Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτως ή άλλως φίλε μου τα ταμπλετ δεν βλέπουν τοσο συχνες αναβαθμίσεις. Έχω παράλληλα και ένα note 10.1. Δεν μπορώ να πω ότι εχω τρελαθεί να αναβαθμίζω. Στην 4.1.2 είναι ακομη! Με 4.0.4 το πήρα, πήρε μια αναβάθμιση σε 4.1.2 και μια πολύ μικρή που δεν άλλαξε την βερσιον αλλά την βγάλανε γιατί έγινε ένας κακός χαμός με την μπαταρια. Είχε πέσει το screen time παραπάνω απο 50% !!!!!!!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν γνωρίζω αν έχει απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες,αλλά ξέρει κανεις αν θα ερθει Ελλάδα η google play εκδοση;Και αν όχι,απο που μπορω να το πάρω μέσω ίντερνετ;Θα έπαιρνα τη 'Νορμάλ' εκδοση,αλλά το μοναδικό που με αποτρέπει να το κανω ,είναι οι αργές έως μηδαμινές αναβαθμίσεις...

 

Μπορείς να περάσεις μία custom με 4.4.2. Αν και θα σου λείψουν λίγο οι εφαρμογές της LG, παρ' όλα αυτά θα αποζημειωθεις με την αλαγκαριστη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Σου ΞΑΝΑγράφω....... συρε επάνω - κατω!

 

Φιλε μου σε ευχαριστω. Δεν πηγε εκει το μυαλι μου.

TCe
Link to comment
Share on other sites

Ππροσωπικά μου είναι δύσκολο να αποχωριστω σταθερότητα διεσθητικοτητα και τις εφαρμογές της LG για πιθανώς ποιο αλαγκάριστη λειτουργια. Δεν είναι σε οριακές ταχύτητες ούτε έχει προβλήματα για να λαχταραω αναβάθμιση. Νομίζω πως δεν πρέπει να γίνεται αυτοσκοπός οι 30 αναβαθμίσεις αν τελικά σε αφήνουν πίσω από τον άλλο που κάνει 1. Μόνο για τον ήχο θα ήθελα κάποια βελτίωση. Edited by agiosg
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για αγορά νέου tablet, έχω καταλήξει στο LG οπότε βλέπω στο επόμενο 10ήμερο να το παίρνω. Θα ήθελα να σας ρωτήσω για θήκη. Απο οτι έχω δει η πιο αξιόλογη είναι της Voia; Αν και δεν την έχω βρεί σε κατάστημα για να έχω εικόνα...

Είναι εύκολη η τοποθέτηση/αφαίρεση της; Μια απλή σε αυτό που έχω τώρα δεν είναι βολική για χρήση στο σπίτι οπότε έχω συνηθίσει να την βγάζω συχνά και δεν θέλω να γίνει ζημιά στην συσκευή. Υπάρχει κάποια άλλη που προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, εγώ για θήκες προτιμώ τις τύπου pouch. Τις θεωρώ πιο βολικές. Ψάξε στο eBay, μόνο εκεί έχει ποικιλία.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, εγώ για θήκες προτιμώ τις τύπου pouch. Τις θεωρώ πιο βολικές. Ψάξε στο eBay, μόνο εκεί έχει ποικιλία.

 

Για το κινητό και εγώ pouch χρησιμοποιώ. Στο tablet όμως που το θέλω κάποια στιγμή να στέκεται χρειάζομαι και κατάλληλη θήκη. Είμαι στην αναζήτηση, αφού κατέληξα σε συσκευή κάτι θα βρω, απλά ακούω προτάσεις απο ήδη κατόχους

Link to comment
Share on other sites

Για το κινητό και εγώ pouch χρησιμοποιώ. Στο tablet όμως που το θέλω κάποια στιγμή να στέκεται χρειάζομαι και κατάλληλη θήκη. Είμαι στην αναζήτηση, αφού κατέληξα σε συσκευή κάτι θα βρω, απλά ακούω προτάσεις απο ήδη κατόχους

