Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://userguide.sonymobile.com/referrer.php?region=gb&product=xperia-z1-compact#!Screen-mirroring.html

http://userguide.sonymobile.com/referrer.php?region=global-en&product=xperia-z1-compact#!Connecting-your-phone-to-a-TV-set---MHL.html

Στην πρωτη περίπτωση πρέπει η tv σου να υποστηρίζει Miracast/WiDi αλλιώς θα χρειαστείς Miracast adaptor που θα το συνδέσεις στην tv σου.

 

και πως θα μαθω αν η τηλεοραση μου μια 49αρα philips του 2006 αν θυμαμαι καλα, υποστηριζει Miracast/WiDi?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και πως θα μαθω αν η τηλεοραση μου μια 49αρα philips του 2006 αν θυμαμαι καλα, υποστηριζει Miracast/WiDi?

 

Δεν υποστηρίζει.

Ειναι πολύ παλιά η tv σου.

Εφόσον έχεις hdmi θύρα στην tv θες οπωσδήποτε adaptor η αγορά νέας tv απο 12 και μετά κατασκευή.

Κοιτάζεις εδώ για adaptor.

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_ss_i_2_8/175-5653598-3629052?url=search-alias%3Daps&field-keywords=miracast+adapter&sprefix=Miracast%2Caps%2C348

 

Διάβασε κριτικές/σχόλια απο ήδη αγοραστές να βγάλεις συμπέρασμα ποιο ειναι το πιο ενδεδειγμένο μοντέλο.

Επίσης μπες στα επίσημα site των κατασκευαστών για παραπςνω πληροφορίες

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στους περισσότερους launchers μπορείς να κρύψεις απο τις εφαρμογές αυτές που δεν θες να εμφανίζονται...

 

Με το titanium κανεις freeze τις εφαρμογές που δεν θες, αν υπάρξει αστάθεια στο σύστημα λόγω κάποιας που φρίζαρες μπορείς εύκολα να την επαναφέρεις (unfreeze) ανα πάσα στιγμή...

Μην το φοβάσαι το titanium φίλε μου! :)

 

Κοιτα, υπαρχει ασταθεια και ...ασταθεια.

Μου χει τυχει, ασταθεια να μην μπορω να μπω στο κινητο/rom, βεβαια πανε χρονια, δεν θυμαμαι αν ηταν απο freeze.

Αν δεν υπαρχει τετοιο σοβαρο ενδεχομενο, να κλειδωθω απεξω δηλαδη, τοτε να κανω freeze.

Φυσικα, θελω να εξαφανισω third-party apps, δεν θα παω να κανω βασικες λειτουργιες συστηματος της google freeze.

Φυσικα, κατι play books, play movie, play games κλπ κλπ, freeze.

 

Υπαρχει περιπτωση να γινει λοιπον κανενα λαθος και με το freeze να μην μπορω να μπω στο τηλεφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, υπαρχει ασταθεια και ...ασταθεια.

Μου χει τυχει, ασταθεια να μην μπορω να μπω στο κινητο/rom, βεβαια πανε χρονια, δεν θυμαμαι αν ηταν απο freeze.

Αν δεν υπαρχει τετοιο σοβαρο ενδεχομενο, να κλειδωθω απεξω δηλαδη, τοτε να κανω freeze.

Φυσικα, θελω να εξαφανισω third-party apps, δεν θα παω να κανω βασικες λειτουργιες συστηματος της google freeze.

Φυσικα, κατι play books, play movie, play games κλπ κλπ, freeze.

 

Υπαρχει περιπτωση να γινει λοιπον κανενα λαθος και με το freeze να μην μπορω να μπω στο τηλεφωνο;

 

Δεν νομίζω... Τι θα φριζάρεις πια, τον kernel? :lol:

Greenify + freeze είναι τα πρώτα που κάνω σε φρεσκοστημένο κινητό και δεν είχα ποτέ θέμα...

Απλά μην φριζάρεις ότι βρεις μπροστά σου! :p

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει.

Ειναι πολύ παλιά η tv σου.

Εφόσον έχεις hdmi θύρα στην tv θες οπωσδήποτε adaptor η αγορά νέας tv απο 12 και μετά κατασκευή.

Κοιτάζεις εδώ για adaptor.

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_ss_i_2_8/175-5653598-3629052?url=search-alias%3Daps&field-keywords=miracast+adapter&sprefix=Miracast%2Caps%2C348

 

Διάβασε κριτικές/σχόλια απο ήδη αγοραστές να βγάλεις συμπέρασμα ποιο ειναι το πιο ενδεδειγμένο μοντέλο.

