Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα Intenso είναι αρκετά καλά Powerbank και vfm, όπως επίσης και κανα δυο της Natec που έχω δει σε φίλους.

Σκεφτόμουν μάλιστα μήπως πάω σε αυτό εδώ που είναι και 6000mah! Για αυτό που το θέλω καλό φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τα Intenso είναι αρκετά καλά Powerbank και vfm, όπως επίσης και κανα δυο της Natec που έχω δει σε φίλους.

Σκεφτόμουν μάλιστα μήπως πάω σε αυτό εδώ που είναι και 6000mah! Για αυτό που το θέλω καλό φαίνεται.

Θεωρώ ότι το 10άρι της Intenso σε συμφέρει καλύτερα. Με μόλις 3-4 ευρώ παραπάνω παίρνεις 10.000mAh. Όπως και να 'χει, η επιλογή είναι δική σου.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Με ενδιαφέρει η αγορά ενός powerbank για το Samsung Galaxy S8. Σκέφτομαι κάτι σε Xiaomi από ελληνικό κατάστημα γιατί δεν έχω υπομονή να περιμένω κάτι από Κίνα :p Έχω μπερδευτεί όμως. Για παράδειγμα. Τι διαφορά έχει αυτό http://www.skroutz.gr/s/11770462/Xiaomi-Mi-Powerbank-v2-20000mAh.html?from=recommendations#reviews από αυτό εδώ http://www.skroutz.gr/s/8348603/Xiaomi-Mi-Power-Bank-20000mAh.html. Επιπλέον έχω δει και το Intenso Q10000 http://www.skroutz.gr/s/10946632/Intenso-Quick-Charge-Powerbank-Q10000-10000mAh.html το οποίο από όσα έχω διαβάσει εδώ θεωρείται αρκετά αξιόπιστο. Εσείς τι θα μου προτείνατε για το συγκεκριμένο κινητό;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Με ενδιαφέρει η αγορά ενός powerbank για το Samsung Galaxy S8. Σκέφτομαι κάτι σε Xiaomi από ελληνικό κατάστημα γιατί δεν έχω υπομονή να περιμένω κάτι από Κίνα :p Έχω μπερδευτεί όμως. Για παράδειγμα. Τι διαφορά έχει αυτό http://www.skroutz.gr/s/11770462/Xiaomi-Mi-Powerbank-v2-20000mAh.html?from=recommendations#reviews από αυτό εδώ http://www.skroutz.gr/s/8348603/Xiaomi-Mi-Power-Bank-20000mAh.html. Επιπλέον έχω δει και το Intenso Q10000 http://www.skroutz.gr/s/10946632/Intenso-Quick-Charge-Powerbank-Q10000-10000mAh.html το οποίο από όσα έχω διαβάσει εδώ θεωρείται αρκετά αξιόπιστο. Εσείς τι θα μου προτείνατε για το συγκεκριμένο κινητό;

Σας ευχαριστώ.

Τα δύο Xiaomi που παραθέτεις έχουν διαφορά στην ταχύτητα φόρτισης. Το v2 έχει quick charge.

Δεν ξέρω μόνο τι έκδοση quick charge έχουν αυτά που έρχονται Ελλάδα, έχουν όμως quick charge και στην είσοδο, δηλαδή τα ξαναφορτίζεις πιο γρήγορα. Δεν έχω βγάλει άκρη, έστειλα email στην Xiaomi Greece και σίγουρη απάντηση δεν πήρα Μάλλον για quick charge 2.0 πρόκειται, οπότε ίσως πρέπει να πάρεις το Intenso που έχει quick charge 3.0.

Πάντως, σημειωτέον, το S8 διαθέτει adaptive fast charging, το οποίο είναι το αντίστοιχο του quick charge 2.0.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις μίλησα με το chat του Banggood και ρώτησα γιατί ξαφνικά δε στέλνουν power bank στην Ελλάδα. Με ενημέρωσαν ότι αυτό οφείλεται σε "τελωνειακούς περιορισμούς" (custom restrictions), και δε μπορούν να κάνουν κάτι γι' αυτό. Άρα μάγκες ξεχνάμε power bank από Κίνα; Δεν ξέρω τι παίζει στα άλλα μαγαζιά από Κίνα, π.χ. Gearbest και τα ρέστα.

