Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγω οταν πηρα το Ζ απο σκρουτζομαγαζο και πηγα απο το μαγαζι πηγε το παιδι μεσα και το εφερε στην υποδοχη στην κοπελα ειχε ταινειες ασφαλειας επανω και οταν το ανοιξα σπιτι ειχε μεσα τα δυο nfc ακουστικα φορτιστη και ελληνικο βιβλιο οδηγιων και αγγλικων ζελατινες και το σακουλακι του που εχει το κινητο μεσα για να μην το ποιανει η υγρασια μεχρι να πουληθει οχι ζελατινες της εξτρα που αγοραζουμε μονο απο την sony που βαζουν απο το εργοστασιο και της ζελατινες που βαζουν για να μην λεωθει τιποτα αλο ειναι σαν να το αγοραζεις απο μεγαλο καταστιμα ονοματα δεν λεμε οικογενιες δεν διαφημιζουμε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην μας λες τώρα τέτοια. Το περιμένουμε πως και πως.

 

Θα σας το χειροτερέψω! Μετά το update δεν μου εμφανίζει το αρχείο κλήσεων... Ούτε εισερχόμενες, ούτε εξερχόμενες ούτε αναπάντητες!!! Ξέρει κανείς πώς να το διορθώσω;;

Link to comment
Share on other sites

Θα σας το χειροτερέψω! Μετά το update δεν μου εμφανίζει το αρχείο κλήσεων... Ούτε εισερχόμενες, ούτε εξερχόμενες ούτε αναπάντητες!!! Ξέρει κανείς πώς να το διορθώσω;;

 

εννοεις οτι εμφανιζει λευκο ή οτι δεν υπαρχει καθολου το μενου??

Το συγκεκριμενο το ειχα παθει οταν ειχα επαναφερει αρχειο κλησεων με 1000 κλησεις (μετα απο update και reset με το myphone explorer το οποιο παιρνει back up της κλησεις και τις επαναφερεις αν θες).

Δεν ηξερα πως να το διορθωσω και ξανα εκανα ρεσετ και απλα δεν επανεφερα κλησεις..

για μενα κανε επαναφορα..ή πατα μια εκκαθαριση αρχειου καταγραφης κλησεων μηπως συνελθει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε για αγορά από το skroutz?

Μερικά γράφουν δίπλα στην έκδοση EU

Π.χ Sony Xperia Z1 Compact 16GB Black EU.

Έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία αυτό?

Αν ήταν εισαγμένα από την ελληνική Sony θα έγραφαν EL.

Εγώ που έχω αγοράσει παλιότερα ένα Xperia tipo (από γνωστό σκρουτζομάγαζο) που έγραφε DE, είχε θέμα με την κωδικοποίηση των μηνυμάτων σε unicode. Με απλά λόγια, όταν έγραφα μηνύματα στα ελληνικά, το μήνυμα έφτανε στους 70 χαρακτήρες και έσπαγε σε 2ο.

Δεν υπήρχε κάπου ρύθμιση στο μενού για να το αλλάξεις. Το πήγα πίσω και μου έκαναν αναβάθμιση από μόνοι τους, μετά ήταν οκ.

Σε ξάδερφο μου που του αγόρασα όμως το Xperia V, από άλλο σκρουτζομάγαζο, το πρόβλημα δε λύθηκε παρόλου που το χα πάει σε επίσημο service της Sony στην Ευελπίδων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν εισαγμένα από την ελληνική Sony θα έγραφαν EL.

Εγώ που έχω αγοράσει παλιότερα ένα Xperia tipo (από γνωστό σκρουτζομάγαζο) που έγραφε DE, είχε θέμα με την κωδικοποίηση των μηνυμάτων σε unicode. Με απλά λόγια, όταν έγραφα μηνύματα στα ελληνικά, το μήνυμα έφτανε στους 70 χαρακτήρες και έσπαγε σε 2ο.

Δεν υπήρχε κάπου ρύθμιση στο μενού για να το αλλάξεις. Το πήγα πίσω και μου έκαναν αναβάθμιση από μόνοι τους, μετά ήταν οκ.

Σε ξάδερφο μου που του αγόρασα όμως το Xperia V, από άλλο σκρουτζομάγαζο, το πρόβλημα δε λύθηκε παρόλου που το χα πάει σε επίσημο service της Sony στην Ευελπίδων.

 

Να βάλετε handcent sms που έχει δυνατότητα για 160 χαρακτήρες (και δεν πρέπει να είναι το μόνο) το σκεφτήκατε; Λύσεις υπάρχουν και χωρίς να τρέχετε στα services.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν εισαγμένα από την ελληνική Sony θα έγραφαν EL.

