Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή βρε άρχοντα, έχεις μια εφαρμογή που λέγεται album και δεν σου έχει έρθει η ιδέα ή ίσως η υποψία ότι εκεί μέσα βλέπεις τις φωτογραφίες και τα βίντεο ?

Όσο για πληκτρολόγιο, μια χαρά ελληνικά έχει αυτό που έχει από μόνο του.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συνοψιζω σημαντικα ‘προβληματα’ που θελω να λυσω, για το z1c.

 

- μεταφορα εφαρμογων/δεδομενων στην micro-sd, το link2sd αρνειται να την κανει, παραπανω παρεθεσα το μηνυμα που βγαζει

Δεν έχω ασχοληθεί, προσωπικά τα 12GB μου είναι υπεραρκετά. Με όσες εφαρμογές έχω, πλέον είναι στα 6.5GB. Όλα μου τα υπόλοιπα δεδομένα είναι στην 64άρα microSD.

 

- το otg με αλλα φλασακια μου παιζει, αλλα με πανακριβο kingston usb3, δεν το βλεπει καθολου (οποτε θελει παιζει το otg?)

Μήπως δε βλέπει usb 3.0; Ό,τι έχω δοκιμάσει είναι 2.0.

 

- το ‘gallery’ στο 4.4 android του sony, πως λεγεται; (thumbnails απο βιντεο-εικονες)

Σε μένα το λέει "Άλμπουμ", είναι ένα εικονίδιο με πορτοκαλί χρώμα. Φαντάζομαι Album θα το λέει και στα αγγλικά.

 

- το χαρτακι στο slot της microsim, να το αφαιρεσω; πως;

Σε ενοχλεί; Είναι χρήσιμο, προσωπικά δε βλέπω λόγο γιατί να το αφαιρέσεις.

 

- ακομη δεν εχω ελληνικο πληκτρολογιο. εγκατεστησα το smart keyboard, επιλεγω μονο αυτο, ποτε δεν μου το δινει να γραψω με αυτο ομως

Όταν ανοίξεις κάποιο παράθυρο για να εισάγεις κείμενο, κατέβασε τη notification bar και πάτα το εικονίδιο με το πληκτρολόγιο. Εμένα γράφει "Επιλογή μεθόδου εισαγωγής". Κάτι αντίστοιχο θα γράφει και στα αγγλικά. Μετά από το popup που θα βγει πατάς κάτω κάτω που λέει "Ρύθμιση μεθόδων εισαγωγής" (ή κάτι αντίστοιχο στα αγγλικά). Στη νέα οθόνη που θα βγει, τικάρεις όσα πληκτρολόγια θέλεις να χρησιμοποιείς και είναι απενεργοποιημένα. Από την επόμενη φορά που θα επιλέξεις να εισάγεις κείμενο, πλέον με το κατέβασμα της notification bar, με το πάτημα του εικονιδίου του πληκτρολογίου, πλέον θα έχεις όλες τις δυνατές επιλογές.

 

- η συνδεση μεταξυ υπολογιστη - κινητου μεσω bluetooth, μου δινει προσβαση μονο στην internal memory. Δεν μπορει να δει κανεις την micro-sd μεσω bluetooth?

Δοκίμασε τη λύση του WiFi αντί για BT. Από τη στιγμή που το σετάρεις, είναι πιο εύκολο στη χρήση και εννοείται πολύ πιο γρήγορο. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό:

http://smartdisk.org/

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση αρχιζει και συμμαζευτε επειτα απο τις ανωτερω απαντησεις:

 

- Μπορει καποιος να εγκαταστησει apps+data στην micro-sd? ακομη και μεσα απο το ‘apps’, αν πατησω να δω info για καθε εφαρμογη, δεν βλεπω επιλογη ‘ move to sd’. Κατι γινεται. Ουτε απο το ιδιο το android μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην sd, και το link2sd επισης αδυνατει. Σε ρουταρισμενο κινητο πλεον. Κατι το εμποδιζει. Τι???