 

Ακριβώς κάτι τέτοιο έψαχνα κι εγώ και παρήγγειλα αυτή τη θήκη από eBay https://www.youtube.com/watch?v=h5yK9LDYvsQ&feature=youtube_gdata_player

Την περιμένω από μέρα σε μέρα και θα σας πω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως φίλε μου τα ταμπλετ δεν βλέπουν τοσο συχνες αναβαθμίσεις. Έχω παράλληλα και ένα note 10.1. Δεν μπορώ να πω ότι εχω τρελαθεί να αναβαθμίζω. Στην 4.1.2 είναι ακομη! Με 4.0.4 το πήρα, πήρε μια αναβάθμιση σε 4.1.2 και μια πολύ μικρή που δεν άλλαξε την βερσιον αλλά την βγάλανε γιατί έγινε ένας κακός χαμός με την μπαταρια. Είχε πέσει το screen time παραπάνω απο 50% !!!!!!!

 

Αν εχεις όμως νεξους ταμπλετ,βλέπεις συχνότερες αναβαθμίσεις απ οτι οι άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις όμως νεξους ταμπλετ,βλέπεις συχνότερες αναβαθμίσεις απ οτι οι άλλοι...

 

Έχουν φτάσει κάποιοι να αγοράζουν συσκευές με βασικό κριτήριο το πόσες αναβαθμίσεις θα παρουν και όλα τα υπόλοιπα. .... δευτερεύοντα. Ε όχι και ετσι!

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω αυτό το άγχος και το κυνήγι των αναβαθμίσεων. Εφόσον όμως είναι τόσο βασικό πια, τότε τα nexus είναι μονόδρομος. Κινητό και ταμπλετ. Άρα, προς τι η ερωτηση?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αν το τάδε ταμπλετ που πήρε 1 αναβάθμιση δουλεύει πολύ καλύτερα από το δεινα που έχει πάρει 8 αναβαθμίσεις ποιος ο λόγος να κυνηγάμε αναβαθμίσεις?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Την 4.4 φαίνεται να την έχουμε δεδομένη! http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=383243

Οπότε μην αγχώνεστε, μέσα στο επόμενο 3μηνο θα χουμε και μεις κιτ κατ... :D

Το λέω για τα παιδιά που αγχώνονται για το θέμα αναβάθμιση! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχουν φτάσει κάποιοι να αγοράζουν συσκευές με βασικό κριτήριο το πόσες αναβαθμίσεις θα παρουν και όλα τα υπόλοιπα. .... δευτερεύοντα. Ε όχι και ετσι!

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω αυτό το άγχος και το κυνήγι των αναβαθμίσεων. Εφόσον όμως είναι τόσο βασικό πια, τότε τα nexus είναι μονόδρομος. Κινητό και ταμπλετ. Άρα, προς τι η ερωτηση?

 

Η αρχική μου ερώτηση ήταν αν μπορώ να βρώ το google play edition στην Ελλάδα,που πάει να πεί οτι θα ήθελα να συνδυάσω ενα όμορφο,τούμπανο κ χρηστικό τάμπλετ με συχνές αναβαθμίσεις όπως είναι το play edition.Αυτός για εμένα είναι ο ιδανικότερος συνδυασμός.Δεν είναι τυχαίο οτι όλο και περισσότερες εταιρίες(κυρίως στα κινητά) βγάζουν τέτοιες εκδόσεις.Τι να το κάνω ενα τάμπλετ το οπόιο σε ενα χρόνο θα έχει παλιά έκδοση λειτουργικού?Δες λίγο τις προηγούμενες ναύαρχιδες-κινητά της LG,ακομα με 4.1 είναι.Προσωπικά με πειράζει να εχω σκάσει 400 κ 500 ευρώ και μετά απο 1 χρόνο η ίδια η εταιρία να σταματάει την επίσημη υποστήριξη της συσκεύης μου.Προτιμήσεις είναι βέβαια...