Εγώ που έχω αγοράσει παλιότερα ένα Xperia tipo (από γνωστό σκρουτζομάγαζο) που έγραφε DE, είχε θέμα με την κωδικοποίηση των μηνυμάτων σε unicode. Με απλά λόγια, όταν έγραφα μηνύματα στα ελληνικά, το μήνυμα έφτανε στους 70 χαρακτήρες και έσπαγε σε 2ο.

Δεν υπήρχε κάπου ρύθμιση στο μενού για να το αλλάξεις. Το πήγα πίσω και μου έκαναν αναβάθμιση από μόνοι τους, μετά ήταν οκ.

Σε ξάδερφο μου που του αγόρασα όμως το Xperia V, από άλλο σκρουτζομάγαζο, το πρόβλημα δε λύθηκε παρόλου που το χα πάει σε επίσημο service της Sony στην Ευελπίδων.

 

ρε παιδια, γιαυτο ειστε στο φορουμ, αν τρεχετε σερβις για κατι τετοιο, τοτε τι κανετε εδω?

Τα κινητα που γραφουν ΕU ειναι ευρωπαικης ενωσης και το γραφουν για να ξερουμε οτι εχουν εγγυηση εδω, οτι δεν ειναι πχ απο κινα αγορασμενα.

Απο εκει και περα, η διαφορα με ενα που μπορει να γραφει διπλα GR φαινεται στην τιμη..

 

Τελος, για ελληνικα με 160 χαρακτηρες,βαζετε την εφαρμογη που προτεινει ο φιλος Androides κατεβαζοντας και το greek language pack βεβαια,οχι μονο την εφαρμογη.. (hancent sms greek γραψτε) ή ριξτε μια ελληνικη ρομ μεσα, αν θελετε και απο εκει και περα εχετε πληρη υποστηριξη χαρακτηρων για παντα, και για μελλοντικα updates δηλαδη.

το να ριξεις ρομ σημαινει οτι την κατεβαζεις, και με το flashtool την βαζεις στο κινητο. οποιος θελει info εδω ειμαστε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έρχομαι από Samsung που η κάθε χώρα είχε το δικό της firmware, εδώ υπάρχει ένα generic ευρωπαϊκό firmware με τροποποιησεις σε κάθε χώρα ή συμβαίνει κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως που ξεκινησα και την κουβεντα με τα skroutzομαγαζα δε ηταν η υποψια μου αν ειναι μεταχειρισμενα, ισα ισα καλυτερα που δεν εχει ταινια ασφαλειας για να μπορω (αν ειναι αληθεια βεβαια) να τσεκαρω για την υπερυψομενη καμερα.

το θεμα ειναι και γι αυτο ρωτησα αν οντως ισχυει αυτο με την καμερα οποτε να περιμενω λιγο ακομα για να την αποκτηση του η αν δεν ισχυει να το παραγειλω.:)

 

τι εννοεις? πρωτη φορα ακουω τετοιο θεμα..Παντως και εγω δεν ειχα ποτε ταινια ασφαλειας.

 

Επειδή έρχομαι από Samsung που η κάθε χώρα είχε το δικό της firmware, εδώ υπάρχει ένα generic ευρωπαϊκό firmware με τροποποιησεις σε κάθε χώρα ή συμβαίνει κάτι άλλο;

 

εδω υπαρχουν ρομ τοσο για καθε χωρα οσο και ευρωπαικη. η ευρωπαικη δινει πληρη υποστηριξη χαρακτηρων ΣΜΣ ..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση γιατι εχω και ρο να διαβασω το τοπικ

με ενδιαφερει το κινητο

η φωτογραφιες του σε συνθηκες μερας και σε συνθηκες δωματιου με φως πως ειναι?

καλες ? εχω τωρα το 5s αξιζει να μεταβω?

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι εμφανιζει λευκο ή οτι δεν υπαρχει καθολου το μενου??

Το συγκεκριμενο το ειχα παθει οταν ειχα επαναφερει αρχειο κλησεων με 1000 κλησεις (μετα απο update και reset με το myphone explorer το οποιο παιρνει back up της κλησεις και τις επαναφερεις αν θες).

Δεν ηξερα πως να το διορθωσω και ξανα εκανα ρεσετ και απλα δεν επανεφερα κλησεις..

για μενα κανε επαναφορα..ή πατα μια εκκαθαριση αρχειου καταγραφης κλησεων μηπως συνελθει.