Επίσης μπες στα επίσημα site των κατασκευαστών για παραπςνω πληροφορίες

 

καταλαβα,οποτε τσαμπα τα 17€ που εδωσα για το καλωδιο, κριμα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Ένα προβληματάκι. Χρησιμοποιώ xdialer. Με καλεί κάποιος, δέχομαι την κλήση, πλησιάζω το τηλέφωνο στο αυτί μου για να μιλήσω. Τα soft buttons που υπάρχουν στην οθόνη (end call, show dialpad κτλ.) κάποιες φορές πιέζονται έτσι όπως ακουμπάει το τηλέφωνο στο αυτί μου, τουλάχιστον στην αρχή της συνομιλίας. Υπάρχει κάποια ρύθμιση του proximity sensor ή κάποια άλλη ρύθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα τηλέφωνα Android που είχα, για να αποφεύγω αυτό το προβληματάκι, κάθε φορά που σηκώνω την κλήση, πριν πλησιάσω το κινητό στο αφτί μου, πατάω το power και σβήνει η οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα τηλέφωνα Android που είχα, για να αποφεύγω αυτό το προβληματάκι, κάθε φορά που σηκώνω την κλήση, πριν πλησιάσω το κινητό στο αφτί μου, πατάω το power και σβήνει η οθόνη.

 

εγω γι αυτο τον λογο χρησιμοποιω bluetooth

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Ενα χρονο σχεδον μετα, απο την παρουσιαση του z1c στην αγορα, δεν περιμενα οτι θα παιζει σχεδον μονο στην αγορα, σε αυτη την κατηγορια μεγεθους-χαρακτηριστικων.

Ακομη κι ο αντικαταστατης z3c, ειναι μεγαλυτερος σε διαστασεις...

Η δε samsung, που βγαζει τοοοοσαααα και τοσα μοντελα, και απο την οποια περιμενα μια 'απαντηση', χαμπάρι δεν πήρε. (γενικως δεν παιρνει χαμπαρι μαλλον, γι αυτο και παει οικονομικα χαλια...)

Πιστευω, οτι το z1c παιζει χωρις αντιπαλο στην αγορα.

Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Ενα χρονο σχεδον μετα, απο την παρουσιαση του z1c στην αγορα, δεν περιμενα οτι θα παιζει σχεδον μονο στην αγορα, σε αυτη την κατηγορια μεγεθους-χαρακτηριστικων.

Ακομη κι ο αντικαταστατης z3c, ειναι μεγαλυτερος σε διαστασεις...

Η δε samsung, που βγαζει τοοοοσαααα και τοσα μοντελα, και απο την οποια περιμενα μια 'απαντηση', χαμπάρι δεν πήρε. (γενικως δεν παιρνει χαμπαρι μαλλον, γι αυτο και παει οικονομικα χαλια...)

Πιστευω, οτι το z1c παιζει χωρις αντιπαλο στην αγορα.

Τι λετε;

 

To Z3C δεν είναι μεγαλύτερο.

Μην κανεις το λάθος να κοιτάς το μέγεθος της οθόνης.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. από σήμερα το έχω κι εγώ και παλεύω να το ρυθμίσω. πρώτη απορία. γιατί δεν μου μπαίνει με τίποτα στο playstore ενώ στο ιντερνετ μπαίνει κανονικά;φαίνεται να γυρίζει κάτι στη μέση της οθόνης σαν να φορτώνει και η οθόνη μένει άσπρη. μία φορά που μπήκα από την αναζήτηση δίπλα γράφοντας es explorer για να τον κατεβάσω τον βρήκε αλλά όταν πατησα εγκατάσταση δεν κάνει τίποτα και κολάει.

άκυρο παιδιά δούλεψε μετά από επανεκκίνηση

 

επανέρχομαι δριμύτερος. του πέρασα μια έκδοση igo που είχα στο S4 mini αλλά απεικονίζεται σε ένα μόνο μέρος της οθόνης και όχι σε ολόκληρη. μήπως διορθώνεται με κάποιο τρόπο (π.χ. επέμβαση στο sys.txt αλλά με τι ανάλυση;) ή κάποιο καλό παιδί μπορεί να μου στείλει με μήνυμα κάποιο igo που χρησιμοποιεί και του δουλεύει σωστά; ευχαριστώ πολύ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,σκεφτομαι να παρω το z1compact αλλα λεω να περιμενω λιγο ακομα να πεσει η τιμη του κι αλλο.Υπαρχει καποιο σκρουτζομαγαζο που να κανει και ανταλλαγες?Εχω το samsung core σε αριστη κατασταση και σκεφτομαι να το ανταλλαξω με το z1 compact.
Link to comment
Share on other sites

Root στην 4.4.4 με towertool γινεται ;

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2784900

 

O τροπος αυτος χρησιμοποει το towelroot !