ΚΑι κλείνοντας είμαι μεταξύ του LG G Pad 8.3 κ του nexus 7 2013.Στους περισσότερους τομείς υπερτερεί το νέξους,έχοντασ όμως δει το g pad απο κοντά,μ αρέσει περισσότερο και ψήνομαι να το πάρω,γι αυτο και η ερώτηση μου για την play edition...

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική μου ερώτηση ήταν αν μπορώ να βρώ το google play edition στην Ελλάδα,που πάει να πεί οτι θα ήθελα να συνδυάσω ενα όμορφο,τούμπανο κ χρηστικό τάμπλετ με συχνές αναβαθμίσεις όπως είναι το play edition.Αυτός για εμένα είναι ο ιδανικότερος συνδυασμός.Δεν είναι τυχαίο οτι όλο και περισσότερες εταιρίες(κυρίως στα κινητά) βγάζουν τέτοιες εκδόσεις.Τι να το κάνω ενα τάμπλετ το οπόιο σε ενα χρόνο θα έχει παλιά έκδοση λειτουργικού?Δες λίγο τις προηγούμενες ναύαρχιδες-κινητά της LG,ακομα με 4.1 είναι.Προσωπικά με πειράζει να εχω σκάσει 400 κ 500 ευρώ και μετά απο 1 χρόνο η ίδια η εταιρία να σταματάει την επίσημη υποστήριξη της συσκεύης μου.Προτιμήσεις είναι βέβαια...

ΚΑι κλείνοντας είμαι μεταξύ του LG G Pad 8.3 κ του nexus 7 2013.Στους περισσότερους τομείς υπερτερεί το νέξους,έχοντασ όμως δει το g pad απο κοντά,μ αρέσει περισσότερο και ψήνομαι να το πάρω,γι αυτο και η ερώτηση μου για την play edition...

 

Ευρώπη και κατ επέκταση Ελλάδα, είναι μάλλον απίθανο να έρθει όπως δεν ήρθαν και άλλες google play συσκευές που πωλούνται μόνο στο αμερικάνικο play store. Αυτό που σου λένε παραπάνω τα παιδιά είναι ότι το tablet είναι άριστο στο software του και πολύ βολικό χάρη στις προσθήκες της lg. Αυτό ωστόσο έχει και το τίμημα του και αφορά το ότι δεν είναι τόσο smooth όσο το nexus. Αν θες να ρολλάρει τέλεια και να ναι σαν το google play βάζεις μια costum και είσαι έτοιμος.

Update θα έχει σε λίγο καιρό και θα φορέσει την 4.4 . Μετά την κιτ κατ και να μην πάρει τίποτα άλλο δεν σημαίνει ότι δεν θα λειτουργεί αρκούντως ικανοποιητικά ύστερα από ένα χρόνο πχ! ;)

Απ εκεί και πέρα αν είσαι υποστηρικτής των συχνών updates κοίτα nexus πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα με το ταμπλετ μου. Έχω smart tv της lg φετινό μοντέλο η οποία υποστηρίζει μέσω της δικτυακής της εφαρμογής για android lg remote να βλέπεις το κανάλι που παίζει η τηλεόραση στο ταμπλετ σου ή στο κινητό σου. Με το δικό μου lg pad η λειτουργία αυτή δεν δουλεύει. Στο κινητό μου όμως το galaxy s4 όλα καλά. Επίσης ένας φίλος με άλλο μοντέλο smart tv της lg φετινό έχει το ίδιο τάμπλετ lg gpad (μάλιστα το πήρε δώρο με την αγορά της tv από πλαίσιο) η λειτουργία αυτή με την ίδια έκδοση λογισμικού δουλεύει κανονικά. Ξέρει κάποιος τι παίζει; Και τα δύο τάμπλετ είναι μαμά απείραχτα!