 

- Το otg το εχει δοκιμασει κανεις με usb3 φλασακι? Με usb2 παιζει σε μενα, αλλα με 3αρι, οχι. Επρεπε να το λενε αυτο ομως, αν οντως ειναι ετσι. Ολα τα φλασακια μου ειναι kingston (usb2 + usb3)

 

- Οντως το παλιο gallery λεγεται πλεον ‘album’ και ειναι….χειροτερο. Καν rotate δεν κανει, οταν στριβω το κινητο, κι ουτε βρηκα ρυθμισει να το κανει. Ασε που τα δειχνει ολα τοσο σκοτεινα. Γιατι τετοια χαλια; Μαλλον πρεπει πλεον να κατεβασω καμια αλλη εφαρμογη;

 

- Ok, με smart keyboard + greek, οντως στο notification area, επιλεγεις input method. Πως μπορω ομως να απενεργοποιησω το xperia keyboard που επειδη ειναι ‘default’ το πεταει παντα σαν φαντη μπαστουνι μπροστα μου; Ή πως να κανω το δικο μου πληκτρολογιο default? Απο το language, setting, δεν βρηκα ρυθμιση, ενω στο ‘παλιο’ android 4.0.4 του παλιου κινητου, οντως μπορουσα να το επιλεξω οριζοντας το ως default. Πως να κανω το δικο μου πληκτρολογιο default? Πως να διωξω το xperia keyboard που δεν φαινεται να μπορω να το απενεργοποιησω εντελως;

 

- οκ, ισως δω και το wifi για διαμοιρασμο αρχειων, αλλα θα θελα να ξερω γιατι αυτη η συμπεριφορα, και δεν μπορω μεσω bluetooth, να βλεπω και την internal + την external memory. Γιατι? Υπαρχει λυση;

 

- ας μου πει καποιος αν καλυπτουμε την καμερα επισης με μεμβρανη, που ερχεται πακετο με το tempered glass, αλλα ειναι απλη ζελατινα, οχι tempered glass.

Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση αρχιζει και συμμαζευτε επειτα απο τις ανωτερω απαντησεις:

 

- Μπορει καποιος να εγκαταστησει apps+data στην micro-sd? ακομη και μεσα απο το ‘apps’, αν πατησω να δω info για καθε εφαρμογη, δεν βλεπω επιλογη ‘ move to sd’. Κατι γινεται. Ουτε απο το ιδιο το android μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην sd, και το link2sd επισης αδυνατει. Σε ρουταρισμενο κινητο πλεον. Κατι το εμποδιζει. Τι???

 

Το kitkat by default βλέπει την ext SD μόνο για διάβασμα (read only)

έτσι ΔΕΝ θα σε αφήσει να γράψεις τίποτα... όσα root και αν κάνεις...

Βάλε αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix

το οποίο δίνει και δικαίωμα εγγραφής (read-write)

και στην συνέχεια λογικά θα μπορείς να μεταφέρεις εφαρμογές στην ext sd

 

εγώ για τον λόγο αυτό χρησιμοποιώ αυτή την εφαρμογή: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Θα τα δοκιμασω, αν και στα πρωτα reviews του sdfix ενας χρηστης γραφει:

"This app works great on all my devices with 4.4.2, but when I try to install it on my Xperia Z1 Compact with 4.4.4, it gives me an error about cannot modify platform.xml. Any fix for this? "

 

Δηλαδή βρε άρχοντα, έχεις μια εφαρμογή που λέγεται album και δεν σου έχει έρθει η ιδέα ή ίσως η υποψία ότι εκεί μέσα βλέπεις τις φωτογραφίες και τα βίντεο ?

Όσο για πληκτρολόγιο, μια χαρά ελληνικά έχει αυτό που έχει από μόνο του.

 

Πολλες εφαρμογες, ειναι δικτυακες, την ειχα τρεξει χωρις sd card και δεν εδειχνε τιποτε. Περιμενα οτι η sony ή ο launcher θα ειχαν καποιες εικονες. Οταν εβαλα της sd τα εδειξε, αν και το βρισκω χειροτερο απο το απλο gallery. Πειτε αντικαταστατη.