Ούτε από ευρωπαϊκό Amazon (UK, DE, IT) έχω καταφέρει να βρω πωλητή που να στέλνει Ελλάδα κάποια από τις περιζήτητες φίρμες, π.χ. Anker, Ravpower και Aukey. Μόνο Tronsmart κι αυτό δύσκολα πλέον.

 

Σημειωτέον, και στο Banggood και στο Amazon, οι ίδιες οι εταιρίες διαθέτουν κι άλλα προϊόντα, π.χ. φορτιστές και καλώδια, και είναι σχεδόν πάντα διαθέσιμα. Μόνο τα power bank έχουν θέμα.

 

Το συνδυάζω και με τις υψηλές τιμές και τους σχεδόν αποκλειστικούς εισαγωγείς που έχουν οι συγκεκριμένες φίρμες στην Ελλάδα, και σκέφτομαι δε μπορεί να είναι τυχαίο...Ή μήπως είναι; :what: :worry:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το Gearbest πάντως στέλνει κανονικά. Μόλις χθες παρέλαβα το Xiaomi 10000mAh.

 

Στάλθηκε από το VTR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Gearbest πάντως στέλνει κανονικά. Μόλις χθες παρέλαβα το Xiaomi 10000mAh.

 

Στάλθηκε από το VTR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ ενδιαφέρον. Για δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω. Με τι είδους αποστολή, ως προς το τελωνείο εννοώ. Στο Banggood χρησιμοποιώ την επιλογή Priority Air Mail και δεν είχα πρόβλημα, πληρώνω γύρω στα 2€ και μου έρχεται και πιο νωρίς. Παίζει κάτι τέτοιο στο Gearbest, και με τι χρέωση περίπου;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

To Gearbest τα στελνει μεσω belgianpost.

την προηγουμενη εβδομαδα παρελαβα το xiaomi 20000 κανονικα χωρίς κανένα πρόβλημα

Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/SUJgwURV
Link to comment
Share on other sites

To Gearbest τα στελνει μεσω belgianpost.

την προηγουμενη εβδομαδα παρελαβα το xiaomi 20000 κανονικα χωρίς κανένα πρόβλημα

 

Τι είδους αποστολή βάζεις και πόσο κοστίζει; Στο Banggood βάζω priority air mail για να έρθουν μέσω ολλανδικού ταχυδρομείου (PostNL).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

To Gearbest τα στελνει μεσω belgianpost.

την προηγουμενη εβδομαδα παρελαβα το xiaomi 20000 κανονικα χωρίς κανένα πρόβλημα

 

Καλημέρα φίλε. Το παράγγειλα και εγώ. Σίγουρα δεν υπάρχει θέμα με τελωνείο? Το πήρα με 23.53$. Σε πόσες μέρες ήρθε?

Link to comment
Share on other sites

To Gearbest τα στελνει μεσω belgianpost.

την προηγουμενη εβδομαδα παρελαβα το xiaomi 20000 κανονικα χωρίς κανένα πρόβλημα

Και γω το ίδιο...

 

Στάλθηκε από το VTR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε. Το παράγγειλα και εγώ. Σίγουρα δεν υπάρχει θέμα με τελωνείο? Το πήρα με 23.53$. Σε πόσες μέρες ήρθε?

 

Κοντά στο 15πενθημερο

 

Τι είδους αποστολή βάζεις και πόσο κοστίζει;.

βάζεις Greece Via Unregistered Air Mail και αυτοί το στέλνουν με BP

Edited by P_M
Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/SUJgwURV
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα αυτό το Power Bank απο το gearbest με κουπονάκι gbevannnn29 από 32,32€ πήγε στα 15€ :):)

Τρόπος αποστολής Greece Via Unregistered Air Mail και τα στέλνει μέσο Belgianpost.