 

Μου βγάζει κανονικά το μενού, αλλά δεν δείχνει πουθενά τις κλήσεις. Πώς να κάνω εκκαθάριση του αρχείου; Ξέρεις να μου πεις;

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις? πρωτη φορα ακουω τετοιο θεμα..Παντως και εγω δεν ειχα ποτε ταινια ασφαλειας.

 

 

 

εδω υπαρχουν ρομ τοσο για καθε χωρα οσο και ευρωπαικη. η ευρωπαικη δινει πληρη υποστηριξη χαρακτηρων ΣΜΣ ..

 

Ευχαριστώ. Τα ελληνικά κινητά , από Sony Hellas φορανε την Ευρωπαική ; Υπαρχει καποια site που να ειναι μαζεμενα ολα τα firmware όλων των χωρών για κατεβασμα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Τα ελληνικά κινητά , από Sony Hellas φορανε την Ευρωπαική ; Υπαρχει καποια site που να ειναι μαζεμενα ολα τα firmware όλων των χωρών για κατεβασμα;

 

τα ελληνικα φορανε την ελληνικη, απλα υπαρχει και ευρωπαικη. Τωρα για λινκ με ολες δε νομιζω να υπαρχει οπως στη samsung αλλα υπαρχει σιγουρα καπου..ελπιζω καποιος να μας το δωσει εδω καθως δεν εχω ασχοληθει να ψαξω. στο XDA πιστευω θα βρεις.

 

Μου βγάζει κανονικά το μενού, αλλά δεν δείχνει πουθενά τις κλήσεις. Πώς να κάνω εκκαθάριση του αρχείου; Ξέρεις να μου πεις;

 

Οπως εισαι στη λιστα κλησεων, δε σου βγαζει κατω δεξια τις 3 κουκιδες? αν τις πατησεις ανοιγει ενα μενου που λεει μεταξυ αλλων "εκκαθαριση αρχειου καταγρ. κλησεων".

 

αν δεν στο βγαζει, κανε μια επαναφορα του κινητου..(θα χασεις τα δεδομενα σου βεβαια)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

τα ελληνικα φορανε την ελληνικη, απλα υπαρχει και ευρωπαικη. Τωρα για λινκ με ολες δε νομιζω να υπαρχει οπως στη samsung αλλα υπαρχει σιγουρα καπου..ελπιζω καποιος να μας το δωσει εδω καθως δεν εχω ασχοληθει να ψαξω. στο XDA πιστευω θα βρεις.

 

 

 

Οπως εισαι στη λιστα κλησεων, δε σου βγαζει κατω δεξια τις 3 κουκιδες? αν τις πατησεις ανοιγει ενα μενου που λεει μεταξυ αλλων "εκκαθαριση αρχειου καταγρ. κλησεων".

 

αν δεν στο βγαζει, κανε μια επαναφορα του κινητου..(θα χασεις τα δεδομενα σου βεβαια)

Από κει το έψαξα. Δεν το βγάζει. Θα το πάω αύριο στη sony μην κάνω καμιά ... μπούρδα. Τουλάχιστον να έχουν αυτοί την ευθύνη....

Link to comment
Share on other sites

Από κει το έψαξα. Δεν το βγάζει. Θα το πάω αύριο στη sony μην κάνω καμιά ... μπούρδα. Τουλάχιστον να έχουν αυτοί την ευθύνη....

 

Πως εκανες την αναβαθμιση; Πες μας λιγο τη διαδικασια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λίγα λόγια για το update.

Μικροαλλαγές κυρίως. Έχουν προστεθεί κάποιες επιλογές στις ρυθμίσεις, έχει προστεθεί το screenshot στο power menu και φυσικά έχει αλλάξει η εμφάνιση quick settings/ notifications. Το καλό είναι οτι μπορείς να επιλέξεις περισσότερα quick settings αλλά το κακό είναι οτι δεν έχει αρκετές επιλογές (όπως το ξυπνητήρι, ο φακός κλπ) που μπορείς να επιλέξεις. Επίσης δεν έχει την επιλογή να εμφανίζονται τα quick settings αν σείρεις τη μπάρα απο τη δεξιά γωνία. Πρέπει να το κάνεις με 2 δάχτυλα ή να κατεβάσεις τη μπάρα και να πατήσεις το κουμπί. Βασικά προτιμώ το παλιό στιλ.

Επίσης εμφανίστηκε αυτό το "σπάσιμο" στον ήχο των ειδοποιήσεων αλλά έχω παρατηρήσει οτι γίνεται μόνο όταν το τηλ είναι σε sleep. Όταν έχεις ανοιχτή οθόνη ή δεν έχεις πολλή ώρα που το κλείδωσες, ο ήχος ακούγεται νορμάλ. Όπως άμα σε παίρνουν τηλ όταν κοιμάσαι και το σηκώνεις και ακούγεσαι σαν το Μαστοράκη, ίδια φάση. Μάλλον εξανθρωπίστηκε πολύ το android. Και δεν είναι θέμα sony. Και στο LG που έχω, μετά το kitkat κάνει το ίδιο πράγμα.