 

Οσο για το πληκτρολογιο, πως γραφεις ελληνικα με το xperia kb? Δεν βλεπω καπου πληκτρο για εναλλαγη γλωσσας.

Ομως ετσι κι αλλιως, θελω να μπορω να ορισω εγω default πληκτρολογιο.

 

 

==================

 

Εσεις οταν συνδεεται το laptop με το z1c μεσω bluetooth, σας δειχνει μονο την internal memory?

Μηπως ειναι κι αυτο 'κλειδωμα' του kitkat?

Την apple κοροϊδευουν για 'κλουβι'(χρυσο ομως), αλλα αν ισχυει αυτο, βλεπω οτι τα χρονια που περασαν κι ηρθα απο την 4.04 στην 4.4, ολο κλειδωματα μας γεμισε η google.

Ελπιζω τουλαχιστον να υπαρχει καποια εφαρμογη, να μπορω μεσω bluetooth να συνδεομαι και στην sd. Ή μηπως πρεπει καποια ρυθμιση να κανω στο κινητο. Ξέρει κανείς;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Συνοψιζω σημαντικα ‘προβληματα’ που θελω να λυσω, για το z1c.

 

- μεταφορα εφαρμογων/δεδομενων στην micro-sd, το link2sd αρνειται να την κανει, παραπανω παρεθεσα το μηνυμα που βγαζει

- το otg με αλλα φλασακια μου παιζει, αλλα με πανακριβο kingston usb3, δεν το βλεπει καθολου (οποτε θελει παιζει το otg?)

- το ‘gallery’ στο 4.4 android του sony, πως λεγεται; (thumbnails απο βιντεο-εικονες)

- το χαρτακι στο slot της microsim, να το αφαιρεσω; πως;

- ακομη δεν εχω ελληνικο πληκτρολογιο. εγκατεστησα το smart keyboard, επιλεγω μονο αυτο, ποτε δεν μου το δινει να γραψω με αυτο ομως

- η συνδεση μεταξυ υπολογιστη - κινητου μεσω bluetooth, μου δινει προσβαση μονο στην internal memory. Δεν μπορει να δει κανεις την micro-sd μεσω bluetooth?

 

Οποιος μπορει, σε οτι εχει απαντηση, ας πει.

Για το πληκτρολόγιο: δες το post μου με τις οδηγίες που σου έδωσα σε προηγούμενη σελιδα.

Έχω γράψει πως απενεργοποιεις το Sony πληκτρολόγιο και ενεργοποιεις όποιο θέλεις να βάλεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για το πληκτρολόγιο: δες το post μου με τις οδηγίες που σου έδωσα σε προηγούμενη σελιδα.

Έχω γράψει πως απενεργοποιεις το Sony πληκτρολόγιο και ενεργοποιεις όποιο θέλεις να βάλεις.

 

Γυρισα μια-μια 4-5 σελιδες πισω, δεν βλεπω post σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες εφαρμογες, ειναι δικτυακες, την ειχα τρεξει χωρις sd card και δεν εδειχνε τιποτε. Περιμενα οτι η sony ή ο launcher θα ειχαν καποιες εικονες. Οταν εβαλα της sd τα εδειξε, αν και το βρισκω χειροτερο απο το απλο gallery. Πειτε αντικαταστατη.

 

Οσο για το πληκτρολογιο, πως γραφεις ελληνικα με το xperia kb? Δεν βλεπω καπου πληκτρο για εναλλαγη γλωσσας.

Ομως ετσι κι αλλιως, θελω να μπορω να ορισω εγω default πληκτρολογιο.

 

 

==================

 

Εσεις οταν συνδεεται το laptop με το z1c μεσω bluetooth, σας δειχνει μονο την internal memory?

Μηπως ειναι κι αυτο 'κλειδωμα' του kitkat?