Η προσφορά τρέχει για 3 μέρες ακόμα για όσους θέλουν...

 

20000mAh Xiaomi Power Bank 2

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα αυτό το Power Bank απο το gearbest με κουπονάκι gbevannnn29 από 32,32€ πήγε στα 15€ :):)

Τρόπος αποστολής Greece Via Unregistered Air Mail και τα στέλνει μέσο Belgianpost.

Η προσφορά τρέχει για 3 ώρες ακόμα για όσους θέλουν...

 

20000mAh Xiaomi Power Bank 2

Εξαιρετική τιμή. Είμαι ανάμεσα σε αυτό το xiaomi και αυτό

 

https://gearbest.app.link/BvUseC8CsG

 

Που έχει 4 usb φακό δείχνει ποσοστό μπαταρίας αλλά όχι quick charge.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική τιμή. Είμαι ανάμεσα σε αυτό το xiaomi και αυτό

 

https://gearbest.app.link/BvUseC8CsG

 

Που έχει 4 usb φακό δείχνει ποσοστό μπαταρίας αλλά όχι quick charge.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Με συγχωρείς και ολας αλλά την σήμερον ημέρα που πας χωρίς quick charge...

Εννοείτε τον άλλο να πάρεις γνώμη μού.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς και ολας αλλά την σήμερον ημέρα που πας χωρίς quick charge...

Εννοείτε τον άλλο να πάρεις γνώμη μού.

Και εγώ το xiaomi ψήνω σίγουρα πιο αξιόπιστο από το άλλο.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi για την ποιότητα. Την ασφάλεια.

Το quickcharge για μένα δεν είναι δελεαρ.

Ξεσκίζει την μπαταρία της συσκευής.

Ποιο πολύ θα με ενδιέφερε η γρήγορη φόρτιση της ίδιας της powerbank που έχει η ακριβότερη έκδοση pro.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi για την ποιότητα. Την ασφάλεια.

Το quickcharge για μένα δεν είναι δελεαρ.

Ξεσκίζει την μπαταρία της συσκευής.

Ποιο πολύ θα με ενδιέφερε η γρήγορη φόρτιση της ίδιας της powerbank που έχει η ακριβότερη έκδοση pro.

Ας έχεις γρήγορη φόρτιση κι ας τη χρησιμοποιείς για ώρα ανάγκης μόνο, π.χ. να το βάλεις να φορτίσει για κανένα 20λεπτο-μισάωρο και να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς.

Όμως το ότι η γρήγορη φόρτιση ξεσκίζει τη μπαταρία, αυτό είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο. Θέλει προσοχή, ιδίως για κινητά που έχουν μη αφαιρούμενες μπαταρίες, τα περισσότερα δηλαδή.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ενα xiaomi power bank 10000 mah ενος χρόνου περίπου μετα απο φορτιση κινητου, οταν το εβαλα να φορτίσει το ιδιο δεν αναβαν τα λεντακια. Ουτε με το πατημα του κουμπιου. Το αφησα μερικη ωρα να φορτισει μπας και ειχε ξεφορτιστει τελείως και κολλησε αλλα δεν έκανε τίποτα και ζεσταινοταν αρκετά. Καμια ιδεα; Τα εφτυσε;

 

Υγ: δεν εχει πολλη χρηση πάντως, μαξ 20φορες να χρησιμοποιηθηκε σε ενα χρονο

Link to comment
Share on other sites

Ενα xiaomi power bank 10000 mah ενος χρόνου περίπου μετα απο φορτιση κινητου, οταν το εβαλα να φορτίσει το ιδιο δεν αναβαν τα λεντακια. Ουτε με το πατημα του κουμπιου. Το αφησα μερικη ωρα να φορτισει μπας και ειχε ξεφορτιστει τελείως και κολλησε αλλα δεν έκανε τίποτα και ζεσταινοταν αρκετά. Καμια ιδεα; Τα εφτυσε;

 

Υγ: δεν εχει πολλη χρηση πάντως, μαξ 20φορες να χρησιμοποιηθηκε σε ενα χρονο

 

Δοκίμασε να το φορτίσεις για παραπάνω ώρα, π.χ. 1-2 ώρες (με παρακολούθηση όμως, εφόσον λες ότι ζεσταίνονταν, μη γίνει και κανένα μπαμ). Αν όντως συνεχίσει να ζεσταίνεται και να μη φορτίζει, κατά 99% χάλασαν οι μπαταρίες του.