 

Να σημειώσω πως η εφαρμογή σε όλες τις άλλες λειτουργίες δουλεύει κανονικά με το τάμπλετ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα με το ταμπλετ μου. Έχω smart tv της lg φετινό μοντέλο η οποία υποστηρίζει μέσω της δικτυακής της εφαρμογής για android lg remote να βλέπεις το κανάλι που παίζει η τηλεόραση στο ταμπλετ σου ή στο κινητό σου. Με το δικό μου lg pad η λειτουργία αυτή δεν δουλεύει. Στο κινητό μου όμως το galaxy s4 όλα καλά. Επίσης ένας φίλος με άλλο μοντέλο smart tv της lg φετινό έχει το ίδιο τάμπλετ lg gpad (μάλιστα το πήρε δώρο με την αγορά της tv από πλαίσιο) η λειτουργία αυτή με την ίδια έκδοση λογισμικού δουλεύει κανονικά. Ξέρει κάποιος τι παίζει; Και τα δύο τάμπλετ είναι μαμά απείραχτα!

 

Να σημειώσω πως η εφαρμογή σε όλες τις άλλες λειτουργίες δουλεύει κανονικά με το τάμπλετ.

 

Μας λες την εφαρμογη; μηπως την βρουμε στο μαρκετ η λες το quick remote που εχει επανω το tablet;

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Η αρχική μου ερώτηση ήταν αν μπορώ να βρώ το google play edition στην Ελλάδα,που πάει να πεί οτι θα ήθελα να συνδυάσω ενα όμορφο,τούμπανο κ χρηστικό τάμπλετ με συχνές αναβαθμίσεις όπως είναι το play edition.Αυτός για εμένα είναι ο ιδανικότερος συνδυασμός.Δεν είναι τυχαίο οτι όλο και περισσότερες εταιρίες(κυρίως στα κινητά) βγάζουν τέτοιες εκδόσεις.Τι να το κάνω ενα τάμπλετ το οπόιο σε ενα χρόνο θα έχει παλιά έκδοση λειτουργικού?Δες λίγο τις προηγούμενες ναύαρχιδες-κινητά της LG,ακομα με 4.1 είναι.Προσωπικά με πειράζει να εχω σκάσει 400 κ 500 ευρώ και μετά απο 1 χρόνο η ίδια η εταιρία να σταματάει την επίσημη υποστήριξη της συσκεύης μου.Προτιμήσεις είναι βέβαια...

ΚΑι κλείνοντας είμαι μεταξύ του LG G Pad 8.3 κ του nexus 7 2013.Στους περισσότερους τομείς υπερτερεί το νέξους,έχοντασ όμως δει το g pad απο κοντά,μ αρέσει περισσότερο και ψήνομαι να το πάρω,γι αυτο και η ερώτηση μου για την play edition...

 

Nexus 7. Οτιδήποτε άλλο δεν θα το χαρείς.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Nexus 7. Οτιδήποτε άλλο δεν θα το χαρείς.

 

Ή βάζει μία custom με 4.4.2 και έχει το nexus 8.3 :D

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω 15-20 μέρες με την ταμπλέτα και είμαι σούπερ ευχαριστημένος, απ'όλες τις απόψεις.

Η μαμίσια rom είναι πραγματικά υπέροχη και δε με βάζει καν σε διαδικασία να σκεφτώ οποιαδήποτε custom.

Χθες έβαλα και μια sd και είδα την λειτουργία back up της LG που είναι υποδειγματική. Πολύ γρήγορη και πραγματικά δεν χρειάζεται , titanium.

Το μοναδικό που με απογοήτευσε είναι το γεγονός ότι δεν παιρνούν εφαρμογές σε αυτήν. Περίεργο μου φάνηκε καθώς η συγκεκριμένη λειτουργία υπάρχει native στο android από το 2.2.