Την apple κοροϊδευουν για 'κλουβι'(χρυσο ομως), αλλα αν ισχυει αυτο, βλεπω οτι τα χρονια που περασαν κι ηρθα απο την 4.04 στην 4.4, ολο κλειδωματα μας γεμισε η google.

Ελπιζω τουλαχιστον να υπαρχει καποια εφαρμογη, να μπορω μεσω bluetooth να συνδεομαι και στην sd. Ή μηπως πρεπει καποια ρυθμιση να κανω στο κινητο. Ξέρει κανείς;

 

τι μανια ειναι αυτη με το bluetooth να μεταφερεις αρχεια προς τον υπολογιστη και το αντιθετο, αφου σου λεμε υπαρχουν αλλες εφαρμογες μεσω wifi εγω πχ χρησιμοποιω το Airdroid και με συντομευση στην οθονη του κινητου μου και κανω την δουλεια μου μια χαρα και την καρτα βλεπει και τον εσωτερικο χωρο του κινητου, ξεχασε τον παλιο τροπο μεταφορας αρχειων και οσο για την μεταφορα στην sd των εφαρμογων, αυτο το ξεχνας με την 4.4.4 οπως και με τις 4.2 και 4.3 , Μονο 4.0.4 εκανε αυτο, συνηθισε αυτο τωρα, το κινητο μας εχει 16 GB χωρο δεν σε φτανει? στην καρτα ορισε να πηγαινουν οι φωτο και τα βιντεο που τραβας και οτι αλλα αρχεια εχεις εκτος απο τις εφαρμογες και οσο για το sygic κι εγω το εχω και δν σε χαλανε τα 2GB αφου εχει 16. Αυτα απο μενα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

τι μανια ειναι αυτη με το bluetooth να μεταφερεις αρχεια προς τον υπολογιστη και το αντιθετο, αφου σου λεμε υπαρχουν αλλες εφαρμογες μεσω wifi εγω πχ χρησιμοποιω το Airdroid και με συντομευση στην οθονη του κινητου μου και κανω την δουλεια μου μια χαρα και την καρτα βλεπει και τον εσωτερικο χωρο του κινητου, ξεχασε τον παλιο τροπο μεταφορας αρχειων και οσο για την μεταφορα στην sd των εφαρμογων, αυτο το ξεχνας με την 4.4.4 οπως και με τις 4.2 και 4.3 , Μονο 4.0.4 εκανε αυτο, συνηθισε αυτο τωρα, το κινητο μας εχει 16 GB χωρο δεν σε φτανει? στην καρτα ορισε να πηγαινουν οι φωτο και τα βιντεο που τραβας και οτι αλλα αρχεια εχεις εκτος απο τις εφαρμογες και οσο για το sygic κι εγω το εχω και δν σε χαλανε τα 2GB αφου εχει 16. Αυτα απο μενα

 

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΡΧΕΙΩΝ

Ok, θα δοκιμασω μεσω wifi, αφου υπαρχει αυτη η επιλογη πλεον.

Το airdroid θελει κι αυτο εγκατασταση εφαρμογης στον υπολογιστη, οπως και το WiFi USB Disk που ειπωθηκε πιο πανω;

 

MICRO-SD

Λαμβανω υποψη τις επισημανσεις για την μεταφορα στην sd.

Τεχνικα, ισως με τις εφαρμογες που ποσταρε ο DimitrisAndNiki να γινεται.

Θελω ομως να ξερω, αν αυτο γινεται απροβληματιστα. Φανταζομαι μονο ο DimitrisAndNiki ισως ξερει, καθως οι περισσοτεροι μαλλον αρκεστηκατε στα 16gb εσωτ. μνημης.

Κοιταξτε, αν η μεταφορα στην sd γινεται με τις ανωτερω εφαρμογες, χωρις προβληματα, θα το κανω, τουλαχιστον για τις 2-3 μεγαλες που θελουν gigabytes.

Αν ομως υπαρχουν προβληματα, δεν θα το κανω.