Στο θέμα της φωτογραφίας δεν είδα κάποια διαφορά. Θα το ψάξω λίγο ακόμα βέβαια. Αν και μετά το βάψιμο με το μαρκαδοράκι δεν έχω κανένα παράπονο. Έβγαλα την ίδια φωτό με superior auto, manual και την εφαρμογή a better camera. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο η φωτό με το superior auto. Το μείον είναι οτι σε περιορίζει στα 8MP. Στις άλλες φωτό στα 20.7MP δεν είδα καμιά φοβερή διαφορά, αν και πιστεύω οτι αυτή που τράβηξα με τη μαμίσια εφαρμογή της sony είναι ελαφρώς καλύτερη απο το better camera στη λεπτομέρια κάνοντας zoom.

Στο θέμα απόδοση και μπαταρία, επίσης δεν είδα καμία φοβερή διαφορά. Τώρα θα μου πεις οτι που να δεις διαφορά με τέτοιες ταχύτητες. Αμα είσαι στην εθνική σιγά μην καταλάβεις πότε πας με 200 και πότε με 220. Αν και έπεσε γύρω στις 1500 μονάδες στο antutu σε σχέση με πριν (μας πέρασε το note3 ανάθεμα :p ). Πρακτικά πάντως δεν βλέπω διαφορά.

 

Συμπέρασμα:

Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω, πιθανότατα δεν θα έκανα το update. Επειδή το έκανα μέσω SUS με full wipe, πιστεύω οτι δεν αξίζει την όλη μανούρα. Αν ήταν εγκυημένο οτι με ΟΤΑ update θα παίξει σωστά χωρίς να θέλει reset, ίσως και να το σκεφτόμουν. Κατά τη γνώμη μου, η 4.3 εξακολουθεί να είναι καλύτερη. Όχι όμως τόσο καλύτερη ωστέ να μπω στη διαδικασία για roll back.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση γιατι εχω και ρο να διαβασω το τοπικ

με ενδιαφερει το κινητο

η φωτογραφιες του σε συνθηκες μερας και σε συνθηκες δωματιου με φως πως ειναι?

καλες ? εχω τωρα το 5s αξιζει να μεταβω?

 

Κανείς .........;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς .........;

 

γιατι θες να αφησεις το 5s για αυτο? πιστευεις οτι εχει νοημα ή απλα για αλλαγη?

Τα εχω και τα 2 κινητα με την ευρεια εννοια, δηλαδη το αι φον το εχει η αδερφη μου και το μικρο Ζ1 ο πατερας μου. Τη μερα μου φαινονται το ιδιο καλες.. οταν σουρουπωνει ομως ή γενικα οταν δεν εχει καλο φωτισμο το σονυ δυσκολευεται στο αυτοματο..

Δεν ξερω αν τωρα με την 4.4.2 βελτιωθηκε,δεν το εχω δοκιμασει αλλα γενικα ειχε ενα θεμα, ανεβαζε θορυβο ευκολα. γιαυτο και εγω στο Μ το ειχα μονιμα με iso 100, οπως και το Ζ1 το μεγαλο που εχω για μενα... Γενικα δηλαδη αν δω οτι ζοριζεται παιζω λιγο με ρυθμισεις.

Φλας εχει πολυ αδυναμο, αλλα ειναι κατι που σπανια χρησιμοποιω..

Αν θες να πας απλα για αλλαγη ισως να μην αξιζει..

Εγω πχ δε μπορω τους περιορισμους της apple, ελλειψη καρτας μνημης, υποχρεωτικη χρηση itunes, κλειδωμενο ΒΤ κτλ που με ενοχλουν τρομερα. θελω να δουλευουν ολα στο μεγιστο χωρις να μπλεκω με ξεκλειδωματα κτλ.. Επισης η καρτα μνημης για μενα ειναι σημαντικη για ασφαλεια στα δεδομενα σε περιπτωση πτωσης του κινητου με σπασιμο οθονης κτλ που συμβαινει συχνα.

Τελος αν και εχει απιστευτα μικρο μεγεθος και το ζηλευω το αι φον, η οθονη του παραειναι μικρη για μενα..η 4.3" το Ζ1 compact ειναι καλη και θα ηταν ιδανικη αν ηταν 4,5".

