ενα κινητο να το ευχαριστηθεις..

Οσο για το φλας, ειναι πολυ σπανιο να σου τυχει αυτο το προβλημα που αναφερθηκε παραπανω και αμφιβαλλω αν οφειλεται στην πλαστικη πλατη του κινητου γιατι θα ειχαν ολα προβλημα. ειτε ειναι κατι αλλο που το δημιουργει, πχ κακη τοποθετηση φακου η κακος συγχρονισμος με φλας ή στο συγκεκριμενο κινητο τα υλικα ειχαν αστοχια. Το πλαστικο ειναι ιδιο σε ολα, αν ειχαν προβλημα για αυτο θα το ειχαν ολα.

Τελος, για μενα καλυτερα να το παρεις μεταχειρισμενο και να το δοκιμασεις κανα μηνα, αν δε σου κανει απλα το δινεις και εχεις χασει λιγα λεφτα ή και καθολου

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ελα μην το συνεχίζεις τώρα... Οτι είπαμε νερό και "αλάτι" ... Χαχαχαχα

Ναι όντως μην το συνεχίζουμε. Αφού είδατε ότι καν εγώ δεν μίλησα στην αρχή γιατί το κάνουμε θέμα τώρα; :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τη Stamina, πάντως μου φαίνεται ότι χάνει πολύ ποσοστό μπαταρίας το κινητό σου κατά τη διάρκεια της νύχτας. Για τι συνθήκες μιλάμε; Το κλείνεις ή το βάζεις σε flight mode; Προσωπικά έχω εφαρμογή για προφίλ, που σε συγκεκριμένη ώρα τη νύχτα τα κλείνει όλα, δίκτυα, ΒΤ, δεδομένα, φωτεινότητα τέρμα κλειστή, και βάζω και Stamina και λειτουργία χαμηλής μπαταρίας, και το κινητό δε χάνει ούτε 1% μέχρι το πρωί.

 

Ανοιχτό το έχω το κινητό! Δεν το βάζω σε flight mode!

Υπολογίζω πως μπορεί να είναι και το συγκεκριμένο δωμάτιο που έχει χαμηλό σήμα το κινητό!

Ενδιαφέρον αυτό που λες! Ποιο είναι αυτό το πρόγραμμα με τα προφίλ?

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο ρε συ! Τελικά είσαι ευχαριστημένος με το ρουτ? Να προχωρήσουμε και μεις?

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως μην το συνεχίζουμε. Αφού είδατε ότι καν εγώ δεν μίλησα στην αρχή γιατί το κάνουμε θέμα τώρα; :)

Να υποθέσω ότι δεν είναι τυχαία η αλλαγή avatar και να πω με γειά;

:)

 

Edit:

Πήρα την απάντησή μου από το τοπικ του xperia tablet :)

Edited by rotsikas
Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτό το έχω το κινητό! Δεν το βάζω σε flight mode!

Υπολογίζω πως μπορεί να είναι και το συγκεκριμένο δωμάτιο που έχει χαμηλό σήμα το κινητό!

Ενδιαφέρον αυτό που λες! Ποιο είναι αυτό το πρόγραμμα με τα προφίλ?

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο ρε συ! Τελικά είσαι ευχαριστημένος με το ρουτ? Να προχωρήσουμε και μεις?

 

Ναι, λογικά αν το κινητό είναι σε χώρο με προβληματικό σήμα, σαφώς και θα χάσει ένα 5άρι % και ίσως και παραπάνω. Γι' αυτό και το βάζω σε flight mode.

Προγράμματα που να ελέγχουν ήχους, δόνηση, φωτεινότητες κλπ κλπ κλπ, υπάρχουν αρκετά. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό.

Με το root έχω βρει την ησυχία μου και το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Όχι μόνο για παραμετροποιήσεις τύπου xposed framework και gravity box, που αλλάζεις την εμφάνιση του κινητού σε διάφορους τομείς, όπως εικονίδια μπαταρίας, θέση και γραμματοσειρά ρολογιού κλπ, αλλά για άλλες πολύ ουσιαστικές ευκολίες, όπως τη λήψη full backup των δεδομένων σου είτε μέσω recovery, είτε μέσω εφαρμογών όπως το Titanium Backup, το οποίο το έχω αγοράσει και για μένα αξίζει όχι 5€, αλλά 1115€... ;)

 

Σε κατάσταση GSM 2g είναι και δεν έχεις κάλο σήμα?? Μήπως έχεις ανοιχτό το 3g η 4g??

Μην απορείς, υπάρχουν κτίρια με προβληματικό σχεδιασμό και κατασκευή δοκιμών υλικών που μπλοκάρουν το σήμα, όσο καλό πομποδέκτη κι αν έχει η συσκευή σου. Τα ίδια πάθαινα και με το Ν8 (που είχε από τους πιο δυνατούς πομποδέκτες της εποχής του), τα ίδια και με το Z1 Compact. Στο σπίτι που μένω, αν ξεχάσω το 3G/4G ανοιχτό, χάνω κλήσεις. ;)

Νομίζω όμως ότι γι' αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν εφαρμογές που βγάζουν ηχητική/οπτική ειδοποίηση αν το κινητό έχει μηδενικό σήμα, ώστε να το πάρεις χαμπάρι και να το γυρίσεις στο gsm. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στην ρύθμιση "προτιμώμενη λειτουργία δικτύου" το έχω στην τελευταία! (LTE (προτιμώμενο)/WCDMA/GSM)

Να το βάλω λέτε στο GSM? (Και όταν θέλω δεδομένα να το βάζω που?)

Μπερδεύτηκα τώρα!:confused::p

Link to comment
Share on other sites

Στην ρύθμιση "προτιμώμενη λειτουργία δικτύου" το έχω στην τελευταία! (LTE (προτιμώμενο)/WCDMA/GSM)

Να το βάλω λέτε στο GSM? (Και όταν θέλω δεδομένα να το βάζω που?)

Μπερδεύτηκα τώρα!:confused::p

 

Όταν θες να χρησιμοποιήσεις δεδομένα και είσαι σε περιοχή με καλή κάλυψη, ενεργοποιείς μία από τις επιλογές WCDMA(προτιμώμενο)/GSM ή LTE(προτιμώμενο)/WCDMA/GSM. Αν θες να έχεις καλή κάλυψη μόνο για τηλέφωνα κλπ, το βάζεις στην επιλογή μόνο GSM.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...