 

-----

Δεν θελω προβληματα παιδια. Θελω να κανω τα σεταρισματα τωρα στην αρχη, να μπορω να δουλευω οπως θελω και να κανω αυτο που θελω, και μετα να το 'ξεχασω' που λενε. Οποτε θελω 'απροβληματιστες' επίλογες, αλλα οχι απο την αλλη να μπω εγω στους οποιους 'περιορισμους' του κινητου, αλλα να βρεθει χρυση τομη. Καπως δηλαδη, να κανω τη δουλεια μου, αλλα χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΡΧΕΙΩΝ

Ok, θα δοκιμασω μεσω wifi, αφου υπαρχει αυτη η επιλογη πλεον.

Το airdroid θελει κι αυτο εγκατασταση εφαρμογης στον υπολογιστη, οπως και το WiFi USB Disk που ειπωθηκε πιο πανω;

 

Δεν χρειάζεται εφαρμογή. Απλά πατάς στον browser του υπολογιστή σου web.airdroid.com, σκανάρεις με την κάμερα έναν QR code και voila! Όλη η συσκευή σου στο "πιάτο".

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται εφαρμογή. Απλά πατάς στον browser του υπολογιστή σου web.airdroid.com, σκανάρεις με την κάμερα έναν QR code και voila! Όλη η συσκευή σου στο "πιάτο".

 

Α καταλαβα, ολο το traffic διοχετευεται απο 'ξενους' servers. Τhanks για τη διευκρινηση. :)

Μαλλον θα δω προς wifi disk μερια, θελω 'αυτονομια' και 'αποκεντρωση', οσο το δυνατον, οχι να δινω φορα παρτιδα τα δεδομενα μου σε αλλους.

Link to comment
Share on other sites

p3nny, το Sygic το έχεις πληρωμένο;

 

γιατι δεν βαζεις navigon Που εχει χαρτες garmin Και παιζει και offline?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΡΧΕΙΩΝ

Ok, θα δοκιμασω μεσω wifi, αφου υπαρχει αυτη η επιλογη πλεον.

Το airdroid θελει κι αυτο εγκατασταση εφαρμογης στον υπολογιστη, οπως και το WiFi USB Disk που ειπωθηκε πιο πανω;

 

MICRO-SD

Λαμβανω υποψη τις επισημανσεις για την μεταφορα στην sd.

Τεχνικα, ισως με τις εφαρμογες που ποσταρε ο DimitrisAndNiki να γινεται.

Θελω ομως να ξερω, αν αυτο γινεται απροβληματιστα. Φανταζομαι μονο ο DimitrisAndNiki ισως ξερει, καθως οι περισσοτεροι μαλλον αρκεστηκατε στα 16gb εσωτ. μνημης.

Κοιταξτε, αν η μεταφορα στην sd γινεται με τις ανωτερω εφαρμογες, χωρις προβληματα, θα το κανω, τουλαχιστον για τις 2-3 μεγαλες που θελουν gigabytes.

Αν ομως υπαρχουν προβληματα, δεν θα το κανω.

 

-----

Δεν θελω προβληματα παιδια. Θελω να κανω τα σεταρισματα τωρα στην αρχη, να μπορω να δουλευω οπως θελω και να κανω αυτο που θελω, και μετα να το 'ξεχασω' που λενε. Οποτε θελω 'απροβληματιστες' επίλογες, αλλα οχι απο την αλλη να μπω εγω στους οποιους 'περιορισμους' του κινητου, αλλα να βρεθει χρυση τομη. Καπως δηλαδη, να κανω τη δουλεια μου, αλλα χωρις προβληματα.

 

1. Για μεταφορά αρχείων δοκίμασε και το superbeam, με έχει βολέψει πολύ

2. Για την ενεργοποίηση εγγραφής στην ext SD μπορείς να το κάνεις και χωρίς εφαρμογή, δες εδώ

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

DimitrisAndNiki, η εγγραφη/μεταφορα εφαρμογων, στην micro-sd, εγκυμονει κανενα κινδυνο 'σταθεροτητας' και προβληματων, για το android και τις εφαρμογες;

Ή απλα ειναι μια 'κλειδωμενη' δυνατοτητα, που με το αντιστοιχο ξεκλειδωμα, ολα θα ειναι μετα μια χαρα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΘΗΚΗ

Επισης πειτε μου σχετικα με θηκη. Μαλλον χαμενη θα παει η αγορα της tpu διαφανης που πηρα...