Στους φίλους που ανησυχούν για μελλοντικά updates να πω ότι καλοδεχούμενα και επιθυμητά, αλλά μην περιμένετε κάποια σπουδαία διάφορα. Είναι περισσότερο ψυχολογικό. Το λέω έχοντας σαν τηλεφωνική συσκευή nexus4.

Η rom έχει τον κύριο λόγο και στην προκειμένη περίπτωση είναι υποδειγματική.

Τέλος να πω ότι κι εγώ ήμουν μεταξύ αυτού και του nexus7. Το 2ο φαίνεται πολύ φτωχό σε σχέση με το πρώτο, Απ'όλες τις απόψεις.

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

Ή βάζει μία custom με 4.4.2 και έχει το nexus 8.3 :D

 

Ημίμετρα. Μετά από λίγο θα το σπρώξει και θα πάρει το original. Το full packet.

Εξάλλου λέει ξεκάθαρα ότι στο μόνο που θεωρεί καλύτερο το pad, είναι η εμφάνιση. Σε 1-1,5 μήνα έχει εξαφανιστεί το " προσόν". Και στο εντωμεταξύ θα έχει χάσει και λ7.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω 15-20 μέρες με την ταμπλέτα και είμαι σούπερ ευχαριστημένος, απ'όλες τις απόψεις.

Η μαμίσια rom είναι πραγματικά υπέροχη και δε με βάζει καν σε διαδικασία να σκεφτώ οποιαδήποτε custom.

Χθες έβαλα και μια sd και είδα την λειτουργία back up της LG που είναι υποδειγματική. Πολύ γρήγορη και πραγματικά δεν χρειάζεται , titanium.

Το μοναδικό που με απογοήτευσε είναι το γεγονός ότι δεν παιρνούν εφαρμογές σε αυτήν. Περίεργο μου φάνηκε καθώς η συγκεκριμένη λειτουργία υπάρχει native στο android από το 2.2.

Στους φίλους που ανησυχούν για μελλοντικά updates να πω ότι καλοδεχούμενα και επιθυμητά, αλλά μην περιμένετε κάποια σπουδαία διάφορα. Είναι περισσότερο ψυχολογικό. Το λέω έχοντας σαν τηλεφωνική συσκευή nexus4.

Η rom έχει τον κύριο λόγο και στην προκειμένη περίπτωση είναι υποδειγματική.

Τέλος να πω ότι κι εγώ ήμουν μεταξύ αυτού και του nexus7. Το 2ο φαίνεται πολύ φτωχό σε σχέση με το πρώτο, Απ'όλες τις απόψεις.

 

Εφαρμογές στην sd πάνε ΜΌΝΟ όταν το κινητό δεν έχει εσωτερική sd.

Αυτό ισχύει για ΌΛΕΣ τις συσκευές.

 

Για να αλλάξει αυτό θέλει

1. Link2sd και ext partition στην sd

2. Kernel με module για να κάνεις swap την εσωτερική με την εξωτερική

3. Διάφορες άλλες πατέντες που γνωρίζει κανείς από οποιεσδήποτε linuxοειδες.

 

Ps. Δεν έχω περίεργο τόνο στα παραπάνω. Απλά βάζω κεφάλαια για να τονίσω :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν σκληρή γόμα..

 

Να επανέλθω στην ερώτηση που έκανα για την Voia, έχει θέμα με την συχνή τοποθέτηση/αφαίρεση, υπάρχει περίπτωση να "πληγώσει" την συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους κατόχους! !ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ποιό καλώδιο Θέλουμε για σύνδεση στην τηλεόραση! ? Κι κάτι ακόμη να το ρουταρο? ΤΙ λέτε εσείς? Edited by adricla
Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω στην ερώτηση που έκανα για την Voia, έχει θέμα με την συχνή τοποθέτηση/αφαίρεση, υπάρχει περίπτωση να "πληγώσει" την συσκευή;

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι καν κοντά σε γόμα.

Τα υπόλοιπα θα τα δούμε στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...