Link to comment
Share on other sites

Με το tool απο το κινητο δεν γινεται ?

 

Δεν το ξερω. Αλλα δεν χανεις τπτ να δοκιμασεις απλα τρεχεις την εφαρμογη tr.apk (ειναι στην V3 πλεον) κ θα σου δειξει στην οθονη αν εγινε root. Απαραιτητη προυποθεση ειναι πριν τρεξεις την εφαρμογη να εισαι online, διοτι κατεβαζει καποια αρχεια εκεινη τη στιγμη. Μετα κανε restart κ εγκατεστησε την εφαρμογη supersu απο το play store.

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ , αλλα απο την αλλη δεν χανεις τπτ. Απλα δεν θα γινει το root !

Link to comment
Share on other sites

Ποσο υστερει το z1c εναντι του z3c σε γενικες γραμμες;

 

Ίσως η βασικότερη κατ εμέ βελτίωση του Z3c είναι το μέγεθος της οθόνης του, αλλά ειλικρινά δεν είναι λόγος για να προχωρήσει κάποιος στην αγορά του, τώρα που το z1c έχει πέσει τόσο πολύ...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Clockworkmod ειναι ευκολο να κανω;

Εμπειρια σε υπολογιστες εχω 'απειρη', αλλα δεν εχω πολυασχοληθει με τις ιδιαιτεροτητες των κινητων.

Το root το καταφερα, με την βοηθεια σας.

Εχει 'επικινδυνοτητα' και 'κακοτοπιες'; Φοβαμαι μη γινει καμια στραβη, και ή κλειδωθω απεξω απο το τηλεφωνο, επιχειρωντας να βαλω cwm, ή μην χαλασει τιποτε απο την υπαρχουσα εγκατασταση.

Πειτε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας, και αναλογως και τα αρμοδια λινκς...

Link to comment
Share on other sites

Clockworkmod ειναι ευκολο να κανω;

Εμπειρια σε υπολογιστες εχω 'απειρη', αλλα δεν εχω πολυασχοληθει με τις ιδιαιτεροτητες των κινητων.

Το root το καταφερα, με την βοηθεια σας.

Εχει 'επικινδυνοτητα' και 'κακοτοπιες'; Φοβαμαι μη γινει καμια στραβη, και ή κλειδωθω απεξω απο το τηλεφωνο, επιχειρωντας να βαλω cwm, ή μην χαλασει τιποτε απο την υπαρχουσα εγκατασταση.

Πειτε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας, και αναλογως και τα αρμοδια λινκς...

 

Το CWM και το TWP συνήθως είναι απλό .exe αρχειάκι που τρέχεις στο πισι με συνδεδεμένο το κινητό. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το CWM και το TWP συνήθως είναι απλό .exe αρχειάκι που τρέχεις στο πισι με συνδεδεμένο το κινητό. ;)

 

Ετσι οπως το λες, φαινεται πιο ευκολο κι απο το root!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το λες, φαινεται πιο ευκολο κι απο το root!

 

Custom recovery λέγεται και είτε το φλασάρεις απο την SD είτε απο PC μέσω adb commands

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Custom recovery λέγεται και είτε το φλασάρεις απο την SD είτε απο PC μέσω adb commands

 

Οκ, αφου δεν υπαρχει κινδυνος απο την προσπαθεια εγκαταστασης, να το δοκιμασω.

Θελω τον πιο ευκολο και απροβληματιστο τροπο. Disable antivirys, run .bat file, κι αυτο ηταν;

Link?

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα και βρηκα καποιες πληροφοριες για το cwm.

Μου φαινεται δυσκολο ομως. Και πολλα 'warnings' που αν μη τι αλλο τρομαζουν...

Πως μπορει να γινει ευκολοτερα;

 

Βρηκα αυτα

http://forum.xda-developers.com/wiki/ClockworkMod_Recovery

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2440597

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2620794

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...