Θελω μια διαφανη κατα προτιμηση, που να προστατευει απο τυχον πεσιματα, να 'κρατα' το κινητο καλα, να ειναι αντιολισθητικη(να μην γλυστρα απο τα χερια), και να μην κολάει με τον αντιαισθητικο τροπο που σας εδειξα στη φωτογραφια. Και μιλω για θηκη χωρις να καλυπτει την οθονη(οχι κατι δερματινα διπτυχα δηλαδη).

Η συγκεκριμενη που εχω, ειναι απο tpu.

Κι η σιλικονη ετσι κολάει;

Αλλιως τι επιλογες εχω; 'Πλαστικη';

Λαστιχενια δεν θα ηθελα, ειναι τελειως χοντροκομενες πιστευω, και ουτε διαφανες.

Τι θα προτεινατε με βαση αυτα που θελω;

Link to comment
Share on other sites

DimitrisAndNiki, η εγγραφη/μεταφορα εφαρμογων, στην micro-sd, εγκυμονει κανενα κινδυνο 'σταθεροτητας' και προβληματων, για το android και τις εφαρμογες;

Ή απλα ειναι μια 'κλειδωμενη' δυνατοτητα, που με το αντιστοιχο ξεκλειδωμα, ολα θα ειναι μετα μια χαρα;

 

Είναι όπως είπες μια "χαζοκλειδωμένη" δυνατότητα...

Ουσιαστικά και η εφαρμογή αυτό κάνει, βάζει μια γραμμούλα στο xml αρχείο...

Δεν έχεις κάτι να φοβάσαι, και στην τελική μπορείς εύκολα να επαναφέρεις το αρχείο στην παλιά του κατάσταση κρατώντας ένα backup... Εγώ το έκανα σε ένα samsung galaxy active που έπεσε στα χέρια μου και δούλευε μια χαρά...

Είναι μεγάλο σπάσιμο το να μην μπορείς με τίποτα (εκτός απο σύνδεση με καλώδιο) να διαχειριστείς την εξωτερική sd... Το πρόβλημα εξανολουθώ να το έχω στο Note8 μου (που φοβάμαι να ρουτάρω λόγω knox) και με χαλάει...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

ok DimitrisAndNiki, θα δοκιμασω και πιστευω οτι θα μπορω μετα να μεταφερω υλικο στην sd.

 

Περιμενω να μου πειτε προτασεις περι θηκης για το z1c, οπως την περιεγραψα πιο πανω. Νομιζα αγοραζοντας την tpu οτι ειχα κανει την καλυτερη επιλογη, και καλη ειναι η θηκη-δεν λεω, αλλα δεν μπορω για τα επομενα χρονια να αντικρυζω αυτο το θεαμα στο πισω μερος.

 

Τωρα εχω αυτην εδω

http://www.ebay.com/itm/371060890053?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

με τα αποτελεσματα που σας εδειξα

 

και λεω να παρω μια απο αυτες εδω

 

http://www.ebay.com/itm/Soft-Rubber-Transparent-Back-Matte-Case-Cover-For-Sony-Xperia-Z1-Mini-Compact-/171265047005?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&var=470357087299&hash=item27e03139dd

 

http://www.ebay.com/itm/MATTE-SOFT-TPU-BACK-CASE-COVER-FOR-SONY-XPERIA-Z1-COMPACT-D5503-CLEAR-T2I8J-/281380189544?pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item418390f568

 

Δεν πιστευω να 'κολανε' κι αυτες στην πλατη του κινητου. Τι λετε;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