 

Θεωρώ πάντως ότι είναι η συνηθισμένη συμπεριφορά "ξεχασμένων" μπαταριών. Τέτοιες συσκευές, όπως και τα κινητά, χρειάζονται φόρτιση-αποφόρτιση τουλάχιστο μια φορά το μήνα, για να μην πεθάνουν εντελώς οι μπαταρίες τους.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Φόρτιση xiaomi note 4x με το power bank xiaomi 20000(το πρώτης γενιάς αυτό που φέρνει η info quest) έγινε σε 2,50 ώρες (πιο αναλυτικά από 8% σε 50% έκανε 1.9 και 1, 46 από το 50% στο 100% ) το κινητό ήταν ανοιχτό χωρίς WiFi και χωρίς 4g. Η συσκευή δεν ζεστάθηκε ιδιαίτερα και το power bank καθόλου. Θα κάνω και άλλες δοκιμές. Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα αυτό το Power Bank απο το gearbest με κουπονάκι gbevannnn29 από 32,32€ πήγε στα 15€ :):)

Τρόπος αποστολής Greece Via Unregistered Air Mail και τα στέλνει μέσο Belgianpost.

Η προσφορά τρέχει για 3 μέρες ακόμα για όσους θέλουν...

 

20000mAh Xiaomi Power Bank 2

 

και εγώ το παρήγγειλα αλλά δυστυχώς μετά από μια βδομάδα έλαβα το παρακάτω μήνυμα:

Dear GEORGE,
Thank you very much for place the order with us.
We extremely sorry for not shipping the package to you yet.
We are sorry to inform that we can not ship battery or power bank out due to shipping policy, there is not shipping method for battery or power bank.
After reviewing your case, we have 3 options to compensate you:

1) Refund on your Wallet (store credit)
We can refund you the product cost and exceptionally reward you with extra points (e.g. If your item is 1usd = 2 points , 3usd=3*2 points => get 6  points etc).
You can use both your wallet and points to purchase your future products.

2) Refund on your original payment method

3) Choose another one to replace this item.
We would be very grateful if you could tell us the SKU (item number), the full name of the item or the URL link for the new item. We will be able to check its stock levels.
Please contact me as soon as possible and let me know if this is acceptable, so that we can process the order for you.

We sincerely apologize for any inconvenience that may have been caused.

Best Regards,
Gearbest Customer Service
[url]http://www.gearbest.com/[/url]

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

και εγώ το παρήγγειλα αλλά δυστυχώς μετά από μια βδομάδα έλαβα το παρακάτω μήνυμα:

Dear GEORGE,
Thank you very much for place the order with us.
We extremely sorry for not shipping the package to you yet.
We are sorry to inform that we can not ship battery or power bank out due to shipping policy, there is not shipping method for battery or power bank.
After reviewing your case, we have 3 options to compensate you:

1) Refund on your Wallet (store credit)
We can refund you the product cost and exceptionally reward you with extra points (e.g. If your item is 1usd = 2 points , 3usd=3*2 points => get 6  points etc).
You can use both your wallet and points to purchase your future products.

2) Refund on your original payment method

3) Choose another one to replace this item.
We would be very grateful if you could tell us the SKU (item number), the full name of the item or the URL link for the new item. We will be able to check its stock levels.
Please contact me as soon as possible and let me know if this is acceptable, so that we can process the order for you.

We sincerely apologize for any inconvenience that may have been caused.

Best Regards,
Gearbest Customer Service
[url]http://www.gearbest.com/[/url]

 

Ζητά τους να το στείλουνε με unregistered mail εγώ αυτό έκανα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...