Οποτε αν κατι απο αυτα σε αντιπροσωπευει νομιζω οτι θα ξερεις τι απο τα 2 σε εκφραζει περισσοτερο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

για αλλαγη θελω να παω στο z1 compact

ισως να περιμενω να πεσει λιγο ακομα η τιμη του

μου αρεσε απο οταν ειχαν βγει ακομα οι πρωτες φημες γι αυτο.

το μεγεθος του μαρεσει πολυ οπως βεβαια και του 5s

ευχαριστω παντος για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

για αλλαγη θελω να παω στο z1 compact

ισως να περιμενω να πεσει λιγο ακομα η τιμη του

μου αρεσε απο οταν ειχαν βγει ακομα οι πρωτες φημες γι αυτο.

το μεγεθος του μαρεσει πολυ οπως βεβαια και του 5s

ευχαριστω παντος για την απαντηση

 

τοτε παρτο μεταχειρισμενο και πριν δωσεις το αι φον παιξε μαζι του να δεις αν σε καλυπτει..εγω πχ εχοντας το Ζ1 περιμενω να δοκιμασω Ζ2 και εφοσον εχει βελτιωθει αισθητα η καμερα του το κραταω, αλλιως Ζ1compact και αραζω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω

Έχω και iPad mini retina

Θα δώσω αυτό να πάρω το ζ1c

Αν μαρεσει το κρατάω και δείχνω και το iPhone αλλιώς δείχνω το Sony και αράζω στο μηλο

Link to comment
Share on other sites

Guest bossgs3
Μόλις έκανα το update... Όλα καλά αλλά με χάλασε λιγάκι που είδα ότι έχει δύο γρατσουνιές πίσω και δεν ξέρω πως... Το προσέχω πολύ πάντως αλλά γίνανε... Τόσο εύκολα γίνονται οι γρατσουνιές ? :-S
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα το update... Όλα καλά αλλά με χάλασε λιγάκι που είδα ότι έχει δύο γρατσουνιές πίσω και δεν ξέρω πως... Το προσέχω πολύ πάντως αλλά γίνανε... Τόσο εύκολα γίνονται οι γρατσουνιές ? :-S

 

Το έχουν αναφέρει δυστυχώς πολλοί. Το πίσω μέρος γρατζουνιεται για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

εχει το κινητο πανω μεμβρανες απο το εργοστασιο?

που οταν τις βγαλεις φευγουν και τα λογοτυπα της ΣΟΝΥ

οπως ηταν στο xperia Z ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τι παίζει με τα καλύμματα, τις μεμβράνες κλπ:

 

Η συσκευή έχει προστατευτικό γυαλί Dragontrail μπροστά, πλαστικό πίσω (η ιαπωνική έκδοση Ζ1f έχει γυαλί μπρος-πίσω). Πάνω απ' τα καλύμματα αυτά έχει μεμβράνες οι οποίες έχουν πάνω όλα τα λογότυπα (Sony εμπρός, Sony και Xperia πίσω). Αυτές γρατσουνιούνται για πλάκα και λέγεται (δεν έχει επιβεβαιώσει ή διαψεύσει κάποιος επίσημα) ότι αν τις αφαιρέσεις χάνεται η εγγύηση.

Η λύση για το θέμα του πολύ εύκολου γρατζουνίσματος είναι να βάλεις εξαρχής μεμβράνες ή tempered glass protectors, και θα έλεγα και κάποια θήκη (πιο πολύ για τα αλουμινένια μέρη, για να μην ξεφλουδίζονται).

Τώρα αν έχει ήδη γρατσουνιστεί το πίσω μέρος, πάρε βάλε κάποια μεμβράνη από πάνω για να μη γίνει χειρότερα, και ίσως και κάποια θήκη για να μην φαίνεται άσχημο αισθητικά.

 

Πάντως κάποιος στο XDA έβγαλε εντελώς το πίσω κάλυμμα (μεμβράνη και πλαστικό) και έβαλε το κάλυμμα του ιαπωνικού Ζ1f (που σχεδόν εκμηδενίζει και το θέμα με τη διάχυση του φωτός απ' το φλας):

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2710603

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Guest bossgs3
Το έχουν αναφέρει δυστυχώς πολλοί. Το πίσω μέρος γρατζουνιεται για πλάκα.

 

Ναι δυστυχώς το είδαμε και αυτό.... Κρίμα 2 γρατσουνιές για πλάκα πίσω μεγάλες αλλά ευτυχώς είναι άσπρο... Το μάτι όμως εμείς που το ξέρουμε πάει εκεί συνεχώς.... Με το new update δεν έχω παρατηρήσει κάτι....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...