1. Για μεταφορά αρχείων δοκίμασε και το superbeam, με έχει βολέψει πολύ

2. Για την ενεργοποίηση εγγραφής στην ext SD μπορείς να το κάνεις και χωρίς εφαρμογή, δες εδώ

 

Προσπαθω να κανω αποθηκευση το αρχειο permissions.xml αφου το εχω τροποποιησει οπως λεει ο οδηγος που μας εδωσες και δεν με αφηνει να το αποθηκευσω...Μηπως κατι γινεται λαθος?Κι εμενα η εγγραφη των εφαρμογων στην sd μεσω των εφαρμογων που δοθηκαν νωριτερα,δεν δουλευει...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κανω αποθηκευση το αρχειο permissions.xml αφου το εχω τροποποιησει οπως λεει ο οδηγος που μας εδωσες και δεν με αφηνει να το αποθηκευσω...Μηπως κατι γινεται λαθος?Κι εμενα η εγγραφη των εφαρμογων στην sd μεσω των εφαρμογων που δοθηκαν νωριτερα,δεν δουλευει...

 

Δοκιμασες και με την "SDFix: KitKat Writable MicroSD" εφαρμογη;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες και με την "SDFix: KitKat Writable MicroSD" εφαρμογη;

 

Ναι,δεν δουλευει τουλαχιστον στο z1 compact(συγκεκριμενα μου βγαζει το μυνημα "Error Update failed,platform.xml file could not be updated"...Στο Lg g3 που ειχα πριν δουλευε κανονικα και το ειχα κανει...Δεν ξερω τι να υποθεσω πια,μιας και με ενδιαφερει τα μεγιστα και εμενα το συγκεκριμενο θεμα με την μεταφορα στην ext sd....:(

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Αρα ειχε δικιο ο χρηστης που ελεγε

"This app works great on all my devices with 4.4.2, but when I try to install it on my Xperia Z1 Compact with 4.4.4, it gives me an error about cannot modify platform.xml. Any fix for this? "

Χρειαζομαστε λυση γι'αυτο το θεμα, θα μας λυσει τα χερια η αποθηκευση apps+data στην micro-sd.

Link to comment
Share on other sites

Αρα ειχε δικιο ο χρηστης που ελεγε

"This app works great on all my devices with 4.4.2, but when I try to install it on my Xperia Z1 Compact with 4.4.4, it gives me an error about cannot modify platform.xml. Any fix for this? "

Χρειαζομαστε λυση γι'αυτο το θεμα, θα μας λυσει τα χερια η αποθηκευση apps+data στην micro-sd.

 

Φυσικα και ειχε δικιο και το ειχα επισημανει κι εγω μερικες σελιδες πριν,αλλα δεν ειχα εισακουστει,φαινεται οτι αρκετοι αν οχι ολοι αρκουνται στην εσωτερικη μνημη,αλλα εγω προσωπικα οχι...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τη λύση του WiFi αντί για BT. Από τη στιγμή που το σετάρεις, είναι πιο εύκολο στη χρήση και εννοείται πολύ πιο γρήγορο. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό:

http://smartdisk.org/

 

Μηπως απαιτει συνδεση ασυρματη, και για τον υπολογιστη;

Το laptop εχει internet μεσω ethernet, δεν θελω να συνδεομαι μεσω wifi, αφου το router το εχω διπλα στο laptop.

 

Εγκατεστησα το προγραμμα στον υπολογιστη, το εβαλα και στο z1c, αλλα δεν συνδεεται, βγαζει μηνυμα λαθους.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κανω αποθηκευση το αρχειο permissions.xml αφου το εχω τροποποιησει οπως λεει ο οδηγος που μας εδωσες και δεν με αφηνει να το αποθηκευσω...Μηπως κατι γινεται λαθος?Κι εμενα η εγγραφη των εφαρμογων στην sd μεσω των εφαρμογων που δοθηκαν νωριτερα,δεν δουλευει...

 

Πρέπει ο file manager σου να έχει root access για να κάνει RW το system partition, διαφορετικά δεν μπορείς να αποθηκεύσεις

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...